جزئیات پیام‌های اخیر آمریکا به ایران چه بود؟/ اذعان امیرعبداللهیان به بی‌خاصیتی برجام

  4020918062 ۲ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه کشورمان در دانشگاه تهران در خصوص تحولات فلسطین و سیاست خارجی ایران به سخنرانی پرداخت.

جزئیات پیام‌های اخیر آمریکا به ایران چه بود؟/ اذعان امیرعبداللهیان به بی‌خاصیتی برجام

به گزارش تسنیم، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان امروز ظهر در برنامه «نسبت جمهوری اسلامی ایران با نهضت‌های آزای‌بخش» در دانشکده فنی دانشگاه تهران سخنانی را در خصوص تحولات فلسطین و سیاست خارجی ایران بیان کرد.

امیرعبداللهیان در ابتدا درباره انقلاب اسلامی ایران گفت: وضعیتی که ما در سیاست خارجی مواجهیم دو ویژگی برتر آن گفتمان انقلاب است. گفتمان انقلاب اسلامی توام با عمل است و فقط نظریه پردازی نیست. بسیاری از مقامات دیگر کشورها بیان می‌کنند که ما به وضعیت در ایران قبطه می‌خوریم. بسیاری از رهبران جهان سخنرانی‌های طولانی دارند. اما در خصوص مقام رهبری می‌گویند که ما پیگیری می‌کنیم و می‌گویند گفتمان ایشان در روی زمین اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در مصر با خانم و آقایان دانشجو ملاقات داشتم. آنها می‌گفتند انگیزه ما برای تحصن بزرگ این بود که می‌دیدیم جوانان ایران اقداماتی را انجام می‌دهند که چنین خلاقیت‌هایی دارند اما ما نداریم.

امیرعبداللهیان در خصوص فلسطین گفت: در مسئله فلسطین بیان افکار عمومی این است که گفتمان انقلاب توام با عمل است. اینکه برای مقابله با رژیم اسرائیل و حمایت از فلسطین چه اقداماتی انجام شده، بخشی از آنان به حوزه مقاومت در منطقه ربط دارد. بعد از سخنرانی آقای نصرالله برخی‌ها گفتند انتظار داشتیم ایشان دستور حمله سراسری به سرزمین اشغالی را بدهند. ما از گروه‌های مقاومت حمایت می‌کنیم و این در چارچوب ارزش‌هاست اما آنها بر اساس مصالح و شرایط خود تصمیم می‌گیرند.

وزیر خارجه افزود: در عملیات طوفان الاقصی در هفت اکتبر واقعا اسرائیل فروریخت نه تنها دستگاه امنیتی آن. در سرزمین‌های اشغالی 7 سرویس اطلاعاتی فعال بودند اما عملیاتی که فلسطینی‌ها و حماس انجام داد همه چیز را فروریخت. بلینکن در دیدار با برخی از سران منطقه گفت وقتی وارد تل آویو شدم بهت زده بودم، به تعبیر او تا این حد فروپاشی را باور نمی‌کردم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: اکنون آنها در مقابل نیروهای مقاومت فروریختند و دچار شوک هستند. هیچ نقطه‌ای در اسرائیل از موشک های مقاومت در امان نیست و حتی ایلات نیز با موشک‌های یمنی به وضعیت خاصی رسیده است.

وی در خصوص راه‌های مقاومت گفت: تصمیم مقاومت این بود که پایگاه‌های آمریکا در منطقه به خاطر حمایت علنی این اماکن مورد حمله قرار گیرد. عملیات طوفان الاقصی صد در صد فلسطینی بود.  ایا اینکه آنها امروز به ما وابسته هستند؟ خیر. هم اکنون تونل‌های غزه چندین هزار کیلومتر است و آمریکایی‌ها نمی‌دانند باید چکار کنند. اکنون مراکز تولید راکت و موشک مقاومت با امکاناتی که خود تهیه کردند دارند تولید می‌کنند و اقدام می‌کنند. مقاومت تصمیم گرفت از چندین جبهه اقدام کنند تا هم طولانی‌تر ادامه دهند و همین که از چند جبهه اقدام کردن شرایط خاص خود را دارد.

وی در خصوص پیام‌های ارسالی توسط آمریکا گفت: ‌آنها در یکی از پیام‌ها خواستند که به گروه‌های مقاومت بگویند عملیات را بر روی پایگاه‌های ما متوقف کنند اما ما واسخ دادیم که هیچ دستورعملی صادر نخواهیم کرد چراکه آنان مستقل هستند، اما ایران حتما به تصمیمات آنان احترام می‌گذارد و به پشتیبانی‌های خود ادامه می‌دهیم. بین دیپلماسی و میدان در تامین حداکثری امنیت منطقه هماهنگی نزدیکی وجود دارد.

وزیر خارجه ادامه داد: تجهیزات مورد استفاده یمنی‌ها اینقدر دقیق است که طرف مقابل هم جواب خود را می‌گیرد. امروز بیش از یک سوم ارتش اسرائیل با حزب الله درگیر است و حزب الله اقداماتی را انجام داده است. آنچیزی که در صحنه می‌بینید چند چیز است؛ یکی از آن  فریب در رسانه. بر اساس گزارشات ما درگیری و جنگ در تمام مناطق وجود دارد و رژیم تنها یک منطقه بیابانی را تصرف کرده است. یک منطقه کاملا صحرایی و بیابانی اما در رسانه چیز دیگر می‌گویند. اکنون صحنه به گونه‌ای است که یک طرف آمریکا است. تردید نکنید مقاومت حرف آخر را خواهد زد.

امیرعبداللهیان افزود: حماس حساب شده عمل کرد و نیروهای آنان را اسیر کردند. رژیم در درجه اول می‌خواست حماس را نابود کند اما نتوانست. اقدامی که آمریکا کرد این بود که از پایگاه‌های خود توقف ارسال تسلیحات را نمی‌بینید. امیدوار بودند ظرف 20 روز حماس را نابود کنند، اما وقتی ناامید شدند آمدند گفتند اسرای نظامی را آزاد کنیم اما این هم به نتیجه نرسید. اکنون به جایی رسیدند که می‌گویند خانه طراح عملیات هفت اکتبر را شناسایی کردیم! آنها هیچ راهبردی برای پایان ندارند. آنها خود را برای ادامه درگیری چند ماهه آماده کردند.

وی همچنین در بخشی دیگر درباره سیاست خارجی دستگاه دیپلماسی و انتخاب سفرا گفت: انتخاب سفیر همه مراحلش در اختیار وزارت خارجه نیست و او نماینده نظام است و پروسه خاص خود را دارد. در مواردی افرادی را بازگشت زدیم. در همه جای دنیا این شرایط است که یک دفعه وزیر جنگ را وزیر خارجه می‌کنند. در برخی از کشورها حجم و درصد فعالیت‌های اقتصادیمان بالاتر است. در حوزه صنعتی که می‌خواهیم کار کنیم نمی‌توان سفیر دیگری گذاشت.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالات دانشجویان گفت: ما در وزارت خارجه با رعایت چارچوب‌ها، اصول و ارزش‌ها مسئول تنظیم مناسبات هستیم. ما مسئول خراب کردن مناسبات نیستیم. ما برای تامین حداکثری منافع ملی باید تلاش کنیم. برخی‌ها می‌گویند چرا روابط با عربستان را به حالت عادی برگرداندید! این مسئولیت ما بود. ما از ابتدا در موضوع یمن هیچ مذاکره‌ای با مقامات عربستان نداشتیم. خود یمنی‌ها تصمیم می‌گیرند و ما به تصمیمات آنان احترام می‌گذاریم آنان مصالح خودشان را دارند. رابطه سیاسی تهران و ریاض به یک نقطه جدیدی رسیده است اما ما همه اصول را زیر پا نگذاشتیم. ما تحفظات خود را داریم، آنان هم دارند. رابطه ما با برخی از کشورها باعث نمی‌شود ما از مقاومت دفاع نکنیم. بلکه در دیدارها واقعیت‌ها را می‌گوییم. واقعیت این است که آمریکا اکنون قدرت اعمال هژمون ندارد. آمریکا اکنون با تمام توان به کمک اسرائیل آمده است و امروز آمریکا تمام قد آمده تا جنازه اسرائیل را بلند کند. هنوز حزب الله وارد نشده و آنان 26 پیام به حزب الله دادند که وارد جنگ نشود و با این همه ادعا نمی‌توانند مقابل حزب الله بایستند.

وی افزود: آقای رئیسی در دیپلماسی سران با نگاه ارزشی شب و روز پای کار هستند. ما وظیفه داریم وضعیت کشور و مردم را ببینیم. اگر فکر کنید ما و عربستان نشستیم و کلی امتیاز دادیم تا سرمایه گذاری کنند، بگویم که ما خود توانمند هستیم. ظرفیت موشکی ما بالا است. امروز خریدار آب سنگین ما آمریکا است و با واسطه خرید می‌کنند. یک مقام غربی گفت با کیفیت‌ترین آب سنگین تولید شده در ایران تولید می‌شود.

امیرعبداللهیان درباره نقش آفرینی ایران در فلسطین گفت: هیچ مسئله در خصوص فلسطین تاکنون بدون مشورت با ایران انجام نشده است. طرف مقابل هم برایش مهم است. گروه‌ها در عراق از ما دستور نمی‌گیرند اما اصول و تفکر اسلامی ایران را قبول دارند و مورد ظلم توسط تروریسم قرار گرفته‌اند. ما از گروه‌های عراق و سوریه در مبارزه با داعش حمایت کردیم. اکنون پیدا کردن سلاح با اینهمه دلال جزو ساده ترین کارهاست و بسیاری سلاح‌های خود را از سلاح‌های ارسالی به اوکراین که خطای راهبردی آمریکا بود تهیه می‌کنند. وقتی قرار است آتش بس شود خود نیروی مقاومت باید تصمیم بگیرند.

وی افزود: نقش ایران در مقاومت، در بخش سیاسی فعال است و مربوط به وزارت خارجه نیست بلکه از نظام صحبت می‌کنم.

امیرعبداللهیان درباره سند 2030 گفت: در کشور ما بدون هماهنگی سند فرهنگی 2030 مربوط به آموزش و پرورش امضا شد. ما آن را تایید نکردیم و دولت آقای رئیسی اجرای آن را متوقف کردند. این سند 2030 مورد قبول ما نیست و به صراحت اعلام کردیم در هیچ نشستی شرکت نمی‌کنیم.  اما همه اسناد 2030 مربوط به بخش فرهنگی آن نیست.

وزیر امور خارجه درباره طالبان و تحولات افغانستان گفت: افغانستان یک پرونده خیلی پیچیده است. اولا افغانستان زمانی می‌تواند ثبات داشته باشد که همه اقوام در اداره آن نقش داشته باشند. طالبان بخشی از واقعیت افغانستان هستند اما همه آن نیستند، بنابراین ما از دولت فراگیر در این کشور سخن می‌گوییم. ثبات و امنیت در افغانستان برای مهم است. امروز طالبان علیه داعش می‌جنگد. راه حل در افغانستان تشکیل دولت فراگیر است و طالبان قول داده به این سمت حرکت کند.

وی در خصوص روابط با چین گفت: ما منافعمان در سیاست چندجانبه گرایی تامین خواهد شد، لذا بازیگران مختلف در جهان برای ما بهتر از قدرت یکجانبه گرا در منطقه است. وقتی وارد بریکس می‌شویم یعنی می‌خواهیم با سران آنان روابط و همکاری داشته باشیم. ما در دل همکاری‌ها و تنش‌ها باید ببینیم منافع ما کجاست. برای ما پیشرفت چابهار مهم است.

وی در خصوص روابط با آذربایجان گفت: ما یک سیاست اصولی داریم و در آن چارچوب باید عمل کنیم. هر چه رابطه در سطح سیاسی تقویت شود در دیگر سطوح تنش‌ها کاهش می‌باید.

وزیر امور خارجه درباره برجام گفت: ما از ابتدا گفتیم از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم. ما با یک سندی مواجه هستیم و به دلیل اینکه خطوط قرمز ما از طرف مقابل مورد توجه قرار نگرفت تا به این لحظه در مسیر امضای بازگشت به برجام قرار نگرفته‌ایم اما این به معنای کنار گذاشتن برجام از روی میز هم نیست و هرچه جلوتر می‌رویم برجام بی خاصیت‌تر می‌شود.

دیدگاه کاربران

ناصرامرایی۳۳۱۸۵۳۰۱۶:۲۷:۴۱ ۱۴۰۲/۹/۱۸
در طول چهار دهه گذشته ایران هیچ وزیرامورخارجه ایی ولایتمدارتر باتعصب تر و شجاع تر از آقای امیر عبدالهیان ندیده و نشنیده ام بعبارتی دیگر من به ایشان مرد میدان(۲)و حاج قاسم دیگر مینامم
ناشناس۳۳۱۸۷۴۱۲۰:۵۱:۴۱ ۱۴۰۲/۹/۱۸
ایران بایستی تعدای از نامه های امریکا به ایران را منتشر کند تا نتوانند با این ترفند سیاستهای خصمانه ی خود را دنبال کنند .
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 3. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 4. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 5. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 6. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 7. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 8. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 9. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 10. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 11. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 12. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 14. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 15. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 16. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 17. عمو سام بدهکار!

 18. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 19. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 20. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 21. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

 22. تخریب خیابان‌های فلسطین توسط بولدوزر‌های اسرائیلی

 23. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 24. مرگ ۶۸ کودک به‌دلیل مصرف شربت سرفه آلوده؛ ۲۳ نفر محکوم شدند

 25. مهاجرت از ایران کم بود، مهاجرت داخلی هم به مرز هشدار رسید  

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 3. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 4. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 5. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 6. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 7. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 9. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 10. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 11. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 12. بی نظیر جلالی: رأی به صدای ملت معقول‌ترین «رأی اعتراضی» است /این لیست منتسب به جبهه اصلاحات نیست  

 13. اخیرا فردی ادعای جانشینی امام زمان(عج) را کرده است /حضرت ظهور پیدا نکرده پس چگونه جانشین دارد؟  

 14. درآمدي بر بيانيه ۱۱۰ نفر

 15. روایت درویشیان از برکناری مدیران متخلف دولت/ انتقاد عضو خبرگان از شرط اجتهاد برای عضویت در خبرگان

 16. وزیر اطلاعات: مردم می‌دانند که مشارکت در انتخابات امنیت‌زا است

 17. مطهری: به مشارکت در انتخابات به شدت معتقدم/ کنار زدن جمهوری اسلامی خیالات است

 18. واکنش آمریکا به خبر انتقال موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه

 19. قالیباف در لیست نهایی مورد توافق همه بود/ خط قرمز ما برای انتخاب کاندیداها، مخالف دولت نبودن است

 20. خاتمی، روحانی و لاریجانی از لیست صدای ملت حمایت می‌کنند؟

 21. واکنش زارع‌پور به ممنوعیت استفاده از فیلترشکن/ انتقاد عضو خبرگان از محرمانه‌بودن جلسات خبرگان

 22. بهادری جهرمی: حضور در انتخابات از نان شب واجب‌تر است

 23. لاریجانی پس از نوبخت از تاجگردون هم اعلام حمایت کرد

 24. باهنر: با هیچ نامزدی ائتلاف نمی‌کنم!

 25. قالیباف: خیزش اقتصادی یعنی اصلاح قوانین مزاحم و تصویب قوانین راهبردی

آخرین عناوین