سهم «صفر» مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های ۸ کلانشهر کشور/ مهر تأیید شبانه محیط زیست

  4020918039

همزمان با بازدید شبانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از مخازن پلمپ شده مازوت نیروگاه منتظرالقائم استان البرز، اعلام شد که در سال جاری تا امروز هیچ نیروگاهی در ۸ کلانشهر کشور، اقدام به مصرف مازوت نکرده‌اند.

سهم «صفر» مازوت‌سوزی در نیروگاه‌های ۸ کلانشهر کشور/ مهر تأیید شبانه محیط زیست

به گزارش تسنیم، درحالی که این روزها با تشدید آلایندگی هوا در کلانشهرهای کشور، برخی صاحبان مسئولیت، به‌یاد پیدا کردن مقصر افتاده‌اند، یکی از آدرس‌های غلطی که برای یافتن منشأ آلودگی‌ها داده می‌شود، بحث مازوت‌سوزی در نیروگاه‌ها است.

از مجموع 141 نیروگاه حرارتی در کشور، تنها 16 نیروگاه که بخاری هستند، امکان مصرف سوخت مازوت دارند و از این تعداد نیروگاه، در سال جاری هیچ‌کدام از نیروگاه‌هایی که در درون 8 کلانشهر (تهران، کرج، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، قم و اهواز) واقع شده‌اند، تا امروز مازوتی مصرف نکرده‌اند.

ساناز جعفرزاده، مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی در این خصوص گفت: از ابتدای سال تاکنون هیچ یک از نیروگاه‌های داخل کلان‌شهرهای کشور از مازوت استفاده نکرده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ذرات معلق معضل جدی آلایندگی هوا در تمام کلانشهرهای کشور است، افزود: براساس ترازنامه انرژی 80 درصد ذرات معلق تولید شده در کشور مربوط به بخش حمل و نقل است.

جعفرزاده سهم بخش نیروگاهی در تولید ذرات معلق را بالغ بر هفت درصد برشمرد و ادامه داد: براساس گزارش "سیاهه انتشار" سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص سهم منابع ثابت و متحرک در آلایندگی هوا نیز مشخص گردیده است که در شهر تهران سهم منابع متحرک در آلودگی هوا 59 درصد، در تبریز 57 درصد، در اهواز 72 و در اراک 50 درصد بوده است.

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و بهره‌برداری تولید شرکت برق حرارتی ادامه داد: با اینکه از ابتدای سال تاکنون در هیچ یک از نیروگاه‌های داخل کلان‌شهرهای کشور از سوخت مازوت استفاده نشده است ولی هم اکنون شاهد آلودگی شدید هوای شهرهایی همچون تهران، اصفهان و اراک هستیم.

جعفرزاده تاکید کرد: بنابراین نباید از دلایل اصلی آلایندگی هوا غافل شویم؛ چرا که عدم شناسایی درست بخش‌های اثرگذار اصلی در این حوزه موجب اتخاذ راهکارهایی برای برون رفع از این وضعیت خواهد شد که اثرگذاری مناسبی نخواهد داشت.

همچنین، در بازدید شبانه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از نیروگاه منتظرالقائم استان البرز، عدم مازوت‌سوزی در این نیروگاه در سال جاری تأیید شد.

علی سلاجقه، در جریان بازدید سرزده از نیروگاه منتظر قائم جهت راستی‌آزمایی از گزارش‌های این سازمان مبنی بر عدم مازوت‌سوزی نیروگاه، از مخازن پلمپ شده مازوت آن بازدید کرد.

به این ترتیب مازوت‌سوزی نیروگاه «منتظر قائم» که هفته‌های گذشته از سوی برخی از اعضای شورای شهر به عنوان نیروگاه‌های اطراف تهران و متهم اصلی آلودگی هوای پایتخت معرفی می‌شد، تکذیب شد.

مازوت‌سوزی در بخش نیروگاهی آدرس غلط آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ است، درحالی که باید بیشتر به مباحثی چون، کیفیت سوخت در بخش حمل‌و نقل، کیفیت و پرمصرفی خودروهای تولید داخل، توجه ویژه به اقساط خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده و دودزا و توسعه ناوگان حمل‌و نقل عمومی توجه کرد.

اواخر هفته گذشته نیز خبرنگاران حوزه محیط زیست در بازدیدی از نیروگاه‌ بعثت تهران از عدم مازوت‌سوزی در این نیروگاه اطمینان حاصل کردند.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. یک یادآوری به آقای ربیعی

 2. چرا هیچکس در ایران بحران آب را جدی نمی گیرد؟!

 3. مگه سری قبل رای دادیم، چی شد؟!

 4. ضعف بزرگ لیست‌های انتخاباتی

 5. سوریه، یار ایران در دفاع مقدس

 6. تحلیل عجیب مرعشی از اغتشاشات ۱۴۰۱ / علی مطهری: حجاب به قانون جدید نیاز ندارد

 7. هنرمند پیشکسوت خاطره ساز درگذشت

 8. رشد اقتصادی ۲ برابر شد/ باوجود تحریم‌ها رکورد شکستیم

 9. ظریف: مردم «فرصت» و «پایه قدرت نظام» هستند؛ دست فرصت را باید باز بگذاریم

 10. سیاست، فقط سخنرانی نیست !

 11. رهبر انقلاب: راه غلبه بر مشکلات اعتماد به جمهور مردم و اسلام است

 12. پدیده شوم "شوتی‌گری" را از بین می‌بریم/ جان باختن ۵۰۰ نفر در تصادف با خودروهای شوتی

 13. نظرات برگزیده مخاطبان الف: ترامپ و بایدن درباره ایران مانند هم عمل می‌کنند/ باید بر فعالیت کورش کمپانی نظارت می‌شد

 14. صدای معترضان خاموش با رای ندادن شنیده نمی شود

 15. افشای تخلف جدید در پرونده کوروش کمپانی

 16. ۳۰ ویژگی مهم یک داوطلب شایسته مجلس

 17. عمو سام بدهکار!

 18. افزایش مشارکت با اقدامات کلیشه ای !

 19. سفر رئیسی به بیرجند؛ با هواپیمای عمومی و بدون استقبال دولتی‌ها

 20. روایت تکراری آمریکایی ها از بمب اتمی ایران!

 21. قانون درباره «کوروش کمپانی» چه می گوید؟

 22. تخریب خیابان‌های فلسطین توسط بولدوزر‌های اسرائیلی

 23. اظهارات انتخاباتی عجیب دبیر کل کارگزاران در تبریز

 24. مرگ ۶۸ کودک به‌دلیل مصرف شربت سرفه آلوده؛ ۲۳ نفر محکوم شدند

 25. مهاجرت از ایران کم بود، مهاجرت داخلی هم به مرز هشدار رسید  

آخرین عناوین