دارابی در مراسم آغاز به‌کار انجمن خیرین میراث‌فرهنگی: برای بهبود حال بناها و آثار تاریخی نیاز به نهضت بزرگ مردمی است/ مگر می‌شود ایران بدون آثار تاریخی و آثار تاریخی بدون ایران را تصور کنیم؟

  4020905019
برای بهبود حال بناها و آثار تاریخی نیاز به نهضت بزرگ مردمی است/ مگر می‌شود ایران بدون آثار تاریخی و آثار تاریخی بدون ایران را تصور کنیم؟

 قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: باید نهضت بزرگ مردمی سازی میراث‌فرهنگی را از طریق انجمن خیرین میراث‌فرهنگی ایجاد کنیم.

به‌گزارش خبرنگار میراث‌آریا، علی دارابی شامگاه امروز شنبه ۴ آذر ۱۴۰۲ با بیان این مطلب در مراسم افتتاحیه و آغاز به کار رسمی انجمن خیرین میراث‌فرهنگی که با حضور مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و جمعی از تولیدکنندگان، صاحبان سرمایه، خیرین، سرمایه‌گذاران و ... برگزار شد، با تبریک آغاز به کار رسمی این انجمن اظهار کرد: اجتماع بزرگ امشب در تقویم مناسبت‌ها و رخدادهای ایران بزرگ ثبت و به یادگار خواهد ماند. جمعی از خیرین، نیکوکاران، فعالان اقتصادی، کارآفرینان ایران در کنار مسئولان اتاق بازرگانی سراسر کشور. به همراه مدیران و پیشکسوتان و جمعی از چهره های ماندگار میراث فرهنگی در این اجتماع و زیر این سقف بزرگ هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، مجریان، گزارشگران و اهالی رسانه حضور دارند تا «همه با هم» و «دست به دست هم» دهیم «به مهر» تا کنیم «میهن خویش را آباد».

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی افزود: امشب آئین گشایش انجمن خیرین میراث‌فرهنگی ایران عزیز است و چه مبارک شبی است. همه شما بزرگواران از راه‌های دور و نزدیک آمده اید تا بگوئیم «میراث فرهنگی، هویت، پیشینه تاریخی و تمدن کهن و ممتاز ما ایرانیان است و بدان افتخار می‌کنیم.

او با قدردانی از حمایت علما و مراجع تقلید اظهار کرد: از مرجع عالیقدر حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله العالی) که در پاسخ به نامه اینجانب بزرگواری فرمودند و  "هرگونه کمک به مرمت و بازسازی بناها و آثار تاریخی به ویژه آثار مذهبی از محل تبرعات مردمی را کاری شایسته" دانستند بسیار سپاسگزاریم و این سرمایه بزرگ معنوی برای کار انجمن خیرین میراث فرهنگی است.


دارابی ادامه داد: ما وقتی از ایران و تمدن با شکوه آن سخن می‌گوییم از بیش از ۷ هزارسال قدمت تاریخی و سابقه بیش از یک میلیون سال سکونت بشری در آن حرف می‌زنیم. کشوری که بیش از یک میلیون آثار تاریخی ارزشمند دارد که تا کنون فقط ۳۵ هزار اثر آن را توانسته ایم ثبت کنیم. ایران از حیث ثبت آثار در فهرست جهانی یونسکو جزو ۱۰ کشور نخست دنیاست.

معاون میراث‌فرهنگی کشور افزود: نیک مستحضرید رابطه معناداری میان ثبت سایت‌های جهانی و افزایش توریسم و گردشگری، توسعه کسب و کارها، ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و ... وجود دارد.  از این رو حفاظت و صیانت از میراث‌فرهنگی، توسعه گردشگری و حمایت از صنایع دستی از رویکردهای مهم دولت سیزدهم و مجلس شورای اسلامی است.

دارابی گفت: به رغم همه تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته که ما کمال تشکر را داریم، اما «بودجه و اعتبارات میراث‌فرهنگی بس محدود است» که با آن اقدام قابل ملاحظه‌ای را نمی‌توان انجام داد و از این رو است که می‌گوییم: «حال بناها و آثار تاریخی ایران خوب نیست» و نیاز به یک نهضت مردمی دارد.

او اضافه کرد: ما ملتی متمدن و با فرهنگ بوده و هستیم. ابوریحان بیرونی منجم، ستاره شناس، ریاضی دان و دانشمند بزرگ ایرانی که لقب «همه چیز دان» به او داده‌اند، ۶۰۰ سال قبل از گالیله گفت زمین گرد است. ۵۰۰ سال قبل از کپرنیک می‌دانست که زمین به دور خورشید می‌گردد. نخستین کسی بود که شعاع کره زمین را اندازه‌گیری کرد. انیشتن ۱۰۰۰ سال بعد از او «فوتون» اجزاء را کشف کرد. آیا  می‌دانیم آرامگاه او کجاست؟ نظامی گنجوی، مولوی، سهروردی، امیرکبیر، رودکی، فارابی، سید جمال الدین اسدآبادی، رئیس علی دلواری و ده‌ها تن دیگر از مفاخر این سرزمین. چرا نباید یک موزه بزرگ از مشاهیر و مفاخر ایرانی داشته باشیم که نسل جوان ما با دیدن آن گنجینه ‌های بزرگ بشری به هویت و تمدن خود افتخار کنند؟

دارابی افزود: حکیم ابوالقاسم فردوسی بزرگ، خالق شاهنامه که کتاب احوال ایرانیان یا شناسنامه ملی ما را نگاشته است. اثر حماسی که تا ۶۰ هزار بیت گفته اند و ۲هزار بار از واژه ایران ۸۰۰ بار از خرد و خردورزی سخن گفته است. او امروز فخر جهان بشریت است اما چرا نمی توانیم مجموعه بزرگ توس و آرامگاه او را ثبت جهانی کنیم؟

این مسئول ادامه داد: تخت جمشید، تخت سلیمان، حافظیه، آرامگاه سعدی، خیام و .... این ها بناها و آثار تاریخی پر افتخار ما هستند اما چنین وضعیتی دارند. آیا ما می‌توانیم ایران بدون آثار تاریخی و آثار تاریخی بدون ایران را تصور کنیم. میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف‌الله و بازار قیصریه که اگر هر کشوری فقط یکی از آنها را داشت به خود می‌بالید اما با کمال تأسف پدیده‌های طبیعی چون سیل، زلزله، فرونشست تهدید بزرگی برای پایداری و برجای ماندن آنها شده است و بند دل ما پاره می‌شود وقتی خبری از ترک برداشتن دیواری یا سقفی از بناها را می‌شنویم.

معاون میراث‌فرهنگی کشور اضافه کرد: ۵۴ کاروانسرای تاریخی ایران را در چهل و پنجمین نشست عمومی کمیته میراث جهانی یونسکو در شهریور ماه امسال در ریاض ثبت جهانی کردیم. بیش از یک دقیقه صدها نفر از حاضران در سالن به احترام ایران و ایرانی دست افشانی کردند و تشویق‌های مکرر که خیلی حالمان خوب شد و افتخار کردیم که نماینده ملت شایسته ایران بودیم. برای ثبت این کاروانسراها که در ۲۴ استان کشور پراکنده‌اند. ما باید سازوکاری فراتر از سازوکارهای دولتی ایجاد کنیم. ما در اجلاس ریاض شاهد این بودیم که دولت ایتالیا برای حفظ شهر ونیز و جلوگیری از خروج این شهر از ثبت جهانی چه هزینه‌هایی انجام داد و چقدر تلاش کرد؟ 

دارابی یادآور شد: من قصد سیاه‌نمایی یا خدای ناکرده نادیده انگاشتن خدمات انجام شده را ندارم. من در این اجتماع بزرگ که اعلام موجودیت انجمن خیرین میراث‌فرهنگی است باید صادقانه اما صریح با شما سخن بگویم وگرنه به وظیفه و رسالت تاریخی خود عمل نکرده‌ام.

معاون میراث‌فرهنگی کشور ادامه داد: انجمن خیرین میراث‌فرهنگی یک نهاد غیردولتی، مردمی و نیکوکاری است. مشابه خیرین مدرسه ساز و سلامت که خوش درخشیدند و یادگارهای بزرگی را از خود بر جای گذاشتند.

قائم مقام وزیر میراث‌فرهنگی گفت: ما می‌خواهیم با کمک شما این انجمن نیز بتواند منشأ خدمات جاویدان و ماندگار در عرصه میراث‌فرهنگی باشد. همانکه شاعر بزرگ ایران زمین ملک الشعرای بهار فرمود: دیگران کاشتند ما خوردیم /  ما بکاریم و دیگران بخورند.

او سپس به انجمن خیرین میراث‌فرهنگی اشاره کرد و افزود: درباره انجمن خیرین میراث‌فرهنگی باید بگویم که با حمایت شخص رئیس جمهوری جناب حجت‌الاسلام دکتر رئیسی که فرمودند من از ایده عالی و کار شما قدردانی و حمایت می‌کنم و اهتمام، راهنمایی، پیگیری‌های مکرر و پشتیبانی‌های بی‌دریغ جناب مهندس سید عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی،  گردشگری و صنایع‌دستی کار تشکیل انجمن دنبال شد.

او گفت: هیأت مؤسس برای این مهم همت کردند، جمعی از مدیران و دوستان بزرگواری که افتخار دادند به عنوان اعضای هیأت مؤسس مقدمات اخذ مجوز، نهایی کردن اساسنامه، ثبت شرکت ها و افتتاح حساب را انجام دادند. هیأت مدیره موقتی که این خادم کوچک میراث‌فرهنگی به عنوان رئیس هیأت مؤسس و مدیرعامل برای انجام تشریفات قانونی، عضو گیری، تشکیل مجمع عمومی و انتخابات هیأت مدیره در خدمت هستم.

او گفت: اجازه بدهید مراتب قدردانی خود را از تمام خیرین اعلام کنم. بسیار خرسندم که اعلام کنم از زمان اعلام این نشست از جمع شما عزیزانی اعلام کرده‌اند: که بخشی از هزینه آموزش امر موزه‌داری کشور شامل بورسیه کردن، اعزام به خارج برای دوره های آموزشی و آوردن اساتید به ایران و ... را تقبل خواهند کرد. دو تن از فعالان اقتصادی که در جمع ما حضور دارند، تمام هزینه‌های ساخت و احداث موزه بزرگ شهر خودشان را تقبل فرموده‌اند و یکی دیگر از عزیزان برای قلعه الموت که در فهرست نامزدهای ثبت جهانی است اعتبار لازم را تأمین کرده‌ است.

دارابی گفت: همچنین دو تن از بزرگواران بخشی از هزینه خرید و تجهیزات صوتی و حفاظتی بناهای تاریخی بزرگ را تقبل کرده‌اند. بله انجمن خیرین میراث‌فرهنگی یعنی همین و درود خدا بر شما که برای کار خیر پیش‌قدم شدید.

معاون میراث‌فرهنگی کشور خطاب به نیکوکاران و خیران اضافه کرد: شما گرامیان که در این مراسم شرف حضور دارید، جمعی از مولدان ثروت، کارآفرینان، سرمایه گذاران، فعالان اقتصادی، رؤسا و اعضای محترم اتاق بازرگانی، فعالان حوزه گردشگری، کسب و کار، برج سازان، شهرسازان و معماران و همه دلسوزان این حوزه که امشب زیر این سقف کنار هم گرد آمده‌اید. شما نیکوکاران، خیرین، هنرمندان، اصحاب رسانه بیایید نهضت بزرگ مردمی سازی میراث‌فرهنگی را از طریق انجمن خیرین میراث فرهنگی بنا کنیم.

او افزود: ما ایرانیان سنت حسنه، وقف، نذر، هبه، صدقه، احسان، اهداف بشردوستانه، انفاق را همواره سرلوحه خود قرار داده‌ایم. بسیاری از بناها، مجموعه‌های تاریخی، مدارس، مساجد، بیمارستان‌ها، خانه‌ها که از گذشته به یادگار مانده است محصول همین رویکرد بوده است.

دارابی خاطرنشان کرد: انجمن خیرین میراث‌فرهنگی فرصتی تاریخی برای ادای دین و رسالت تاریخی همه ما به مام وطن و ایران بزرگ است و در همین باره باید این را عرض کنم که چه زیبا گفت: شاعر و داستان سرای بزرگ ایرانی؛ حکیم نظامی گنجوی: همه عالم تن است و ایران دل /  نیست گوینده زین قیاس خجلچون که ایران دل زمین باشد / دل ز تن به بود یقین باشد.

yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. این نامه دلسوزانه است؟!

 2. واکنش قوه قضائیه به شایعه ای درباره زیباکلام

 3. دفاع از جمهوریت یا دفاع از الیگارشی؟

 4. مقاومت بی‌مبنای طلافروشان در مقابل شفافیت/ دولت عدول نکند، مردم هم حمایت می‌کنند

 5. نامه روحانی به مردم ایران درباره دلایل رد صلاحیتش/ این دفاعیه‌ شخصی نیست، دفاع از جمهوریت نظام است

 6. امضای مردم گیلان پای طومار حمایت از طرح نور

 7. فردا دیر است...

 8. جریمه کشف حجاب ۴ و نیم میلیون تومان است

 9. نوش‌دارو بعد از مرگ سهراب!

 10. فرش‌های سعدآباد کجاست؟

 11. محکومیت ساداتی‌نژاد به حبس/ روایت خاندوزی از کاهش تورم/ شانس قالیباف برای ریاست مجلس دوازدهم چقدر است؟

 12. ماجرای سفر عبدالحمید به ترکیه چیست؟

 13. حاج‌علی‌اکبری: گلایه‌ای از مجلس برای تصویب تعطیلی «شنبه‌ها» داریم

 14. انتقاد روزنامه اصولگرا از وزیر ارتباطات/ واکنش فرزین به انتشار اطلاعات مالی موسسه رائفی‌پور

 15. واکنش وزیر کشور به برخورد خشن برخی ماموران / نظر واعظی درباره نقاط ضعف و قوت دولت رئیسی

 16. واکنش روزنامه اصولگرا به زندانی‌شدن زیباکلام/ دستور اژه‌ای درباره پرونده چای دبش

 17. در آستانۀ سکولارشدنِ زیارت؟

 18. مأمور خاطی بازداشت شد

 19. آیا واقعاً آزادسازی قیمت‌ها تنها راه است؟

 20. چراغ سبز دولت به ارز آزاد؟!

 21. نظرات برگزیده مخاطبان الف: نقش شورای نگهبان در کاهش مشارکت مردم چیست؟/ زندانی‌شدن زیباکلام به ضرر نظام تمام شد

 22. صادق زیباکلام روانه زندان شد

 23. بزرگ‌نمایی مشکلات به ضرر کشور است

 24. راه سخت قالیباف/ پیشنهاد جالب شریعتمداری درباره واکنش به اسرائیل

 25. اعتراض بانوان به پوشش‌های نامناسب

آخرین عناوین