پشت پرده التهابات دلار کیست؟/ آشنایی با افرادی که دلار را از کشور خارج می‌کنند

  4011211047 ۱۳۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

آشوبگران پروژه مهسا امینی نه تنها توافق را از دور خارج کردند بلکه از مهر تاکنون قریب به ۸۰۰ تحریمِ اتحادیه اروپا و پنج کشور انگلیسی زبان آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند را برای مردم ایران به ارمغان آوردند.

پشت پرده التهابات دلار کیست؟/ آشنایی با افرادی که دلار را از کشور خارج می‌کنند

به گزارش فارس، رئیس سابق سازمان اطلاعات سپاه روز هشتم اسفند درباره التهابات ارزی گفت: «آمریکایی‌ها در نرخ‌گذاری در اربیل، هرات، امارات، سبزه میدان و سایت‌های فردایی با قیمت ارز بازی می‌کنند. نه فقط بازی، بلکه عملیات می‌کنند. در داخل یکدفعه شروع به خرید می‌کند، خرید که شروع شد سلسله‌وار ناامنی ادراکی ایجاد می‌کند.»

 رئیس جمهور روز هشتم اسفند گفت: «قیمت ارز تا آبان ۱۴۰۱ افزایش بسیار اندکی داشت. سوال اینجاست:  جهش یکباره قیمت چگونه بوجود آمد؟! من نمی‌خواهم بگویم که این [موضوع] فقط از سمت خارج از کشور است، اما بدانید جریانی که در خیابان اغتشاش راه انداخت و مردم آن‌ها را ناکام گذاشت، رسماً وارد شدند که نارضایتی را بزرگ کنند ... روز مبعث [و دو روز قبل از آن] تعطیل بود، [امّا] ساعت به ساعت روزی که همه تعطیل بودند و هیچ معامله‌ای در بازار انجام نمی‌شد، [نرخ] بالا می‌رفت. معلوم است [نرخ ارز] مربوط به بازار و تجارت نیست.»

ماجرای تیتر دلار ۶۰ هزار تومانی چیست؟

روز اول اسفند نرخ دلار در کانال ۴۰ هزار تومان بود. امّا «مارک دوبوویتز»  مدیر عامل اجرایی نهاد تروریستی موسوم به بنیاد دفاع از دمکراسی (FDD) آمریکا و فعال در آشوب‌های مهر و آبان ۱۴۰۱ در توئیتی از دلار ۶۰ هزار تومانی خبر داد! [1] عدد نهایی را نیز ۱۰۰ هزار تومان تعیین کرد. 


اعلام نرخ ۶۰ هزارتومانی روز اول اسفند
نرخ بازار: کانال ۴۰ هزار تومان


توئیت روز یکشنبه هفتم اسفند
نرخ کانال‌های فردایی: ۶۰ هزار تومان!

این نرخ در روز هفتم اسفند محقق شد. ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه بعد از ظهر بود که نرخ ادعایی دلار در کانال‌های فردایی به صورت تصنعی عدد ۶۰ هزار تومان را لمس کرد و البته بلافاصله پایین آمد. هدف در واقع  درج تیتر "دلار ۶۰ هزار تومانی" در فضای رسانه‌ای کشور بود. عددی که «دوبوویتز» دقیقاً یک هفته قبل، وعده آن را داد! یکی از علل دلار ۶۰ هزار تومانی، معضلی به نام معاملات فردایی است.

پلیس امنیت اقتصادی روز ۲۶ خرداد در اطلاعیه‌ای انجام هرگونه معاملات فردایی در فضای مجازی را ممنوع اعلام کرد. دلیل این موضوع نیز این است که عملاً بدون معامله، نرخ افزایش می‌یابد. 

یک فرد صاحب سرمایه در معاملات فردایی ارز،  دلار را با نرخی معین و معمولاً بالاتر از نرخ لحظه‌ای بازار آزاد (مثلا ۶۰ هزار تومان) برای روزهای آتی خریداری می‌کند. بهانه این نوع معامله نیز این است که نرخ دلار ممکن است در روزهای آتی افزایش یابد. یعنی دلار را با نرخ امروز برای روزهای آتی رزرو می‌کند. 

نکته اینجاست: این نوع معامله تبدیل به عامل افزایش نرخ ارز در بازار شده است. مشکل از جایی حادتر می‌شود که پای سرویس‌های اطلاعاتی منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نیز در قالب یک پروژه ضد امنیتی به بازار ارزی باز شود. در این معامله لزوماً نه ارز جابجا می‌شود و نه پولی پرداخت می‌شود. فقط این حرف سر زبان‌ها می‌افتد که دلار ۶۰ هزار تومانی معامله شد تا بازار ملتهب شود. اگر در این معامله کاغذی هم رد و بدل شود، صرفاً سفته‌بازی است. 

مضاف بر این، کانال‌های تلگرامی نرخ دلار، نقش اصلی را در تشدید جو روانی افزایش نرخ ارز دارند. اسکرین زیر برای لحظه‌ای است که یک فروشنده ادعایی  نرخ ۶۰ هزار تومان را تعیین کرد و در ساعت ۱۳:۴۵ دقیقه عصر، یک خریدار ادعایی معامله را انجام می‌دهد. ماجرای دلار ۶۰ هزار تومانی نیز برای همین لحظه است.  


اعلام نرخ دلار ۶۰ هزار تومانی در یکی از کانال‌های معاملات فردایی
تاریخ:‌ در روز ۷ اسفند

نرخ گذاری مصنوعی روز ۷ اسفند توسط کانال‌های فردایی، در کنار اعلام دلار ۶۰ هزار تومانی از سوی «دوبوویتز» در اول اسفند قابل تامل است. وزیر اقتصاد روز ۱۷ دی در گفتگوی ویژه خبری پیرامون کانال‌های فردایی گفت: « روزهای تعطیل (نظیر روز جمعه) ... ساعت ۸ شب، [حتی] در برخی موارد ساعت ۱۰ شب، می‌بینید که قیمت [دلار] در کانال‌های فردایی بالا پایین می‌شود.» 

نکته قابل توجه اینجاست که ادمین کانال‌ مشهور دخیل در ماجرای التهاب ارزی، اصلاً ایران نیست و در استانبول به سر می‌برد!  روز ۱۰ اسفند قیمت دلار آمریکا در صرافی‌ها ۴۳۳۳۷ تومان است امّا در کانال‌های فردایی ۵۵ هزار تومان نرخ گذاری شده است. 

 

امّا چرا دلار از شهریور به بعد در کانال ۴۰ هزار تومان قرار گرفت؟

دلار ۶۰ هزار تومانی نرخ واقعی این ارز نیست. قیمت واقعی دلار در کانال ۴۰ هزار تومان است. امّا همین نرخ نیز جای تامل دارد. چرا نرخ امروز دلار نسبت به عدد ۳۰ هزار تومان شهریور افزایش داشته است؟ 

دو نکته وجود دارد:

اول؛ روز ۲۷ شهریور نقطه شروع آشوب بود. این موضوع هنگامی رخ داد که توافق با کشورهای ۴+۱ در دسترس بود. مهر ۱۴۰۱ یک منبع آگاه از مذاکرات وین به فارس گفت که مذاکرات رفع تحریم‌ها در ایستگاه توافق نهایی بود امّا شروع اغتشاشات، امضاء توافق را در هاله‌ای از ابهام قرار داد. (+

سند آشکار این مدعا که توافق نزدیک بود نیز اظهارات مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا است.  بورل روز ۳۱ مردادماه رسماً اعلام کرد که پاسخ ایران به پیشنهاد اروپا برای احیای برجام «منطقی» بوده است. بورل روز ۶ شهریورماه درباره توافق گفت: « ما به لحظه حساس رسیدیم، خوش‌بین هستم».


تیتر یورونیوز فارسی درباره درباره توافق | تاریخ: ۳۱ مرداد


تیتر دویچه وله (DW) فارسی درباره توافق  | تاریخ: ۶ شهریور 

توافق به قدری نزدیک بود که اصلاح طلبان شروع به تخطئه آن کردند. روزنامه اصلاح طلب «شرق» نوشت:‌ «به نظر می‌رسد دیگر باید حدس و گمان درباره احیای برجام را کنار گذاشت و حصول توافق را تقریبا قطعی دانست.»[2]

«محمد مهاجری» از سمپات‌های دولت روحانی نیز واکنش عصبی نشان داد و در روزنامه «اعتماد» نوشت: «برجام شما حریر نرم برجام قبلی‌ها کرباس زبر؛ برجام شما شیرین برجام قبلی‌ها تلخ؛ برجام شما چراغ نورافکن برجام قبلی‌ها چراغ موشی؛ برجام شما فرشته برجام قبلی‌ها شیطان؛ برجام شما صوراسرافیل برجام آنها بوق حمام و ...»


تیتر روزنامه شرق درباره توافق قطعی | تاریخ: ۲۵ مرداد

اما از نیمه شهریورماه رویه معکوس شد. بورل روز چهاردهم شهریور گفت: خوشبینی من برای توافق در وین کمتر شده است! این اظهارات غیرعادی بود. هنوز یک هفته از ابراز خوش بینی بورل در روز ششم شهریور نگذشته بود که توافق در هاله‌ای ابهام قرار گرفت. علاوه بر این، گره گفت‌وگوهای هسته‌ای در مذاکرات دوحه تاحدی باز شده بود. ایران نیز پیرامون ۳ مرکز ادعایی آژانس انعطاف‌ نشان داد.

«سعدالله زارعی» کارشناس امور امنیتی در این رابطه فاش کرد:

 • «حدود دو هفته قبل از آغاز اغتشاشاتی که در شهریور شروع شد یک دفعه آمریکایی‌ها مذاکرات را متوقف کردند ... آقای مالی، که هم مسئول میز ایران، هم معاون وزیر خارجه آمریکا و هم مسئول مذاکرات هسته‌ای است در پاسخ به آقای بورل که می‌گوید چرا متوقف کردید، می‌گوید دو هفته صبر کنید ایران امتیازاتی خواهد داد که تعجب خواهید کرد و اتفاقاتی در ایران می‌افتد که خودشان می‌آیند دنبال ما و امتیازات ویژه‌ای خواهند داد!!»[3]

اظهارات مبهم بورل در روز ۱۴ شهریور، دو هفته بعد در سقز رمزگشایی شد. جنگ ارزی نتیجه حمله ترکیبی علیه ایران بود. اولین کمپین نیز روز نهم مهرماه توسط کانال‌ها و رسانه‌های خارج نشین کلید خورد که موضوع آن «خروج سرمایه از بانک» بود.

گزارشی از میزان اثربخشی این کمپین در دسترس نیست امّا این اقدام نشان داد که هدف اصلی آشوب‌ها، ضربه کاری به اقتصاد کشور است. ضلع غربی مذاکرات معتقد است که این اهرم در نهایت ایران را مجبور خواهد کرد که امتیاز مدنظر در حوزه منطقه و هسته‌ای را بدهد.

آشوبگران میدانی پروژه مهسا امینی، نه تنها توافق را از دور خارج کردند بلکه از مهر تا اسفند قریب به ۸۰۰ تحریمِ اتحادیه اروپا و پنج کشور آمریکا، انگلیس، کانادا، استرالیا و نیوزلند را برای مردم ایران به ارمغان آوردند. تصویر زیر تغییرات نرخ دلار از کانال ۳۰ هزار تومان به کانال ۴۰ هزارتومان از اواخر شهریور تا اسفند را نشان می‌دهد. روند افزایش نرخ ارز موازی با شروع آشوب‌های اخیر بود. 


روند تغییر نرخ دلار از زمان آغاز پروژه مهسا امینی| منبع: tgju

دوم؛ تراز تجاری ایران با وجود درآمد نفتی (حدوداً ۳۰ میلیارد دلار) و صادرات (حدوداً ۵۰ میلیارد دلار) نسبت به واردات (۵۲ میلیارد دلار) مثبت  است. یعنی مشکل ذخایر ارزی در کشور وجود ندارد. پس مشکل کجاست؟

رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام نظر قابل تامّلی درباره موضوع بحران ارز در کشور دارد. جبرائیلی تقاضای ارز در کشور را به دو دسته مشروع و نامشروع تقسیم کرده است. او حجم تقاضای ارز در سال را عدد نجومی ۱۲۰ میلیارد دلار اعلام کرده است. این تقاضا می‌تواند مربوط به  واردات کالاهای اساسی باشد، می‌تواند تقاضای ارز از سوی قشر مرفه برای خرید ملک در کانادا و ترکیه یا پس انداز دلاری در خانه‌ها باشد.  این تقاضا در صورتی است که ظرف دلاری ایران حدوداً ۸۰ میلیارد دلار (صادرات نفتی و غیرنفتی) است. 

کمیسیون اقتصادی مجلس روز ۱۶ دی گزارشی منتشر کرد. در این گزارش آمده است که  حداقل ۱۵۰هزار نفر از فروردین تا آذرماه با کارت ملی معادل ۳ میلیارد دلار ارز سهمیه‌ای گرفتند. از طرفی تا اوایل آذرماه، روزانه ۱۰۰ هزار دلار اسکناس به متقاضیان سفر به خارج از کشور با نرخ ۲۹,۱۰۰ تومان به مسافرت‌های خارجی قشر مرفه جامعه ارائه می‌شد که مصداق بی‌عدالتی است.

در این گزارش آمده است که ۱۰ میلیارد دلار ارز به‌صورت اسکناس و حواله از دارایی‌های کشور خارج شده است. این عدد درحالی است که ایران بیش از سه سال است به دنبال وصول ۷ میلیارد دلار دارایی خود در کره جنوبی است. اگر پول بلوکه شده ایران در سئول آزاد شود، با این فرآیند، این پول مجدداً به دست طبقه پولدار جامعه می‌افتد تا در کانادا برای خود و بچه‌هایشان ملک بخرند. در واقع بخش قابل توجهی از سبد دلاری کشور توسط پولدارهای ریالی(!) از کشور خارج می‌شوند و نتیجه آن فشار به زندگی قشر ضعیف جامعه است.

چرا باید در وضعیتی که روند ورود دلار به داخل هموار نیست، این منابع ارزی به راحتی توسط پولدارها از سبد دارایی کل ملّت خارج شود؟ اگر کسی به عنوان مثال، ۱۰۰ تانکر بنزین از منابع سوختی کشور را با ثروت ریالی خود به صورت کاملاً قانونی بخرد، حاکمیت اجازه می‌دهد که این ۱۰۰ تانکر به راحتی از مرز بازرگان خارج شود و برای فروش به ترکیه برود؟ پس چرا خانواده‌های ثروتمند، به راحتی می‌توانند با ثروت ریالی خود، حجم بالایی از منابع دلاری کشور را تصاحب و از کشور خارج کنند؟ نمونه مشهور آن نیز ماجرای فرخ نژاد (بازیگر) بود که سال ۱۳۹۷ اعتراف کرد ماهانه برای پسر دبیرستانی خود در آمریکا ۱۰ هزار دلار (به نرخ فعلی ۵۰۰ میلیون تومان) پول می‌فرستد!

از طرفی، کل ارز صادرات کشور در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۴۸ میلیارد دلار بود. با استناد به اظهارات رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام، آماری بالغ بر ۳۹ میلیارد دلار مربوط به مواد پتروشیمی، پالایشی، معدنی، فولادی و ... است. این موضوع نشان می‌دهد صنوف مذکور دارندگان اصلی ارز در کشور هستند.  قاعدتاً هر چه نرخ ارز بالاتر برود، سود صاحبان دلار نیز افزایش می‌یابد.

درآمد ۲۰ بنگاه بزرگ صنعتی و معدنی کشور طی چهار سال اخیر نشان می‌دهد که پس از افزایش فشار تحریم‌ها (در قالب کارزار فشار حداکثری ترامپ) سود این بنگاه‌ها نیز افزایش یافته است! این سود، ناشی از افزایش نرخ دلار است وگرنه افزایش حدوداً ۱۰۰۰ درصدی سود ۲۰ بنگاه بزرگ صنعتی و معدنی در ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۳۹۶ از کجاست؟ فیلم زیر را ببینید: 

۲۰ بنگاه بزرگ  صنعتی و معدنی ایران

 

جدول مذکور از سوی رئیس مرکز ارزیابی و نظارت راهبردی اجرای سیاست‌های کلی نظام در مجمع تشخیص مصلحت نظام ارائه شده است. گزاره "نقشِ بنگاه‌ها بزرگ صادراتی در افزایش نرخ ارز"  قابل تامل است.

این موضوع نشان می‌دهد که فاز اول فشار اقتصادی به مردم ایران توسط آمریکا از طریق اعمال تحریم‌هاست. فاز بعدی با بنگاه‌های صاحب دلار داخلی و ایضاً طبقه مرفه نظیر سلبریتی‌ها و دلال‌هایی است که ثروت ریالی خود را تبدیل به دلار می‌کنند و به ترکیه، اروپا و کانادا می‌برند. همین افراد نیز  برای فقر مردم مرثیه‌سرایی می‌کنند. به این وضعیت، عملیات دلاری آمریکا در اربیل و امارات را هم اضافه کنید.


[1]:https://twitter.com/mdubowitz/status/1627756939458318337

[2]:https://www.sharghdaily.com/fa/tiny/news-853264

دیدگاه کاربران

گردن۲۹۳۳۵۴۲۱۲:۵۲:۱۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
کلا فارس رسانه انداختن گردن دیگران هست اصلا امریکا بارها از همون قبل اعتراضات مدام بیانیه داد که تحت هیچ شرایط هیچ شرطی ایران را به برجام اضافه نمیکنه و همون موقع ده ها بار سخنگوی امریکا اعلام کرد پی ام دی رو نمیبنده و ایران خودش با اژانس مشکل حل کنه حالا هی بندازین گردن اینو و ان این شما بودین که به بهانه زمستان سخت فکر میکردبن میتونید از اروپا باج بگیرین بعد برجام امضا کنید
ناشناس۲۹۳۳۸۷۱۱۶:۰۴:۱۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
کدخدا عالم قبلا هم پیچ مهره را قبول نمی کرد باشد و به کمتر از پلمب آن هم بسنده نمی کرد اما بعد آشوب 88 و مواضع قوی ایران نیم بند مجبور به قبول کردن آن شد هرچند این کشورها کاره ای نباید باشند و باید از آژانس پیگری شود و اگر سیاسی کاری کردن که می کنند برای همیشه خارج باید شد وگرنه بازی ادامه دار هست
کدخدا۲۹۳۴۰۴۱۱۸:۰۹:۵۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دیگه اون دوره که کدخدا شل میکرد تمام شد روسیه ای که ادعا داشت ابرقدرت جهانه پ همه ازش میترسن چی شد؟ امریکا ذره ای باج بهش نداد جلوش ایستاد حتی حاضر شد قیمت گاز و نفت در جهان بالا بره اما یک قدم از تحریم شدید روسیه و کمک به اوکراین کوتاه نیامد از دید امریکا زمان اجرای جهانی سازی رسیده و تحت هیچ شرایطی کوتاه نمیاذ شما صد سال ذیگه هم صبر کنید بمب اتم هم بسازید تهش میشید کره شمالی اما باز امریکا از تحریم شدید کوتاه نمیاد
ناشناس۲۹۳۴۳۳۵۲۱:۰۶:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
امریکای الان نسبت به چند دهه قبل چه فرقی کرده قدرتش بیشتر شده یا همان طور مانده یا کمتر شده؟ یا یک سوال دیگر تمام ابر قدرت های گذشته تا الان چه فرقی کرده اند؟ یک کمی بدون جانبداری فکر کنی و مرور تاریخ آمریکا و. دیگر دنبال نخود سیاه نمی روی!
ناشناس۲۹۳۶۱۳۶۲۲:۳۴:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
برادر عزیز آیا مشکل هسته ای است، موشکی است، فلسطین است، مقاومت است؟ کاش کمی تامل میکردیم که آن ها که همچون اوکراین تا کمر برایش هم شدند و مردمش رو به بدبختی و سیاه بختی و تصرف کشورش به فنا داد عاقبتش چه شد؟ این است عاقبت دست درازی در جلوی دشمن! مگر ما در برجام دوره روحانی شرایطشان را نپذیرفتند و توافق نکردیم چه شد که دلار از ۳۸۰۰تومان به ۳۲۰۰۰تومان رسید؟ پس راهی به غیر از قوی نمودن اقتصاد از طریق ارتباط با دوستان و کشورهای مطم،ءن نداريم و صبر و ایستادگی در این راه و اطمینان به وعده‌های الهی بلاشک ما را پیروز می نماید
666666۲۹۳۳۹۵۱۱۶:۵۷:۴۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اون موقع که شرایط فراهم بود تیم مذاکره کننده ناز میکردن الان باید با هر شرایطی کنار بیان تا اقتصاد مملکت را از فروپاشی کامل نجات بدن
احمد۲۹۳۴۰۱۰۱۷:۵۰:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تو نوکر آمریکایی
ناشناس۲۹۳۴۳۹۸۲۱:۵۶:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
با تخریب و توهین چیزی بهتر نمیشه. عذر بخواه
ناشناس۲۹۳۴۵۱۰۲۲:۵۴:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تو هم نوکر روسیه و چین
علی۲۹۳۴۶۰۴۲۳:۳۲:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
توکه نیستی بیازندگی مادرو درس کن 15سال کار میکنم هیچی ندار همچی لحظه بالا میره تا پس انداز میکنم باز گرون تر شده پراید شده رویا خونه زندگی اینده پیش کش مملکت افتاده دست دلال دوزدا هرروز ثروت مند تر پول دار تر میشن.... یه کار گر از کجا می خواد بیارباید چی کار کنه
ولی۲۹۳۴۳۷۸۲۱:۴۰:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
مذاکره کننده مذاکره اش رادر هر شرایطی بخا طراینکه اقتصاد کشور فرو نپاشد انجام میدهد مشگل ندارد مشگل را یه عده ای که از تحریمها سود میبرد اون درست میکند دوباره برای مذاکره کننده مشگل پیش میاورد .......
ناشناس۲۹۳۴۵۶۶۲۳:۱۷:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بهمین خیال باش تا زیر پات علف سبز بشه
ناشناس۲۹۳۴۰۳۵۱۸:۰۷:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اگه دولت قبل بود راحت می‌گفتند بی عرضگی دولت ،اما حالا آسمون ریسمون می‌بافند تا بگن دولت مقصر نیست.
ناشناس۲۹۳۴۴۳۰۲۲:۱۱:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
....بهتر از این نمیشه انتظار داشت
بیگی29۲۹۳۴۱۶۳۱۹:۲۲:۳۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
فلسفه را ول کنید .یقه خارج کنندگان ارز چه رنگی است؟سفید نیست؟مثلا شرکای خاوری ها؟
ناشناس۲۹۳۴۵۳۴۲۳:۰۱:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
سلام به نظرم کسانی را که باعث این وضعیت برای مردم شده اندراباید اقدام به امنیت ملی دانست کم کسانی سرمایه هاشون به فنا رفت همش وام گرفتن اما ارزش پولشون به ۲تن سیمان هم نمیرسه کدوم سلبریتیها وسهامداران ۲۰ بنگاه چرا برخورد نمیشه چقدر کارکنیم براشون با حقوق ۶تومن خدا باعث وبانیشو ن نبخشه کارد هیچ وقت دسته خودش نمیبره اگه ملت ایران شیعه علی دست به دست هم میداد تمام طلا ودلار خود را روانه بازار میکرد ببین چی میشد ارزش ریال چقدر بالا میومد اما صد حیف از سلبریتی تا من کارگر رحم نداریم جای سودباشه شیعه بودنمون زیر سوال میبرد کاش نه چپی بود ونه راستی همه یکدست بودیم انشالله اماعصر همه چیزو درست میکنه
ناشناس۲۹۳۳۵۶۳۱۳:۰۱:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بابت این پژوهش دست شما درد نکند. اما آیا فقط ایران دشمن دارد؟ روسیه ندارد؟ روسیه ای که درگیر جنگ غیر مستقیم با اروپا و آمریکا شده! در حالیکه روسها خیلی سریع توانستند بر اوضاع مسلط شوند مسئولان ما نظاره گر اقدامات دشمنان هستند. هرجا مشکلی بود میگویند کار دشمن است. خب مسئول عزیز اگر بلد نیستی برو یاد بگیر. حداقل از روسها یاد بگیر که کشور به این آشوب نیفتد.
ناشناس۲۹۳۳۸۷۴۱۶:۰۵:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
آنها حداقل از طریق داخلی کمتر نفوذی و خائن دارند
ناشناس۲۹۳۴۰۰۱۱۷:۴۱:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اندازه اقتصاد روسیه با ایران قابل مقایسه نیست. ضمن اینکه روسها پایه های دلاری خودشون رو از مدتها قبل درست مردند نه انبار کردن نه. درست کردن. برای همین با شروع جنگ قیمت روپل روسیه کاهش نیافت که هیچ افزایش یافت. منتظر کسی ننشستن
غلام۲۹۳۴۲۹۵۲۰:۳۵:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اونا اصلاح طلب خائن ندارد
ناشناس۲۹۳۴۶۸۵۰۱:۰۵:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
اژ امثال تو خیانتکار تر نداریم
ناشناس۲۹۳۳۵۷۸۱۳:۰۹:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اگر با حرف زدن و پست گذاشتن عده ای قیمت دلار رفته بالا، پس دو برابر آن عده را جمع کنید تا هر روز برای کاهش قیمت دلار حرف بزنند و پست بگذارند!. ظرف 2 3 هفته جواب میدهد.
ناشناس۲۹۳۳۵۸۹۱۳:۱۶:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اگر مذاکره کنندگان زیر میز نمی‌زدند پلن b آمریکا کلید نمی‌خورد .حالا باید جواب ملت روبدن وفرافکنی نکنند ...
ناشناس۲۹۳۳۸۷۵۱۶:۰۶:۴۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
امریکا دنبال برجام 2 و 3 بود
ناشناس۲۹۳۳۵۹۱۱۳:۱۷:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تا آنجایی که ما می دانیم توافق در دسترس بود ولی خود دولت رییسی با سپردن کار به فردی مخالف برجام برجام را کشت. از طرفی چرا دشمن می تونه در این کشور هر کاری خواست بکنه؟! اشوب خیابانی درست کنه،ارز را گران کنه،مسموم کنه و ... پس دولت ما چه کاره است ؟ این جور که من هم می تونم رییس‌جمهور بشم!
ناشناس۲۹۳۳۸۷۹۱۶:۰۹:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
جهت اطلاع ایران چند شرط مهم داشت که مهمترین آن تضمین بود که زیر برجام نزنند که قبول نکردن ولی آمریکا چند چیز دیگر درخواست می کرد دوم هم بله که می شود نمونه آن همین مدرسه و القای کار خودشان هست
ناشناس۲۹۳۴۰۴۲۱۸:۱۱:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
فکر کنم الان تضمین سفت و سخت دادن ودارن التماس می‌کنند برجام رو امضا کنیم
ناشناس۲۹۳۳۵۹۴۱۳:۱۹:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
فرض کنیم حرف شما درست باشه . چرا دولت با افزایش نرخ ارز به صورت رسمی بر این التهاب آفرینی دامن زد و به عنوان بازارساط نقش خود را نتوانست درست ایفا کند . دولت می خواست نرخ ارز را افزایش دهد و از این شلوغی ها هم کمال استفاده رو برد
ناشناس۲۹۳۳۸۸۱۱۶:۱۱:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دولت نباید دستکاری ارزی می کرد که پایین باشد که یهو برود بالا و وقتی عده ای سو استفاده کردن از آن و بالاتر بردن چند ده هزار تومان
ناشناس۲۹۳۳۶۱۷۱۳:۵۶:۰۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
مردم دیگر مثل زمان گذشته نیستند . خوشبختانه آرشیو اخبار هم موجود است . زمانی که توافق آماده بود و همه انتظار برگزاری نشست را داشتند دوستان شما به امید زمستان سخت اروپا موردی که امریکایی ها قبول نکردند را مطرح کردند تا کنون هم در باره آن صحبتی نکرده اند که توافق را بابت کدام موضوع معطل کردند //
مهدی۲۹۳۳۹۲۵۱۶:۴۴:۰۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
درود برشما اینان هنوزهم گمان می کنند هرچه بگویندمردم باور می کنند
ناشناس۲۹۳۳۹۹۷۱۷:۳۷:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خبرها را با دقت بخوابند حتی در ارشیو!!
ناشناس۲۹۳۳۶۵۳۱۴:۱۵:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
در اين دولت همه ي مشكلات اقتصادي مملكت مربوط به خارج نشينهاست ولي در دولتهاي قبلي فقط و فقط دولتها مقصر بودن ولاغير
ناشناس۲۹۳۳۸۹۷۱۶:۲۸:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
حرف حق
ناشناس۲۹۳۳۹۹۸۱۷:۳۸:۲۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دولت قبل که خودش....!
ناشناس۲۹۳۳۶۶۲۱۴:۱۷:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
به جای آسمان و ریسمان بافتن بفرمایید تورم بالای ۵۰ درصد کار کیست؟ افزایش شدید نقدینگی کار کیست؟ در این وانفسای کمبود درآمد دولت بودجه کدام سازمان ها و نهاد ها افزایشات شدید پیدا کرده؟ تنها عامل افزایش نرخ ارز اقتصاد خراب کشور است که دولت رییسی توان اداره آنرا ندارد
ولی۲۹۳۴۵۲۶۲۲:۵۸:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
هیچ کس نداره باید کلا سیاست تغیر جهت دهد هم داخلی هم خارجی
ناشناس۲۹۳۳۶۶۴۱۴:۱۸:۰۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
!!!!!!!!!!!!!!!!خدايا كمي تامل به اينها اعطا كن
ناشناس۲۹۳۳۶۶۶۱۴:۱۸:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بیشترین ارز رو خودی های گردن کلفت خارج میکنند.
ناشناس۲۹۳۳۷۴۷۱۴:۴۸:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خود دولت پشت پرده این گرانی ارز است برای جبران کسری بودجه اش ..
ناشناس۲۹۳۳۹۲۱۱۶:۴۲:۲۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اگه اینطوریه پس چرا تا دولت میگه دلار ارزان میشه یا قیمت ارز واقعی نیست عصبانی میشید یا مسخره میکنید شما آشوبگرا؟
محمد۲۹۳۴۲۸۸۲۰:۳۰:۵۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
آشوبگر خود تویی
ناشناس۲۹۳۴۵۸۶۲۳:۲۷:۱۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
غربگداها تا کم میارن منفی میزنن! جواب سوالو بده!
ناصر۲۹۳۴۶۱۲۲۳:۳۵:۵۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
موافقم
ناشناس۲۹۳۳۷۶۵۱۴:۵۲:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
افزایش صددرصدی قیمت دلارراالتهاب بازارارزمینامندعجب!!!
محسن۲۹۳۳۷۹۱۱۵:۰۵:۱۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خوشم میاد همیشه بی کفایتی مدیران داخلی را یه جوری شستشو میدهید که خودتون هم باورتون بشه، الانم گرانی دلار را به توطئه دشمن ربط می دهید و انگار نه انگار مدیری مقصر باشد. خوش باشید
اقتصاد خوان۲۹۳۳۷۹۵۱۵:۰۸:۰۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
چرا از جعل پول توسط بانکها مخصوصا بانکهای خصوصی نمیگین؟یک سوال؟ بقول خود نویسنده اقا چرا ارزش پول هر قطعه پول بانکها ۱۰ برابر اسکناس ده هزار تومنی بانگ‌مرکزیست؟ اینکه فیمت دلار در خارج توسط دشمنان تعیین میشه یعنی بدون ریال میشه ارز خرید و قیمت رابالا برد؟؟
ناشناس۲۹۳۵۸۳۹۱۸:۴۴:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
وقتی که مخلان داخلی و خارجی هدفشان موجودیت نظامه و هدفشون سفره نان مردمه مسامحه خیانت به اسلام و قرآنه بایس بازار ارز رو۱۰۰درصد در دست حکومت باشه و بدین ترتیب کوک کل اقتصاد و بازار دست حکومت قرار گرفته و خلا برای توطئه دیگر نخواهد ماند
علی۲۹۳۳۸۳۵۱۵:۴۱:۴۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
ما همه حرفهای شما و اطلاعات را دربست قبول داریم. فقط نمی‌دونم چرا این توجیهات زمان روحانی وجود نداشت. یا اینکه توطئه از زمان رییسی شروع شده.
ناشناس۲۹۳۳۹۱۹۱۶:۴۱:۱۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تو الان وکیل مدافع روحانی شدی؟
ناشناس۲۹۳۴۰۸۸۱۸:۳۰:۰۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
چون جوابی ندارید سوال را با طرح سوال پاسخ می دهید .
ناشناس۲۹۳۴۳۴۳۲۱:۱۲:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
جواب من میدهم همان ارز 4200 که ایجاد کرد زمینه توطئه را درست که برای چند سال تورم بالا که هیچ دلار که باید 17 هزار تومان تحویل میداد 26 هزار تومان تحویل داد و خیلی‌ها... و الان هم به طور موقت ارز 28500 درست کردن تا سال آینده بیاورند در نرخ واقعی تر ولی الان نمی کنند چون دست‌پخت آن قبلی کمتر فشار بر مردم بیاید
سید زمان۲۹۳۴۸۴۱۰۷:۵۹:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
اما گویا قبل از دولت 11 و12.... علیه، دولت دهم به رغم درآمد بی سابقه و هنگفت نفتی دست به این اقدام تبهکارانه زد . اگرچه تنها یک سوم دولت روحانی جرات داشت اما راه .... از جیب مردم را نشان دولتهای بعد از خود داد. سلام علیکم
ناشناس۲۹۳۵۳۹۲۱۴:۵۶:۵۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
دولت نهم و دهم قیمت ارز در نرخ واقعی تحویل داد ان هم بدون ارز رانتی
ناشناس۲۹۳۴۰۹۴۱۸:۳۲:۴۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
وکیل مدافع روحانی نیستیم ولی ....
مهدی۲۹۳۴۷۳۲۰۲:۲۱:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
مدافع رئیسی فردای تو دیدنیه
امیر۲۹۳۳۸۷۲۱۶:۰۴:۱۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
وقتی همه چیز رو در ترازوی دلار سنجش میکنید ، ریال رو چال کنید ، !!!!
ناشناس۲۹۳۳۸۸۵۱۶:۱۵:۲۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
با درك مردم بازي نكنيد ...دشمن قدرت مندو شما ناتوان هستيد دست از دشمني برداريد.
رها۲۹۳۳۹۰۴۱۶:۳۲:۰۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
شما که خیلی استادی لطفا بفرمایین چرا دلار مرکز مبادله ۳۰۰۰ تومن در عرض۴ روز افزایش یافته؟ نکنه باز هم سلبریتی ها دلار مرکز مبادله رو میفرستن برای فرزنداشون؟
ناشناس۲۹۳۳۹۰۶۱۶:۳۲:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
می بینم که برجام که بد بود حالا دارین براش التماس می کنید پس چی شد نگاه به داخل؟
ناشناس۲۹۳۳۹۹۶۱۷:۳۷:۱۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
به خاطر ماشه نمی توانند بگویند از آن خارج می شوند و باید ادامه داد تا سر انقضا و اگر هم ماشه اجرا کنند که دیگر به سر انقضا نمی رسد
یک ایرانی۲۹۳۳۹۱۴۱۶:۳۹:۱۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
علیرغم تمام کارشکنی‌های موجود اگر بانک مرکزی سیاست بالادست بودن در قیمت ارز را اجرا کند دشمن وکانالهای فردا وپس فردایی منفعل میشوند .چرا در هنگام صعود قیمت خودبانک مرکزی عرضه فردایی نمیکند??اگر نرخ فردا توسط بانک تعیین شود دلال میشود مترسک وتمام بشرطی که حرف حرف باشد .
ناشناس۲۹۳۳۹۱۷۱۶:۴۰:۰۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
آیا بايد با اخلالگران و پیروان شبکه هاي معاند با رافت برخورد کرد يا قانون در مورد آنها اجراشود تا مشخص شود پول هاي حرام بدست اوره این افراد زالو صفت از کجا آمده؟
ناشناس۲۹۳۴۱۰۲۱۸:۳۹:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خوب بود می گفتی چرا در این چند دهه حتی طبق قوانین موجود هم با فساد از هر قسم ، بی عدالتی ، تبعیض ، رانت خواری ، اختلاس گری ، رشوه گیری ، قاچاق ، ........... برخورد نشده است ، اکثریت ملت پاسخ را می دانند اما پاسخ شما خیلی خیلی جالب تر و شنیدنی تر است
ناشناس۲۹۳۳۹۲۲۱۶:۴۳:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
شاید حرف شما درست باشد ولی قبول کنید که فرصت سوزی شد اقای عراقچی در اسفند توافق کرد ولی قانون مجلس جلوی توافق را گرفت کسی هم پاسخگوو نیست
ناشناس۲۹۳۴۳۶۳۲۱:۲۶:۴۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
افرین
سامان صدری۲۹۳۳۹۳۲۱۶:۴۶:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اینکه ما بدانیم دشمن از کدام جناح حمله می کند و راهکاری برای دفاع و پیشگیری نداشته باشیم مشکل ماست و باید مشکل خودمان را رفع کنیم! صدها سال است که می‌گوییم دشمنان اسلام از طریق ترویج طواط و فحشا و کتب ضد مذهبی و....در صدد تخريب فرهنگی ما هستند و پس از انقلاب اسلامی نیز چندین وزارت و سازمان و....فرهنگی ایجاد کرده ایم که جلوی شبیخون فرهنگی دشمن را بگیریم!!چرا موفق نشده ایم و چرا مدیران و وزيران ناموفق در این دفاع فرهنگی تنبیه نشده اند که در مقابل هزینه های هنگفت بیت‌المال برای این امر،نتیجه مناسب و قابل قبولی نداشته اند؟؟....اگر گرانی ارز کار دشمن است! اگر مسمومیت های زنجیره ای کار دشمن است!! اگر چند برابر شدن مایحتاج عمومی (غذای مردم)کار دشمن است،که قطعا هست، پس مدافعان این سنگر ها برای دفاع از حملات دشمن کجا هستند؟؟ چهار نفر از عوامل دشمن را که در دلار و گوشت!! و برنج و....انگولک!! بگيريد و به مردم معرفی کنید! با شعار که مشکل حل نمی‌شود.
امیرمهدی۲۹۳۳۹۳۳۱۶:۴۶:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
ولو تقاضا افزایش پیدا کنه ولی باز هم میتونن قیمت دلار را رسما افزایش ندن و ثابت نگه دارن ، اون وقت در مراحل بعدی اونهائی هم که میخوان برای حفظ ارزش پولشون سکه یا دلار بخرن ، دیگه هجوم به خرید دلار و سکه نمی‌یارن
ناشناس۲۹۳۳۹۶۴۱۷:۱۰:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خدا کنه یه روزی دلار کلا ازچرخه اقتصاد دنیا حذف بشه ان شاالله
فدا۲۹۳۳۹۶۷۱۷:۱۳:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
سلام وقتی دوجناح به اصطلاح چپ و راست بر سررسید ن به قدرت به ملت خیانت میکنندنباید به قول خودشان وضع مردم ازاین بهتر شود ودرواقع این مردم هستند که بایستی تاوان درگیری‌های دو جناح رابدهند اینها درواقع دلسوز ملت نیستند وشیفتگان قدرتمند نظام سرمایه پروری رادرکشور رونق می‌دهند نگاه کنید سرمایه وثروت ملت در دستان چه کسانی است بیچاره ملتندکه از بی‌کفایتی مسوولان ضررو زیان میبینند
ناشناس۲۹۳۳۹۷۵۱۷:۲۱:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بخدا تا بحال از نزدیک دلار و سکه ندیدم فقط عکسشو تو گوشی دیدم ولی این پول دارها دلار و سکه انبار می کنند و هیچ موقع سیر نمی شوند همین اینا باعث گرانی میشود
ناشناس۲۹۳۳۹۸۷۱۷:۲۸:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دلارا دولت برای کمبود بودجه بالا پایین می کنه
ناشناس۲۹۳۴۰۲۲۱۷:۵۸:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
قبول نمی کنید مسی علی نژاد با اون قیافه عقب مانده از شماها مرجعیت بیشتری آره ؟؟ فقط باید بپرسید چرا ؟
ناشناس۲۹۳۴۲۳۳۱۹:۵۵:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
رئیسی ۱۸ میلیون رای داشت رضا پهلوی ۳۰۰ هزارتا!
علی۲۹۳۴۵۶۲۲۳:۱۳:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
رضا پهلوی تو توییتر 1200000 فالور داره ....
ناشناس۲۹۳۴۷۷۷۰۳:۴۲:۲۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
کدام18میلیون اصلاتوکل کشور18میلیون برای رای دادن آمدن
ناشناس۲۹۳۴۵۵۱۲۳:۰۷:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
امثالی مانند تو که اسیر رسانه های دشمن هستی معلوم هست که مرجعیت دارد، منتشر نمی کنید؟
ناشناس۲۹۳۴۰۰۴۱۷:۴۳:۰۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
چرا این افراد را دستگیر نمی کنید؟ چرا کانال اینها را نمی زنید؟ امنیت ملی شوخی بردار نیست
ناشناس۲۹۳۴۰۰۵۱۷:۴۴:۳۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
پتروشسمی ها و پالایشگاهها هستن که عمده سود رو بردن و قیمتاشون رو با قیمت روز دلار میفروشن. دقت کن اینا محصول رو به ریال میخرند و به قیمت روز بلازاار میفروشن انهم به دلار!!!!!
ناشناس۲۹۳۴۰۰۶۱۷:۴۶:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بر اساس نظر متخصصان در صورت ادامه لجاجت نظام با ملت و دشمنی با مردم خود و کشورهای دنیا ؛ در سال ۱۴۰۴ قیمت دلار به بیش از ۲۰۰ هزار تومان خواهد رسید ؛ و قیمت دلار را به میزان نقدینگی ارتباط دادند ! دوختن زمین و زمان و مقصر نشان دادن دیگران در حالیکه زمستان ۱۳۹۹ مانع توافق شدند و ملت را به خاک سیاه نشاندند !
محمد.۲۹۳۴۰۰۹۱۷:۴۹:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
مشکل کشور ما این است تا دلتان بخواهد افراد بی بصیرت مثلاً تحصیلکرده و مزدور و خاین داریم .
بیژن۲۹۳۴۱۳۱۱۸:۵۶:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
طول تاریخ کشور ما پر است از خائنینی که سرنوشت کشور را تغییر دادند ،.
حمیدرضا۲۹۳۴۰۱۸۱۷:۵۳:۴۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
امان از خائن وقتی فامیلی باشد امان از مسئول وقتی خودش حق ملت را پایمال کند امان از بی لیاقتی وقتی پایه گذاری شود
علی۲۹۳۴۰۲۴۱۸:۰۰:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تمام ارز های معتبر دنیا داخل خیابان که هیج داخل مبایل و کامپیوتر و بصورت دیجیتالی معامله فیوچر و فردایی می شوند اگر با معاملات فیوچر مشکل دارید مشکل از ارز شماس نه معامله گران
علی۲۹۳۴۰۲۷۱۸:۰۳:۰۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
کار دشمن دشمنی هست تمام حرفها شما رسانه فرض میکنیم درست باشه پس این دولت انقلابی که مدام سوار قطار پیشرفت شده نباید به فکر و درایت و پیش بینی میکرد پس این همه بودجه اقایان دولتی و انتخاب کردن برای چی هست که یک عده کاردان بیان سر کار اینکه تدبیر نکنی وقت وقتی کار از درگذشت مجلس ختم بگیریم و دشمن دشمن کنیم و بگیم دشمن خارجی اینکار را کرده واقعا برای خودم و کشورم با این همه بی درایت متاسفم این وسط مردم چه گناهی کردن میلیونها نفر دچار ضرر و پاشیدن زندگیشان میشه
ناشناس۲۹۳۴۰۵۸۱۸:۱۸:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
یعنی انتظار داشتید کشورهای بیگانه بیایند به شما کمک کنند ؟ بانک مرکزی و دولت و وزیر اقتصاد مگر کارشان این نیست که مدیریت اقتصادی کشور را بر عهده بگیرند ؟ اما اینکه اقتصاد کشور را بدست متوهمان دادید ایراد کارتون هست !
علی۲۹۳۴۰۸۷۱۸:۲۹:۲۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خوب دیگه معلوم شد مقصر کیه تمام دنیا و اصلاح‌طلبان و مردم ایران مقصرند جز مسولان بی کفایت و جنگ روسیه. و کمک ایران به روسیه.
ناشناس۲۹۳۴۱۱۶۱۸:۴۷:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
جالبه به خروج پول توسط اقا زاده ها هیچ اشاره ای نشده!!!!!!!! زنجانی چه خبر؟؟؟؟؟ خاوری رو چه کسانی فراری دادن!!!!!! و هزاران اقازاده دیگر............
ولی۲۹۳۴۳۸۹۲۱:۴۸:۰۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اصلا خاوری را کی تاییدصلاحیت کرد؟
خ ل۲۹۳۴۱۳۹۱۹:۰۱:۲۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
بله درست گفتی ولی بانک مرکزی هم بدش نمی ا د کسری بودجه را با فروش دلار به طمع کاران جبران کنه مگر نه با کاهش قیمت دلار فردایی توطیه را خنثی میکرد ما باید در مردادماه توافق میکردیم ودل در جنگ روسیه نداشتیم وزمستان سخت اروپا را نباید به شکست اروپا قلمداد میکردیم طمع دولت وکار دستمان دادونارامی ها کشور وخروج سرمایه از کشور مشخص بود چه خواهد شد تا زمانی که افراد متخصص در کار کشور قرار نگیرند فرداهای بدتر کشور را تهدید میکند
ناشناس۲۹۳۴۱۵۳۱۹:۱۰:۵۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
سید جان اگر این اتفاق در آمریکا یا هرکشوری مدعی دمکراسی اتفاق می افتاد این گونه برخورد می کردند؟ برادر عزیز نظارت و اقتدار با مسببان دو حلقه مفقوده دولت شماست مطمئن باشید اگر این دو مورد را انجام دهید بیشتر این مشکلات حل می شود فقط بالاغیرتا بعد از دستگیری مسببان به آنها عفو ندهید اعدام حداقل مجازات این افراد است زیرا این افراد ذره ذره جان مردم را می گیرند.
ناشناس۲۹۳۴۱۵۷۱۹:۱۴:۴۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تو ک دشمن داری باید حواست رو جمع کنی
امیرارسلان۲۹۳۴۱۸۹۱۹:۳۴:۲۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دلار بايد قطعا کنار گذاشته بشه مثل کشورهای دیگه با پول خودمون مبادله شه
ناشناس۲۹۳۴۲۰۰۱۹:۳۹:۱۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دنبال مقصر نباشید همه چی مشخصه مهم اینه که دولت دلار را به ۶۰ رسونده حالا با این تورم و اقتصاد فشل این ملت هست که باید زیر بار گرانی کمر خم کنه اینا نتیجه بی اثر قلم داد کردن تحریم‌ها هست عرضه بی اثر کردن تحریم ها را نداشتیم
الف۲۹۳۴۲۰۲۱۹:۴۰:۳۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
پس دیگه همه چیز درست شد چرا ارزان نمیشه چراجنسی که بابالارفتن دلار گران شده ارزان نمیشه ..
ناشناس۲۹۳۴۲۰۶۱۹:۴۱:۱۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خوب شما هم در فضای مجازی نرخ بزنید تا مردم با اون نرخ خرید و فروش کنن بسه دیگه همش دشمن دشمن پدر ملت را در آوردید
لا۲۹۳۴۲۰۹۱۹:۴۳:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دلار داشت پایین می‌آمد از اونور بازاری که با 41100تومان راه انداختند هر روز افزایش قیمت پیدا کرد تا امروز به 44600 رسید حالا ببینید چه کسی دلار را گران میکنه
ناشناس۲۹۳۴۲۳۲۱۹:۵۵:۱۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
همیشه همینه اول میگن جمشید بسم الله بوده بعد نرخ را قبول می کنند
صالح۲۹۳۴۲۳۶۲۰:۰۰:۴۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
نگران نباشید درست میشه دلارو ولش بزار ببرن ملک اونا رو بخرن تا اونا دق کنند فقط لطفا خانه های شیک بخرید
محمد۲۹۳۴۲۴۷۲۰:۰۶:۱۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
دلار چرا یه دفه بالا می‌کشه؟
ناشناس۲۹۳۴۲۵۱۲۰:۰۹:۱۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
حساب ساده هم بلد نیستی. ۱۵۰ هزار نفر ۲ هزار دلار گرفته باشند میشود ۳۰۰ ملیون دلار نه ۳ میلیارد.
ناشناس۲۹۳۴۲۵۲۲۰:۰۹:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
چرا اینقدر می نویسید و تحلیل می کنید، بالای ۹۵٪ درآمد ارزی کشور بدست دولت است، کسی که می خواهد دلار به خارج بفرستد باید پول را به حساب شرکتهای ثبت شده داخلی در کیش و تهران واریز کند، همه هم شرکتهای شناخته شده وابسته که دارند دلار را گران و گران تر می فروشند، امریکا کجا می تواند میلیاردها دلار را با ریال در داخل ایران خریداری کند، ریال اش کجا بود،
ناشناس۲۹۳۵۰۱۴۱۰:۴۴:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
سلام ممنون ازراهنماییتون وپستهای آموزندتون
علی۲۹۳۴۲۵۳۲۰:۱۰:۲۰ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
حالا دلار میگیم کار امریکا و... خودرو ملی کار کیه ؟ بنظر ندانم کاری رو نباید به گردن دیگران انداخت اگه نویسنده بی سواده سطح اگاهی مردم که اینطور نیست؟
ناشناس۲۹۳۴۲۵۵۲۰:۱۱:۳۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خدا لعنت کنه اونایی که آشوب به پا کردند و کسانی که ازین وحشی ها دفاع کردند و نتیجه ش این مشکلات شد و حالا همین عده زبون درازی دارند که چرا دلار گرون شد.
ناشناس۲۹۳۴۲۵۷۲۰:۱۳:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
سلام اگه مسولین بامردم صادق باشندهمه مشکلات جامعه حل خواهدشد.مثل زمان جنگ .مردم جانانه کمک میکردند...
ناشناس۲۹۳۴۲۷۴۲۰:۲۳:۳۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
باید کسانی که دلار می خرند دقیقا بررسی شود چه کسانی و به چه هدفی می خرند و شغل انها بررسی شود و اصلا مالیات بر درامد را دادند و در ثانی مالیات پتروشیمی ها با بالا رفتن دلار بالا رفته پس مالیات تومانی انها هم باید بسیار بالا برود تا انگیزه نگه داشتن ارز نداشته باشند...در کشور ما غیر از کارگر و کارمند بقیه مشاغل از پزشک و دندانپزشک و ارتوپد و ازمایشگاه و داروخانه دار تا ارایشگاههای زنانه و صافکاران و مکانیکان میلیاردها تومان و هزاران میلیارد فرار مالیاتی دارند ...طرف صافکار خودرو به قول خودش ماهی سیصد تا چهارصد میلیون درامد و در سال چهار میلیارد درامد و مالیات چقدر داده...از خریدار سکه هم مالیات سی درصد گرفته شود تا انگیزه خرید و سود از بین بره و چرا گرفته نمیشه..طلا فروش طی پنج دقیقه میلیاردها سود و مالیات چطور میده
مهدی۲۹۳۴۲۹۶۲۰:۳۶:۳۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
ای جانم به این موشکافی ،و چکنم و چکنم شما اگه راست میگید لااقل ۴نفر گردن کلفت هر کی باشد رییس،وزیر مسئول وسلبریتی رو ظرف ۳روز محکوم واعدام کنید مملکت درست میشه ولی وقتی منه نوعی میدونم اگه هرکاری تو این مملکت بکنم بعداز مدتی آزاد میشم چرا با اختلاس و خونه ملت رو توشیشه نکنم پس کجاست عدالت علی .ملت رو فدای چند نفر بی وجدان وجیره خوار کردن ...
مسلم حسينی۲۹۳۴۳۰۱۲۰:۳۹:۰۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
لااقل تو تلویزیون نشون ندید که دلار را دولت گران کرده تا حساب بانکی از دست رفته را جبران کند
رضا۲۹۳۴۳۱۴۲۰:۵۲:۳۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
کسری بودجه دولت باید با کلک و روش های مختلف جبران بشه، بعدش عواقب آن رو گردن آمریکا واسراییل بندازن، این داستان قدیمی شده
ناشناس۲۹۳۴۳۲۲۲۰:۵۸:۰۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خوبه بازار ما رو هم آمریکایی‌ها تعیین میکنند(قیمت دلار)
ناشناس۲۹۳۴۳۵۴۲۱:۲۰:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خدا لعنت کند هر کسی را که باعث این گرانی‌ها شده
رضا۲۹۳۴۳۶۰۲۱:۲۵:۳۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
همه ا نهایی که دیروزاموال مردم را در خیابان هااتش می زنند امروز توی صف خرید دلار هستند واینطوری به کشور خیانت می کنندخدااهلشان کند
ناشناس۲۹۳۴۳۷۲۲۱:۳۲:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
هزاری هم این تحلیل درست باشه که درسته باز بی کفایتی و عدم تدبیر دولت و مجلس باعثش شده اینهمه میگند مقابله می کنیم اینم جنگ اقتصادی مقابله کنید.زمان جنگ دربرابر تمام دنیا ایستادیم چون ملت همراه بود چون دولت مخلص و خدمتگذار مردم بود ولی الان برعکس به جای اینکه دولت از مردم دلجویی کند به خاطر سختی ها خودرا صاحب ملت می داند بهترین راه همراهی دولت با مردم است چون در کشور دلجبازی سیاسی وفرهنگی اتفاق افتاده ودولت باید این مسئله رو حل کند
ناشناس۲۹۳۴۳۹۳۲۱:۵۳:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اقتصاد مقاومتی کجا رفت هموطن
سعید۲۹۳۴۳۹۴۲۱:۵۳:۵۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
شما تکلیفا روشن کنید با خودتون چند چندین؟ توافق خوبه یا بد؟ موافقین باش یا مخالف؟ گروهی که توافق کنه خوبه یا بده
ناشناس۲۹۳۴۴۱۱۲۲:۰۱:۱۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
این مقاله حرف حق رو زده
بی نام و نشان۲۹۳۴۴۱۹۲۲:۰۴:۴۸ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
پولهای باد آورده دست کیست کی به طور فله ای بانک تاسیس میکنه هر قدر دلش بخاد از بانک مرکزی اضافه برداشت میکنه شیر بانک نرکزی دست کیست اجازه ی صادرات بنزین دست کیست نکنه همه ی اینا توسط آمریکا و اسراییل انجام میشه
ناشناس۲۹۳۴۴۲۰۲۲:۰۵:۵۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
گرون کردن گوشت وپسته و خونه و ماشین و اقلام خوراکی مردم هم کار آمریکاست شماها از اقتصاد ومملکت داری چیزی اگر بلد بودید این حال وروز مردم نبود
ناشناس۲۹۳۴۴۴۳۲۲:۲۰:۵۴ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
تمام این مشکلات ،بدبختی،گرانی، نرخ بالای ارز همش شماهایید ،داخلی هست ،هم دولت وهم اونهایی که هم دست دولت هستن حالا بندازید به گردن اجنبیها
ناشناس۲۹۳۴۵۵۳۲۳:۰۸:۴۷ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
کلی صغرا و کبرا چیدی که بگی پولدارها دلار را خارج می کنند خوب معلومه بی پول که چیزی نداره که تبدیل به دلار کند بعد نتیجه گرفتی چرا دلار ارزان بدیم به پولدارها پس چی کار می کنیم دلار را گران می کنیم خوب کارشناس اقتصادی آیا نمی دانی گران کردن دلار آثارش روی قیمت ارزاق و اجناس مورد نیاز همین اکثریت مردم فقیر در بازار بسرعت آشکار می شود در واقع شما پولدارها را نقره داغ نکردید بلکه آه و واویلا فقرا را افزون کرده اید
مهدی۲۹۳۴۵۷۶۲۳:۲۲:۰۶ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
انسجام یک ملت و دولت چه مثبت چه منفی قدرت آفرین است دشمن دشمن است و هر کاری بتواند انجام میدهد و از مخالفان کشورمان در نزد خودش هستند چه اجباری و چه اختیاری تا توانسته است استفاده کرده و دیگر توانی برای دشمنی برایش نمانده است و اینجاست که به مخالفان داخل کشورمان چه واقعی چه ساختگی چه با فریب و وارونه نشان دادن واقعیتها برایشان قصد بر هم زدن روابط دولت و ملت را دارد که برای دشمن مفید و برای کل ایرانیان مضر خواهد بود
نا شناس۲۹۳۴۶۱۶۲۳:۴۰:۳۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
خود دولت کسری بوجه اش برطرف شد قیمت دلار داره میاد پاین کلا دولت به مردم دروغ می گوید هیچ دشمنی بدتر از دولت خودمان نیست
محمد۲۹۳۴۶۲۶۲۳:۵۰:۵۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱
اینهمه داستان سرایی برای توجیه بی عرضگی دولت و بانک مرکزی
ناشناس۲۹۳۴۷۳۳۰۲:۲۱:۴۵ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
دلار بشه 100 تومان من تا پای جان علیه حکومت اعتراض خواهم کرد ما رو چی فرض کردید این توبمیری از اون تو بمیری ها نیست
ناشناس۲۹۳۴۷۳۷۰۲:۳۰:۵۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
زمان انتخابات که مقصر دولت روحانی و بی تدبیری هایش بود اما الان خوب دلایل فرق دارد طبیعی هم هست یک کلمه بگویید همینی که هست همین هم می ماند تقریبا همیشه این آخر همه بحث هاست چه در مورد ارز چه خودرو چه مسکن چه درآمد کارمندان و کارگران
ناشناس۲۹۳۴۷۷۸۰۳:۴۳:۱۱ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
سلام علیکم . بازار دلار فقط رئیس جمهور ( جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد ) را لازم داره . که هم آمریکا رو سر جاش بنشونه هم اسرائیل و هم دلار رو .
سرباز وطن۲۹۳۴۷۸۶۰۴:۲۷:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
همه.اینها که میگید و می‌نویسید قبول، ولی قبول کنید مقصر اصلی خود دولت هست، که افراد جناح و حزب خودی را به جای افراد متخصص و کار بلد و وطن پرست را ترجیح می‌دهند، از بیسوادی میخوریم
ناشناس۲۹۳۴۸۳۰۰۷:۱۶:۲۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
خداروشکر روحانی ریس جمهور نشد تا دلار بشه شصت هزار
ناشناس۲۹۳۴۹۱۷۰۹:۲۳:۰۳ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
پول ما ارزش ندارد حاکمیت دلار بر اقتصاد ایران مشخص است ریال را حذف کنند وبه جای ان دلار بدند هی بگویید مرگ بر این ومرگ بر ان
محقق۲۹۳۵۰۶۸۱۱:۱۸:۵۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
اینها همه بهانه این گرانی و تورم از اول بود . مدیریت ضعیف هست ربا در جامعه بی داد می کند . حکم اعدام برای محتکر و اخلال اقتصادی جایز هست احکام خدا را اجرا نمی کنند در حالیکه گرانفروش و کم فروش و محتکر بدترین جانوری هست که در روی زمین قدم می‌زنند. به خدا با تصویب قانون اعدام قاچاقچیان اقتصادی بنده در عرض یک ماه این را گلستان می کنم در هر رشته ای هم رشته دارم . قانون خدا را تعطیل کردید اجرا کنید کسی جرات نمی کند یک ریال گران بفروشد زندگی مردم را به دلار بستن خیانت است نماز گران فروش و کم فروش مورد قبول نیست قرآن را نگاه کنید و سنت امامان را ببینید شب‌های قدر بالای سر اما عمل کنیم با کسی رودربایستی نداشته باشیم مردم گرفتارند خدای نکرده دسته دسته از دین خارج شوند فردای قیامت چه پاسخی داریم
امیر۲۹۳۵۴۱۵۱۵:۰۳:۰۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
من می‌گم اصلا همه مواردی که نوشتید قبول! جنگ ارزی است و پروژه دشمن است و توطئه خارجی است و ... اما سوالم این است که چطور این اتفاقات در دولت قبلی رخ می‌داد تیتر می‌زنید از بی‌کفایتی و خیانت دولت و ... اما حالا می‌شود تلاش بیگانگان برای اخلال؟ برادر من انصاف هم چیز خوبی است. تا وقتی تفکرات جناحی باشد وضع همین طور بدتر می‌شود. به جای اینکه به فکر حفظ منافع دوستان خود باشید به فکر منافع ملت ایران باشید که زیر فشار اقتصادی و اقدامات نابخردانه دارد له می‌شود.
ناشناس۲۹۳۵۸۸۷۱۹:۱۲:۱۹ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
آقایون روسا نمیتونید مدیریت کنید حداقل بیاید تو فضای رسانه ملی اعلام کنید به مردم مردم تکلیفشون بدونن تاکی گرانی ادامه داره نمیتونید مدیریت کنید استفا بدید بلکه از شما ها هستن نخبه هستن اونا بیاین پای میدان مردم دیگه داره صداش در میآید وقتی اهمیت داشته باشیم ولی اقتصاد قوی نداشته باشیم به چه دردی میخوره آنقدر امسال منه قشر ضعیف تو این مملکت هستش کاری نکنید قشر ضعیف ها رو بگردان از مسولین
صبا۲۹۳۶۱۳۴۲۲:۳۳:۴۲ ۱۴۰۱/۱۲/۱۲
دلار رو باید اتش زد و به خودمان متکی باشیم ////
yektanetتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. احتمالاً مصوبه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در شورای نگهبان رد شود

 2. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

 3. درباره میدان شهید صدام حسین!

 4. عبدالحمید برای اسرائیل حق قائل است/ او طرفدار طرفدار پیمان ابراهیم و سخنانش درباره یک رژیم غاصب عجیب است

 5. توضیحات قوه قضائیه درباره پرونده واردات چای/ آمار رئیسی از اقتصاد کشور

 6. ساسی مدیای آقای عبدی !

 7. در انتخابات به چه کسانی رای دهیم؟

 8. اولین تصویر از شهید مرزبان در سراوان

 9. تصاویری از لحظه شلیک مستقیم به نظامیان صهیونیست

 10. ۳ نکته در مورد راهکار تشکیل دو دولتِ اسرائیلی و فلسطینی

 11. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

 12. گزارش تحقیقی از ماجرای مهاجران؛ ستیز یا ساماندهی؟/ چه کسی به اقبالیه حمله کرد؟

 13. امیر تتلو به ایران تحویل داده شد

 14. زباله ها را هم نزنید !

 15. خرید خودروی برقی و حواس هایی که باید جمع باشد!

 16. نظر فرزاد حسنی درباره مستند تازه شبکه منوتو

 17. قوه‌قضائیه علیه «فساد ساسی‌مانکن» اقدام کند/ شکایت «زاکانی» از شایعه‌پردازان

 18. واکنش بازرسی ویژه رئیس‌جمهور به فساد در واردات چای

 19. چرا موسیقی تتلوها «سم» است؟

 20. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

 21. دفاع تمام‌قد قالیباف از عملکرد مجلس/ تاکید رئیسی بر ساخت یک میلیون مسکن در سال

 22. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

 23. معادله چند مجهولی یک قانون!

 24. چرا غرب از افزایش قدرت "محور مقاومت" نگران است؟

 25. توضیحات دفتر امام‌جمعه رشت درباره حواشی پیش آمده در نماز جمعه  

پربحث‌های دیروز

  پربحث‌های هفته

  1. چیزهایی که درباره این «فساد دبش» نمی دانیم

  2. پرونده فساد چای دبش از دولت قبل است/ احساسات جامعه جریحه‌دار شد

  3. کارخانه‌ها در به در به‌دنبال کارگر؛ کارگر حاضر به کار نیست!

  4. کاهش تورم تا پایان سال ادامه دارد

  5. معادله چند مجهولی یک قانون!

  6. بانک مرکزی اعلام کرد: حتی یک دلار هم ارز ترجیحی به واردات چای ندادیم

  7. مالیات ستانی دولت ایران کمتر از ۹۴ دولت جهان

  8. خاندوزی: مجلس و دولت به دنبال کاهش فشار مالیاتی بر اقشار کم درآمد جامعه هستند

  9. قالیباف: مردم قدرت بازپرداخت وام مسکن را ندارند

  10. قالیباف: بیت‌المال نباید جور بانک‌های ورشکسته را بکشد

  11. توضیح بازرسی ویژه رئیس جمهور درباره فساد در حوزه واردات چای

  12. خروج بازار مسکن از رکود کلید خورد؟

  13. رشد اقتصادی در نیمه اول امسال ۷.۵ درصد شد

  14.  خبرهای خوش اقتصادی "داود منظور"/ تکانه اقتصادی دیگر نخواهیم داشت

  15. افزایش ۳باره قیمت تن ماهی از ابتدای سال/ هر قوطی ۹۹هزار تومان شد

  16. کاهش ۲۰ درصدی قیمت مسکن در تهران طی ۵ماه

  17. خبر جدید درباره افزایش حقوق بازنشستگان/ زمان افزایش ۲ برابری حقوق بازنشستگان مشخص شد

  18. کاهش بیشتر قیمت خودرو در راه است

  19. پیش‌بینی افزایش ۵۰ درصدی درآمد مالیاتی در سال آینده

  20. تورم ترکیه رکورد زد

  21. وزارت اقتصاد: انتقال موسسه نور هیچ گونه ناترازی به بانک ملی تحمیل نمی کند      

  22. کیسه‌دوزی جدید خودروباز‌ها با فروش قسطی

  آخرین عناوین