آینده مهندسی و کنکور

گروه تعاملی الف،   4010418001
آینده مهندسی و کنکور

گروه تعاملی الف - سعید باقری‌فر:

خبر کاهش دانش‌آموزان رشته ریاضی و فیزیک در کنکور امسال به 10 درصد با وجود اثرات بسیار در آینده کشور کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. کاهش متقاضیان رشته‌های علوم پایه و مهندسی و مهاجرت گسترده دانش‌اموزان به رشته علوم تجربی رنگ خطری است برای آینده صنعت و تولید است.

یکی از اساسی‌ترین وظایف دولت پیش‌بینی مشکلات و بحران‌های احتمالی پیش رو و ارئه راه‌حل برون رفت از آنها است. ادامه این وضعیت کشور را در تامین نیروی انسانی ماهر در مهندسی و صنعت و تولید دچار بحران می‌کند. برای مقابله با هر بحرانی باید ریشه آن را شناخت و با حذف ریشه مشکل، بحران را کنترل نمود. ریشه بحران حرکت جمعی دانش‌آموزان به سمت پزشکی عمدتا پول است. در شرایط فعلی تنها شغلی که توان مقابله با تورم افسارگسیخته و گرانی‌ها را دارد تنها رشته پزشکی و زیرمجموعه های آن است.

این تناقض و رونق پزشکی نشان افزایش بیماری و انتقال روش کسب پول از بخش طراحی و صنعت و مهندسی به خدمات پزشکی است. راهکار این مشکل همان برخورد با ریشه و گسترش دریافتی مشاغل مهندسی و طراحی همچون پزشکان حداقل در دستگاه‌های دولتی است. مهندسی که از دانشگاه شریف یا امیرکبیر یا ... فارغ‌التحصیل شده است به راحتی در کشورهای پیشرفته جذب می‌شود اما همین افراد با استخدام در دولت هم به جهت تخصص تمایلی به رایزنی و لابی برای کرفتن پست ندارند هم مشمول دریافت نزدیک به حداقل حقوق قانون کار می‌شوند. یعنی باهوشترین(نسبی) افراد جامعه در دولت در بسیاری از وزارتخانه‌ها کمترین دریافتی‌ها را دارند. دولت می‌تواند در اسرع وقت با مصوبه‌های مستخدمان دولت و نهادها را که از دانشگاهی معتبر صنعتی و مهندسی فارغ التحصیل شده‌اند به جهت ممانعت از ترک شغل و تشویق دانش‌آموزان و دانشجویان این دانشگاه‌ها مشمول قوانین خاصی قرار دهد.

بعنوان مثال دولت می‌تواند کارکنان دولت(ارشد و دکتری) فارغ التحصیل 10 دانشکاه مهندسی اول کشور را به لحاظ حقوق و مزایا همتراز هیات علمی داتشگاه نماید. در هر صورت اقدام عاجل به منظور برگرداندن هیبت و جاذبه رشته‌های مهندسی و علوم پایه از ضروریات آینده کشور است و باید دولت هر چه زودتر درباره آن چاره اندیشی نماید.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. چرا غربی ها برای اعلام توافق عجله دارند؟!

 2. واکنشها به مواضع اخیر میر حسین موسوی

 3. نگهداری حیوانات خانگی امری غیراخلاقی است

 4. پیام میثم مطیعی از هیأت به تل‌آویو

 5. خبر مهم از افزایش حقوق بازنشستگان

 6. هجوم مردم و استقبال هواداران محمدرضا گلزار در یک عزاداری

 7. یک جنجال بی ثمر در تایوان!

 8. مواضع موسوی و سردرگمی اپوزیسیون و اصلاح طلبان

 9. روغن موتور هم به سرنوشت روغن خوراکی دچار شد؟

 10. واکنش کیهان به ادعاهای اخیر روحانی/ بازی رسانه‌ای غربی‌ها با  رمز «متن نهایی» / مخالفت کمیسیون صنایع با تفکیک وزارت صمت

 11. آیا امام حسین (ع) را شیعیان کشتند؟!

 12. حمایت رسانه‌ای عربستان و اسرائیل از فتنه‌انگیزی در عراق

 13. پای دولتی ها در کفش عکاسان !

 14. محاسبات اشتباه اسرائیل در حمله به غزه 

 15. اگرها و بایدها،کافی است؛ باید در ترانزیت دریایی سرآمد شویم

 16. هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

 17. توافق نهایی،«تا ساعاتی دیگر»؟ / توئیت عجیب نماینده سابق مجلس با هشتگ مذاکرات وین

 18. تصاویر و جزئیات حمله به سلمان رشدی در نیویورک

 19. چرا صهیونیست‌ها بیش از ۳ روز مقابل جهاد اسلامی دوام نیاوردند؟

 20. اظهار نظر تازه جهانگیری درباره دولت سیزدهم

 21. باید به بی عدالتی در اخذ مالیات پایان داد

 22. حمله به سلمان رشدی و مانورهای تبلیغاتی غرب

 23. نظرات برگزیده مخاطبان الف: اگر توافقی صورت گیرد احتمالا موقتی خواهد بود/ اسرائیل چرا از رجزخوانی یک مداح می‌ترسد؟/ نگهداری از حیوان در خانه، خودخواهی است

 24. وزیر اقتصاد: تورم تحت کنترل است

 25. کارنامه اقتصادی دولت در یک‌سال

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما