رسانه‌های عمانی در پیشواز سفر آیت الله رئیسی به کشورشان چه گفتند؟

گروه سیاسی الف،   4010302034

نگاه و توجه رسانه های عمانی به سفر آیت الله سید «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران که قرار است براساس برنامه تنظیم شده، امروز دوشنبه با ورود به مسقط آغاز شود، نشان داد که مقامات عمانی برای این سفر حساب ویژه ای باز کرده اند.

رسانه‌های عمانی در پیشواز سفر آیت الله رئیسی به کشورشان چه گفتند؟

به گزارش ایرنا، رسانه های عمانی از آغاز این هفته، بخصوص روز یکشنبه، بطور گسترده سفر امروز رئیس جمهوری اسلامی ایران را در صدر اخبار خود قرار داده و اهمیت آن را از ابعاد سیاسی و اقتصادی مورد تحلیل و ارزیابی قرار دادند و با تعابیری به استقبال این سفر رفتند که تاکید دارد "تهران و مسقط برای خدمت به منطقه تبادل نظر می‌کنند".

رسانه های عمانی همچنین، روابط مستحکم ۵۰ ساله دو کشور ، بویژه در منطقه پر هیاهو و ملتهب خلیج فارس را نشانه خاص بودن روابط دو کشور در همه زمینه ها دانستند.

الشبیبه؛ برای صلحی پایدار

در این پیوند روزنامه «الشبیبه» عمان با اشاره به اینکه روابط مسقط و تهران در سایه حکمت و تدبیر مسئولان دو کشور نقش مهمی در دفع خطرات مختلف از منطقه و ملت های آن داشته است، نوشت: روابط عمان و ایران در زمینه های مختلف از اهمیت ویژه ای برخوردار است و تاثیر مهمی بر منطقه ملتهب خلیج فارس و جهان دارد.

این روزنامه عمانی در ارتباط با اهمیت این سفر ،حکمت و تدبیر رهبران دو کشور را یادآور شده و نوشته است که حفظ متانت و استحکام روابط دو کشور در طول دهه های گذشته باعث شده تا طوفان های بزرگی که این منطقه را درنوردیده، نتواند در روابط دو کشور خللی ایجاد کند.

این رسانه عمانی به همکاری نزدیک ایران و عمان در تنگه راهبردی هرمز که بزرگترین دروازه ارتباطی کشورهای منطقه است، اشاره کرده و تاکید می کند که این همکاری، امنیت را در این منطقه حاکم کرده است و دو کشور توانسته اند این تنگه را از درگیری ها و کشمکش های سیاسی دور نگهدارند تا ضمن تامین امنیت تجارت جهانی، از طمع ورزی ها و درگیری های بین المللی که به سود هیچیک از کشورهای منطقه نیست، دور بماند.

این روزنامه چاپ مسقط همچنین روابط دو کشور را الگویی برای روابط منطقه ای دانست و تاکید کرد که کشورهای منطقه امروز با نگاه به تجربه عمان و الگوگیری از آن برای آغاز صفحه ای جدید و سفید از روابط فعال با ایران به سمت تهران می روند؛  البته پس از آنکه این کشورها هزینه های سنگینی را به خاطر این دشمنی پرداختند.

خبرگزاری عمان و روابط تاریخی

خبرگزاری عمان نیز روز یکشنبه در گزارشی به استقبال این سفر رفت و نوشت: کشور سلطان‌نشین عمان و جمهوری اسلامی ایران روابط تاریخی دارند که در ۵۰ سال گذشته همکاری آن‌ها با حسن همجواری و منافع متقابل توسعه یافته است.  

این خبرگزاری اضافه کرد: سلطان «هیثم بن طارق» سلطان عمان در حالی میزبان دکتر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران است که جهان شاهد تحولات پرسرعت بین المللی و منطقه‌ای است. 

این خبرگزاری تصریح کرد: منطقه با درگیری‌های سیاسی و اقتصادی مواجه است و می‌طلبد که دو کشور برای تسهیل کمک به خود و به طور کلی خدمت به منطقه تبادل نظر کنند. 

این رسانه رسمی کشور عمان یادآور شد، در حالی که مبادلات تجاری در سال گذشته بالغ بر یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار بوده است، دو کشور به دنبال دستیابی به حداکثر سود در جنبه اقتصادی به ویژه در بخش‌های مختلف اقتصادی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری هستند.  

به نوشته خبرگزاری عمان، تعداد کل شرکت‌های ایرانی سرمایه گذار در سلطان‌نشین عمان به ۲ هزار و ۷۱۰ شرکت رسید که از این تعداد، یک هزار و ۱۶۳ شرکت سرمایه‌گذار ایرانی با ۱۰۰ درصد مالکیت و یک هزار و ۵۴۷ شرکت با مشارکت عمان و ایران هستند. در بخش لجستیک نیز شاهد جابه جایی کالا و فعالیت تجاری خوبی بین بنادر سلطان‌نشین عمان از جمله السویق، شناص، خصب و سلطان قابوس که توسط گروه «آسیاد» مدیریت و اداره می‌شود با بنادر کشور همسایه (ایران) هستیم. 

روزنامه عمان؛ درایت رهبران دو کشور

روزنامه «عمان» نیز سفر رئیسی به مسقط را حائز اهمیت فوق العاده ای دانست و در گزارشی مفصل از روابط دو کشور نوشت که روابط تهران و مسقط بر اساس حسن همجواری بنا شده و حوادث و اتفاقات منطقه هرگز نتوانسته است براین روابط تاثیر منفی بگذارد که این امر نشانه درایت مقامات دو کشور برای حفظ روابط و همکاری های مشترک است.

این روزنامه به همکاری های اقتصادی دو کشور اشاره کرد و نوشت: حجم واردات و صادرات مستقیم بین این بنادر و بنادر ایران طی سال‌های گذشته بیش از ۱.۴ میلیون تُن انواع کالا را به ثبت رسانده است و حرکت تجاری بین بنادر عمان و ایران به طور میانگین روزانه به ۵ تا ۷ سفر رسیده است. همچنین مسقط و تهران طی ماه‌های گذشته شاهد سفرهای متقابل هیات‌های تجاری بوده‌اند و تجار دو کشور برای تقویت روابط تجاری و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر دیدار کرده‌اند که بی‌تردید در افزایش حجم مبادلات تجاری در آینده تاثیر مثبت خواهد داشت. انتظار می‌رود که دو کشور در سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط تفاهم‌نامه‌هایی را در بعد اقتصادی و تجاری، زیرساخت‌ها، قوانین و مقررات تشویقی سلطان‌نشین عمان که موجب جذب سرمایه‌گذاری می‌شود، امضا کنند. 

به نوشته این روزنامه، در نوزدهمین اجلاس کمیته مشترک عمان و ایران که در فوریه گذشته در مسقط برگزار شد، به همکاری در حوزه‌های صنعت، معدن، مالی و بانکی، همکاری در حوزه مناطق آزاد و تبادل تجربیات پژوهشی در زمینه‌های کشاورزی، دامداری و شیلات اشاره شد. در سطح سیاسی نیز روابط ایران و عمان بر پایه‌های محکم و مستحکمی از جمله حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی بنا شده است که به حل و فصل تعدادی از مسائل معاصر منطقه‌ای کمک کرده است، زیرا دو کشور گفت وگوهای سیاسی مستمری دارند که مهمترین آن‌ها مذاکرات ژانویه گذشته در مسقط، درباره توافق هسته‌ای ایران بود. 

این روزنامه عمانی اضافه کرد: سفر ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط فرصت مضاعفی برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک انجام شده در این پرونده و موضوعات دیگری مانند بحران یمن که به شکل عام از ارکان امنیت و ثبات در منطقه و تحقق صلح و امنیت بین المللی حمایت می‌کند، است. 

قابلیت های توسعه روابط تجاری دو کشور

پایگاه خبری « اثیر » هم با انتشار خبر سفر امروز ( دوشنبه ) آیت الله رئیسی به سلطان نشین عمان، به نقل از نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی دو کشور نوشت که ایران و عمان قابلیت های خوبی برای توسعه هر چه بیشتر روابط تجاری و همکاری های فی مابین دارند.

این پایگاه خبری به نقل از « شهلا عموری » نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان افزود: تجارت خارجی ایران با سلطان نشین عمان در سال ۲۰۲۱ میلادی به میزان قابل توجهی افزایش یافت و در صورت وجود توانمندی ها، جا برای رشد بیشتر وجود دارد. 

وی افزود: تجارت بین دو کشور در سال ۲۰۲۱ بالغ بر یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار بوده است؛ در حالی که این میزان در سال ۲۰۱۳ حدود ۲۲۱ میلیون دلار بود.

عموری افزود: ایران در سال ۲۰۱۳ به ارزش ۷۵ میلیون دلار کالا از عمان وارد کرد اما این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۶۲۰ میلیون دلار افزایش یافت.

نایب رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان گفت: این ارقام حاکی از رشد ۵۳ درصدی مبادلات تجاری ایران و سلطان نشین عمان در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ است.

الرویه و انعکاس اظهارات سفیر ایران در مسقط

روزنامه «الرویه» عمان نیز با انجام مصاحبه اختصاصی با « علی نجفی » سفیر کشورمان در مسقط سفر آیت الله « سید ابراهیم رئیسی به عمان را در زمینه های اقتصادی و سیاسی بسیار حائز اهمیت دانست و به نقل از سفیر جمهوری اسلامی ایران نوشت: انتظار می رود که در جریان سفر آیت الله « سید ابراهیم رئیسی » به عمان، شاهد امضای توافقنامه ها و یادداشت تفاهم هایی از جمله فعال سازی « توافقنامه عشق آباد » که بین ایران، عمان، ترکمنستان، قزافستان و ازبکستان امضا شده است، باشیم.

سفیر ایران در مسقط در این گفت و گو اظهار داشت: این توافق نامه در حال حاضر برای کشورهای یاد شده به ویژه با توجه به شرایطی که بین روسیه و اوکراین شاهد هستیم، حائز اهمیت است.  

توافق نامه عشق آباد، توافق نامه‌ای در زمینه حمل و نقل میان کشورهای عمان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان و برای ایجاد یک کرویدور ترانزیتی و حمل و نقل بین المللی است. هدف از این توافق نامه تسهیل حمل و نقل کالا بین دو منطقه آسیای مرکزی و حوزه خلیج فارس است.

 عمان دیلی و حکایت دوست وفادار و قدیمی

روزنامه «عمان دیلی» هم در ارتباط با سفر رئیسی به روابط قدیمی و مستحکم دو کشور اشاره کرد و نوشت : سلطان نشین عمان همواره با همدلی فراوان و رویکرد متوازن به دنبال ایفای نقش مثبت در معادلات منطقه ای بوده است. جمهوری اسلامی ایران در زمینه حل و فصل بحران های منطقه ای همواره به سیاست متعادل و متوازن سلطان نشین عمان به عنوان بخشی از راه حل مشکلات توجه داشته است. سلطان نشین عمان نیز همانند جمهوری اسلامی ایران برای کاهش شکاف ها و فاصله ها و ایجاد فضای صلح و دوستی از هیچ کوششی دریغ نکرده و دوست وفادار و همسایه قابل اعتماد ملت ایران به شمار می رود.

این روزنامه افزود که در این زمینه، جمهوری اسلامی ایران از نقش برجسته و سیاست فعال عمان در عرصه دیپلماسی، گفت و گو و صلح قدردانی می کند. روابط حسنه دو کشور در زمان سلطان «هیثم بن طارق» همانند دوران مرحوم سلطان «قابوس بن سعید» که - روحش قرین رحمت خداوندی باد - در مسیر تعامل و پیشرفت بوده است.

سفر رئیسی از نگاه دربار سلطنتی عمان

روزنامه «الوطن» عمان اما بیانیه دربار سلطنتی این کشور در خصوص سفر آیت الله رئیسی به مسقط را برجسته کرد و نوشت: دربار سلطنتی عمان سفر آیت الله سید « ابراهیم رئیسی » رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط را مظهر حسن همجواری و روابط حسنه بین دو کشور دانسته است.

در این بیانیه آمده است: حسن همجواری و روابط حسنه بین عمان و جمهوری اسلامی ایران در چارچوب توجه ویژه «سلطان هیثم بن طارق» و جناب آقای دکتر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران به توسعه در زمینه‌های مختلف که در خدمت منافع دو کشور دوست باشد، مجسم است. 

این روزنامه اضافه کرد که کشور سلطان‌نشین عمان و جمهوری اسلامی ایران روابط تاریخی دارند که در ۵۰ سال گذشته همکاری آن‌ها با حسن همجواری و منافع متقابل توسعه یافته است.  

الوطن عمان با اشاره به اینکه سلطان «هیثم بن طارق» در حالی میزبان دکتر «ابراهیم رئیسی» رئیس جمهوری اسلامی ایران است که جهان شاهد مسائل مختلف بین المللی و منطقه‌ای است، افزود: منطقه با درگیری‌های سیاسی و اقتصادی  مواجه است و می‌طلبد که دو کشور برای تسهیل کمک به خود و به طور کلی خدمت به منطقه تبادل نظر کنند. 

این روزنامه در گزارش مفصلی به حجم تبادل تجاری بین سلطان نشین عمان و جمهوری اسلامی ایران پرداخته و نوشته است که مسقط و تهران طی ماه‌های گذشته شاهد سفرهای متقابل هیات‌های تجاری بوده‌اند و تجار دو کشور برای تقویت روابط تجاری و ارائه فرصت‌های سرمایه‌گذاری با یکدیگر دیدار کرده‌اند که بی‌تردید در افزایش حجم مبادلات تجاری در آینده تاثیر مثبت خواهد داشت.

به نوشته این روزنامه، بر این اساس انتظار می‌رود که دو کشور در سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط تفاهم‌نامه‌هایی را در زمینه اقتصادی و تجاری، زیرساخت‌ها، قوانین و مقررات تشویقی سلطان‌نشین عمان که موجب جذب سرمایه‌گذاری می‌شود امضا کنند. در نوزدهمین اجلاس کمیته مشترک عمان و ایران که در فوریه گذشته در مسقط برگزار شد، به همکاری در حوزه‌های صنعت، معدن، مالی و بانکی، همکاری در حوزه مناطق آزاد و تبادل تجربیات پژوهشی در زمینه‌های کشاورزی، دامداری و شیلات اشاره شد.

الوطن در پایان خاطرنشان کرد: در سطح سیاسی، روابط ایران و عمان بر پایه‌های محکم و مستحکمی از جمله حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی بنا شده است که به حل و فصل تعدادی از مسائل معاصر منطقه‌ای کمک کرده است زیرا دو کشور گفت وگوهای سیاسی مستمری دارند که مهمترین آن‌ها مذاکرات ژانویه گذشته در مسقط درباره توافق هسته‌ای ایران بود. سفر آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به مسقط فرصت بیشتری برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک انجام شده در این پرونده و موضوعات دیگری مانند بحران یمن است. 

 
 
  
  
 

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 5. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 6. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 7. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 8. حکایت کارتخوان و پزشک

 9. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 10. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 13. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 14. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 17. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 18. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 19. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 21. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 23. به این میگن اعتماد بنفس

 24. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 25. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

  2. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  3. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

  4. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

  5. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  6. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  7. مذاکرات دوحه به کجا رسید؟/ روایت نیکزاد از رابطه دولت روحانی و مجلس

  8. دلیل ترور شهید بهشتی، قدرت «جذب حداکثری» او بود

  9. رهبر معظم انقلاب: ساختارهای فسادزا در قوه قضاییه باید در هم شکسته شود

  10. تفاوت شهادت در انقلاب اسلامی و شهادت تکفیری

  11. اسامی ۴۰ نماینده امضا کننده طرح استیضاح فاطمی امین + عکس از سامانه مجلس

  12. نظرات برگزیده مخاطبان الف: آمریکا و اروپا اراده‌ای برای لغو تحریم‌ها ندارند/ نباید از بیت‌المال دستمزد نجومی به فوتبالیست‌ها پرداخت شود/ جان مسافرین برای ایران‌خودرو و سایپا مهم نیست

  13. یاوه‌گویی تکراری نفتالی بنت علیه ایران

  14. ‫عوامل اصلی حادثه قطار مشهد - یزد مشخص شد

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما