رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور: بازنگری در تعرفه‌های دفاتر اسناد رسمی در دستور کار قرار دارد

گروه اجتماعی الف،   4010231089

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با توجه به وضعیت تورم بازنگری در بحث تعرفه های دفاتر اسناد رسمی را در دستور کار قرارداده‌ایم.

به گزارش قوه قضائیه، حسن بابایی در نشست با روسای کانون سردفتران و دفتریاران سراسر کشور، اظهار کرد: سردفتران باید از لحاظ علمی و عملی صلاحیت داشته باشند تا چهره این قشر مخدوش نشود، بنابراین باید در بحث جذب سردفتران دستورالعمل جامع مدنظر قرار بگیرد. از لحاظ قانون و ساختار مشکلی در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وجود ندارد ولی همفکری، هم‌اندیشی و همکاری در بین سازمان و سران دفاتر مغفول مانده است بنابراین باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: نظامنامه مترقیانه‌ای در حوزه دفاتر ازدواج و طلاق تنظیم شده به طوری که سردفتر ازدواج و طلاق یک واحد می‌شود و در هر دو حوزه ازدواج و طلاق ورود پیدا می‌کند.

بابایی در ادامه اظهار کرد: با وجود اینکه یک سال از زمان تصویب آیین‌نامه قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران نمی‌گذرد به دلیل مشکلاتی که در این آیین‌نامه وجود دارد به اصلاح آن ورود کرده و در دستور کار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دارد تا راهگشا باشد و مشکلات را برطرف کند.

وی با اشاره به اینکه توسعه سند رسمی در دستور کار قرار دارد، بیان کرد: در بحث توسعه سند چند جلسه برگزار شده است تا سایر دفاتر نیز از آن بهره‌مند شوند برای اینکه دفاتر اسناد رسمی به تنظیم سند ورود پیدا کنند باید تفاهم‌نامه‌ای را با مسکن راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، شهرداری و اصناف مختلف منعقد کنیم تا در این تفاهم‌نامه‌ها تنظیم سند به دفاتر اسناد رسمی واگذار شود.

بابایی اظهار کرد: مشاورین املاک و خودرو تنظیم کننده سند نیستند و باید در این خصوص ورود پیدا کرده و پیگیری کنیم زیرا نقش مشاور املاک و خودرو واسطه‌گری است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور هم‌چنین گفت: با توجه به وضعیت تورم، بازنگری در بحث تعرفه‌های دفاتر اسناد رسمی را در دستور کار قرارداده‌ایم.

وی اظهار کرد: الکترونیکی کردن کلیه اسناد، تفویض بازداشت و رفع بازداشت سند به واحد های قضایی و تشکیل کمیته توسعه سند از جمله برنامه‌های تحولی است که در دستور کار قرار دارد.

در ادامه، مهدی اقبال معاون سازمان ثبت اسناد و املاک در ادامه نشست با روسای کانون سردفتران و دفتر یاران سراسر کشور، اظهار کرد: فردا آخرین جلسه دفاعیه اصلاح آیین نامه قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران انجام می‌شود و تمام مواردی که روسای دفاتر از حوزه سازمان ثبت درخواست کرده بودند در اصلاحیه آیین نامه مدنظر قرار می‌دهیم.

معاون سازمان ثبت اسناد در خصوص نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق بیان کرد: با ابلاغ نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق تمامی مشکلات سران دفاتر ازدواج و طلاق برطرف شد.

وی در خصوص نظام‌نامه دفاتر ازدواج و طلاق بیان کرد: با ابلاغ نظام نامه دفاتر ازدواج و طلاق تمامی مشکلات سران دفاتر ازدواج و طلاق برطرف شد.

اقبال در خصوص تعدیل تعرفه‌های دفاتر اسناد رسمی بر طبق نرخ تورم اظهار کرد: به زودی آخرین جلسات در رابطه با تعدیل حق‌التحریرها برمبنای تورم و برمبنای هزینه‌های سردفتر برگزار می‌شود.

وی همچنین درخصوص شرایط بازنشستگی همکاران سردفتر نیز توضیحاتی را بیان کرد و گفت : در چند روز اخیر حدود ۱۰۰ نفر از همکاران سردفتر از سراسر دفاتر بازنشسته و خارج شدند.

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک در ادامه گفت: اسکن دفاتر مهم ترین امری است که در آیین نامه اصلاحی دفاتر اسناد رسمی مطرح شده است و در چند استان اسکن دفاتر به اتمام رسیده و در مابقی استان‌ها نیز درحال انجام است.

وی در ادامه اظهار کرد: اسکن حدود ۳ هزار و ۴۰۰ دفتر خانه به اتمام رسیده است و تمامی این اسکن‌ها ذخیره‌سازی می‌شود و پس از اینکه تمامی دفاتر در سامانه ثبت آنی ثبت شد تمامی دفاتر و تمامی بایگانی‌های دفاتر اسناد رسمی جمع آوری می‌شود. در زمینه بحث نقل و انتقالات نیز دستورالعمل‌های کاملی را صادر کرده‌ایم.

وی در ادامه به موضوع جذب سردفتر پرداخت و گفت: جذب سردفتر باید با دقت، همکاری و هماهنگی کانون سردفتران و دفتر یاران انجام شود.

در طول جلسه نیز، دفتریاران پیشنهادات و خواسته‌های خود را مطرح کردند.

در ادامه رئیس کانون سردفتران و دفتریاران ضمن تشکر و قدردانی از رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای همکاری و هماهنگی با کانون‌های سراسر کشور اظهار کرد: در حوزه سردفتری با چالش عدم تنظیم سند و عدم مراجعه اشخاص به دفاتر اسناد رسمی مواجه هستیم.

علی خندان افزود: با تلاش روسای کانون‌ها راهکارهای عملی را بررسی می‌کنیم تا این چالش برطرف شود.

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران بیان کرد: کاداستر یکی از فرصت های حوزه سردفتری محسوب می‌شود زیرا اگر قانون کاداستر انجام شود و به مرحله عملیاتی برسد برای حوزه دفاتر اسناد رسمی بسیار راهگشا است.

خندانی در ادامه گفت: بحث برون سپاری‌ها نیز در حوزه دفاتر فرصت تلقی می‌شود و محوریت کار برون سپاری برعهده دفاتر اسناد رسمی است.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

 4. معمای تورم خرداد ماه !

 5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

 7. پیشنهادهایی بر احوالات این روزهای اجاره

 8. دزدی از کامیون در حال حرکت

 9. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

 10. رعیتی با زندگی شاهانه !

 11. بن سلمان در ترکیه؛ هدف از بازگشت به صحنه جرم چیست؟

 12. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

 13. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 14. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 15. چرا ائتلاف‌ صهیونیستی علیه ایران شکست می خورد؟

 16. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 17. چمران اگر می‌ماند هم عزیز از دنیا می رفت

 18. واکنش مقام آمریکایی به توییت زینب سلیمانی؛ تهدیدهای ایران علیه پمپئو را جدی می‌گیریم

 19. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

 20.  ریشه‌ها را بخشکانید !

 21. قطع انگشتان دزد وهن اسلام نیست، عمل نکردن به احکام اسلام وهن دین است

 22. افشاگری همتی از تصمیمات بی‌ضابطه و تورم‌ساز در دولت روحانی

 23. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 24. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

 25. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما