آرد گران شده ولی قیمت نان تغییری نمی‌کند

گروه اقتصادی الف،   4010228124

استاندار البرز گفت: دولت قیمت خرید گندم از کشاورزان را به استاندارد جهانی نزدیک کرده و آرد را با قیمت واقعی به نانوایان و صنف و صنعت می‌دهد. مردم هم قیمت واقعی نان را از کارت یارانه نان می‌پردازند.

آرد گران شده ولی قیمت نان تغییری نمی‌کند

به گزارش فارس، مجتبی عبداللهی، استاندار البرز، در نشست با اصناف فردیس که شامگاه امشب چهارشنبه در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان تشکیل شد؛ با اشاره به اینکه در حال گذر از جراحی اقتصادی دولت در توزیع عادلانه یارانه‌ها هستیم، افزود: دولت سیزدهم با شجاعت و شهامت و با وجود سختی‌های بسیار این تحول اقتصادی که به حوزه‌های مختلف مربوط می‌شود را انجام داد تامنفعت و بهره هزینه‌ای که برای یارانه صرف می کند، به مردم کشور برسد. 

وی اضافه کرد: با وجود صرف ۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه توسط دولت، عدالت در جامعه احساس نمیشد و مردم هیچ نفعی از آن نمی‌بردند. در این جراحی اقتصادی یارانه ای که در بخش اول به وارد کننده داده می‌شد به مصرف کننده پرداخت می‌شود. انجام اصلاحات در خصوص تجارت ترانزیت، اصلاحات در تولید و سرمایه گذاری و توجه به محرومیت زدایی و فقر از جمله اولویت‌هاست.

استاندار البرز گفت: در سال گذشته ارز ترحیحی ۴۲۰۰ تومانی به ۷ قلم کالای اساسی تعلق می‌گرفت و در دولت قبلی ارز ترجیحی برای بسیاری از کالاها بدون اطلاع جامعه و مردم حذف شد. و بسیاری از مردم متوجه نشدند به جز ۷ قلم از جمله ار دارو کنجاله‌های روغنی و فراورده‌هایی که مشتقات روغن و غیره بود یارانه تعلق می‌گرفت.

وی افزود: طبق مصوبه مجلس ارز ترحیحی باید سال گذشته حذف می‌شد اما به دلیل استقرار تازه دولت این موضوع میسر نشد و به پس از ماه رمضان موکول شد.در سال گذشته دولت آرد و گندم را با قیمت کیلویی ۵ هزار تومان از کشاورز خریداری می‌کرد که این مبلغ تا حمل به سیلو و تبدیل به آرد برای دولت هر کیلو ۹ هزار تومان هزینه داشت اما آرد با قیمت کیلویی ۶۵۰ تومان به نانوایی‌های دولتی، به آزادپزها ۹۵۰ و به صنف و صنعت با قیمت ۲۵۰۰ تومان پرداخت می‌شد و تقریبا حدود یک دوازدهم برای این صنوف هزینه داشت.

استاندار البرز گفت: امسال دولت آرد ۵ هزار تومانی را از کشاورزان ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان میخرد که این امر به جهت تشویق کشاورزان به تولید گندم و افزایش تولید این محصول حیاتی صورت می‌گیرد.‌ در حال حاضر گندم تولیدی کشور حدود ۵ میلیون تن و گندم مصرفی حدود ۱۳ میلیون تن است که مابه التفاوت آن را دولت از کشورهای دیگر تامین می‌کند. امسال با توجه به شعار سال، در اولین گام دولت خرید گندم را افزایش داد و قیمت گندم را به قیمت جهانی نزدیک کرد.

وی افزود: با توجه به خشکسالی و کمبود آب در کشور به ویژه استان البرز و جنگ بین روسیه و اوکراین که ۷۰ درصد دانه‌های روغنی و ۳۰ درصد از گندم دنیا را تولید می‌کند، قیمت گندم در دنیا افزایش یافته اما دولت تلاش کرده هیچ کمبودی در تامین گندم یا دانه‌های روغنی نداشته باشیم. 

عبدالهی گفت: دولت خرید گندم با قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان را آغاز کرده، تا تبدیل شدن به آرد برای دولت ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه بر می‌دارد و با همین نرخ به همه نانوایی‌ها عرضه می‌شود اما قیمت آرد برای صنف و صنعت با قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان است در حالیکه تا کنون آرد به کارخانجات با قیمت ۲۵۰۰ تومان عرضه می‌شد.

 وی با اشاره به وجود کارنجات بزرگ ماکارونی در البرز، بیان کرد: دولت برای جلوگیری از بروز مشکل نقدینگی برای کارخانه‌ها، ۸۹ روز بعد پول آرد را دریافت می‌کند و نانوایی ها هم ۴۵ روز پس از دریافت آرد، مبلغ آن را می‌پردازند. 

استاندار البرز گفت: از مصرف ۱۳ میلیون تنی آرد، ۱۱ میلیون تن در بخش نانوایی‌های سنتی است و ۲ میلیون تن در صنف و صنعت و تولید ماکارونی صرف می‌شود.‌

وی به اجرای طرح کارت یارانه نان در استان زنجان اشاره کرد و گفت: این طرح برای آشنایی بیشتر مردم، در البرز در چند نانوایی اجرا می‌شود. به طوریکه مردم قیمت نان را بدون تغییر می‌پردازند و مابه التفاوت آن تا قیمت واقعی از کارت یارانه و در دستگاه کارتخوان ویژه یارانه نان، به حساب نانوایان واریز می شود. بنابر ابن مردم نان را بدون تغییر قیمت می‌خرند و نانوایان هم هزینه واقعی نان را دریافت می‌کنند. 

عبداللهی گفت: یارانه های گذشته گندم و سایر کالاها بستر قاچاق را برای سودجویان فراهم می‌کرد و با صادرات غیر قانونی این محصولات به سودهای کلان می رسیدند و مردم نفعی از آن نداشتند. در حالیکه اکنون با آرد هر کیلو ۱۶ هزار تومان که با همان قیمت به نانوایی‌ها پرداخت می شود و فروش آرد با قیمت متفاوت با کارخانه‌های ماکارونی راه را بر قاچاق آرد و محصولات آن می بندد. 

وی با بیان اینکه اجرای جراحی اقتصادی دولت به همکاری همگانی به ویژه اصناف نیاز دارد، بر نقش موثر اصناف در اجرای مطلوب این طرح تاکید کرد و یادآور شد: با ت جه به اینکه در تامین هیچ کالایی کمبود نداریم، اصناف باید کمک کنند تا مردم نگران تامین کالا ها نباشند و نسبت به طرح آکاهی لازم را کسب کنند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های هفته

 1. کشوری که در آن هیچ خبر خوبی وجود ندارد !

 2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

 3. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

 4. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

 5. تهدید نماینده اصفهان : وزیر نیرو بداند ، ما نمی گذاریم طرح اجرا شود

 6. روایت خبرگزاری اصولگرا از نفوذ در دولت احمدی‌نژاد/ جزئیات اختلاف ایران و آمریکا در مذاکرات دوحه/ تناقض دولت رئیسی درباره وزارت بازرگانی

 7. حکایت کارتخوان و پزشک

 8. بیانیه اعتراضی رتبه های برتر کنکور درباره مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی

 9. مالیات ستانی در ایران نیازمند انقلاب است

 10. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

 11. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

 12. بزرگنمایی اجتماع‌های سلام فرمانده اشتباه است

 13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

 14. بازگشت صف‌های دلار به میدان فردوسی |‌ ازدحام مردم در مقابل صرافی‌ها را ببینید

 15. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

 16. فقط ۴۰ درصد سیستم مالیاتی ما هوشمند و کارآمد است

 17. سگ‌های ولگرد در قم جان پسر بچه ۶ ساله را گرفتند

 18. مقایسه سایپا شاهین و دنا پلاس

 19. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

 20. ایران چگونه یک اقتصادِ ضدتحریم را ایجاد کرد؟

 21. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

 22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

 23. به این میگن اعتماد بنفس

 24. چرا در ازدواج ایده آل گرا شدیم؟!

 25. صاحبخانه جدید برای مستاجران پایتخت

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما