احتمال انتشار جداول خاموشی‌ قوت گرفت

گروه اقتصادی الف،   4010129105

معاون هماهنگی توزیع شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران در خصوص احتمال انتشار جدول خاموشی‌ها با توجه به ناترازی موجود در تولید و مصرف، گفت: امید است به این سمت نرویم اما باید شرایط بدبینانه را نیز مدنظر قرار داد و به‌طور قطع با توجه به میزان توان تولیدی که در هر روز با توجه به شرایط دمایی خواهیم داشت و خروج از مدار اتفاقی نیروگاه‌ها، برنامه زمان‌بندی خاموشی خواهیم داشت که به موقع اطلاع رسانی می‌شود.

احتمال انتشار جداول خاموشی‌ قوت گرفت

به گزارش ایسنا، محمد اله داد امروز در حاشیه نخستین جلسه ستاد راهبری، عبور از پیک تابستان ۱۴۰۱ در جمع خبرنگاران با بیان اینکه یکی از الزام‌های ما این است که اگر مشکلاتی هم بروز کرد تا آنجا که امکان دارد بی برنامگی نباشد و جداول مربوطه اطلاع‌رسانی خواهد شد، اظهار کرد: یکی از بخش‌هایی که انتظار همکاری بیشتر با صنعت برق از آن می‌رود را بخش اداری دانست.

وی افزود: بخش‌های اداری مصرف مولد واجد ارزش افزوده ندارند و با توجه به اینکه باید این ناترازی در بخش‌های غیرمولد درست شود تاکید می‌کنیم بخش‌های اداری مصرف خود را کاهش دهند، به خصوص از ساعت ۱۲ که باید اعمال شود.

اله داد با بیان اینکه برای بخش اداری باید از ساعت ۱۲ به بعد مصرف در حد سیستم‌های امنیتی و روشنایی حداقلی و سرورها در حد ۱۰ درصد بار باشد و در روزهای تعطیل هم باید حداقل باشد و این امر با کنتورهای هوشمند کنترل خواهد شد، افزود: مشترکان اداری که رعایت نکنند و مصرف حداقلی در ساعت غیر اداری نداشته باشند با محدودیت تامین برق روبه‌رو خواهند شد.

معاون هماهنگی توزیع با اشاره به برخورد با استخراج‌کنندگان غیرمجاز رمز ارز گفت: یکی از اولویت‌ها مقابله با آنهایی است که از برق غیرمجاز برای استخراج رمزارز استفاده می‌کنند. در ایام گرم سال هم استفاده از برق در مراکز مجاز و هم غیرمجاز ممنوع است و برای آنها که غیرمجاز استفاده می‌کنند جرایم سخت‌تری دیده شده و هم پاداش برای افرادی که این مراکز را معرفی کنند پیش‌بینی شده است.

وی در خصوص وضعیت تامین برق تابستان امسال گفت: شرایط ناترازی تامین برق امسال نیز وجود دارد و این ناترازی تا ۱۰ هزارمگاوات خواهد بود. این انباشتگی ناترازی که در چند سال ایجاد شده است در کوتاه‌مدت جبران نخواهد شد.

وی افزود: از ابتدای امسال اقدامات بسیار خوبی برای مدیریت این ناترازی ها انجام شده است و از همان روزهای آغازین سال شخص وزیر نیرو و مدیرعامل توانیر برنامه‌ریزی‌های عمده ای تدارک دیده اند تا به جای اعمال خاموشی ها از ظرفیت همکاری بخش های مختلف مصرف مثل صنایع، کشاورزی و اداری و توان مردم استفاده شود.

معاون هماهنگی توانیر با بیان اینکه امروز نیز قرارگاه گذر از پیک تابستان فعالیت خود را آغاز کرده و جلسه ها و برنامه‌ریزی های لازم را انجام خواهد داد، گفت: امید است بتوان با وجود شرایط ناترازی در تولید و مصرف برق از سال قبل آماده‌تر باشیم تا آسیب‌های این ناترازی کمتر شود.

اله داد با اشاره به وضعیت واردات و صادرات برق گفت: به طور قطع صادرات برق در زمانی که کشور نیاز داشته باشد به حداقل یا صفر خواهد رسید و در بخش واردات هم کارهای خوبی انجام شده است و از همسایگان شمالی و هم از ترکیه برق وارد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای تقویت خطوط موجود برای واردات انجام شده است و قراردادهای خرید برق هم در دست تنظیم است که امید است ظرفیت خوبی از بخش واردات برق داشته باشیم، اظهار کرد: در حوزه برق منطقه جمهوری آذربایجان، ترکیه و قره باغ امکان واردات برق وجود داشته ودست‌کم حدود ۶۰۰ مگاوات ظرفیت واردات داریم ضمن آنکه درحال رایزنی با ارمنستان برای واردات از این کشور نیز هستیم.

اله داد با تاکید بر اینکه عمده تلاش این است که با رایزنی با بخش کشاورزی و تلاش برای ایجاد نشدن تلاطم در بازار از ظرفیت وزارت صنعت، معدن و تجارت برای مدیریت بار به‌ منظور کاهش میزان تقاضا استفاده شود، گفت: با توجه به کنتورهای هوشمندی که نصب می شود و اصلاح تعرفه‌هایی که اتفاق افتاد، وزارت نیرو به دنبال آن است که هم برای حل مشکل تنش آبی و هم برای حل مشکل ناترازی تولید و براساس مجوزهای صادر شده میزان برداشت‌ها مهار شود و هم در بخش برداشت و ساعت های برداشت مدیریت صورت گیرد.

معاون هماهنگی توانیر ادامه داد: یکی از دلایل ناترازی تولید و مصرف و همچنین ناترازی در دخل و خرج صنعت برق  و قیمت ارزان انرژی است لذا آنچه که وزارت نیرو دنبال می کند حذف یارانه های غیرضروری و ناعادلانه است.

اله داد با اشاره به اعمال تعرفه های تازه برای مشترکان افزود: در بخش هایی از مصرف می‌توان با حذف یارانه ها این ناترازی را جبران کرد که البته همه گروه ها در این بین مدنظر نیستند و فقط بخش هایی از مشترکان نیاز به تنظیم مجدد تعرفه ها دارند و توجه به گروه‌های پایین و آنهایی که مصرف درحد الگو دارند شامل افزایش قیمت نخواهند شد.

وی با بیان اینکه برای مشترکان پرمصرف که چند هزار مشترک با مصرف بیش از الگو هستند، برنامه جدی برای آنها داریم و این گروه باید توجه داشته باشند تا صورت حساب‌شان بیش از حد نشود، گفت: تاکنون و پس از اعمال تعرفه های جدید افزایش چشمگیری نداشته ایم  و مشترکان خوش مصرف، مصرف خوبی داشته اند، اما از الان که سیستم های سرمایشی وارد مدار می شوند پرمصرف ها باید دقت بیشتری در میزان مصرف خود داشته باشند.

یکتانتتریبونخرید ارز دیجیتال از والکس

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تلاش برای رفع سریع تحریم ها یک وظیفه است !

  2. آقای دایی؛ گران حساب نکردید؟!

  3. کیفیت فاجعه‌بار سقف و شاسی محصولات ایران‌خودرو

  4. معمای تورم خرداد ماه !

  5. مرفهین سه درصدی؛ پرمصرف های گاز در کشور

  6. آواز خواندن عجیب یک خروس!

  7. دزدی از کامیون در حال حرکت

  8. چگونه با نقد جمهوری اسلامی به آن وفادار مانده ایم؟!

  9. رعیتی با زندگی شاهانه !

  10. واردات برخی کالاهای اساسی همیشه در انحصار چند نفر بوده است 

  11. روشن شدن بنز جا مانده از جنگ جهانی دوم

  12. چرا ترویج اطلاعات غلط درباره ایران به یک امر عادی تبدیل شده است؟!

  13. دولت سیزدهم «نولیبرال» نیست !

  14. فرق قطار ایرانی با آمریکایی!

  15. واکنش دادستان کل کشور به تجمع دختران بی‌حجاب در شیراز/ نظر کوثری درباره احتمال تجمیع نهادهای اطلاعاتی

  16.  ریشه‌ها را بخشکانید !

  17. بانک مرکزی: بدون ارزپاشی بازار ارز به آرامش رسید/ برخلاف دولت قبل دست اندازی به ذخایر ارزی کشور نکردیم

  18. مشاهده یک توله یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش میاندشت

  19. گفت‌وگوی تلویزیونی رئیس‌جمهور با مردم/ رئیسی: بنزین، دارو و نان گران نمی‌شود

  20. حراست وزارت ورزش: دبیر باید پاسخگوی بی احترامی در مجمع کشتی باشد

  21. مردم با صرفه جویی در مصرف انرژی به تولیدکنندگان کمک کنند

  22. کشتار وحشیانه مهاجرین آفریقایی توسط مرزبانان اسپانیایی!

  23. پلیس شیراز: کشف حجاب در پایان مراسم اسکیت‌بازان رخ داد  

  24. همسایه عزیزم‌ افغانستان تسلیت

  25. به این میگن اعتماد بنفس

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما