بررسی چرایی پیشنهاد روسیه به آمریکا

گروه تعاملی الف،   4001221003 ۷۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
بررسی چرایی پیشنهاد روسیه به آمریکا

گروه تعاملی الف - علی امیری فراهانی:

در خبرهای امروز امده که روسیه در جریان مذاکرات وین و زمانی که به نظر می‌رسد مذاکرات وین به مرحله نهایی خود رسیده یک درخواست کاملا ناگهانی از امریکا را روی میز گذاشته. لاورف اعلام کرده که برای نهایی شدن توافق وین از سوی روسیه نیاز هست که امریکا تضمین کتبی به روسیه بدهد که تحریم‌های جدید علیه روسیه ناشی از بحران اکراین شامل امتیازات و مبادلات نفتی و اقتصادی و تکنولوژی و فروش اسلحه بین ایران و روسیه نخواهد شد!

طبیعی است که بایدن که تا همین الان هم در شرایطی که میزان محبوبیتش به خاطر گرانی و تورم سوخت و اجناس در امریکا به پایین ترین در میان روسای جمهور تاریخ معاصر امریکا رسیده تحت فشار بسیار زیادی از سوی مخالفان و منتقدان داخلی برای عدم تحریم نفت وگاز روسیه هست نمی‌تواند در مذاکرات وین چنین امتیازی به روسیه آن‌هم بصورت کتبی (که در واقع تحقیر کامل بایدن خواهد بود) بدهد. عملا روسیه با اعلام این درخواست که می‌داند دولت بایدن نمی‌تواند آن را بپذیرد بدنبال عدم نهایی شدن یا ایجاد وقفه در مذاکرات برجام که منجر به ورود نفت ایران به بازار به ضرر روسیه است.

اما چرا نفت و گاز برای روسیه بخصوص در شرایط فعلی بسیار مهم و حیاتی هست. بزرگترین و تنها برگ برنده پوتین در زمانی که نیروهای روسی در اکراین به معنی واقعی کلمه درگیر و اهسته شدند همین گرانی نفت و گاز در اروپا و امریکا و دنیا است که حتی مفسران آمریکایی از ان به عنوان قایق و جلیقه نجات روسیه نام می‌برند. امکان ندارد که روسیه در این شرایط با توافقی بین امریکا و اروپا با ایران رضایت دهد که نتیجه حتمی و فوری آن سوراخ شدن این قایق نجات و پیروزی بزرگ برای بایدن و اروپا در کم اثر شدن بزرگترین برگ برنده پوتین در جنگ خود با غرب یعنی ارزان شدن نفت بدلیل برگشت نفت ایران به بازار و در تصویر بزرگتر کاهش تنش امریکا و اروپا با ایران به نفع امکان تمرکز بیشتر انها رد جنگ اکراین و کمک به اکراین در برابر روسیه باشد. خیلی طبیعی است.

برای توضیح بیشتر که چرا نفت در شرایط کنونی باز در دنیا و در سیاست‌های امریکا اهمیت حیاتی پیدا کرده لازم است توضیحاتی داده شود. بزرگترین صحنه درگیری و اختلاف جمهوریخواهان و ترامپ با دمکرات‌ها و بایدن در چند سال اخیر همین مسئله تولید نفت و گاز در امریکا و بازار جهانی آن است. جمهوریخواهان و ایالات جمهوری‌خواه بزرگترین تولیدکنندگان و حامیان تولید نفت و گاز در امریکا هستند. در حالیکه دمکرات‌ها و ایالات دمکرات و بزرگ سرمایه داران دمکرات بزرگترین حامیان انرژی‌های نو که در شرکت‌های انرژی‌های نو سرمایه‌گذاری سنگینی کردند هستند. سال‌هاست که دمکرات‌ها با اهرم گرم شدن اقلیم و اب وهوا بدنبال متهم کردن انرژی‌های فسیلی و بیرون کردن آن از بازار به نفع این انرژی های جدید هستند و این باعث عکس العمل جمهوری‌خواهان و بالا آوردن ترامپ در انتخابات 2016 شد. کاری که ترامپ کرد با خارج شدن از پیمان آب و هوایی پاریس تمام مجوزهای لازم و دستورات اجرایی لازم را برای حداکثر کردن تولید نفت و گاز و ازران شدن نسبی آن در بازار به ضرر انرژی‌های نو دمکرات‌ها و اروپایی‌ها صادر کرد که نتیجه آن افزایش تولید نفت و گاز امریکا به ارقام نجومی 13 میلیون بشکه در روز و تولید گاز تا یک تریلیون مترمکعب در سال از طریق نفت شیل و نفت ساحلی و الاسکا بود و پیش‌بینی می‌شد که اگر سیاست‌های انرژی ترامپ در انتخابات 2020 ادامه پیدا می‌کرد الان تولید نفت امریکا به راحتی به بالای 15 میلیون بشکه در روز رسیده بود.

این سیاست دقیقا هماهنگ شده و پذیرفته شده از سوی پوتین هم بود که بزرگترین منبع ثروت و قدرت روسیه همان نفت و گاز است و پوتین هم بشدت مانند ترامپ بدنبال کم صرفه کردن انرژی‌های گرانقیمت باد و خورشید دمکرات‌ها و اروپایی‌ها به نفع باقی ماندن نفت و گاز روسیه در بازار برای مدت طولانی بود. از همین منظر درک استراتژیک بسیار خوب و برد بردی بین پوتین و ترامپ برقرار شده بود. اما انتخابات 2020 همه این ها را به هم زد. طبیعی بود که دمکرات‌ها هم ساکت ننشینند و تلاش کنند در 2020 همانطور که جمهوری‌خواهان با اهرم‌های پیدا و پنهان غیر معمول خود ترامپ و در واقع سیاست‌های خود را در 2016 بالا اوردند انها هم بایدن و سیاست‌های خود در مورد انرژی و اقتصاد را با اهرم‌های غیر معمول خود بالا بیاورند. در تمام این مدت کرونا بصورت موقت این رقابت را تخفیف داد ولی الان اثار کرونا بر اقتصاد کاهش یافته و بازی همان است که بود. نتیجه این شد که بالاخره بایدن را بالا اوردند و اولین تصمیم بایدن در روز اول رسیدن به کاخ سفید لغو اجازه تاسیس خطوط لوله جدید نفت و گاز و مجوزهای صادره از سوی ترامپ برای حفر چاه در زمین‌ها و پارک‌های فدرال در سرتاسر امریکا و کانادا و توقف مجوزهای تاسیس جدید شش واحد عظیم تولید گاز مایع برای صادرات و....به بهانه نگرانی‌های زیست محیطی و برگشت به پیمان اب و هوایی پاریس بود که عمدتا برای کم ارزش کردن تولید انرژی‌های فسیلی از سوی اوباما و اروپا شکل گرفته بود. خلاصه یک حرکت اساسی ضد رونق تولید نفت و گاز به نفع گران شدن آن و افزایش دوباره میل به سرمایه گذاری در شرکت‌ها و کمپانی‌های انرژی‌های پاک دمکرات‌ها بود.

در نتیجه این سیاست‌ها تولید امروز نفت امریکا عملا دو میلیون بشکه کمتر تولید نفت در سال قبل از کرونا شده علیرغم افزایش سنگین تقاضا و قیمت نفت و با وجود افزایش نجومی قیمت نفت همچنان بدلیل سیاست منع مجوز حفاری در زمین‌های فدرال از سوی بایدن تولید نفت امریکا هیچ افزایشی نداشته! اما همین باعث شده که محبوبیت بایدن حتی رکورد کارتر به عنوان نامحبوب‌ترین رئیس جمهور تاریخ معاصر امریکا را بزند و همن جا بود که با توجه به این نامحبوبیت پوتین فرصت را مناسب دید تا ارزوی خود برای برگرداندن اکراین به دامان روسیه را به مرحله عمل برساند. این قسمتی بود که دمکرات‌ها و بایدن انتظار ان را نداشتند. هر چند دمکرات‌ها از گران شدن نفت و گاز خوشحال بودند ولی نه این اندازه بخصوص که انتخابات میان دوره کنگره هم برقرار است و اگر قرار باشد با همین شرایط پیش برود شکست بسیار سنگین و تاریخی برای حزب دمکرات در کنگره و حتی انتخابات 2024 قابل پیش‌بینی است. بنابراین حالا شرایط سیاسی امریکا و روسیه بطرفی پیش رفته که تمام خواست سناتورهای جمهورخواه و حتی برخی سناتورهای دمکرات مانند جو منچین و حتی افکار عمومی امریکا و اروپا بر این است که واردات نفت و گاز از روسیه هم تحریم شود و سیاست‌های دوران ترامپ در مورد بهره برداری هر چه بیشتر از منابع زیرزمینی امریکا احیا شود چون می‌گویند بدون تحریم نفت و گاز روسیه امکان توقف جنگ در اکراین از سوی روسیه تقریبا غیرممکن است و معنی ندارد که همین روزها ما از روسیه نفت و گاز بشکه ای 110 دلار وارد می‌کنیم و درامد ان را از تحریم بانکی و سویفت روسیه مستثنا کردیم و در همان زمان مجبوریم از بودجه میلیاردها دلار هم به اکراین بدهیم تا با روسیه مقابله کند.( البته این می‌تواند نشان از سیاست بسیار پیچیده و چند لایه‌ای حاکمیت امریکا در گرم نگاه داشتن تنور جنگ اکراین باشد که هیچکدام پیروز نشوند و فقط روسیه هزینه بدهد).

به هر حال همین روزها روسیه با جایگزین کردن نفت خود به جای نفت وارداتی امریکا از ونزوئلا به دومین کشور صادر کننده نفت به امریکا با میزان 600 هزار بشکه در روز تبدیل شده و اروپا و امریکا با وجود تحریم بانک‌ها و سوئیفت روسیه ولی نقل و انتقال بهای نفت و گاز روسیه را از این تحریم‌ها استثنا! کردند. چون می‌دانند که کاهش صادرات نفت و گاز روسیه یعنی ریختن نفت بر روی تورم مشتعل و نارضایتی شدیدتر رای دهندگان امریکایی و از ان بدتر امکان بوجود امدن یک رکود عظیم اقتصادی در امریکا و غرب. و همین‌جا است که برای روسیه که نیروی نظامی او برخلاف برنامه‌ریزی‌ها عملا در اکراین گیر کرده و اهسته شده برگ برنده نفت و گاز صادراتی او جنبه حیاتی پیدا کرده و هر حرکت و توافقی که منجر به کاهش اهمیت این نفت وگاز روسیه شود مانند نهایی شدن توافق مجدد برجام و بازگشت نفت ایران به بازار عملا شکستی بزرگ در جریان درگیری بزرگتر بین روسیه و غرب در اکراین و تحریم‌ها محسوب خواهد شد.

میزان فشار بر دمکرات‌ها و بایدن برای تحریم نفت روسیه به اندازه‌ای بالا رفته که حتی فرید ذکریا از سی ان ان و ایلان ماسک که صاحب شرکت تولید خودرو برقی تسلا است و بشدت منتقد ترامپ بودند و موافق انرژی‌های پاک ولی در حال حاضر خواستار تجدید نظر بایدن در مورد سیاست‌های انرژی خود هستند. در پایان این خلاصه اورده شد تا متوجه شویم که چرا نهایی شدن مذاکرات وین به این اندازه برای ایران دشوار شده چون هر چند رفع تحریم‌ها صادرات نفت ایران بزرگترین سود را به ملت ایران می‌رساند ولی در عین حال امتیاز فوق استراتژیکی برای بایدن و اروپا و امریکا به ضرر روسیه است و همین است که اولیانوف و لاوروف و روسیه شروع به نواختن ساز ناکوک خود کردند و همین است که بخش گسترده ای از افکار عمومی مردم ایران همیشه دید بدبینانه‌ای به روسیه وسیاست‌های کلان او در مورد بازار انرژی و بازگشت نفت ایران و در تصویر بزرگتر کاهش تنش میان ایران و غرب را داشته اند. کاش در سال‌های گذشته طوری حرکت کرده بودیم که بیش از حد به یکی از این طرف‌ها نزدیک نشده بودیم و منافع بلند مدت ملی کشور را بسیار عمیق تر و طولانی‌مدت‌تر تبیین کرده بودیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۴۳۹۰۴۱۰۷:۱۲:۲۶ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
هزاران آفرین بر نفس حقت و آنکه دقیقا درد دل ایرانی ها را گفتی.
ناشناس۲۴۳۹۳۵۷۱۱:۲۰:۱۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
چرا در مورد کار شکنی بقیه حاضر در وین چیزی نمی گویند؟ چرا فقط روسیه را سر زبان ها می اندازند؟
ناشناس۲۴۳۹۷۸۹۱۸:۰۳:۱۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کارشکنی کی مثلا؟
ناشناس۲۴۳۹۴۴۸۱۲:۲۶:۱۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
با انعقاد برجام قیمت نفت به کمتر از 40 دلار رسید اگر دوباره توافق کنیم قیمت نفت کاهشی می شود و این به نفع امریکا و اروپا و به ضرر ایران است.
ناشناس۲۴۳۹۶۴۴۱۵:۳۲:۵۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کجاش به ضرر ایران است؟وقتی نتونی نفت بفروشی قیمت نفت چه چهل دلار چه چهارصد دلار
م. ن۲۴۴۰۵۰۳۱۱:۱۴:۰۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۲
ما به روسیه و چین و غیره نفت میدهیم آنها برایمان میفروشند مثل الان.
ناشناس۲۴۳۹۵۹۲۱۴:۳۳:۰۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
یک کم عقل به خرج دهید . روسیه چکاره است که بخواهد جلوی لغو تحریمهای آمریکا را بگیرد . آمریکا تحریم کرده و خودش هم باید لغو کند . حالا اینکه عده از روسها کینه دارند و مدام به فکر تطهیر امریکا هستند ، موضوعی دیگر است .
ناشناس۲۴۳۹۰۹۰۰۸:۱۶:۳۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
شکست برجام و ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت،بزرگترین هدیه به پوتین است!
ناشناس۲۴۳۹۳۱۵۱۰:۴۳:۲۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
چقدر تو ساده ای
ناشناس۲۴۳۹۴۴۳۱۲:۲۳:۰۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ساعت خواب برجام در سال 97 شکست خورد.
ناشناس۲۴۳۹۰۹۲۰۸:۱۷:۳۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
نگرانی روسیه پیوستن اوکراین به ناتو نیست بلکه از نفوذ دمکراسی به ساختار حکومتش می ترسد. به همین دلیل مهم به اوکراین حمله کرد.
ناشناس۲۴۳۹۴۴۴۱۲:۲۳:۱۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
دموکراسی در اوکراین و غرب! خود متفکران غربی به این کامنت میخندند
نا شناس۲۴۴۰۳۰۰۰۸:۳۶:۵۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۲
قطعا دمکراسی غرب هم بدور از ایراد نیست اما با نظام پادگانی چین، روسیه قابل مقایسه نیست ، خودمونو به خواب نزنیم
ناشناس۲۴۳۹۴۵۰۱۲:۲۷:۱۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
نگرانی غربگدایان داخلی از جنگ اوکراین به چه دلیل است ؟!
احسان۲۴۳۹۵۳۳۱۳:۴۳:۰۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
دموکراسی که با انقلاب رنگی رئیس جمهور مدنظر خودشو میاره سر کار منظورته دیگه؟؟؟؟ شما ساده لوحی یا ندونسته حرف میزنی
ناشناس۲۴۳۹۰۹۴۰۸:۱۹:۱۶ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
چه کسی ایروان و نخجوان و آذربایجان رو از ایران جدا کرد ؟ مردم ایران خیانت ها را فراموش نمیکنند
ناشناس۲۴۳۹۲۴۰۱۰:۰۰:۳۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
آمریکا!!!
ناشناس۲۴۳۹۲۸۳۱۰:۲۷:۱۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
پس از هخامنشیان تا به امروز با هرکی جنگ کردین و یک تکه از ایران جدا شد را همچنان ستیز کنید!
حسین۲۴۳۹۳۵۴۱۱:۱۸:۴۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
بیشتر کشورها در تاریخ محو شده اند و فقط چند کشور از قدیم باقی مانده اند.ولی به هر حال این بحث ها درمورد هزار سال پیش نیست که!!!مال ۱۰۰ یا ۱۵۰ سال پیشه.
ناشناس۲۴۳۹۵۸۹۱۴:۳۰:۱۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
بحرین چی؟ حتی مرز ایران و پاکستان یا مرز ایران و افغانستان را انگلیس تعیین کرده آن هم به گونه ای که همیشه تنش و درگیری داشته باشد. وگرنه هرات و بخشی از بلوچستان پاکستان مال ماست!
ناشناس۲۴۳۹۶۰۱۱۴:۴۴:۱۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
شوروی هم محو شده با منطق خودتان!
ناشناس۲۴۳۹۴۶۵۱۲:۳۹:۲۶ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کسی نگفت ستیز کنیم ولی لازم نیست این همه اعتماد کنیم و فرصت های طلایی کشور را بسوزانیم.
ناشناس۲۴۳۹۵۳۸۱۳:۴۶:۵۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
اعتمادی وجود ندارد همانند رابطه با بقیه کشورها همکاری هست
ناشناس۲۴۳۹۴۲۹۱۲:۱۵:۱۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
چه کسی پاکستان و افغانستان و بحرین را جدا کرد؟ انگلیس. تازه اقدامی متاخر تر از جنگ های ایران و روسیه هست. ولی برانداز صبح تا شب پای منوتو و اینترنشنال هستند. در ضمن آلمان و انگلیس و فرانسه و ایتالیا و آمریکا و ژاپن در جنگ جهانی دوم ( که باز هم خیلی متاخر تر از جنگ های ۲۰۰ سال پیش ایران و روسیه هست ) همدیگر رو به خاک و خون کشیدند و بیش از ۸۰ میلیون نفر رو توی دنیا به کشتن دادند و آمریکا هم بمب اتمی زد توی ژاپن. الان با هم خوب هستند و طوطی های عقب افتاده ضبط صوتی اینجا میگند منافع ملی مهمه! ویتنام و آمریکا هم همینطور. دلیل بد اومدن یکسری از روسیه یک چیزه
ناشناس۲۴۳۹۹۱۴۲۰:۳۷:۴۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
میشه بفرمایید پاکستان کی جزو ایران بوده؟
ایرانی۲۴۳۹۴۳۸۱۲:۲۰:۳۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کاش همین نگاهو به کسانی داشتی که بحرین وارارات ودشت ناامید رو ازایران جداکردن
ناشناس۲۴۳۹۱۱۰۰۸:۳۲:۲۴ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
مردم فهیم ایران نسبت به روسیه بدبین نیستند واقع بین هستند .
ناشناس۲۴۳۹۱۵۴۰۹:۰۴:۰۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کاش نسبت به آمریکا هم واقع بین باشند.
ناشناس۲۴۳۹۲۳۴۰۹:۵۱:۵۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
خانواده مسوولان کشور نسبت به آمریکا بدبین نیستند آنوقت مردم بدبین باشند؟ فرزندانشان و خودشان پس از بازنشستگی در اولین فرصت سر از آمریکا و سایر کشورهای متحدش در میآورند.
ناشناس۲۴۳۹۳۱۰۱۰:۳۹:۴۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
اگه به آمریکا بدبین بودن که بارها از یک سوراخ گزیده نمی شدن و ملت هم له کنند!
ناشناس۲۴۳۹۴۴۶۱۲:۲۵:۵۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
مردم فهیم!! همونایی که میرند لوگوی پپسی روی ماه ببینن و میگفتند با ترامپ تا ۲۰۲۴ و زمان پهلوی ما ابرقدرت بودیم و ترکیه و امارات بدبخت بودند و سانچی رادار خاموش میرفته و از پروازهای ۶۵۵ و ۷۵۲ به عنوان سپر انسانی استفاده شده و عین الاسد رو گفتند که خالی کنند و ۸۸ تقلب شده و دلیل اون خطی بودن ارا و عدم صدق در قانون بنفورد هست و... احیانا که فهیم نمیدونی؟؟!!
سعید۲۴۳۹۱۱۶۰۸:۳۴:۲۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
چه عجب . تحلیل نسبتا" منصفانه ای بود.
ناشناس۲۴۳۹۲۰۸۰۹:۳۶:۲۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
هر کسی به روسیه بد و بیراه بگه حتما آدم منصفیه، باور کن!!
ناشناس۲۴۳۹۳۷۳۱۱:۳۱:۱۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
خخخه حالا اگر طرف های دیگر مذاکره و درخواست های آنها را هم بازگو کنند کلا از همه آنها حالت به هم می خورد
ناشناس۲۴۳۹۱۴۴۰۸:۵۶:۳۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
پوتین در حال کندن گور خود است . لطفا مزاحم نشوید
ناشناس۲۴۳۹۲۲۹۰۹:۴۹:۴۶ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
مگر کمونیستها را دفن می کنند؟ می سوزانند و خاکسترشان را نگهداری می کنند.
ناشناس۲۴۳۹۴۵۲۱۲:۲۸:۵۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
مردم اوکراین باید زلنسکی خائن را در میدان اصلی شهر به چوبه دار بکشند.
ناشناس۲۴۳۹۸۳۹۱۸:۵۶:۳۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
فعلا که مردمش عاشقش هستند
فرناز۲۴۳۹۱۶۰۰۹:۰۷:۵۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
خیلی محترمانه گفتید که روسیه برجام رو گروگان گرفته. درسته؟
ناشناس۲۴۳۹۲۱۳۰۹:۳۹:۵۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
هی گفتن بایدن بیاد همه چی گل و بلبل میشه و .... ، الان یه ساله اومده و هنوز قبول نکرده به برجام برگرده، حالا همه چی افتاد گردن روسیه!؟!؟ البته که روسیه هم قابل اعتماد نیست ولی بهتره هر اتفاقی رو به اندازه خودش وزن بدیم!!
ناشناس۲۴۳۹۲۸۷۱۰:۲۹:۳۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
روسیه در حد گروگان گرفتن نیست چون مسئله ایران و آمریکا هست و این دو توافق کنند بقیه هم مجبور به توافق هستند
ناشناس۲۴۳۹۴۵۴۱۲:۲۹:۵۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
برجام خسارت محض بود زیرا نه تنها باعث لغو تحریم ها نشد بلکه سبب تشدید تحریم ها و فشار حداکثری دشمن شد.
ناشناس۲۴۳۹۳۹۳۱۱:۴۱:۳۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
آمریکا بر اساس منافع خودش عمل می کنه.آیا منطقی هست که توافقی کنه که پولش صرف حمله به خودش و متحدانش بشه؟
ناشناس۲۴۳۹۶۱۱۱۴:۵۱:۵۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ولی روسیه باید بر اساس منافع ما عمل کنه وگرنه خیلی بده!!
ناشناس۲۴۳۹۱۷۶۰۹:۱۷:۱۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ولادیمیر حیا کن اوکراین رو رها کن
ناشناس۲۴۳۹۱۹۹۰۹:۳۱:۴۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
جهان در کنار اوکراین ایستاده و پوتین را گوشمالی سختی خواهد داد
ناشناس۲۴۳۹۲۸۸۱۰:۳۰:۳۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ما در کنار روسیه در برابر اوکراین هستیم تا درس عبرتی شود برای آمریکا که کشور گشایی نکند
ناشناس۲۴۳۹۴۰۸۱۱:۵۹:۲۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
نگو ما بگو من
ناشناس۲۴۳۹۴۵۱۱۲:۲۷:۳۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
آره دقیقا عین شیر پنجشیر که قرار بود پوزه طالبان رو به خاک بماله و الان فرار کرده تاجیکستان و بن سلمان ( همونی که خیلی محبوبه و نوش جونش که دزدی می‌کنه ) قرار بود حوثی ها رو چند روزه شکست بده. فعلا هم که زلنسکی توی سوراخ موش هست و کیف هم کاملا محاصره هست
ناشناس۲۴۳۹۱۷۷۰۹:۱۸:۰۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
سالهاست دانشگاهیان و نخبگان این هشدارها را میدهند اما ما عادت کرده ایم که دیر بفهمیم و دیر اقدام کنیم که سبب ضربه به منافع ملیمان میشود.
ناشناس۲۴۳۹۱۹۰۰۹:۲۷:۳۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ولادیمیر پوتین همان استالین است در مقیاس یک / هفتم
ناشناس۲۴۳۹۲۶۱۱۰:۱۲:۲۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
پوتین و هیتلر و استالین یک روح در سه جسم
مجید۲۴۳۹۲۲۴۰۹:۴۵:۴۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
آمریکا اگر بخواهد برجام را نجات بدهد هیچ کشوری نمی‌تواند مانع شود بدبینی مردم ایران به روسیه هزاران دلیل دارد
ناشناس۲۴۳۹۲۹۳۱۰:۳۲:۰۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
خیلی جالب هست چین هم درخواست تضمین داده که چین و روسیه حرف ایران را می زنند
ناشناس۲۴۳۹۲۲۷۰۹:۴۷:۵۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
جهان بدون پوتین قطعا امن تر و زیباتر است
ناشناس۲۴۳۹۳۴۰۱۱:۰۵:۳۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
100% وی دنبال توهم ایجاد شوروی سابق است که مانند کره شمالی مردمش با فلاکت زندگی می کردند ولی صدها بمب اتم داشت!
ناشناس۲۴۳۹۲۲۸۰۹:۴۹:۱۶ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
پوتین در قرن 2000 به دنبال کشور گشایی است :-)
ناشناس۲۴۳۹۲۶۹۱۰:۱۶:۴۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
علت عدم خوش‌بینی به روسیه در برخی از مردم ایران: جدا كردن جمهوري آذربايجان، ارمنستان، گرجستان، داغستان، نخجوان، آستاراخان و ... از ايران
ناشناس۲۴۳۹۴۳۷۱۲:۱۹:۱۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
همیشه گفتم که برانداز جماعت نیاز به قیم داره و چاقو و کبریت هم نباید بهش بفروشند. انگلیس هم کلی خاک از ایران جدا کرد، آمریکا هم ژاپن رو به خاک و خون کشید ( سر آمریکا و ژاپن میشه طوطی ها میان و یک عبارت فوق مزخرف و دروغ تلفن پاناسونیک رو میگند ) ایران هم ۴۰۰ سال پیش هند رو به خاک و خون کشید. آلمان کلی یهودی رو کشت و... برای ذهن طوطی صفت بودنتون بهانه مثلا تاریخی نیارید که بهتون اصلا و ابدا نمیاد
ناشناس۲۴۳۹۲۷۸۱۰:۲۳:۰۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
در دیدگاه پوتین ، ایران فقط یک کارت بازی در بازی بین المللی است و هر وقت لازم شد مارا فدای منفعت خویش کرده و میکند .
ناشناس۲۴۳۹۲۸۵۱۰:۲۸:۲۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
هیچ چیز عجیبی هم نیست بقیه اعضای برجام هم همین گونه هستند و درخواست هایی دارند ولی این که روسیه را پر رنگ می کنند قضیه کاملا مشخص هست چی هست
ناشناس۲۴۳۹۲۹۴۱۰:۳۳:۰۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
شماها بلد نیستید تضمین بگیرید حداقل روسیه جای شما تضمین بگیرد که آمریکا زیر توافق نزند
احسان۲۴۳۹۶۵۲۱۵:۴۵:۳۹ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
روسیه جای ما تضمین بگیرد ؟!
ناشناس۲۴۳۹۳۱۴۱۰:۴۰:۵۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
بعداز جنگ دوم جهانی بخش بزرگی از شمال به اشغال اینا درآمد و اگر جنگ سرد و فشار آمریکا نبود مرز شمالی ما الان بجای آستارا ، قزوین بود
ناشناس۲۴۳۹۳۵۰۱۱:۱۵:۵۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
آن زمان آمریکا کجا بود؟!!!بهتر است بگویی اگر این حکومت فعلی ما آن زمان بود مرز ما همچنان از گرجستان شروع می شد
ناشناس۲۴۳۹۳۶۲۱۱:۲۴:۲۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
به جای آن آمریکا آمد تا با ایجاد شورش و جنگ های داخلی کشورها را تجزیه کند
آزاده۲۴۳۹۳۲۱۱۰:۴۶:۴۵ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کاش محبوب و نامحبوب .. و محبوب تر و نامحبوب تر خودمان را هم میشد مشخص کرد ...فقط محبوب آمریکا و نامحبوب آمریکا آخه چررررررا
ناشناس۲۴۳۹۳۲۵۱۰:۴۹:۲۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
ایران باید خودش از آمریکا تضمین کتبی بخواهد که تمام معاملات با ایران از تحریم ها معاف شود ، چه روسیه ، چه چین ، چه هند ، چه اروپا. علت: جمهوری خواهان از توافق دوباره خارج خواهند شد و آنروز دیگر روسیه و چین و اروپا هم به ایران اعتمادی نخواهند داشت و ما تنها خواهیم ماند.
ناشناس۲۴۳۹۳۳۱۱۰:۵۵:۵۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
این متن برای چند روز گذشتس. آمریکا واردات نفت روسیه رو متوقف کرد.
ناشناس۲۴۳۹۳۶۷۱۱:۲۶:۲۸ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
اولین ایراد خود برجام و قبل آن هم سعد اباد هست حال اگر فهمیدی چرا دیگر دنبال حاشیه نمی گردی که چرا فلان کشور این کار را کرد یا آن کار را نکرد
ناشناس۲۴۳۹۳۷۹۱۱:۳۳:۴۳ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
پس چی ؟ فکر کردین روسیه عاشق چشم و ابروی ماست !!
ناشناس۲۴۳۹۳۸۳۱۱:۳۷:۰۴ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
شما اگر دنبال منافع بلند مدت می بودید اصلا وارد این جور مذاکرات نمی شدید با این که سابقه آنها هم از قبل مشخص بوده و بارها تجربه کرده بودید
ناشناس۲۴۳۹۴۸۴۱۲:۵۳:۲۲ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
اگر بنا باشد با تحریم روسیه وچین ایران نتواند با این کشورها مراوده داشته باشد رفع تحریم ایران برای ایران چه نتیجه ای خواهد داشت جز اینکه مجبور به اطاعت از امریکا شود ؟ پیشنهاد روس برای منافع ایران هم حیاتی است.
ناشناس۲۴۳۹۴۹۹۱۳:۰۵:۱۷ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
کارت بازی 6 کشور برجام چی هست؟ روسیه که مشخص شد بقیه چی هست که چیزی نمی گویید؟
ناشناس۲۴۳۹۵۵۰۱۳:۵۷:۴۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
هر کس ب فکر منافع خودش هست، دنیا مثل دنیای حیوانات هست
ناشناس۲۴۳۹۷۵۱۱۷:۱۵:۴۰ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
اگر امریکا نبود ایران بعد از جنگ جهانی دوم تجزیه و محو شده بود. بروید تاریخ بخوانید.
جعفر۲۴۳۹۷۶۷۱۷:۳۴:۵۱ ۱۴۰۰/۱۲/۲۱
روسیه به خاطر منافع ملی خودش تضمین خواسته. جالبه که بعضی ها از این کار روسیه فاعل می کنند و منافع ملی ایران برایشان مهم نیست.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 7. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. رئیس دفتر صدام مُرد

 11. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 12. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

 13. اولین فیلم از دوربین مداربسته هنگام ریزش متروپل

 14. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 15. توضیحات یارانه ای عبدالملکی درباره درآمد فرزندان مجرد

 16. هنر هندوانه فروش !

 17. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 18. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. مدینه فاضله موهوم؟!

 3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 8. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 9. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 10. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 11. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

 19. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 20. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 21. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 22. سقف افزایش اجاره بهای مسکن در تهران مشخص شد

 23. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 24. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 25. اتهامات عجیب یک وکیل

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما