در گفتگو با الف مطرح شد «خصولتی» ها کاری از پیش نمی برند/ جایگاه بانک های خصوصی دوباره باید تعریف شود

گروه سیاسی الف،   4001106063

مشاور اسبق مدیر عامل یک بانک دولتی با انتقاد از عملکرد بانک های شبه خصوصی بهبود عملکرد این بانک ها را مستلزم توجه بیشتر دولت و البته مدیران بانک های خصوصی به انجام وظایف خود دانست.

 «خصولتی» ها کاری از پیش نمی برند/ جایگاه بانک های خصوصی دوباره باید تعریف شود

محمد صفوی درباره نقش بانک‌های خصوصی در بهبود شرایط اقتصادی و رونق بخشی به تولید به الف گفت: بانک‌های خصوصی در کشور ما به معنای واقعی خصوصی نیستند در حقیقت این شبه خصوصی‌ها نیز به علت تاثیر بیش از اندازه دولت در فرآیند تصمیم گیری‌های پولی و بانکی نمی‌توانند به صورت دلخواه و مولد به کسب و کارها و جذب سرمایه و سرمایه گذاری‌ها در بخش‌های مختلف اقتصادی کشور موثر باشند.

وی افزود: شاید لازم باشد برای حفظ موجودیت بانکهای خصوصی دوباره جایگاه آنها باز تعریف شود حتی باید گفت بانک‌های خصوصی لازم است سرمایه‌های خود را در مسیرهای متفاوت از گذشته به کار بیندازند. 

تکنولوژی های جدید برای رونق بانکداری فرصت جدید فراهم آورده است

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: دانش و تکنولوژی‌های نوین فرصت‌های جدیدی برای رونق بانکداری‌ فراهم آورده است بنابراین حاکمیت برای رونق اقتصاد کشور نیازمند حمایت از بانک‌ها خواهد بود.

صفوی درباره اصلاح قوانین و مقررات بانکی و حذف قوانین دست و پاگیر و زاید از سوی دولت و مجلس گفت: اصلاح نظام بانکی و مقررات دست و پاگیر باید متناسب و همسو با تحولات اقتصادی و تغییر نگرش‌های اقتصاد جهانی صورت گیرد و برای این منظور مجلس شورای اسلامی برای بهره گیری از قوانین نیازمند مشاوران توانمند و آگاه به اقتصاد جهان و سرمایه‌های نوین است.

وی افزود: بهتر است فرصت تغییر و تحول با سرعت انجام شود چرا که جهان منتظر ما نمی‌ماند و ضرورت دیگر نظام بانکی که دولت نقش مهمی در آن دارد ایجاد اعتماد در سیستم بانکداری است.

تسهیلات بانکی باید در خدمت کارآفرینان باشد

این کارشناس امور بانکی ادامه داد: دولت و مجلس مراقبت کنند که تسهیلات بانکی در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی در خدمت کارآفرینان ودر سرمایه گذاری های مولد صورت گیرد. مسیر سرمایه گذاری باید به صورت شفاف برنامه ریزی و هدایت شود بنابراین باید گفت نگاه سنتی در بانکداری چه بانکهای خصوصی و چه دولتی به سمت نگاه فناورانه و دیجیتال تغییر کند.

صفوی گفت: به نظر می‌رسد دولت جدید باید پا به پای اصلاح قوانین و مقررات دست و پا گیر به اصلاح این قوانین همت گمارده و همزمان قوانین و مقررات جدید را جایگزین کند.

نظام بانکی نیازمند اتصال شبکه جهانی مالی است 

وی درباره نظام پرداخت الکترونیک و تسهیل حضور بانک‌ها در نظام بین المللی پرداخت و اتصال شبکه بانکی کشور به پرداخت جهاتی افزود: نظام بانکی ما نیازمند اتصال شبکه جهانی مالی است. جهان امروز به لطف رسانه‌های دیجیتال و بهره گیری از شبکه‌های نوین ارتباطی به دهکده جهانی‌تر شده است.  

صفوی با تاکید براین که پذیرش مقررات فراگیر جهانی ما را به شاهراه های اقتصاد جهانی متصل می‌کند ادامه داد: جهان امروز نیازمند همکاری و تعامل است امیدواریم شرایط تعامل به سمت و سوی همکاری با نظام بین‌الملل بانکی زودتر بوجود بیاید و دولت آقای رئیسی باید این مسیر را تسهیل و تسریع کند.

صفوی گفت: در نظام بانکی جهانی امروز تجارت چمدانی مفهوم ندارد. مقررات سیستم‌های نوین بانکی باید در دستور کار بانک مرکزی و ارائه آن به بخش‌های مختلف پولی قرار گیرد.

وی درباره برخی قوانینی که در برنامه‌های پنج ساله و بودجه‌های سالانه برخلاف مسیر توانمند سازی بانک‌هاست گفت: توانمندی بانک‌ها و میزان سرمایه گذاری‌های آنها باید به صورت شفاف و بر مبنای توانمندی‌ها و پتانسیل‌های ویژه بانک صورت بگیرد.

این کارشناس بانکی افزود: هیچ بانکی را خارج از عرف و نظام بانکی نباید مکلف به سرمایه گذاری کرد که سود سرمایه‌های سپرده‌گذاران نادیده گرفته شود و موجب بی‌اعتمادی به نظام بانکی به ویژه بانک‌های خصوصی شود.

بانکها در حوزه های مرتبط با خود فعالیت کنند

صفوی ادامه داد: بانک‌ها باید بر اساس اهداف بانکی و درحوزه‌های مرتبط با خود فعالیت کنند. درمورد سرمایه گذاری بانک‌های کشور در پروژه‌های ملی باید اجماع و تعامل ميان دولت و بانک‌ها بیشتر مورد توجه قرار گیرد چرا که ظرفیت بانکی به‌ تنهایی راهگشا نخواهد بود.

وی درباره این که نقدهایی‌ علیه بانک‌ها به ویژه بانک‌های خصوصی مطرح شده که این بانک ها به اقتصاد کشور کمکی نکرده اند، خلق پول می کنند گفت: این بدفهمی ناشی از اطلاع رسانی غیرکارشناسی و ضد تبلیغی مدیران روابط عمومی بانک‌های خصوصی است که به دلایل وابستگی به مدیران ارشد در سیستم بانکی مشغول به کار شدند و همواره به جای معرفی خدمات بانک به شخصیت سازی مدیران کوشیده‌اند.

این مشاور اسبق بانکی افزود: بانکداری خصوصی نیازمند بهره گیری از چهره‌هایی است که معرف بانک باشند و به حفظ سرمایه‌های بانک و جلوگیری از بحران در سیستم بانکی کمک کنند در حالی که تاکنون در سیستم بانکی از این قبیل چهره ها نداشته‌ایم و روابط عمومی بانک مرکزی همواره از چهره‌هایی استفاده کرده است که فاقد تعامل و همسویی با سیستم بانکی کشور بوده است.

برای نظام بانکی نوین باید مدیرانی با اندیشه های نوین استفاده کرد

صفوی با بیان این که هیچگاه نظارتی بر کار تبلیغات بانک‌ها صورت نگرفته است ادامه داد: میزان تاثیرگذاری تبلیغات و میزان تاثیر این تبلیغات در فرهنگ بانکی مورد توجه کارشناسی قرار نگرفته است. هزینه‌های سرسام آوری است که ازجیب سپرده گذاران در تبلیغات بی‌محتوا و پوچ می‌شود.

وی گفت: برای نظام بانکی نوین باید مدیرانی با اندیشه‌های نوین و بهره گیری از تکنولوژی‌های نوین مورد استفاده قرار گیرد.یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 3. مدینه فاضله موهوم؟!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. خودروهایی عجیب و دفاعی عجیب تر!

 7. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 9. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 10. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 11. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 12. امیدی که در عربستان ناامید شد

 13. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 14. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 15. ساده انگاری در گذار از اقتصاد رانتی

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. اتهامات عجیب یک وکیل

 23. فکری برای این قشر حقوق‌بگیر کنید

 24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 3. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 4. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 5. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 6. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 7. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

 8. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 9. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 10. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

 11. انتقاد شدید کیهان از رشیدپور

 12. امانت بودن قدرت و ودیعه الهی بودن اعتراض

 13. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

 14. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

 15. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 16. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

 17. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

 18. سلام فرمانده 

 19. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

 20. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

 21. یارانه افراد جامانده واریز شد

آخرین عناوین

بلیط هواپیما