خطیب‌زاده: توافق موقت یا چیزهای شبیه این هیچگاه در دستورکار ما نبوده/هیچ پیش شرطی را نپذیرفته و نمی‌پذیریم

گروه سیاسی الف،   4001104049

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه توافق موقت یا چیزهای شبیه این هیچگاه در دستورکار ما نبوده ، تصریح کرد: در هر چهار حوزه در وین پیشرفت‌های خوبی داشتیم و در برخی اسناد پرانتزها و اختلاف‌ها کمتر شده است.  

خطیب‌زاده: توافق موقت یا چیزهای شبیه این هیچگاه در دستورکار ما نبوده/هیچ پیش شرطی را نپذیرفته و نمی‌پذیریم

به گزارش فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.

وی در ابتدا روز مادر و زن را به همه زنان ایران زمین و به جامعه خبرنگاری و بانوان خبرنگار تبریک گفت.

خطیب‌زاده به سفر آیت‌الله رئیسی به روسیه و گفت‌وگوی مفصل با پوتین و همچنین دیدار امیرعبداللهیان با سرگئی لاوروف در مسکو اشاره کرد. 

*  بسیاری از ایده‌های ایران تبدیل به کلمات شدند از جمله در حوزه تضامین

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این نشست در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و اختلاف‌ها و همچنین اظهارات رابرت مالی و تعیین پیش شرط برای احیای توافق وین گفت:‌ ‌آنچه امروز در وین شاهد آن هستیم پیشرفت‌ گفت‌وگوها در مسیر درست است. در هر چهار حوزه‌ای که اسناد برای گفت‌وگو داریم، پیشرفت‌های خوبی داشتیم البته در برخی اسناد پرانتزها و اختلاف‌ها کمتر شده است. موفقیت بزرگ این بوده که بسیاری از ایده‌های ایران تبدیل به کلمات شدند از جمله در حوزه تضامین.

وی بیان کرد: مهم این است که همه اطراف مذاکرات در وین پذیرفتند که نباید آنچه در سال‌های گذشته با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام رخ داد، تکرار شود. اصل این‌که تضامینی باید اندیشیده شود مورد توافق همه بوده است. ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را در وین با واقع نگری ارائه کردیم و معتقدیم این ایده‌های ما امکان گفت‌وگو درباره تضامین را فراهم کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران در وین است برای یک توافق که دو ویژگی عمده داشته باشد پایدار و قابل اتکا و برای همین هم مسیر اخذ تضامین مسیر مهمی است.

*  ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته

خطیب‌زاده درباره اظهارات رابرت مالی و تعیین پیش شرط از جمله آزادی اتباع دوتابعیتی در ایران نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته و طرح این موضوعات اگر برای مسائل داخلی و رسانه‌ای باشد از آن عبور می‌کند ولی معتقد است مذاکرات به اندازه کافی پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده آن را  پیچیده کرد.

وی گفت: درباره وضعیت اتباع ایرانی بازداشت شده در آمریکا نگرانی خود را از ابتدا اعلام کردیم و به خاطر موضوعیت انسانی این داستان چه به صورت مستقیم چه غیرمستقیم و چه پیش از مذاکرات و چه همراه با این مذاکرات  این موضوع در دستورکار ما بوده ولی طبیعی است که دو مسیر مختلف است. اگر آمریکا به توافقاتی که از قبل هم انجام داده بود پایبند باشد این موضوع انسانی در کمترین زمان قابل حل است. بر خلاف اتباع ما که در آمریکا به گروگان گرفته شده‌اند به بهانه‌های دور زدن تحریم‌های غیرقانونی و فراسرزمینی آمریکا امروز در خاک آمریکا در شرایط غیرانسانی نگهداری می‌شوند برخلاف آنهایی که در ایران زندانی هستند قوه قضاییه اتهامات آنها را اعلام کرده و جرایمی را مرتکب شدند و در دادگاه صالحه مراحل آن طی شده است.

این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: این دو مسیری است که از هم جداست ولی اگر اراده در طرف مقابل باشد در هر دو مسیر می‌توانیم در کمترین زمان ممکن به توافق پایدار و قابل اتکا برسیم.

*  توافقی که دنبال آن هستیم پایدار و قابل اتکاست و هیچ چیزی را کمتر از این نمی‌پذیرد

سخنگوی وزارت خارجه درباره بحث توافق موقت نیز اظهار داشت: موضع ما درباره آنچه در وین در حال گفت‌وگو است روشن و ثابت است. توافقی که دنبال آن هستیم پایدار و قابل اتکاست و هیچ چیزی را کمتر از این نمی‌پذیرد.

به گزارش فارس، این دیپلمات ارشد ایرانی تصریح کرد: آن‌چه برای ما اصالت دارد، کیفیت آن چیزی است که توافق می‌شود ولی نه چیزی کمتر و نه بیشتر. لذا توافق موقت یا چیزهای شبیه این، هیچگاه در دستورکار ما نبوده است. باید همه اطراف تلاش کنیم که به توافق برسیم. امیدواریم نماینده اتحادیه اروپا این را به آمریکا منتقل کرده باشد که ضرورت جدی برای رسیدن به یک توافق کیفی و محتوایی داریم و امیدوارم آمریکا این ضرورت را دریافت کرده متوجه شده باشد.

*  ایران همواره در کنار مردم یمن بوده برای این‌که صدای این مردم مظلوم تحت فشار به گوش جهانیان برسد

وی در پاسخ به سؤالی درباره اتهام ناوگان پنجم دریایی آمریکا مبنی بر توقیف یک کشتی حامل مواد منفجره ایران برای انصارالله در خلیج عمان، با بیان این‌که این اولین باری نیست که چنین اظهاراتی از سوی برخی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: موضع ما روشن است. آنچه در یممن اتفاق می‌افتد یک تراژدی انسانی است که با سبعیت حمله کنندگان و آغاز کنندگان و ادامه دهندگان جنگ و این محاصره غیرانسانی در حال وقوع است.

خطیب‌زاده تصریح کرد: ایران همواره در کنار مردم یمن برای این‌که صدای این مردم مظلوم تحت فشار به گوش جهانیان برسد، بوده است و سعی کردیم از سازوکارهای سیاسی و راه‌حل‌های دیپلماتیک بتوانیم به فرآیند گفت‌وگوهای یمنی - یمنی کمک کنیم. متاسفانه آنهایی که زرادخانه‌های سلاح و منافع زیادی در فروش سلاح دارند برخی کشورهای اروپایی به طور مشخص آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا اطرافی هستند که دخالت می‌کنند و این زنجیره بمباران‌هایی که امروز در یمن شاهدیم اتفاق نمی‌افتد، مگر چک سفید امضایی که متاسفانه به ائتلاف خودخوانده متجاوز داده شده برای کشتار مردم یمن و این یک ننگ تاریخی برای کسانی است که این کار را انجام می‌دهند.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: البته مردم مقاوم یمن نشان دادن این مسائل را از طریق مقاومت حل می‌کنند. هر چه زودتر همه طرف‌ها پایبندی خود را به راه‌حل سیاسی نشان دهند، قطعا این بحران در شرایط بهتری قابل حل است.

* رزمایش با یک هدف صلح و ثبات و امنیت در منطقه انجام شد

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره پیام رزمایش ایران، چین و روسیه نیز خاطرنشان کرد: این رزمایش با یک هدف صلح و ثبات و امنیت در منطقه انجام شد. روابط ایران با این دو کشور در مسیر رو به گسترش است و یکی از ابعاد همراهی‌ها و هماهنگی‌ها در ابعاد نظامی است.

*امروز بحران یمن به وضعیت تراژدیک تبدیل شده 

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال دیگری درباره وضعیت پیش آمده بین انصارالله و امارات و عربستان و تاثیر آن بر امنیت منطقه نیز بیان کرد: امروز بحران یمن به وضعیت تراژدیک تبدیل شده و بعد از سال‌ها بمباران‌های ناجوانمردانه بر علیه مردم یمن، چرخه خشونتی شکل گرفته که این چرخه قطعا قطع نمی‌شود مگر آنهایی که این جنگ نابرابر را آغاز کردند پی به اشتباه خود ببرند و به راه‌حل های سیاسی و دیپلماتیک اصالت دهند و به این گفت‌وگوها برگردند.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: ایران طبعا آمادگی داشته و دارد از تمامی توان و ظرفیت خودش برای گفت وگو و مفاهمه و راه‌حل دیپلماتیک کمک کند. امیدواریم آنچه از این تریبون و تریبون‌های قبلی گفته شده در پایتخت‌های منطقه شنیده شود.

*  تاکنون حق آبه‌ای تامین نشده 

وی درباره جاری شدن آب سد کمال خان نیز اظهار داشت: آنچه بین ایران و مقامات افغانستان در سال‌های مختلف بحث شده، یک قرارداد الزام آور حقوقی است که در سال ۱۳۵۱ درباره حق‌آبه ایران از هیرمند بین دو کشور امضا شده و لازم الاجرا و حقوقی است. علاوه بر این‌که اصول حقوق بین‌الملل شامل وفای به عهد و اصول حسن همجواری تأکید می‌کند که هر کس در افغانستان حاکم است این حق‌آبه را برای ایران و مردم منطقه و طبیعت منطقه قائل شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: بسیاری از رودهای مرزی از خاک ایران می آمدند و به افغانستان می‌رفتند و امروز با این انحراف در آب نه موضوع حق‌آبه، بلکه موضوع محیط زیست منطقه تحت تاثیر قرار گرفته است. در گفت‌وگوهای اخیر در تهران این مسئله مطرح شد. در سال آبی گذشته کمتر از ۵ درصد از حق آبه ایران براساس این معاهده تامین شد و تاکنون هم حق آبه‌ای تامین نشده است.

وی گفت: آنچه به عنوان باز شدن سدهای آبی است باید از وزارت نیرو جزییات فنی را سؤال کرد. به عنوان موضع وزارت خارجه عرض می‌کنم این قرارداد ۱۳۵۱ تنها قراردادی است که با جدیت به عنوان وظیفه حقوقی طرف افغانستانی پیگیری می‌کنیم.

* در حوزه راستی آزمایی پیشرفت‌ها قابل توجه تر از حوزه تضامین بوده 

بحث چالش‌های جدی از سوی آمریکا در موضوع راستی آزمایی سؤال دیگری بود که پرسیده شد و خطیب‌زاده گفت : یکی از دلایل کندی گفت وگوها در وین آماده نبودن آمریکا درباره برخی از پیشنهادات عملی است که ما داده‌ایم. در حوزه راستی آزمایی پیشرفت‌ها قابل توجه تر از حوزه تضامین بوده و ایده‌ها و پیشنهادات ارائه شده در دست بررسی است. برخی پیشنهادات را طرف‌های دیگر دادند که در خصوص آن در حال گفت وگو هستیم.در برخی حوزه‌ها از جمله راستی آزمایی موضوعات بسیار مهمی همچنان باقی مانده و برخی این روزها و از جمله دیروز گفت‌وگو شده و باید تصمیم سیاسی در واشنگتن درباره برخی از این موضوعات گرفته شود و منتظریم این تصمیم سیاسی گرفته شود تا شاهد پیشرفت بیشتر مذاکرات باشیم.

* گفت‌وگوها در مسیر درست با موضوعات مشخص و نقاط اختلافی روشن و دستورکار دقیق در حال انجام است

وی در خصوص عکس منتشر شده از سوی اولیانوف مبنی بر این‌که گفت‌وگوها خوب پیش می‌رود و اظهارات مرندی مبنی بر این‌که آمریکا و اروپا تعلل می‌کنند نیز بیان کرد: درباره سفیر روسیه در وین اظهارنظری نمی‌کنم و پیگیری هم نمی‌کنم چون همه مذاکره کنندگان در وین کم و بیش اظهارات خودشان را داشته‌اند.

خطیب‌زاده اضافه کرد: گفت‌وگوها در مسیر درست با موضوعات مشخص و نقاط اختلافی روشن و دستورکار دقیق در حال انجام است. معتقدیم اگر به آنچه بر روی میز است به طور جدی تعهد دیده شود و اراده و ظرفیت لازم را طرف مقابل داشته باشد گفت‌وگوها در زمان مناسب خود به نتیجه منجر خواهد شد.

* ایران به طور جدی همواره طرفدار گفت‌وگو و مسئولیت پذیر کردن هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان است

به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نشست طالبان با نروژ و همچنین برگزاری نشست محرمانه در مسکو و مذاکرات بین الافغانی نیز اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مبتکر گفت‌وگوهای بین الافغانی بوده و از روز اول تلاش کرده این گفت ‌وگوها شکل بگیرد و دو دور در تهران برگزار شد و در سفر هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان به ایران هم گفت‌وگوهایی انجام شد و براساس گزارش رسیده این گفت‌وگوها خوب بوده است.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت:‌ این گفت‌وگوها در هر شکل و در هر جایی ادامه یابد قطعا جمهوری اسلامی ایران حامی آن است و آنچه در اسلو اتفاق می‌افتد، ایران به طور جدی همواره طرفدار گفت‌وگو و مسئولیت پذیر کردن هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان بوده است و هر چه به مردم افغانستان کمک کند مورد حمایت ماست.

وی ادامه داد: مردم افغانستان امروز در سخت‌ترین شرایط در افغانستان قرار دارند و بیش از ۶۰ درصد مردم افغانستان زیر خط فقر هستند و طبیعی است ایران به طور جدی مطالبه می‌کند که وجوه فریز و مسدود شده مردم افغانستان به نفع این مردم آزاد تا مردم افغانستان از این سختی کمی خارج شوند.

*  آن چه مهم است رسیدن به توافق پایدار و قابل اتکا است

خطیب‌زاده درباره اعتصاب غذا چند نفر از جمله «نزار زکا» و ... در وین که سؤال یکی از خبرنگاران بود نیز گفت:‌ شنیدم یکی دو نفر از اینها خسته شده و به خانه رفته‌اند. هر وقت در وین و در بین گفت‌وگوهای هسته‌ای این تصور ایجاد می‌شود که گفت‌وگوها دارد به نتیجه می‌رسد گرو‌ه‌هایی فعال می‌شوند، یکسری گروه‌هایی در داخل آمریکا به خاطر برداشت‌های حزبی و رقابت‌های درونی کارهایی را انجام می‌دهند و برخی در رژیم اشغالگر قدس و برخی در منطقه و ابزارهای مختلف نمایشی برای این کار استفاده می‌کنند. این ها مهم نیست، آن چه مهم است رسیدن به توافق پایدار و قابل اتکا است که منافع مردم بزرگ ایران را تامین کند.

* متاسفانه بدهی قطعی کره جنوبی به ایران همچنان پرداخت نشده باقی مانده

سخنگوی وزارت خارجه درباره بدهی کره جنوبی به ایران و همچنین پرداخت حق رای ایران در سازمان ملل گفت:‌ متاسفانه بدهی قطعی کره جنوبی به جمهوری اسلامی ایران همچنان پرداخت نشده باقی مانده است و آنچه بین دو کشور گفت‌وگو می‌شود همچنان با سرعت بسیار لاک پشتی در حرکت است که نه مورد قبول ماست و نه فراموش می‌شود.

وی اضافه کرد: اینها پول مردم ایران و منابع قطعی مردم ایران است که نزد دولت کره به امانت است و متاسفانه ما رعایت این امانت را ندیدیدم و آنچه الان انجام شده بخش کوچکی از پول ما در کره از طریق امنی به حساب سازمان ملل منتقل شده است. در نیویورک به دبیرخانه گفته شد که به خاطر وضعیت اضطراری دومین سال است که برخورد مناسب را از دبیرخانه ندیدیم و طبیعی است که منابع معرفی شده و این منابع باید بتواند منتقل شود و به خاطر درخواست انتقال اضطراری این پول امروز منتقل شده و ما منتظر شرایطی هستیم که امکان دسترسی کامل به منابعمان ایجاد شود.

* وزیر خارجه آمریکا این ضرب الأجل و حس اضطرار را درباره خودشان و دولت خودشان منتقل کنند

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات بلینکن وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این‌که هنوز پنجره‌ای برای بازگشت به برجام وجود دارد و اگر در چند هفته آتی توافقی حاصل نشود بازگشت به برجام غیرممکن است، خاطرنشان کرد: البته معتقدم وزیر خارجه آمریکا این ضرب الأجل و حس اضطرار را بیشتر باید درباره خودشان و دولت خودشان منتقل کنند. مدت هاست آمریکا از برجام با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ خارج شد. برای ما اصالت و کیفیت توافقی است که در وین حاصل شود، توافقی که قابل اتکا و پایدار باشد و تضمین‌های لازم را داشته باشد و قابل راستی آزمایی نیز باشد. البته طبیعی است در کمترین زمان ممکن متصور نیست، حالتی که ایران با سرعت بسیار زیاد در مذاکرات وین طرح‌های خودش را ارائه کند و طرف مقابل یا بایستد یا با سرعت کمی مطالبش را ارائه کند.

وی گفت: انتظار ما است که به جای پرداختن به ضرب االأجل‌های ساختگی سرعت خود را در ارائه پیشنهادات و پاسخ به پیشنهادات و اخذ تصمیم‌های سیاسی در واشنگتن بالا ببرند، قطعا تفاهم در مدت کمتری در دسترس خواهد بود.

* رژیم صهیونیستی نمی‌تواند به یاغی‌گری‌هایش ادامه دهد

وی در واکنش به اظهارات نفتالی بنت درباره هدف این رژیم برای ضربه زدن به ایران و مقاومت در منطقه نیز بیان کرد: موضع ما در خصوص رژیم جعلی اشغالگر قدس همان موضع همیشگی است. این رژیم که براساس ترور و خشونت و برهم زدن قطعنامه‌های بین‌المللی استوار است و در نپیوستن به معاهدات بین‌المللی و نقض آنها در قله دست نیافتنی قرار دارد که هیچ کشوری نمی‌تواند چشم خود را بر روی نقض‌های مکرر این رژیم ببندد. طبیعی است که موضع آن تغییر نکند و بدون این خشونت و بر هم زدن نظم بین‌المللی، امکان حیات در سرزمین‌های اشغالی را نمی‌بیند. این رژیم باید بپذیرد که نظام بین‌الملل و دنیا و نظم بین‌الملل عوض شده و یک رژیم یاغی نمی‌تواند به یاغی گری‌های خودش ادامه دهد.

*  ایران همواره حامی مقاومت و در کنار آن بوده 

سخنگوی وزارت خارجه درباره اظهارات قیس خزعلی از رهبران جریان مقاومت عراق مبنی بر این‌که بعد از شهادت سردار سلیمانی ایران در کمک به جریان مقاومت تجدیدنظرهایی را صورت داده است، گفت: ایران همواره حامی مقاومت و در کنار آن بوده و در مقابل جبهه تعدی و تجاوز تلاش کرده که صدای مظلومان را زنده نگهدارد و بر این تعهد خودش همواره استوار بوده و همه نیز این را می‌دانند.

* تصمیمی که آمریکایی‌ها باید خودشان بگیرند

وی در پاسخ به سؤالی درباره مطلب روزنامه ایندیپندنت مبنی بر این‌که رابرت مالی در مذاکرات وین پیشنهادی را داده که خودشان در اقتصاد ایران سرمایه گذاری کلان کنند و این ضمانتی بشود که دولت‌های آینده نتوانند از برجام خارج شوند نیز بیان کرد: البته من درباره گمانه زنی‌های رسانه‌ای کمتر اظهار نظر می‌کنم، ولی عرض می‌کنم برجام به خوبی نشان می‌دهد این آمریکا بوده که تمامی شرکت‌ها و کمپانی‌های آمریکایی را تحریم کرده که وارد ایران شوند. براساس این‌که تحریم‌های اولیه را نگهداشته و اگر مایلند تحریم کمپانی‌های خودشان را بردارند در چارچوبی که قبلا ما مشخص کردیم، نه برای فروش محصولات مانده شان، در چارچوب تجارت اصلی. برای اینکه مایلند تحریم‌های اولیه را بردارند و تحریم‌های خودخواسته را بردارند، تصمیم یک طرفه است که خودشان باید بگیرند و ربطی به جمهوری اسلامی ایران ندارد.

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی بیان کرد: سازمان مهاجرین در دستورکار بوده و ۶۰ روز برای پیگیری برخی ابعاد آن در نظر گرفته شده و فکر نمی‌کنم هنوز سازوکارهای آن آماده شده باشد.

خبرنگاری درباره آمادگی آمریکا برای مذاکره مستقیم با ایران نیز گفت: آمریکا در دوران ترامپ و پساترامپ از این پیشنهادات غیرعلنی علنی با واسطه وبی واسطه داشته و تا موقعی رفتار آمریکا فشار حداکثریی است قطعا ادامه گفت‌وگوها در همین مسیری است که امروز انجام می‌شود.

وی درباره روابط ایران و عربستان گفت: دیپلمات‌های ایران برای شرکت در نشست آتی سازمان همکاری اسلامی برای اولین بار پس از چند سال در عربستان به سر می‌برند تمرکز امروز ما بازگشایی نمایندگی ایران در این سازمان است و اگر در مسیری که در چهار دور گذشته طی کردیم به نکته‌ای برسیم که وارد فاز جدید تنظیم روابط هم بشویم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره قرارداد ترکمانچای و سفر آیت‌الله رئیسی به مسکو نیز اظهار داشت: سفر آقای رئیسی به روسیه حول اسناد و موضوعات جاری پیگیری شد درباره ابعاد سیاسی،‌اقتصادی، فرهنگی و رفع موانع اقلام کشاورزی و ... طبیعی است موضوعات متعدد و چندوجهی بین دو کشور مطرح بوده است. درباره آنچه قرائت شما از تاریخ بود اظهارنظری نمی‌کنم و این باید در فضای آکادمیک و نخبگی طرح شود.

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین نیز بیان کرد:‌ امروز نزدیک به یک ماه است از دور هشتم گذشته و در این چند هفته چند تنفس داشتیم ولی گفت‌وگوها در سطوح مختلف ادامه یافت و دیروز روسای هیأت‌های مذاکره کننده در فرمتی غیر از کمیسیون مشترک جلسه داشتند. مادامی که این موضوعات به نقطه‌ای نرسیده که نیازمند بازگشت همه هیأت‌ها باشد همین دور ادامه می‌یابد و اگر به نقطه‌ای برسیم برای تصمیم گیری‌های خاص دور هشتم پایان می‌یابد ولی در یک ماه گذشته مسیر پیوسته و آهسته رو به پیشرفت بوده است و از هر زمان دیگری به توافق رسیدن نزدیک‌تر هستیم. 

سخنگوی وزارت خارجه درباره برگزاری نشست منطقه‌ای ۳+۳ گفت: این فرمت یک جلسه داشته است و این به عنوان فرمت مورد قبول پیگیری شده است ولی هنوز درباره نشست بعدی تصمیمی اتخاذ نشده است.

* با دقت و از نزدیک تحولات اوکراین را پیگیری می‌کنیم

خطیب‌زاده در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره تحولات اوکراین و تنش پیش آمده بین روسیه و غرب اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران با دقت و از نزدیک تحولات اوکراین را پیگیری می‌کند با طرف‌هایی که در موضوع هستند رایزنی‌های خود را داشته باشیم راه حل ما برای همه تنش ها گفت‌وگو و راه حل سیاسی است و امیدواریم با کاهش تنش به چنین گفت‌وگوهایی نزدیک شویم.

وی درباره رایزنی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه روسیه درباره مشکلات پیش آمده برای ایرانیان در فرودگاه مسکو اظهار داشت: یکی از موضوعات جدی در گفت موضوعات کنسولی بود و ابعاد مختلف آن بحث شد و برخی نکات و جزییات  تبادل و مقرر شد از دو طرف رایزنی‌ها در سطوح کارشناسی و مراودات بین بخش‌های کنسولی پیگیری شود.

خطیب‌زاده خاطرنشان کرد: لغو روادید گروهی با روسیه اجرایی شده ولی به خاطر پروتکل‌‌های کرونایی و ممنوعیت‌های سفر بعضی مواقع با سختی‌هایی همراه بوده، اما به طور مداوم این بحث‌ها بین دو کشور صورت گرفته که انجام شود.

سخنگوی وزارت خارجه درباره روابط با آفریقا و آمریکای لاتین نیز گفت که سفری برای وزیر خارجه بدین منظور تنظیم شده است. برنامه مدون مشخصی برای نگاه متوازن چیده شده که طی چهار ماه گذشته شاهد بودید و خواهید دید.

خطیب‌زاده درباره نگرانی غرب از نزدیکی ایران و عربستان نیز بیان کرد: روابط ایران و عربستان محتوم در این منطقه است به عنوان دو همسایه و باید همه تلاش خود را بکنیم و دو کشور برای منافع دو ملت و منطقه از اختلافات عبور کنیم و با رفع اختلافات روابط عادی و طبیعی را داشته باشیم. این بلوغ است و باید به نتیجه منجر شود. منطقه اولین منتفع این روابط خواهد بود.

وی درباره حواشی منتشر شده در خصوص عضویت دائم ایران در شانگهای نیز گفت:‌ برخی حاشیه سازی‌ها بر متن غلبه پیدا کرده است. موقعی که اجلاس سران بود و عضویت ایران پذیرفته شد وزارت خارجه یک بیانیه داد. فرآیند عضویت دائم آغاز شده است و ایران به عضویت دائم بعد از درخواست ۱۴ ساله درآمد. برخی حواشی به وجود آمد و باید از آنها عبور کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات جاری در وین و تضمین‌ها نیز اظهار داشت: ما در بیش از سه نقطه متمرکز بودیم نه تنها بر رفع و لغو تحریم‌ها و اخذ تضامین و اطمینان از تطبیق آمریکا به تعهداتش بلکه بر راستی آزمایی و انجام تعهدات هسته‌ای مطابق با برجام گفت‌وگوهایی داشتیم. آمریکا در یک عدم تطبیق کامل است و آمریکا هیچگونه تطبیقی با تعهداتش نداشته است. ما در وین هستیم که مطمئن شویم بازگشت آمریکا به برجام همراه خواهد بود به تعهد قطعی این کشور به مفاد برجام به صورت راستی آزمایی شده و اخذ تضامین و کاهش به سخره گرفتن قوانین بین‌المللی. 

خطیب‌زاده همچنین اظهار داشت: تمامی تحریم‌هایی که ترامپ اعمال کرده فارغ از اینکه چه عنوان و برچسبی داشته باید برداشته شود. در موضوع هسته‌ای هیچ چیزی بیشتر از تعهدات ذیل برجام نمی‌پذیریم ولی موضوعاتی که به خاطر پیچیدگی باید گفت‌وگوی جدی درباره آن انجام می‌شده است. در حوزه راستی آزمایی و تضمین‌ها هم گفتم که در چه مرحله‌ای قرار داریم.

تنش امارات و یمن و تاثیر آن بر روابط ایران و امارات سؤال دیگری بود که پرسیده شده و خطیب زاده اظهار داشت: در خصوص آنچه در منطقه رخ می‌دهد باید بگویم مشکل امروز خشونت و تنش در منطقه، در پایان دادن به محاصره و جنگ در منطقه است با خشونت نمی‌تواند صلح درست کرد و با جنگ نمی‌توان به آرامش رسید هر چه بکارید درو خواهید کرد.

وی همچنین گفت که زمان دور پنجم مذاکرات این و عربستان روشن نیست.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. مدینه فاضله موهوم؟!

 2. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 3. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 4. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 5. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 6. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

 7. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

 8. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

 9. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

 10. یک فروند جنگنده شکاری در اصفهان سقوط کرد

 11. جزئیات کشف نوزاد ۲ روزه از سطل زباله‌ای در نازی آباد

 12. هنر هندوانه فروش !

 13. برخورد اتوبوس با پنج خودرو در كرج‌‌ ‌‌

 14. ۳۲ میلیون حق ثبت برای ۱۱۰ سکه مهریه؟!/ هشدار نسبت به عدم ثبت «رسمی» ازدواج در پی تعیین «حق ثبت»

 15. مدیرعامل تراکتور: افرادی که در تبریز سنگ زدند، هواداران تیم‌های رقیب بودند!

پربحث‌های هفته

 1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

 2. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

 3. مدینه فاضله موهوم؟!

 4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

 5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

 6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

 7. تهدید ایران با تپانچه توخالی !

 8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

 9. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

 10. سرودی که دهه نودی ها را به شوق آورد

 11. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

 12. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

 13. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

 14. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

 15. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

 16. کسری بودجه دولت چطور تامین می شود؟

 17. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

 18. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

 19. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

 20. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

 21. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

 22. اتهامات عجیب یک وکیل

 23. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

 24. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

 25. دومین پسر «ایران» تلف شد

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

  2. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

  3. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

  4. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

  5. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

  6. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

  7. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

  8. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

  9. توییت مدیرعامل خبرگزاری قوه قضاییه درباره مالک متروپل

  10. ۱۰ نفر از متخلفان پروژه و مسببان حادثه ریزش ساختمان متروپل دستگیر شدند/ ادامه عملیات آوار برداری

  11. خطیب نمازجمعه تهران: قوه قضاییه با مفسدانی که باعث افزایش اجاره بها می شوند برخورد کند

  12. انتقاد شدید کیهان از رشیدپور

  13. امانت بودن قدرت و ودیعه الهی بودن اعتراض

  14. مراسم وداع با پیکر شهید صیاد خدایی

  15. روایت زیدآبادی از شکست دوم خرداد / انتقاد نادران از قالیباف درباره مدیریت مجلس / توصیه خطیب زاده به کانادا

  16. دادستان کل کشور: مردم را باید مرتب در جریان روند اصلاحات اقتصادی قرار داد

  17. سرلشکر سلامی: سپاه انتقام خون شهید صیاد خدایی را خواهد گرفت

  18. توییت فعال رسانه ای خارج از کشور درباره ترور شهید صیادخدایاری

  19. سلام فرمانده 

  20. توضیحات سردار شکارچی درباره ترور شهید صیادخدایی/ دستور اژه‌ای درباره بازار خودرو/ نظر علی مطهری درباره طرح اصلاح یارانه‌ها

  21. چرا بیت رهبری در خیابان جمهوری بنا شد؟

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما