آشنایی با فرایند سفارش چاپ کتاب در چاپخانه های کتاب

گزارش بازرگانی،   4001101032

یک چاپخانه کتاب با دارا بودن تیمی حرفه‌ای از ویراستاران، طراحان گرافیک و ناظرین چاپ، از سرآغاز مراحل آماده‌سازی تا چاپ کتاب در کنار نویسندگان و فرهیختگانی است که قصد دارند اندیشه‌ و دانش خود را ماندگار سازند. یک مرکز چاپ کتاب با بهره‌گیری از اصول نوین و مدرن چاپ کتاب، آثار شما را با استفاده از پیشرفته‌ترین دستگاه‌های چاپ دیجیتال و چاپ افست به چاپ می رساند. در ادامه شما را با فرآیند سفارش چاپ کتاب آشنا می کینم:

مراحل چاپ کتاب: 

چاپ کتاب نیازمند انجام اموری است که باید از قبل انجام شود. 

 

 

 • تحویل دست نوشته و یا اثر تألیف شده 
 • اصلاح و نمونه خوانی اثر اصلی و اولیه
 • اصلاح اشتباهات چاپی و یا فنی و علامت‌گذاری توسط  ویراستاران
 • طراحی و سطربندی و جدول بندی توسط طراح
 • صفحه بندی و طراحی جلد و صفحه آرایی توسط طراح
 • چاپ نمونه و ماکت کتاب
 • اختصاص شماره شابک به کتاب، که از خانه کتاب دریافت می‌شود 
 • ارسال فایل کتاب به کتابخانه ملی جهت دریافت فیپا 
 • درج فیپا در فایل و ارسال آن به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برای بررسی و اخذ مجوز.
 • ارسال به چاپخانه پس از صدور مجوز چاپ کتاب

انتخاب روش چاپ کتاب

 

چاپ دیجیتال کتاب :

مولفین، ناشرین، اساتید دانشگاه، دانشجویان، سازمان ها، موسسات و شرکت ها در بسیاری موارد نیاز به چاپ کتاب تک نسخه  و چاپ کتاب اختصاصی دارند. کیفیت چاپ کتاب تیراژ پایین به این روش نظیر چاپ کتاب تیراژ بالا و چاپ افست کتاب است. مشتریان گرامی جهت مشاوره چاپ دیجیتال کتاب و چاپ فوری کتاب میتوانند از طریق مراجعه حضوری به مجتمع و همچنین سفارش آنلاین چاپ کتاب اقدام نمایند. در چاپ چاپ فوری کتاب با تیراژ کم ، چون چاپ دیجیتال انجام میشود و هزینه تمام شده هر جلد کتاب نسبتا بالاتری نسبت به افست دارد، فروش کتاب در این تیراژ به صرفه نیست و در تیراژ های پایین ، هزینه چاپ  هر جلد کتاب حتی از قیمت فروش کتاب هم بیشتر میشود .

پس در حالت کلی کسانی که هدفشان از چاپ کتاب ، چیزی غیر از کسب درآمد است میتوانند کتاب های خود را با تیراژ کم چاپ کنند. و کسانی که میخواهند از چاپ کتاب خود به در آمد برسند میتوانند با توجه به موضوع کتاب و مخاطبان خود و با در نظر گرفتن هزینه چاپ کتاب ، اقدام نمایند.

 

 چاپ افست کتاب:

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد چاپ کتاب چقدر طول می کشد؟ 

 برای چاپ و نشر کتاب، چاپ کتاب و مجله، چاپ کتاب رقعی و چاپ کتاب رحلی  با تیراژ بالا به صرفه است از چاپ افست استفاده شود. در تیراژهای کم افست، در بخش نرم افزار محاسبه هزینه چاپ، قیمت چاپ افست را با چاپ دیجیتال هم مقایسه کنید، چون در تیراژ کمتر از ۵۰۰ نسخه اکثرا چاپ دیجیتال به صرفه تر خواهد بود. تنوع صحافی نظیر چاپ دیجیتال قابل ارائه است.

-انجام امور پس از چاپ کتاب سفارشی از قبیل یو وی و سلفون و برش و صحافی و برش و بسته بندی و تحویل به مولف کتاب

- پنج نسخه کتاب جهت اعلام وصول به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل داده خواهد شد.

 

نکاتی در خصوص طراحی و چاپ کتاب :

امروزه با وجود دسترسی عموم به کامپیوتر و وجود نرم افزارهای کامپیوتری، آماده کردن فایل کتاب برای چاپ امری ساده می باشد.

نرم افزار های ورد مایکروسافت و ایندیزاین از شرکت ادوبی در حال حاضر بهترین نرم افزارهای موجود برای آماده کردن فایل کتاب می باشد و از بین این دو نرم افزار word هم در دسترس تر و هم بسیار ساده تر می باشد، اما با این وجود در صورتی که شما هیچ آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری ندارید، تنها راهکار این است که فایل های متنی کتاب خود را به صورت طبقه بندی شده در اختیار یک متخصص word یا indesign قرار دهید که تجربه و تخصص مربوط به چاپ کتاب را نیز داشته باشد تا فایل نرم افزاری مربوط به کتاب را آماده کند.

هدف از صفحه آرایی کتاب، صرفا مطالعه خواننده می‌باشد، اغلب گرافیک جذاب در کتاب موجب حواس پرتی مخاطب از مطلب شده و بیشتر سادگی کتاب مدنظر خواهد بود. صفحه آرایی عبارت است از ایجاد نظم و روابط منطقی و موزون بین عناصر نوشتاری و تصویری با هدف تسهیل خواندن و ترغیب خواننده به ادامه خواندن از طریق ایجاد زیبایی و خلاقیت. 

طراحی جلد باید به گونه ای باشد که در نگاه اول مخاطب را جذب خود کند. در حقیقت اولین چیزی که خریدار را به خرید و خواندن یک کتاب وادار می‌کند، طراحی جلد حرفه‌ای آن است.

همیشه بهتر است طراحی جلد کتاب به صورت مجزا و مستقل از صفحات داخلی و در یک فایل جدا در ایندیزاین انجام شود.

جلد کتاب از سه قسمت روی جلد، پشت جلد و قسمت عطف کتاب که رابط و میان پشت و روی جلد است تشکیل شده است. 

در ابتدا باید بدانید که اندازه‌ی کتابی که می‌خواهید طراحی کنید، دقیقا چقدر است.

باید بدانید مجموع تعداد صفحات کتاب چقدر است.  این موضوع از این نظر اهمیت دارد که به شما کمک می‌کند تا بتوانید اندازه‌ی عطف کتاب را بدست آورید.

بعد از طراحی جلد، نوبت طراحی صفحات داخلی است.

شماره‌گذاری صفحات کتاب در بسیاری از کتب، از همان صفحه‌ی اول شروع نمی‌شود. معمولا دو یا سه صفحه پیش از شماره‌گذاری در کتاب وجود دارد.

یک طراح خوب، برای جلب توجه مخاطب، به خوبی از عکس‌ها، تیترها، عکس‌ها و جاگذاری آن‌ها استفاده می‌کند.

معمولا به صفحه ی اول “آستر ” نیز می گویند.در ابتدا ،ایتن تکه کاغذ برای این گذاشته می شد تا از خود کتاب در برابر عواملی مانند گرد و خاک و … مراقبت کند. امروزه ،گرچه تمام کتاب ها با جلد کتاب به بازار عرضه می شوند اما هم چنان “آستر” به عنوان بخشی از طراحی کتاب باقی مانده است.

یکی از قسمت های مهم طراحی صفحات اولیه کتاب  انتخاب عنوان مناسب است که باید در این صفحه درج گردد. در این قسمت باید عنوان کتاب و نام نویسنده ذکر شود.از نوشتن و درج هرگونه اطلاعات اضافه ی دیگری خودداری کنید چرا که برای این قبیل اطلاعات می توانید از صفحات دیگری استفاده کنید:

 

 • حق کپی رایت
 • نویسنده کتاب
 • عنوان کتاب
 • سال انتشار کتاب 
 •  شماره چاپ

 

اطلاعاتی درباره انتشارات کتاب ( مانند تماس با ما و ایمیل آدرس)

 

-پس از اخذ مجوز ، کتاب وارد مرحله طراحی جلد می شود. طراحی می تواند با حضور مستقیم و غیر مستقیم نویسندگان صورت گیرد. اما در نهایت می بایست به تایید فرد نویسنده برسد. در این مورد ایده های اولیه نویسندگان پیاده سازی می گردد و پس از اصلاحات لازم جلد نهایی تهیه می گردد.

-ویراستاری مجموعه‌ای از فعالیت‌های علمی و تخصصی است که هدف آن بهبود بخشیدن به ارائه مطالب نوشته شده و تصحیح خطاها و نواقص می‌باشد.هزینه چاپ کتاب :

-در حالت کلی هزینه چاپ کتاب به عواملی که در زیر به آن اشاره شده است بستگی دارد :

-قیمت چاپ ، کاغذ و صحافی که با توجه به تیراژ و تعداد صفحات و… تعیین میشود .

-خدماتی مانند صفحه آرایی، طراحی جلد و انجام مراحل اداری که به تیراژ و تعداد صفحات کتاب بستگی ندارد.

-هر چه تعداد رنگ های استفاده شده در کتاب بیشتر باشد هزینه آن نیز به مراتب افزایش می یابد. این موضوع به خصوص در چاپ افست تاثیر گذاری بیشتری دارد.

-در چاپ کتاب با تیراژ کم ، چون چاپ دیجیتال انجام میشود و هزینه بالایی دارد، فروش کتاب در این تیراژ به صرفه نیست و در تیراژ های پایین ، هزینه انجام شده بر روی هر کتاب حتی از قیمت خود کتاب هم بیشتر میشود .

-تعداد صفحات: در چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه به کتاب اصلی ترین موضوع تعداد صفحات آن می باشد. تعداد صفحات تعیین کننده میزان کاغذ مصرفی و زینک مصرفی است و اگر چاپ دیجیتال باشد تعداد صفحات قیمت را مشخص می کند.

 

-سایز کتاب : سایز کتاب دومین تاثیر را در قیمت و هزینه و مقدار کاغذ و زینک مصرفی دارد. در چاپ افست و در سایزهای رقعی و وزیری ، تعداد زینکها از تقسیم تعداد صفحات بر عدد ۸ به دست می آید و تعداد فرم های چاپی از تقسیم تعداد صفحات بر ۱۶ به دست می آید. مسلماً هر چه قطع کتاب بزرگتر باشد هزینه اضافه می گردد.

-جنس صفحات داخلی: بعد از سایز و تعداد صفحات موضوع دیگری که در هزینه چاپ کتاب و هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب تاثیر دارد نوع کاغذ مصرفی می باشد که می تواند از جنس تحریر  ۷۰ گرم و یا ۸۰ گرم و یا گلاسه های مختلف و یا … باشد که با توجه به نوع چاپ و سلیقه نویسندگان متفاوت خواهد بود.

-نوع صحافی با توجه به تعداد صفحات و سایز کتاب از صحافی های متفاوتی استفاده می شود که معرف ترین نوع و پرکاربردترین نوع صحافی ها، صحافی شومیز (جلد گلاسه و چسب گرم ) و صحافی جلد سخت ( دوخت فرمهای چاپی و چسب سرد و روکش گالینگور و سلفون دار) می باشد که هر کدام هزینه های متفاوتی دارند.

 

-نوع چاپ کتاب:

منظور نوع تکنولوژی که برای چاپ کتاب از آن استفاده می شود که انوع مختلفی دارند. که عبارتند از چاپ افست و چاپ دیجیتال که رویه تعیین هزینه در هر کدام متفاوت می باشد. اما به طور کلی در افست تعداد زینک و بند تعیین کننده بوده و در چاپ دیجیتال تعداد برگ های یک کتاب تعیین کننده هزینه می باشد.

-در کل هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب (شامل ویرایش، ویراستاری، صفحه آرایی، طراحی جلد، هزینه‌های مربوط به شابک و فیپا، حق نشر، هزینه چاپ) می‌باشد.

-پس در حالت کلی مشتریانی که هدفشان از چاپ کتاب ، چیزی غیر از کسب درآمد است میتوانند کتاب های خود را با تیراژ کم چاپ کنند. و کسانی که میخواهند از چاپ کتاب خود به در آمد برسند میتوانند با توجه به موضوع کتاب و مخاطبان خود و با در نظر گرفتن هزینه چاپ کتاب ، اقدام نمایند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند سفارش چاپ کتاب در چاپخانه های کتاب در تهران به آدرس زیر مراجعه بفرمایید:

https://irankohan.ir/product-book-print

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. رییس جمهوری که فرصت آزمون و خطا ندارد!

  2. وقتی در اولین روز آزادسازی قیمت‌ها، تریلی حامل روغن نباتی چپ می‌کند!

  3. به فکر فروشِ خارجی «زندگی پس از زندگی» هستیم/ پاسخی به انتقادهای تجربه‌گری که با «حاج قاسم» ملاقات کرد!

  4. یارانه جدید واریز شد/ شیوه ثبت درخواست برای کسانی که یارانه نگرفتند

  5. از اعتراض تا آشوب

  6. درخواست یارانه ای مهم مجلس از دولت/ فعلا به همه یارانه بدهید

  7. وحیدی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم است/ واکنش شمخانی به اعتراضات مردم درباره گرانی‌ها/ وزیر ارتباطات: سرعت اینترنت افزایش یافته است

  8. نگرانی صهیونیست ها از ظهور «نصرالله دوم»

  9. تغییر و ثبات فکری افراد در جمهوری اسلامی؛ چرا و چگونه؟!

  10. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

  11. آینده اقتصادی کشور در گرو افزایش نظارت است

  12. وحشیانه‌ترین آدم‌‌کشی در آمریکا همراه با پخش زنده ۱۸+

  13. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

  14. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

  15. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

  16. نصف درآمد نفت از صادرات میوه!

  17. وحیدی: فقط قیمت چهار کالا تغییر می‌کند/اختیارات جدید به تعزیرات برای کنترل قیمت‌ها

  18. اعلام حکم بدوی مهرشاد سهیلی/ پاسخ خبرگزاری اصولگرا به ادعای همتی/ توضیحات غریب‌آبادی درباره پرونده احمدرضا جلالی

  19. معادله برجام و مذاکرات وین دقیقا در چه نقطه ای است؟

  20. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

  21. آخرین تصویر از پیکر مطهر عالم ربانی آیت الله فاطمی‌نیا در بیمارستان

  22. انتشار تصاویر جدید و با کیفیت ماهواره نور ۲ سپاه از پایگاه آمریکایی

  23. تغییر «ناجا» به «فراجا»

  24. برای شناسایی مشمولان یارانه، وضعیت مالی خانوارها طی دوره ۳ تا ۵ ساله بررسی شد

  25. جزئیات‌ قیمت‌‌ جدید مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات/ قدرت خرید ۷ دهک افزایش می‌یابد

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. رییس جمهوری که فرصت آزمون و خطا ندارد!

   2. یارانه جدید واریز شد/ شیوه ثبت درخواست برای کسانی که یارانه نگرفتند

   3. وزیر کار امشب پاسخ می‌دهد

   4. آینده اقتصادی کشور در گرو افزایش نظارت است

   5. بانک ها؛ عامل شکل گیری ثروت های نجومی در جامعه

   6. قیمت‌ها در آینده کاهش می‌یابد

   7. چرا این زرنگ ها تمام نمی شوند؟!

   8. نصف درآمد نفت از صادرات میوه!

   9. فاصله این طرف تا آن طرف جاده مخصوص چقدر است؟!

   10. برای شناسایی مشمولان یارانه، وضعیت مالی خانوارها طی دوره ۳ تا ۵ ساله بررسی شد

   11. جزئیات‌ قیمت‌‌ جدید مرغ، تخم‌مرغ، روغن و لبنیات/ قدرت خرید ۷ دهک افزایش می‌یابد

   12. واردات خودرو را چه کسانی انجام می دهند؟

   13. یارانه‌های جدید چقدر به قدرت خرید مردم اضافه می‌کند؟

   14. وزیر رفاه: هر سال ۴۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه نرخ ارز داده می‌شود/ بازار طی یکی دو روز آینده اشباع می‌شود

   15. قیمت هر کیلو مرغ حداکثر ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان است

   16. تنها قیمت ۴ کالای کشاورزی بیشتر می شود

   17. دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی سریع به درخواست‌های معترضان به عدم دریافت یارانه‌ها

   18. بازدید میدانی «مخبر» از بازار مواد پروتئینی و میدان میوه و تره بار اسلامشهر

   19. مصرف برق امسال دوباره رکورد می‌زند؟

   20. اطلاعیه شماره یک وزارت رفاه در خصوص دهک بندی یارانه‌ها

   21. قیمت مصوب تخم‌مرغ اعلام شد؛ شانه ۱.۹ کیلویی ۷۶ هزار تومان

   22. چرا برخی که یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت می‌کردند، مشمول یارانه جدید نشدند؟

   آخرین عناوین

   بلیط هواپیما