حقوق و دستمزدهای ناعادلانه چه زمانی پایان می‌پذیرد؟

گروه اقتصادی الف،   4000927131 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار
حقوق و دستمزدهای ناعادلانه چه زمانی پایان می‌پذیرد؟

ميثم لطيفي، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان اداري و استخدامي كشور و حسين عرب‌اسدي، معاون سرمايۀ انساني اين سازمان یکشنبه‌شب هفته گذشته در برنامۀ ثرياي شبكۀ يك سيما جهت تشريح وضعيت ثبت پرداختي‌ها در سامانۀ حقوق و مزايا حضور یافتند و آسيب‌شناسي از موضوع حقوق‌هاي نامتعارف صورت گرفت.

مسئله‌ای که در سخنان رئیس سازمان و معاون ایشان به‌صراحت عنوان شد نظام پرداخت بسیار ناعادلانه در قبال کارمندان و کارکنان دولت است. به‌گونه‌ای که به روایت مسئولان سازمان اداری و استخدامی «حداقل حقوق‌ پرداختي به كاركنان كه در سامانۀ حقوق و مزايا ثبت‌شده است، ۳ ميليون و ۲۵۵ هزار تومان و حداكثر پرداختيِ ثبت‌شده، تقريباً ۶۲ برابر و بيش از ۲۰۰ ميليون تومان است؛ البته تعداد اين ارقام پرداختي كم است». البته در ادامه نیز عنوان شد که حداکثر این پرداختی متعلق به فردی است که چند ماه حقوق نگرفته است.

بعد از پخش این برنامه، مسئولان و مقامات قوای سه‌گانه هرکدام به تکذیب سقف حقوق و مزایا معمول در نهادهای خود پرداختند اما با وجود این تکذیبیه‌ها هیچ فردی نمی‌تواند این واقعیت را انکار نماید که در حال حاضر نظام پرداخت از تبعیض و بی‌عدالتی مفرط رنج می‌برد.

از سوی دیگر هیچ فرد و کارشناسی نیز بر این مسئله صحه نمی‌گذارد که حتماً می‌باید سیستم پرداخت حقوق و مزایا یکسان باشد و به همه کارمندان با هر سابقه و مدرکی پرداختی مشابه وجود داشته باشد. بلکه این امر پذیرفته‌شده است که حتماً می‌باید بر اساس معیارها و شاخص‌های مشخصی تفاوت در پرداخت وجود داشته باشد.

مسئله این است که قطعاً هیچ فردی این میزان اختلاف را به‌گونه‌ای که فردی سه میلیون دریافت کند اما فرد دیگری در سیستم دولتی صد، صد و پنجاه یا دویست میلیون دریافت کند نمی‌پذیرد و قطعاً چنین مسئله‌ای مبتنی بر تبعیض و به‌دوراز عدالت است.

مشکل پدید آمدن چنین مسئله‌ای نیز آن است که تعدد قوانین در نظام اداری کشور وجود دارد به‌طوری‌که در حال حاضر قانون مديريت خدمات كشوري، قانون نظام هماهنگ پرداخت، قانون هیئت‌امنای اعضاي هیئت‌علمی و غیر هیئت‌علمی، قانون هیئت‌امنا، قانون خاص، قانون كار و قرارداد انجام كار معين وجود دارد و لذا ضرورت دارد تمام کارکنان تحت یک قانون مشخص و واحد قرار گیرند. در این زمینه در تبصره ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه به‌صراحت عنوان‌شده اختلاف حقوق و مزایا در میان مدیران همسطح در بخش های مختلف نباید بیشتر از بیست درصد باشد. بر اساس این ماده دولت مکلف است طی سال اول اجرای قانون برنامه (منظور سال 1396 است) سازوکارهای مناسب در نظامات پرداخت حقوق و مزایا و نظام مالیاتی را به نحوی مدون نماید که اختلاف حقوق و مزایای بین مقامات، رؤسا، مدیران و کارکنان موضوع این ماده در مشاغل مشابه و شرایط مشابه درهرصورت از بیست‌درصد تجاوز نکند و در مسیر تصمیم‌گیری قانونی قرار دهد.

گفته‌های مسئولان سازمان اداری و استخدامی به‌گونه‌ای است که در حال حاضر با اطمینان می‌توان گفت به‌هیچ‌وجه چنین مسئله رعایت نمی‌شود. شاید به همین دلیل است که باوجود رو به اتمام بودن سال آخر برنامه ششم توسعه، هنوز تکلیف انجام کامل و قطعی ماده 29 مشخص نیست و نمی‌توان موعد مشخصی نیز برای پایان انجام آن متصور شد.

البته انجام ماده 29 قانون برنامه ششم زمانی با موفقیت همراه خواهد بود که با شفافیت همراه باشد. به‌عبارتی‌دیگر مسئله اصلی شفافیت در نظام پرداخت است که ضرورت دارد حقوق تمام کارمندان نهادهای مختلف (به غیر از سازمان‌های امنیتی و نظامی) در سامانه قابل‌دسترس باشد. بدون شک هیچ نوع نظارتی در این مسئله نمی‌تواند مثل شفافیت عمل کند. قطعاً افکار عمومی بهتر از تمام نهادهای نظارتی در این موضوع می‌توانند عمل کنند.

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۳۴۱۴۹۸۱۲:۴۲:۵۴ ۱۴۰۰/۹/۲۸
حقوق های نجومی میراث شوم دولت روحانی است قبل از سال 92 حقوق نجومی نداشتیم.
تبریزی۲۳۴۱۶۹۸۱۴:۳۰:۲۴ ۱۴۰۰/۹/۲۸
مردم ایران فقط وقتی می خوان یکی دو میلیون که ارزشش به اندازه 200 هزار تومانه بذارن روی حقوق کمتر از حقوق کارگر ساده معلم ها چشماشون گرد می شه. تا وقتی درک و فهم مردم ایران در این حد پایینه لیاقتشون اینه
ناشناس۲۳۴۱۵۱۳۱۲:۵۱:۲۳ ۱۴۰۰/۹/۲۸
چرا گیر دادین به میزان حقوق هاشایستگی در نشستن بر صندلی مدریت خیلی مهم تر از میزان حقوق این افراد هست. آخه مگه میشه کشور رو داد دست یه مشت آدم ناشایست که حقوق نمیگیرن؟ اگه فردی واقعا مدیر باشه شاید حقوق ماهانه یک میلیترد هم براش کم باشه چون صلاحیت داره و تصمیماتش برای یک 85 میلیون ایرانی تاثیر داره اما اگه مدیر نالایقی فقط ماهی 4 میلیون میگیره، این هم از سرش زیاده. البته الان ایان درگیر مدیران نالایقی هست که حقوق بالا میگیرند.
ناشناس۲۳۴۱۶۵۹۱۴:۰۹:۱۵ ۱۴۰۰/۹/۲۸
هیچوفت پایان نمی پذیرد
ناشناس۲۳۴۱۶۶۳۱۴:۱۰:۵۹ ۱۴۰۰/۹/۲۸
هیچ وقت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۲۳۴۱۶۷۲۱۴:۱۸:۱۷ ۱۴۰۰/۹/۲۸
تا انقلاب مهدی
بابک۲۳۴۱۶۹۲۱۴:۲۷:۱۶ ۱۴۰۰/۹/۲۸
وقتی به معنای واقعی دولت کوچیک بشه و کارها به دست شرکتهای خصوصی غیر خصولتی واگذار بشن و همه مجبور باشن در یک فضای رقابتی شفاف کار کنند.
م فلاح۲۳۴۱۷۶۲۱۵:۰۵:۴۷ ۱۴۰۰/۹/۲۸
هروقت می پرسیم که چرا حقوق نجومی بعضی می گیرند جواب ثابت می شنویم که چند ماه حقوق نگرفته حالا حقوق ش رو یکجا دادیم‌...چی فرض کردید ما رو ....
ناشناس۲۳۴۱۷۸۲۱۵:۱۶:۵۷ ۱۴۰۰/۹/۲۸
حقوق ها باید شفاف همه مشخص باشد تا معلوم شود چه کسی برای چه کاری چقدر حقوق می گیرد واگر کاری که انجام می دهد مفت نمی ارزد طرف را تعدیل کنید
حمید۲۳۴۱۸۰۰۱۵:۲۴:۳۸ ۱۴۰۰/۹/۲۸
شما به این نکته هم توجه کنید که خیلی از این آقایان که در جاهای دیگه با سمتهای دیگه هم حضور دارند و در واقع از چند جا حقوق و مزایا دریافت میکنند .
ناشناس۲۳۴۱۸۱۴۱۵:۳۱:۳۳ ۱۴۰۰/۹/۲۸
عدالت يعني همه باهم بدبخت و زير فقر باشيم ! بجاي اينكه به فكر توليد ثروت و ارتقا بقيه باشيم
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. سلبریتی های مجنون غرب و مسابقه فوتبال ایران و کانادا !

  2. مدینه فاضله موهوم؟!

  3. آبله‌میمونی بلای جدید جهانی!

  4. عجیب‌ترین عکس از روز جنجالی فوتبال در تبریز

  5. فرماندهِ «سلام فرمانده» کیست؟!          

  6. کنایه سردار سپاه به مسئولینی که خانواده هایشان خارج از کشور زندگی می کنند

  7. از پلاسکو تا متروپل ؛ برج هایی که همچنان فرو می ریزند!

  8. نظرات برگزیده مخاطبان الف: خدا را شکر میرسلیم رئیس‌جمهور نشد/ سیدحسن خمینی درباره آرامگاه تجملی امام پاسخگو باشد/ نظام باید حق اعتراض را به رسمیت بشناسد

  9. مالک متروپل:‌ اجرای دهانه‌های ۱۶ متری بدون ستون در ‎متروپل!

  10. این ابهام را هر چه زودتر برطرف کنید !

  11. آبروریزی در نمایشگاه خودرو؛ خراب شدن دناپلاس مقابل چشم بازدیدکنندگان!

  12. ژئوپلیتیک مقدم بر زنجیره تامین

  13. رد خون ؛ از قنیطره تا تهران 

  14. رئیسی: باید بسترهای فسادزا را اصلاح کنیم / قالیباف رئیس مجلس باقی می‌ماند؟/ روایت تاجیک از خیانت جریان اصلاح‌طلبی

  15. سگ وحشی برای شکار ایمپالا به آب زد اما اسب آبی سر رسید !

  16. ویدئویی دیده نشده از وضعیت مردم تهران پیش از انقلاب!

  17. بایدن تا کی می خواهد به سیاست های ترامپ بچسبد؟!

  18. شهادت پاسدار مدافع حرم در اقدامی تروریستی

  19. گرانی در ۴ سال آخر دولت روحانی

  20. قد خودروسازان داخلی  چقدر است؟!

  21. اتهامات عجیب یک وکیل

  22. چگونه تهدیدات را کاهش دهیم؟

  23. صنعت خودروسازی اصلاح خواهد شد؟!

  24. اهداف پشت پرده ترور سرهنگ خدایی و سناریوهای پاسخ ایران

  25. واکنش سخنگوی دولت به شایعه افزایش قیمت بنزین/ دفاع صفارهرندی از تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی/ توضیحات عبدالملکی درباره علت حذف یارانه برخی از مردم

  ابر آروان

  آخرین عناوین

  بلیط هواپیما