انجام سونوگرافی می‌تواند برای جنین مضر باشد؟

گروه سلامت الف،   4000802022

بررسی‌های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حاکی از این است که سونوگرافی‌های بررسی‌شده در این مطالعه بی‌خطر بودند؛ ولی باید در حین انجام معاینات سونوگرافی بارداری به اصول ایمنی توجه داشت و از تکرار سونوگرافی‌های بی‌مورد و به‌خصوص با شدت و زمان طولانی در زمان بارداری جلوگیری کرد.

انجام سونوگرافی می‌تواند برای جنین مضر باشد؟

به گزارش ایسنا، در بررسی‌های اپیدمیولوژیک، اثری از مضرات سونوگرافی در انسان مشاهده نشده است؛ ولی به صورت بالقوه، سونوگرافی به عنوان نوعی انرژی ممکن است باعث ایجاد اثرات زیستی در بافت‌ها شود.

به همین دلیل متخصصان دستورالعمل‌های بالینی فناوری سونوگرافی را برای ایمنی انسان تدوین کرده‌اند. در این دستورالعمل‌ها به شاخص‌های حرارتی و مکانیکی توجه شده و برای سونوگرافی‌های عمومی و معاینات جنینی تعیین شده است. همچنین در این دستورالعمل‌ها عنوان شده که مدت زمان اسکن باید تا حد ممکن پایین نگه داشته شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه، مدت زمان اسکن و میزان شاخص‌های حرارتی و مکانیکی را به عنوان معیارهای خروجی صوتی در طول معاینات سونوگرافی، بررسی کردند. 

در این مطالعه توصیفی بیمارانی که تحت معاینه بارداری، معاینات معمول و سونوگرافی تشخیص اولیه قرار داشتند، ارزیابی شدند. نمونه‌ها از بخش تصویربرداری چهار بیمارستان آموزشی انتخاب شدند و با تکمیل چک‌لیست، ۳۲۱ مورد معاینه سونوگرافی مورد بررسی قرار گرفت.

طبق بررسی‌های انجام‌شده، میانگین شاخص حرارتی برای معاینه بارداری و غیر بارداری و میانگین شاخص مکانیکی برای مطالعات غیر بارداری کمتر از مقادیر مجاز قرار داشت؛ در حالی که میانگین شاخص مکانیکی در سه ماهه اول بارداری بالاتر از سطح مجاز بود. همچنین، مدت زمان اسکن نیز نسبتاً مناسب مشاهده شد. از این مطالعه می‌توان نتیجه گرفت که اسکن‌های سونوگرافی بررسی‌شده، بی‌خطر بودند.

با توجه به نتایج به‌دست‌آمده، توجه داشتن به اصول ایمنی در حین انجام معاینات سونوگرافی بارداری و جلوگیری از تکرار سونوگرافی‌های بی‌مورد و به‌خصوص با شدت و زمان طولانی در زمان بارداری توصیه می‌شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی میزان شاخص‌های مکانیکی و گرمایی در آزمون‌های سونوگرافی انجام‌شده در مراکز تصویربرداری» در پایگاه نتایج پژوهش‌های سلامت کشور منتشر شده و مرضیه طهماسبی، جعفر فتاحی اصل، زهرا فرزانگان، مهرناز ملک‌زاده، شاداب مرادی بیرگانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته‌ها به صورت مقاله علمی منتشر شده و از طریق لینک زیر قابل دسترسی است:

Evaluation of the Scan Duration and Mechanical and Thermal Indices Applied for the Diagnostic Ultrasound Examinations

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. دست پر ایران و تصمیم سخت آمریکا در وین

 2. چرا روابط خارجی کشور به سرعت رو به بهبود است؟

 3. لازم باشد باید ۸۰ نفر بروند !

 4. تام کاتن یا ظریف؛ نظام جهانی حرف کدام یک را خرید؟!

 5. بازگشت به ميز مذاكرات برجامی در وين/ توافق احيا می‌شود؟

 6. با اعتراضات آبی اصفهان چه باید کرد؟

 7. آٰرمان عبدالعالی قصاص شد

 8. بازار دلار را به مذاکرات وین گره نزنید!

 9. آقای رئیسی، کمی رقابت‎

 10. پرونده ای که کاش دیگر تکرار نشود...

 11. قمه‌کشی کودکان برای یکدیگر در یکی از خیابان‌های تهران!

 12. صحبت‌های خانواده «غزاله شکور» پس از قصاص قاتل دخترشان

 13. هشدار وزیر نفت درباره تبدیل شدن ایران به واردکننده بنزین/ رئیس جمهور به رهبری نامه نوشت

 14. حقوق کارکنان دولت از سال آینده ۱۰ درصد افزایش می‌یابد

 15. پرچم سفید اردوغان در برابر دلارهای بن زاید

 16. چه کسی به بازی خودروسازان پایان می دهد؟!

 17. اقدام جسورانه یک سرباز وظیفه برای جلوگیری از دزدی یک شیاد از یک بانو

 18. مبارزه با حقوق هاي نجومي در تاریکی

 19. واکنش سردبیر میزان نسبت به خبر اعدام آرمان عبدالعالی

 20. پیشنهاد مشابه جلیلی و بهزاد نبوی برای بهبود شرایط اقتصادی/ تاکید رئیسی بر ادامه روند واکسیناسیون/ دستور رهبری برای بازنگری در پرونده احمد عراقچی

 21. احمد توکلی: هشیار باشید؛ فرصت کوتاه است

 22. کلاهبرداری ۸۰ میلیون دلاری از آستان قدس رضوی!

 23. روایت دیپلمات ایتالیایی از اصرارِ آمریکا جهت حصول توافق با ایران در وین

 24. امیرعبداللهیان:دنبال یک توافق خوب هستیم/ کنایه سخنگوی دولت به روحانی/ طرح صیانت برگشت خورد/ پیش‌بینی تاجیک درباره آینده جریان اصلاح‌طلب

 25. عکس یادگاری نماینده مجلس کشورمان هنگام تماشای بازی رئال مادرید

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما