یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه: دولت آمریکا باید رفتارش در مقابل ایران را تغییر دهد

گروه سیاسی الف،   4000704035

یک استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان اینکه اکنون زمان آن رسیده تا مذاکرات آغاز و به نتیجه برسد زیرا آمریکا در سطح منطقه و جهان ناتوان است، گفت: دولت آمریکا باید تحریم‌ها را بردارد و رفتارش در مقابل ایران را تغییر دهد.

دولت آمریکا باید رفتارش در مقابل ایران را تغییر دهد

عبدالرضا فرجی راد در گفت وگو با ایسنا در خصوص اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر اراده بازگشت به مذاکرات در صورتی که جدی و تأمین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد، گفت: به نظر می رسد اکنون زمان آن رسیده تا مذاکرات را آغاز کنیم، طرف مقابل متوجه شده که تا به امروز رفتارهایی داشته که نامطلوب تلقی می شود.

وی تصریح کرد: تیم بایدن حدود هفت ماه است که روی کار آمده اما اقدام موثری در ارتباط با اعتمادسازی انجام نداده و صرفا از جنبه تبلیغاتی بود که می گفتند اگر روی کار آییم به برجام برمی‌گردیم در حالی که مدت زمان قابل توجهی است که سر کار هستند ولی اقدامی انجام نداده اند.

این دیپلمات پیشین کشورمان خاطر نشان کرد: آمریکایی ها نه تنها اقدامی انجام نداده اند بلکه در تلاش هستند تا تکمله‌ای به نام گفت‌وگو و مذاکرات منطقه‌ای و یا موشکی هم در مذاکرات بگنجانند که از این خواسته، طرف ایرانی برداشت خوبی نداشته است.

سفیر سابق کشورمان در نروژ تأکید کرد: با توجه به حوادثی که در منطقه رخ داده و به ضرر آمریکا بوده که نوعی شکست برای آن ها تلقی می شود اکنون این فرصت به وجود آمده تا بتوانیم وارد مذاکره شده و نتیجه دلخواه را کسب کنیم.

فرجی راد در ارتباط با خواسته های آژانس انرژی اتمی برای اجازه بازرسی از مراکز ایران گفت: مثلا آژانس موضوع دیگری است، اگر حل شود آژانس هم آرام می گیرد؛ هر چند که آن ها اصرار دارند تا مراکزی را که می خواهند مورد بررسی و نظارت قرار دهند .

وی تأکید کرد: اگر مذاکرات حل شوند مشکل آژانس هم حل می شود و مسائلی که در ارتباط با چهار سایت مد نظر دارند نادیده گرفته خواهد شد.

این دیپلمات پیشین کشورمان همچنین بیان کرد: دولت آمریکا باید رفتارش در مقابل ایران را تغییر دهد آن هم با توجه به ناتوانی که در سطح منطقه و جهان پیدا کرده اند بنابراین وقتی طرف مقابل ناتوانی را در خود دارند زمان آن است که از آن امتیاز دریافت کنیم. 

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. ایران کره جنوبی را شوکه کرد

 2. واکنش رسانه‌های غربی به رونمایی از نسخه بومی گنبد آهنین توسط جمهوری اسلامی

 3. با دانشجویان پزشکی ضعیف در کنکور چه کنیم؟ 

 4. ورود رياست‌جمهوری به ماجرای برخورد پليس با دختر جوان

 5. اردوغان در کوچه بن بست

 6. دفاع قاطع کارشناس ترک از ایران در مقابل علی‌اف

 7. پاسخ مجری به یاوه‌گویی الهام علی‌اف

 8. سیف، رییس اسبق بانک مرکزی، به ۱۰ سال حبس محکوم شد

 9. چرا باید جلسات کمیسیون «طرح صیانت» در مجلس، علنی باشد

 10. احیای مذاکرات برجام از بروکسل می‌گذرد؟

 11. ضرغامی: کوروش شاید اولین کسی است که تلاش کرد اقوام را به وحدت برساند / پاسارگاد نمادی از مدنیت است

 12. رونمایی غرورانگیز از دستیابی ایران به فناوری پرتاب سرد موشک‌های پدافندی

 13. درس‌های محکومیت سیف و عراقچی برای سیاسیون

 14. انتصابات دولت طی ۷۵ روز؛ کدام صندلی‌ها هنوز خالیست؟ 

 15. لاریجانی می‌تواند دلایل ردصلاحیتش را منتشر کند؟/ توضیحات رستم قاسمی درباره فرایند ساخت ۴میلیون مسکن/ انتقاد بادامچیان از مجلس

 16. نظر نادران درباره پاشنه آشیل دولت رئیسی/ چرا نیکزاد پیشنهاد وزارت در دولت رئیسی را نپذیرفت؟/ توضیحات اشتری درباره فیلم بازداشت دختر جوان/ جنجال «رتبه‌بندی معلمان» در مجلس

 17. هجمه ناشیانه به مجلس یازدهم

 18. معاون اول قوه قضاییه: قضات از توهینی که به آنها شده ناراحت هستند

 19. رتبه‌بندی معلمان و سرانجام نظام پرداخت ناعادلانه

 20. رویا فروشی به مشتریان ساده ایرانی در ترکیه

 21. توکلی: دفاع از مردم به معنای افکار سوسیالیستی نیست/ توضیحات طحان‌نظیف درباره محرمانه‌بودن دلایل ردصلاحیت‌ها/ روایت روزنامه اصلاح‌طلب از تفاوت‌های هاشمی و روحانی

 22. تنش زدایی ایران و عربستان پیش چشم آمریکا؟!

 23. گزارش شنیدنی شبکه دویچه‌وله درباره حکومت فاسد الهام علی‌اف

 24. قابلیت‌های ایران با جمهوری آذربایجان به هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست

 25. نجات حیرت انگیز گوساله توسط اسب آبی

ابر آروان

آخرین عناوین