خطری که در کمین است و مطالبه مهمی که فراموش شد

  4000619077 ۲۶ نظر، ۱ در صف انتشار و ۴ تکراری یا غیرقابل انتشار
خطری که در کمین است و مطالبه مهمی که فراموش شد

 اواخر هفته گذشته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری اظهاراتی را مطرح کرد که علیرغم اهمیت فوق العاده اش ظاهرا چندان که باید حساسیتی را برنیانگیخته است . 

حمیدرضا دهقانی  با بیان این‌که مجموع گردش مالی دارو در کشور، سالیانه حدود ۳۴ هزار میلیارد تومان تخمین زده می‌شود، اظهار داشت: در حال حاضر تنها حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان دارو به دلیل ثبت در سامانه تیتک رصد می‌شود اما حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان آن غیر قابل رصد است و امکان خروج این اقلام از زنجیره وجود دارد. (فارس) 

این موضوع را کنار ماجرای کمبود پزشک در کشور بگذارید و مساله فرسودگی بیمارستان ها و کمبود تخت های تخصصی آی سی یو و بیمارستانی را به آن اضافه کنید و در آخر هم دو برابر شدن جمعیت سالمند کشور را به این معادله اضافه کنید. نتیجه، وضعیت خطرناک و ترسناکی است که در چند دهه آینده پیش روی حوزه بهداشت و درمان کشور است و شایسته توجه جدی دولت جدید و تازه نفس است. دولتی که قرار است طرحی نو در اداره کشور دراندازد و با قوت تمام در اصلاح رویه های نادرست و ناکارامد در حوزه های مختلف و مبارزه با ابعاد مفسده برانگیز در این حوزه ها اهتمام داشته باشد.

بدون تردید یکی از حوزه های بسیار مهم در  زمینه مشکلات متعدد اشاره شده در نظام بهداشت و درمان حوزه داروست که هم مسوولان و هم مردم نتیجه مدیریت نادرست و ضعیف این حوزه را سال هاست به چشم خود می بینند . موضوعی که خود به یک بیماری مزمن در نظام بهداشت و درمان کشور تبدیل شده است و علیرغم وعده ها و تلاش ها برای درمان آن هنوز نشانه بهبودی در این بیمار مشاهده نشده و بلکه در مقاطعی خاص از زمان مانند مقطع کنونی که اپیدمی و پاندمی کرونا جولان می دهد این بیماری عود هم می کند. 

 این بی توجهی طولانی به اصلاح ساختارهای شکل گرفته در حوزه بهداشت و درمان که گاه شائبه عمدی و آگاهانه بودن آن نیز از سوی برخی کارشناسان و تحلیلگران این حوزه مطرح می شود ( با توسل به موضوع تعارض منافع پزشکان)   به گونه ای است که با اجرای برنامه های عادی جبران نمی شود و باید واقعا با یک رویکرد تحولی سراغ آن رفت. 

متاسفانه تجربه ناموفق تحول آفرینی در این حوزه، در ابتدای کار دولت پیشین و علیرغم صرف بودجه هنگفت و اهتمام وزیر بهداشت به « طرح تحول سلامت » برخی را به مخالفت با هر گونه «تحول» در این حوزه سوق داده و با بهانه های ظاهرا موجهی  عملا به این امر مهم بی اعتنایی می شود در حالی که چنانکه اشاره شد امور این حوزه جز با در پیش گرفتن  یک رویکرد تحولی سامان نمی یابد . 

دولت سیزدهم هر چند وارث ساختارهای  ناکارامد و دردهای مزمن زیادی است که از دهه ها پیش شکل گرفته اما باید با اولویت بندی چند حوزه مهم را انتخاب و با جدیت به اصلاح آنها همت بگمارد. 

با توجه به اهمیت مضاعف امر بهداشت و درمان و ارزش حیاتی آن برای جامعه ، به خصوص تجربه مدیریت کرونا می توان متصور و متوقع بود که دولت آقای رئیسی این حوزه را در کنار مسکن و خودرو به چشم حوزه ای که نیازمند اقدامات فوری اما حساب شده است ببیند. 

طرح تحول سلامت جدید یا هر نام دیگری که بر روی چنین رویکرد تحولی می نشیند باید عاری از خطاهای آشکار دولت قبل در این زمینه باشد. به خصوص بی توجهی به اعضای دیگر کادر درمان یعنی پرستاران و بهیاران را جبران کند و در تخصیص منابع لازم دقت بیشتری به خرج دهد. 

باید دید دولت رئیسی در صورت حرکت در این مسیر می تواند مقدمات تحقق آن مطالبه مشهور رهبر انقلاب را فراهم کند که « ما  ميخواهيم اگر كسي در يك خانواده مريض شد، بيش از رنج مريض داري رنج ديگري نداشته باشد»، جمله ای که بر اثر حذف دفترچه کاغذی، دیگر آن را نمی بینیم نه بر اثر محقق شدنش در نظام درمانی کشور .

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۱۹۴۱۷۱۰۹:۰۳:۴۰ ۱۴۰۰/۶/۲۰
وقتی جان انسان بی ارزشترین کالا است، صحبت کردن از مسایل مربوط به سلامت خنده دار است!
ناشناس۲۱۹۴۷۰۲۱۳:۴۴:۱۴ ۱۴۰۰/۶/۲۰
قرص فاویپیراویر را از داروخانه شبانه روزی 450 هزار تومن خریدم.
ناشناس۲۱۹۴۱۷۵۰۹:۰۵:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
حذف ارز 4200 از دارو، باعث گران شدن تمام داروهای داخلی و خارجی شده است. سالمندانی که روزانه چند دارو مصرف می کنند، دیگر توان پیچیدن نسخه های خود را ندارند.
ناشناس۲۱۹۴۲۲۲۰۹:۲۷:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
سالهاست به خاطر تثبیت دستوری نرخ ارز نه تنها یک یا دو درصد وارد کنندگان خاص و رانتی ها سود می برند و دارند با استفاده رانتی از سرمایه بانکها دلارهای نفتی که به همه ملت ایران تعلق داره خارج می کنند بلکه میلیاردها دلار سرمایه ملت ایران بصورت سوبسید توسط مثلا صادرکنندها خرج دارو و پنرین و ارد و حتی مرغ و تخم مرغ دهها میلیون نفر از مردم کشورهای همسایه می شود. هنر یک دولت کارا و شایسته باید این باشد که دلار نفتی که سرمایه اصلی همه مردم ایران است را به نرخ واقعی به ریال تبدیل کند و منافع و مزایا ان را برای ۹۸ درصدملت خرج کند. ولی الان برعکس است و دو درصد از سیاست فشل تثبیت دستوری نرخ ارز همه جوره سود می برند
ناشناس۲۱۹۴۲۷۷۱۰:۰۰:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
تمام کشورهای دنیا برای اقلام بهداشتی، دارویی و غذایی سوبسید می دهند. ظاهرا ایران در جهت خلاف در حال حرکت است و سوبسید این اقلام را حذف کرده یا بسیار تقلیل داده است.
ناشناس۲۱۹۴۲۹۸۱۰:۱۲:۲۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
بهتر است این طور بگویی دستکاری در اقتصاد خصوصا ارز نکنند و بگذارند روال طبیعی خودش را با تورم طی کنند آن وقت این مشکلات فشار اقتصادی و رانت هم ایجاد نمی شود
ناشناس۲۱۹۴۱۷۸۰۹:۰۶:۵۰ ۱۴۰۰/۶/۲۰
28 عدد قرص فشار خون 60 هزار تومانی، شده 180 هزار تومن.
ناشناس۲۱۹۴۲۱۴۰۹:۲۲:۲۰ ۱۴۰۰/۶/۲۰
با روحانی روند ونزوئلا شدن ایران تسهیل شد.
ناشناس۲۱۹۴۲۹۹۱۰:۱۳:۰۱ ۱۴۰۰/۶/۲۰
محاکمه و مجازات روحانی و مدیران دولتش یک مطالبه عمومی است.
ناشناس۲۱۹۴۱۸۶۰۹:۱۱:۰۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
به یک از اقوام که به ترکیه سفر کرده بود، نسخه ای داده تا برایم چند قلم دارو تهیه کند. بعد از دریافت داروها، متوجه شدم که هزینه داروها با احتساب قیمت ارز آزاد، حدود 30 درصد ارزانتر برایم درآمده است! آخر چرا باید مافیای دارو در این مملکت این همه ریشه داشته باشد؟ چه کسی پشت این همه فساد قرار دارد؟
ناشناس۲۱۹۴۲۵۶۰۹:۵۳:۱۰ ۱۴۰۰/۶/۲۰
البته این را هم بگو در شرایط عادی ارزان تر است و برخی داروها در دوره ای که گران شده هزینه بالاتر می شود ولی بعد مدتی فروکش می کند
ناشناس۲۱۹۴۵۹۴۱۲:۴۱:۱۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
یک زمانی ایران ارزانترین داروها را داشت. آن دوران گذشته است!
ناشناس۲۱۹۴۲۹۳۱۰:۰۹:۴۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
در ترکیه قیمت یک بسته 30 عددی قرص کنکور 5 ساخت کمپانی مرک آلمان با ارز آزاد 80 هزار تومان است. در ایران، ساخت شرکت اتوورکو ایران 120 هزار تومان است!
ناشناس۲۱۹۴۵۴۵۱۲:۱۲:۳۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
همان شرکتی که برای روسیه واکسن اسپوتنیک می سازد!
ناشناس۲۱۹۴۶۳۲۱۳:۰۴:۱۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
متوسط حقوق در ایران هم تقریبا 1/5 برابر بیشتر است و این عدد 120 هزار تومان سرشکن می شود ولی اگر جنسی از خارج وارد شود در ترکیه ارزان تر در می آید تا آن جنس وارد ایران شود به خاطر گران بودن ارز در ایران
تبریزی۲۱۹۴۴۰۳۱۱:۱۰:۵۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
اونایی که می گفتن ایران بهشته و ترکیه جهنم حالا چرا سکوت کردن؟
ناشناس۲۱۹۴۶۰۵۱۲:۴۷:۳۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
عزیزم در حالت کلی قدرت خرید در ایران با ترکیه یکی است یعنی برخی اجناس اینجا ارزان تر است برخی اجناس در آنجا نسبت به درامد
ناشناس۲۱۹۴۱۹۳۰۹:۱۳:۲۵ ۱۴۰۰/۶/۲۰
عده ای شغلشان این است که تخت آزاد برای بستری کردن بیماران در بیمارستانها ارائه می کنند! مسئولان امور باید خجالت بکشند.
ناشناس۲۱۹۴۵۵۱۱۲:۱۷:۲۸ ۱۴۰۰/۶/۲۰
شربت الرگارد برای درمان کرونا بسیار مفید و موثر است.
ناشناس۲۱۹۴۲۲۴۰۹:۲۹:۰۴ ۱۴۰۰/۶/۲۰
وقتی درصد بالایی از مردم دستشان به گوشت و مرغ و لبنیات و میوه و برنج و.... نمی رسد، باید منتظر سونامی سوء تغذیه در کشور باشیم. نسل آینده، نسلی با بهره هوشی پایین و تناسب اندام نامتعارف خواهد بود.
ناشناس۲۱۹۴۲۲۶۰۹:۳۰:۵۱ ۱۴۰۰/۶/۲۰
متاسفانه اخبار صدا و سیما هم اعلام می کرد که 20 درصد داروهای وارد شده با ارز4200 تومانی به خارج قاچاق شده است. وباید برای جلوگیری از آن ارز ترجیحی حذف شود. اگر جلو فساد را بخواهیم با این روش بگیریم. تولید و واردات چاقو را متوقف کنیم تا دزدان چاقو نزنند. موتور هم ممنوع شود تا کیف قاپان با آن فرار نکنند و ... اگر عرضه مقابله ندارید چرا به مردم ضربه می زنید. مگر مردم می توانند دارویی را که دکتر تجویز کرده صادر کنند؟!
حمید۲۱۹۴۲۴۵۰۹:۴۸:۴۶ ۱۴۰۰/۶/۲۰
تجربه مدیریت کرونا!!! عجب
سید۲۱۹۴۳۲۸۱۰:۳۲:۵۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
نشسته ایم در خانه برایمان پیام میاید که فلان دکتر برای شما و حتی کد ملی. و اسم دقیق نسخه نوشته و شما میتوانید در سامانه و مراجعه دارو را تهیه نمایید . خود بخوان حدیث مفصل را
ناشناس۲۱۹۴۳۵۴۱۰:۴۹:۰۷ ۱۴۰۰/۶/۲۰
خیلی از دارو ها که با ارز غیر ازاد وارد شده توسط افراد قدرتمند دوباره صادر میشود برای سود کلانی که نصیبشان میشود و بقیه اقلام دیده اید وقتی پیاز 3 تومنی برای مدتی 20 تومان شده به علت صادرات آن هم قانونی چرا جلوگیری نمیشود چه دست هایی در کار است که چنین میکند
ناشناس۲۱۹۴۹۰۲۱۵:۵۷:۴۹ ۱۴۰۰/۶/۲۰
تا وقتی با دنیا تعامل نداشته باشیم ونتوانیم نفتمان را به اندازه لازم بفروشیم و صادراتمان را گسترس دهیم وراحت‌پول آن را وصول کنیم همین وضعیت ناجور باقی خواهد ماند .
ناشناس۲۱۹۴۹۹۷۱۷:۲۴:۳۳ ۱۴۰۰/۶/۲۰
فقط مافیای پزشکی
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 7. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 8. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 9. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 10. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 11. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 12. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 13. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 14. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 15. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 16. بارقه های امید در دل مردم

 17. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 18. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 19. رسانه صهیونیستی: ارتش اسرائیل ترسیده است/ انگیزه و توان کافی برای جنگ نداریم

 20. شکاف در غرب

 21. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 22. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

 23. خروج پاتریوت آمریکا از عربستان مقدمه عادی‌سازی با اسرائیل؟

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. گزارش الجزیره از ورود تانکرهای حامل سوخت ایرانی به لبنان

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 2. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 3. اراده عمومی یا اراده گروه ها ؟!

 4. باز هم دروغی دیگر علیه واکسن برکت

 5. تاریکخانه ای که باید نور بر آن تاباند

 6. سخنگوی قوه قضائیه: اختلاف درباره سند خودرو از طریق مجلس رفع شود

 7. توضیح سرپرست وزارت آموزش و پرورش درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی

 8. واردات واکسن جایگزین سیاست تولید واکسن شد

 9. حسن رعیت به ۳۵ سال حبس محکوم شد

 10. از دانا تا پادا ، هرسال مبارک بادا !

 11. واکنش کیانوش جهانپور در مورد کرونا گرفتن مسافران ترکیه

 12. عین‌اللهی: ۳۰ میلیون دز واکسن ذخیره داریم

 13. وزیر بهداشت: شبانه روزی برای تامین واکسن کار کردیم / رکورد تزریق هفتگی در جهان را می‌شکنیم

 14. اطلاعیه های آموزش و پرورش درباره بازگشایی مدارس

 15. تشکیل سازمان طب ایرانی، مفید یا مضر برای مردم؟/ اختلاف ادامه‌دار میان طب نوین و ایرانی

 16. دلیل انزجار انگلیسی‌ها از کریم‌خان زند

 17. زاکانی:‌شهرفروشی خط قرمز مدیریت شهری/ تسهیلاتی برای ساخت و ساز در پایتخت

آخرین عناوین