تل‌آویو: درباره ایران راهبردی متفاوت از نتانیاهو به بایدن ارائه می‌کنیم

  4000601105

یک مقام رژیم صهیونیستی گفته «نفتالی بنت»، نخست‌وزیر این رژیم قرار است در سفرش به واشنگتن، رویکردی متفاوت از «بنیامین نتانیاهو» درباره سیاست‌های ایران به «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا ارائه کند.

تل‌آویو: درباره ایران راهبردی متفاوت از نتانیاهو به بایدن ارائه می‌کنیم

به گزارش فارس، خبرنگار پایگاه «آکسیوس» به نقل از یک مقام ارشد صهیونیستی گزارش داد بنت قرار است در دیداری که پنجشنبه با جو بایدن دارد راهبرد جدید رژیم صهیونیستی در قبال ایران را ارائه دهد که با مواضع کابینه‌های سابق نتانیاهو تفاوت خواهد داشت.

آکسیوس مدعی شده کابینه جدید رژیم صهیونیستی  با توجه به پیشرفت سریع برنامه هسته‌ای ایران، نبودن چشم‌اندازی برای بازگشت آمریکا به برجام و نبود طرح جایگزین از سوی آمریکا و قدرت‌های جهانی در خصوص عدم بازگشت به برجام از معلق ماندن پرونده مسائل هسته‌ای ایران بسیار نگران است. 

نفتالی بنت قرار است شب سه‌شنبه وارد واشنگتن شود. این سفر در شرایطی انجام می‌شود که وضعیت شیوع کرونا در فلسطین اشغالی مورد انتقاد قرار داد و جو بایدن نیز به شدت درگیر مسائل افغانستان است.

بنت روز چهارشنبه با «آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه آمریکا، «لوید آستین»، وزیر دفاع آمریکا و «جیک سالیوان»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید دیدار خواهد کرد. او صبح پنجشنبه در کاخ سفید با بایدن دیدار خواهد کرد.

مقام صهیونیستی گفته نفتالی بنت طی این چند ماه به بازبینی سیاست‌ها در قبال ایران پایان داد و یک «راهبرد کل‌نگرانه» که در آن فعالیت‌های هسته‌ای و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران در نظر گرفته شده‌اند تدوین کرد.

این مقام صهیونیستی گفته دلیل اینکه نفتالی بنت خواسته علی‌رغم وضعیت شیوع کرونا در فلسطین اشغالی و همچنین بحران مسائل افغانستان با بایدن دیدار کند احساس اضطرار از تحولات پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است.

به گفته این مقام، هنگام آغاز گفت‌وگوهای میان دفتر نخست‌وزیری اسرائیل و کاخ سفید به نظر می‌آمد بازگشت به توافق هسته‌ای برجام به زودی اتفاق خواهد افتاد اما اکنون این اتفاق، غیرمحتمل‌تر به نظر می‌رسد.

مقام صهیونیستی گفته تل‌آویو در حال حاضر به دلیل پیشرفت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم و تحقیق و توسعه هسته‌ای بازگشت به توافق هسته‌ای را بی‌فایده می‌داند و معتقد است که این توافق دیگر در بردارنده مزایای منع اشاعه‌ای سال ۲۰۱۵ نیست.

وی گفت: «بنت فکر می‌کند در موقعیت فعلی آمریکا و دیگر بازیگران در منطقه باید در خصوص نحوه مقابله با ایران با یکدیگر همکاری کنند. در این زمینه، فرصت‌ها مهیا است.»

پایگاه آکسیوس هفته پیش گزارش داده بود بحث درباره ایران محور اصلی دیدار نفتالی بنت با بایدن خواهد بود. او روز ۲۷ مرداد گفت: «ما بازبینی سیاستمان در قبال ایران را آغاز کرده‌ایم و با رویکرد مشارکت که هدف آن مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای ایران و جلوگیری از دسترسی‌اش به سلاح هسته‌ای واشنگتن می‌آییم.»

رسانه‌های صهیونیستی ماه پیش گزارش داده‌ بود نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بازبینی سیاست‌های این رژیم در دوران نخست‌وزیری «بنیامین نتانیاهو» در قبال ایران را آغاز کرده و قصد دارد سیاست خارجی اسرائیل را در چند حوزه تغییر دهد و در این میان، تمرکز ویژه‌ای بر ایران دارد.

با آنکه نفتالی بنت و «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر پیشین رژیم صهیونیستی هر دو جزو سیاستمداران تندرو افراطی در قبال ایران محسوب می‌شوند رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند بنت قصد دارد سیاست‌های تل‌آویو را به مسیر جدیدی هدایت کند.

بحث اصلی در حاضر حاضر این است که آیا وضعیت فعلی- که توافقی در مذاکرات برجام حاصل نشده و ایران در حال پیشبرد سریع برنامه هسته‌ای خود است- به نفع اسرائیل است یا حالتی که آمریکا و ایران هر دو برجام را به طور کامل اجرا کنند.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.

از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی تنها دارنده سلاح‌های هسته‌ای در منطقه غرب آسیا است و با حمایت‌های آمریکا برنامه تسلیحات هسته‌ای خودش را از نظارت‌های بین‌المللی دور نگاه داشته است.

دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» مدعی است قصد دارد از طریق مذاکرات جاری در شهر وین آمریکا را به توافق هسته‌ای برجام بازگرداند اما تا کنون از اجرای تعهداتش در این راستا خودداری کرده است.

رژیم صهیونیستی و واشنگتن در ماه‌های گذشته همکاری علیه ایران را در دستور کار قرار داده‌اند. به عنوان مثال خبرگزاری رویترز ماه پیش گزارش داد کابینه جدید اسرائیل قصد دارد برای رایزنی درباره روش‌های اجرای بهتر «برنامه جامع اقدام مشترک» و تحریم‌هایی که بایستی علیه ایران حفظ شوندگروهی از متخصصان مسائل تحریمی را روانه واشنگتن کند.

این رسانه غربی تصریح کرد این راهبرد تفاوت زیادی با سیاست «بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی دارد که قصد نداشت با دولت «جو بایدن» درباره بازگشت مجدد آمریکا به برجام وارد تعامل شود.

علاوه بر این، وبگاه «اکسیوس» هم سوم تیرماه گزارش داد به نقل از مقام‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده بود تل‌آویو قصد دارد از طریق دیپلماسی بر رویکرد دولت آمریکا در قبال برنامه هسته‌ای ایران اعمال نفوذ کند.

آکسیوس نوشته با آنکه نفتالی بنت و کابینه او نیز همانند نتانیاهو با توافق هسته‌ای ایران مخالفند اما تعامل با ایالات متحده در خصوص این موضوع را در دستور کار قرار داده‌اند.

آکسیوس هفته پیش گزارش داده بود برآورد جامعه اطلاعاتی اسرائیل، وزارت خارجه و نهادهای امنیتی این رژیم این است که احتمال توافق ایران بر سر برجام، بعد از روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی» به عنوان رئیس‌جمهور ایران کاهش یافته است.

ادعای آکسیوس در حالی مطرح شده که آیت‌الله رئیسی در چندین اظهارنظر درباره سیاست خارجی دولت سیزدهم تصریح کرده چنانچه طرف‌های مقابل تعهداتشان را اجرا کنند ایران به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت.

در جریان جلسه چهارشنبه گذشته نفتالی بنت، ارزیابی خود از برنامه هسته‌ای ایران و سیاست کابینه‌اش در این خصوص را به ویلیام برنز اعلام کرده است. مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند به نظر می‌رسد ویلیام برنز هم درباره اینکه ایران آماده توافق بر سر برجام باشد مردد بوده است.

هفته پیش همچنین «یائیر لاپید»، وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی هنگام سخنرانی در مراکش تصریح کرد که توافق هسته‌ای برجام جایگزین دیگری ندارد. او گفت: «من جزو طرفداران این توافق (برجام) نیستم و فکر می‌کنم که توافق صحیحی نیست. همواره این را گفته‌ام و اینجا هم می‌گویم که مسئله فقط این است که من جایگزینی برای آن نمی‌بینم.»

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی در زمانی که در قدرت بود تلاش‌های زیادی برای بر هم زدن برجام انجام داد و از جمله «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا را به خروج از آن ترغیب کرد. او بارها تأکید کرد که ترامپ با تشویق وی از برجام خارج شده و سیاست «فشار حداکثری» علیه ایران را در پیش گرفته است.

ترامپ و نتانیاهو امیدوار بودند فشار حداکثری بتواند ایران را به حضور در پای میز مذاکره برای گفت‌وگو بر سر توافقی جدید به جای برجام مجاب کند. این سیاست، به شکست منجر شد.

این در حالی است که گروه دیگری از تحلیلگران پیش از این اختلافات ابرازشده از سوی مقام‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی در خصوص ایران را بخشی از تقسیم کار میان دو طرف در راستای بازی «پلیس خوب-پلیس بد» برای گرفتن امتیازات حداکثری از ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌دانند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. بازسازی صحنه جرم اوباش قمه بدست

 2. گزارشی از آمار مهاجرت ایرانیان و سایر کشورهای جهان که باید بدانید

 3. چشمه‌ای غیرعادی در کوه‌های افغانستان

 4. حسن روحانی در لباس سربازی در سال ۱۳۵۰

 5. مدعیان از راه رسیده در صف اول!

 6. دستور کار جدید سعودی ها: جذابیت در جهان اسلام با نزدیک شدن به ایران

 7. علی عسکری: کار در هلدینگ، جهاد فی سبیل الله است

 8. علی‌عسگری: خبر استعفایم جعلی است

 9. ارابه های مرگ همچنان می تازند

 10. ارتفاع پست !

 11. منشاء صدای انفجار شب گذشته چه بوده است؟

 12. اگر توافق شود چه می شود؟ / آیا « بهار اقتصادی» در راه است؟

 13. بساط بی پروایی در پرداخت های نجومی و ناعادلانه کی برچیده می شود؟

 14. مدرن دیپلماسی: چرا اسرائیل نمی تواند به ایران حمله کند؟!

 15. آمریکا از بیم موشک‌ها و پهپادهای ایرانی به سلاح لیزری متوسل می‌شود

 16. ردپای چهار عضو دولت روحانی در رانت و فساد شرکت دخانیات/حجم فساد آنقدر زیاد است که با آب دریای کاسپین هم پاک نمی شود

 17. سقوط آزاد در آموزش مجازی

 18. آب در دل کویر تکان خورد

 19. گفت و شنود کیهان؛ از ظریف بپرسید!

 20. برخورد قاطع قضایی با خودروسازان در صورت محرز شدن عدم کارکرد درست ایربگ

 21. درباره چندچهره‌گی برخی منتقدان نظام

 22. اظهارات جدید «الهام علی‌اف» که به مذاق روسیه خوش نخواهد آمد

 23. اشتباهات عراقچی در آخرین دور مذاکرات وین/ روایت ولایتی از جلسه با رئیسی درباره سفر روسیه/ دست خالی اصلاح‌طلبان در انتخابات مجلس/ انتقاد دوباره پلیس از خودروسازان

 24. پاسخ وزیر نفت به ادعای همتی/ امیدواری صالح‌آبادی به بهبود وضعیت اقتصادی در سال آینده/ کرباسچی از کارگزاران کنار گذاشته شد؟

 25. زندگی یک مادر دهه شصتی با ۹ فرزند

ابر آروان

آخرین عناوین

بلیط هواپیما