اکونومیست: جنگ آمریکا در افغانستان با شکستی فجیع به پایان رسید

جهان،   4000421076 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

مجله انگلیسی اکونومیست در مقاله‌ای اعلام کرد که جنگ آمریکا در افغانستان با شکستی قاطع و فجیع به پایان رسید.

اکونومیست: جنگ آمریکا در افغانستان با شکستی فجیع به پایان رسید

به گزارش الف به نقل از پایگاه خبری شبکه الجزیره،  به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان مجله انگلیسی اکونومیست در مقاله‌ای به بررسی این موضوع پرداخته و نوشت، آمریکا در حالی افغانستان را ترک می‌کند که بیش از دو دهه  به ماجراجویی در این کشور پرداخته و علاوه بر ۲ تریلیون دلار هزینه موجب کشته شدن هزاران نظامی و غیرنظامی در افغانستان شد و اکنون بدون داشتن تقریبا هیچ چیزی برای افتخار کردن به آن در حال پایان دادن به این ماجراجویی است؛ جنگی که با شکست فجیع به پایان رسید.

در ادامه این مقاله آمده ، شاید این گفته درست باشد که گروه تروریستی القاعده که آتش جنگ را از خلال حملات ۱۱ سپتامبر شعله ور کرد دیگر عنصر قدرتمندی در افغانستان به شمار نمی‌آید و شاید حتی به کلی از بین رفته باشد؛ اما گروه های تروریستی دیگر همچون داعش به فعالیت در افغانستان ادامه می دهند و نیروهای طالبان نیز به شکل گسترده‌ای نفوذ در افغانستان را آغاز کرده و مناطق مختلف این کشور را به تصرف خود درآورده‌اند.

 بر اساس این گزارش عناصر طالبان اکنون کنترل کامل افغانستان را در دست دارند و در حال پیشروی به سایر مناطق این کشور هستند و دولت افغانستان نیز که تحت حمایت آمریکا قرار داشت اکنون در حال عقب نشینی مداوم است.  از نظر تئوری، طالبان و دولت افغانستان که مورد حمایت غرب هستند  در مسیر مذاکره به سمت توافق صلح گام بر می دارند تا یک نظام سیاسی نو در افغانستان طراحی کنند.

طبق گزارش مذکور، اما در بهترین حالت حمایت شدید مالی و نظامی آمریکا از دولت افغانستان به صورت انجام حملات هوایی مداوم علیه طالبان همراه با فشار گسترده بر متحدان این گروه می تواند این توافق تقسیم قدرت در افغانستان را ایجاد کند. حتی اگر این اتفاق بیفتد که احتمال آن بسیار کم است فضای افغانستان بسیار ناامید کننده خواهد بود؛ چرا که درگیری‌ها در این کشور شدت می‌گیرد  و علاوه بر آن مردم افغانستان با محدودیت‌های متعددی مواجه خواهند شد.

 این رسانه افزود، درحال حاضر محتمل‌ترین سناریو درباره افغانستان این است که طالبان تلاش کند با استفاده از پیروزی های میدانی اخیر خود به زور دولت افغانستان را سرنگون کرده و کنترل کل کشور را به دست بگیرد.  در این شرایط دولت افغانستان نیز شروع به ترک مواضع خود می‌کند و در همین هفته جاری بیش از هزار سرباز افغان از شمال شرقی استان بدخشان به سمت تاجیکستان فرار کرده اند.

در پایان این مقاله آمده است، هرچند که طالبان تاکنون موفق نشده همه شهرهای افغانستان را تصرف و کنترل خود را بر آنها تحمیل کند و حتی ممکن است فاقد نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام همزمان این کار باشد؛ اما ممکن است به جای انجام تحرکات نظامی رو در رو که خسارت های فراوانی به آن وارد خواهد کرد دولت افغانستان را به آرامی برای عقب نشینی تحت فشار قرار دهد.

 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۹۵۳۰۳۰۱:۱۱:۲۴ ۱۴۰۰/۴/۲۴
در انتهای ریاست جمهوری حامد کرزای در مصاحبه با بی‌بی‌سی از او پرسیدند اگر در شروع ریاست جمهوری تجربه امروز را داشتی چه کارهایی را انجام نمی‌دادی؟ پاسخ داد: اول اینکه اجازه نمی‌دادم واردات اقتصاد و تولید در افغانستان را نابود کند. دوم اینکه به کشورهای غربی اعتماد نمی‌کردم. وضع امروز افغانستان تایید کننده حرفهای کرزای است.
ناشناس۲۰۹۵۳۱۰۰۱:۱۷:۵۲ ۱۴۰۰/۴/۲۴
شوروی چند سال پس از شکست خفت بار در افغانستان سقوط کرد و تجزیه شد. آیا ایالات متحده آمریکا به سرنوشت شوروی دچار خواهد شد؟!
ناشناس۲۰۹۷۲۰۶۰۳:۰۶:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۲۵
شوروی به دلیل نبود دموکراسی و آزادی سقوط کرد و از بین رفت. آمریکا حداقل به سرنوشت شوروی دچار نمیشه! ولی شکست آمریکا در افغانستان می‌تونه به افول هر چه بیشتر قدرت و نفوذ آمریکا در جهان منجر بشه.
ناشناس۲۰۹۵۳۴۲۰۱:۳۳:۳۵ ۱۴۰۰/۴/۲۴
شکست فجیع برای آمریکا یا برای افغانستان؟
ناشناس۲۰۹۵۳۶۰۰۱:۴۴:۲۰ ۱۴۰۰/۴/۲۴
میشه با آمار و ارقام مقایسه ای ابعاد این شکست عجیب رو بیان کنید
ناشناس۲۰۹۷۴۰۰۱۰:۳۲:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۲۵
سواد دارى؟ البته شك دارم. نوشته ٢٠٠٠ ميليارد دلار. خود امريكايى ها ميگند باختيم تو ميگى نخير برديد
ناشناس۲۰۹۵۶۲۸۰۸:۲۱:۰۹ ۱۴۰۰/۴/۲۴
آمریکا 2 دشمن وحشی و جنایتکار ایران را در عراق و افغانستان نابود کرد. ..
ناشناس۲۰۹۷۲۰۹۰۳:۱۸:۱۰ ۱۴۰۰/۴/۲۵
طالبان که الآن داره در افغانستان جولان میده! سرنگونی صدام هم باعث یکسری ناامنی‌های گسترده در منطقه شد و درنهایت باعث صدمه و ضرر به ایران و اقتصاد ایران شد. عملکرد آمریکا در منطقه خاورمیانه واقعاً افتضاح بود و ناامنی رو تشدید کرد.
ناشناس۲۰۹۷۳۹۸۱۰:۳۱:۳۹ ۱۴۰۰/۴/۲۵
ياد جنگ حزب الله و اسراييل سال ٢٠٠٦ افتادم كه ييفتاه رون تل و ايلان هرارى از ژنرال هاى ارشد اسراييلى گفتند ما جنگ رو باختيم، دن حالوتس فرمانده ستاد كل ارتش اسراييل بركنار شد ولى جماعت منوتو بين و لوگو پپسى بين ايرانى ميگفتند نه خيرم اسراييل برده
ناشناس۲۰۹۵۶۵۹۰۸:۵۲:۰۷ ۱۴۰۰/۴/۲۴
اینطوری که ما دیدیم و می بینیم تا زمانی که امریکایی ها در افغانستان حضور داشتند طالبان به جز حرکات مذبوحانه محدود و کودک کشی در مدرسه و خیابان کار دیگه ای نمیتونستن انجام بدن ( کاری که تو قلب اروپا با آن سیستم امنیتی قوی اش صورت میگرفت ) ولی به محض رفتن شان الان نصف افغانستان را تصرف کردند ، این اسمش قدرته حالا اکونومیست اگه اینجوری میگه حتما جایی نفع داشته.
ناشناس۲۰۹۵۶۸۴۰۹:۱۰:۴۶ ۱۴۰۰/۴/۲۴
دولت افغانستان دست نشانده امریکا وطالبان مزدور پاکستان وعربستان است ودر هر حال بقای هیچکدام به نفع ایران نیست ما باید با ایجاد جبهه ای متحد ازتاجیکها وهزاره ها مانع از نابودی تدریجی فرهنگ ایرانی وتشیع توسط دشمنان آن در افغانستان بشویم
ناشناس۲۰۹۵۹۶۱۱۱:۱۵:۰۵ ۱۴۰۰/۴/۲۴
اونایی که میخوان نظر بدن حواسشون باشه این مطلب مقاله کیهان نیست، مقاله مجله اکونومیست انگلیسه!!
ناشناس۲۰۹۶۰۹۱۱۲:۲۹:۳۱ ۱۴۰۰/۴/۲۴
غرب غارتگر به رهبری آمریکای در بند صهیونیست بزودی مجموعه ای متنوع از تحریمها رو برای کنترل و چپاول منابع انسانی و سرزمینی افغانستان اعمال خواهد کرد!
ناشناس۲۰۹۶۵۸۲۱۶:۳۴:۳۲ ۱۴۰۰/۴/۲۴
سیاست خارجی، امنیتی و نظامی آمریکا به شدت آشفته است. مشکل آمریکایی‌ها اینه که استراتژی مشخصی در برابر چالش‌های بین‌المللی به خصوص مشکلات جهان اسلام ندارند. آمریکا مثل یک غول خیلی بزرگه که مغز کوچکی داره و درنهایت نمی‌تونه نقش‌آفرینی مناسبی داشته باشه. غولی که البته در سال‌های گذشته از نظر اقتصادی و نظامی هم تضعیف شده.
ناشناس۲۰۹۷۵۳۳۱۲:۵۶:۱۸ ۱۴۰۰/۴/۲۵
طالبان افغانستان تصرف میکند و دوباره برای نجات افغانستان به انجا حمله میکند. این دور تسلسل ادامه دارد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

  2. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

  3. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

  4. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

  5. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

  6. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

  7. آقای مهندس ، آقای دکتر!

  8. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

  9. عکسی زیبا از جواد فروغی

  10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

  11. کارِ کیست؟!

  12. وقتی جهانگیری به کارآمدی دولت افتخار می‌کند/ پیشنهاد قاضی‌زاده هاشمی به رئیسی درباره خوزستان/ انتقادات تند حجاریان از برخی گروه‌های اصلاح‌طلب/ حاکمیت برای بیان قانونی اعتراضات فکری کند

  13. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

  14. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

  15. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

  16. دو كلمه با ظريف و روحانی

  17. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

  18. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

  19. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

  20. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

  21. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

  22. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

  23. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

  24. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

  25. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

  ابر آروان

  آخرین عناوین