شناسایی پایان‌نامه‌ها و مدارک تقلبی در ۴ استان کشور

اجتماعی   4000328012 ۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۲ تکراری یا غیرقابل انتشار

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در خصوص استان‌هایی که مدارک تقلبی علمی شناسایی شده شامل پایان‌نامه یا مقاله دارند، گفت: علاوه بر تهران، در استان‌های خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی داده‌های خام زیادی از تخلفات علمی به دست آمده است.

شناسایی پایان‌نامه‌ها و مدارک تقلبی در ۴ استان کشور

فریدون جعفری روز جمعه در گفت و گو با ایرنا درباره تازه ترین اقدامات وزارت علوم برای بررسی و استخراج نتایج مدارکی که سال ۹۸ از ۲۵ موسسه متخلف تهیه و فروش پایان نامه به دست آمده است، اظهار داشت: پایان نامه های تقلبی یا به عبارتی اجرای دقیق قانون مقابله با تقلب در آثار پژوهشی و آیین نامه های اجرایی، موضوع کلانی است که بخش های مختلف وزارتخانه را درگیر می کند؛ چرا که به صورت یک مجموعه باید وارد مقابله با تقلب شوند.

وی افزود:‌ برای پی بردن به صحت گزارش یک تقلب، موضوع به کمیته های اخلاق در پژوهش دانشگاه ها یا ستاد مرکزی وزارت علوم برای بررسی فنی و کارشناسانه، ارسال می شود. در نهایت با نظر این کمیته است که تقلب به اثبات می رسد؛ چرا که نظر آنها به علت فنی و تخصصی بودن، فصل الخطاب است. بعد از این مرحله اگر نیاز باشد اقدام قانونی و حقوقی صورت می گیرد و معاونت حقوقی دانشگاه وارد عمل شود و اقدام قضایی انجام می دهد.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم با بیان اینکه بخشی از این بررسی ها به هیأت های رسیدگی به تخلفات اداری یا انتظامی یا کمیته های انضباطی دانشجویی ارسال می شود، گفت: اگر عضو هیأت علمی تخلف پژوهشی کرده است در هیأت های انتظامی، مورد رسیدگی عادلانه قرار می گیرد. از سوی دیگر، اگر پایان نامه کارشناسی ارشد یا رساله دکتری نوشته و دفاع شده باشد، ابطال مدرک باید از سوی سازمان امور دانشجویان انجام شود البته این امر منوط به رسیدگی عادلانه و تایید تقلبی بودن پایان نامه یا رساله است و مزایای ناشی از این مدرک هم باید ابطال شود.

جعفری با بیان اینکه سال ۹۸ از موسسه های تهیه و فروش پایان نامه بیش از ۳۰ هزار مدرک خام به دست آمد، خاطرنشان کرد: در شناسایی موسسات یاد شده، به قراردادهای موسسه متخلف با دانشجو برای نوشتن مقاله، تهیه پاورپوینت پایان نامه، برطرف کردن ایرادات پایان نامه با دریافت هزینه جداگانه دست یافتیم. در بررسی های کارشناسانه باید تک تک این ۳۰ هزار مدرک خام بر اساس کد ملی دانشجو و دانشگاه محل تحصیل بررسی شود تا مشخص شود به استناد این پایان نامه های تقلبی مدرک تحصیلی دریافت شده است یا نه.

دستیار وزیر علوم در امور حقوق شهروندی ادامه داد: معاونت حقوقی وزارت علوم در حال پیگیری چندین پرونده در دادسرای فرهنگ و رسانه است، از سوی دیگر کارشناسانی برای بررسی این مدارک خام و استخراج نتایج تعیین شده اند؛ البته بررسی این تعداد مدرک خام از نظر زمانی به طول می انجامد.

وی با بیان اینکه برخی از پایان نامه ها شناسایی شده اند، ابراز کرد: با برخی از دانشگاه ها که قالباً غیردولتی هستند مکاتباتی صورت گرفته و بر آن اساس،‌ برخورد هم باید صورت بگیرد. اما به علت پیگیری این مدارک در دادسرای فرهنگ و رسانه امکان رسانه ای شدن وجود ندارد.

جعفری به استان هایی که مدارک تقلبی علمی از آنها به دست آمده است اشاره کرد و گفت: علاوه بر تهران، در استان های خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی داده های خام زیادی از تخلفات علمی به دست آمده است.

مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم بیشترین میزان مدارک شناسایی شده در ۲۵ موسسه متخلف تهیه فروش و پایان نامه را اعلام کرد و افزود: تقلب در تهیه پایان نامه و رساله، تهیه مقالات و در رتبه های بعدی سایر مکتوبات علمی که در دانشگاه ها برای ترفیع و ارتقا مورد استناد قرار می گیرند، بیشترین داده های خام را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایرنا، وزارت علوم در خردادماه ۹۸ با همکاری پلیس فتا و مراجع قضایی اقدام به شناسایی و پلمب ۲۵ موسسه تهیه و فروش پایان نامه در خیابان انقلاب کرد.

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۴۹۲۶۹۰۹:۲۱:۲۹ ۱۴۰۰/۳/۲۸
امیدوارم واقعا با صاحبان این قبیل مدارک علمی با جدیت برخورد شود.‌
ناشناس۲۰۴۹۲۷۴۰۹:۳۷:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۲۸
چرا جای دور میروین برین سری به دانشگاه .. بزنین ببینین چجوری مدرک میدن سوالها تستی و پاسخ صحیح در گروه واتساپ باسم هم اندیشی به دانشجوها داده می شود. موقعی آموزش پولی شد و مدرک گرایی اوج گرفت بهتر از این نمیشه
ناشناس۲۰۴۹۴۴۰۱۳:۱۰:۱۸ ۱۴۰۰/۳/۲۸
اغلب .. مسئولین کشور دارای مدارک تحصیلی .. بی ارزش هستند و ذره ای سواد پشت این مدارک نیست. چند روز پیش تراکت انتخاباتی یکی از داوطلبان شورای شهر .. که به فساد و زمین خواری و سوءاستفاده از اموال بیت المال در .. معروف است را دیدم و این .. حتی دیپلم هم ندارد، دارای دکترای .. معرفی کرده بود. اینچنین است مدارک اغلب .. .. مسئولین کشور که در.. تقلب و اختلاس و احتکار همه فن حریف و دارای فوق دکترا هستند، ولی از سواد و تحصیلات واقعی ذره ای در وجودشان خبری نیست..
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 4. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 5. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 6. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 7. عکسی زیبا از جواد فروغی

 8. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 9. کارِ کیست؟!

 10. دو كلمه با ظريف و روحانی

 11. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 12. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 13. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 14. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 15. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 16. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 17. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 18. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 19. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 20. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 21. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

 22. تحلیل "نیویورک تایمز" از مواضع اخیر رهبری در مورد مذاکرات وین

 23. سخنگوی دولت: ما کارنامه سیاهی به جای نگذاشته‌ایم

 24. اندیشکده آمریکایی: قطع روابط امارات و عربستان حتمی است

 25. رهبر انقلاب: در این دولت معلوم شد که اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد

ابر آروان

آخرین عناوین