دشمنی با ایران ، اقتضای طبیعت اسراییل

گروه جهان الف   4000326011 ۱۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

خروج "بنیامین‌نتانیاهو" نخست وزیر سابق اسرائیل از قدرت (که حدودا ۱۲ سال در قدرت بود)، بسیاری از ناظران و تحلیلگران را با این سوال روبه رو کرده که آیا در مسائل مهم سیاست خارجی این رژیم نظیر مساله ایران نیز با رفتنِ نتانیاهو تغییر ایجاد می شود؟ شواهد و واقعیت های میدانی حاکی از این هستند که به دلایلِ گفتمانی و سیاسی، نباید انتظار وقوع هیچگونه تغییری را داشت.

دشمنی با ایران ، اقتضای طبیعت اسراییل

 به گزارش الف، "بنیامین نتانیاهو" رهبر حزب لیکود و نخست وزیر رژیم صهیونیستی، پس از 12 سال حضور در قدرت، در نهایت با ائتلاف هشت حزب عمدتا دستِ راستی اسرائیلی که برخی از آن ها از جمله متحدان سابق شخصِ نتانیاهو بودند، از قدرت برکنار شد و "نفتالی بنت"، جایگزین وی شد. بِنِت از جمله همکاران قدیمی نتانیاهو بود که سال ها قبل رئیس دفتر وی نیز بوده است. 

نفتالی بنت رهبر "حزب یامینا"یِ اسرائیل است و در سال های اخیر حزب متبوعش با حمایت از ائتلاف با بنیانین‌نتانیاهو و حزب لیکود، عملا نقشی مهمی در تداوم حضور نتانیاهو در قدرت بازی کرده است. با این حال اکنونی نفتالی بنت به همراه "یائیر لاپید" رهبر حزب "یش عتید" و همچنین شمار دیگری از احزاب اسرائیلی توانسته اند نتانیاهو را کنار زده و دولتی را مستقر سازند که تحلیلگران بر این باورند خودِ این دولت نیز از استواری چندانی برخوردار نیست. دلیل اصلی این مساله نیز است که به ائتلاف طیفی از احزاب اسرائیلی تکیه دارد که اساسا هیچگونه نقطه مشترکی ندارند و ائتلاف فعلی آن ها نیز صرفا با هدفِ خلع نتانیاهو از قدرت اتفاق افتاده است. با این حال، نفتالی بنت به تازگی قدرت را در شرایطی به دست گرفته که بر اساس توافق وی با یائیر لاپید، او دو سال در کرسی نخست وزیری خواهد بود و لاپید در این دوران درمقام وزیر خارجه اسرائیل خدمت خواهد کرد. پس از گذشت دو سال نیز پُست های این دو نفر جابجا خواهد شد. 

در این چهارچوب، ناظران و تحلیلگران در برهه کنونی با یک سوال اساسی رو به رو شده اند و آن این است که آیا دولت جدید اسرائیل که پس از 12 سال (دوران حضور نتانیاهو در قدرت) زمام امور را به دست می گیرد، قادر است در مسائل مهم سیاست داخلی و خارجی اسرائیل، ایجاد تغییر کند؟ در این رابطه به طور خاص در حوزه سیاست‌خارجی اسرائیل، به نوعِ رویکرد دولت جدید اسرائیل به ایران اشاره می شود و عده ای به طرح این سوال می پردازند که آیا در دوران جدید باید رویکردی منعطف تری را از جانب اسرائیل در قبال ایران انتظار داشت یا خیر، باز هم شاهد رویه های تندرویِ رژیم اسرائیل علیه ایران خواهیم بود؟ 

برای پاسخ به این سوال، با تکیه بر سه دلیل می توان گفت که بعید است سیاست خارجی رژیم صهیونیستی در قبال ایران، در دوران حضور نفتالی بنت به عنوان نخست وزیر اسرائیل، دچار تغییرات بنیادین شود و به نوعی باید انتظار تداوم یافتن رویه های تندرو و غیرقانونی رژیم اسرائیل علیه ایران را داشت. 

1: مولفه "نتانیاهو" و نقش اساسی آن در شکل دهی به سیاست خارجی اسرائیل در قبال ایران

درست است که بنیامین نتانیاهو از قدرت خارج شده و دولتی جدید در اسرائیل، با افرادی جدید سرکار آمده اند. با این حال، بایستی به این نکته توجه داشت که بخش زیادی از افرادی که قرار است در دولت جدید اسرائیل کار کنند، پیشتر سابقه همکاری با بنیامین نتانیاهو را داشته و حتی تحت تاثیر سیاست ها و رفتارهای وی قرار داشته‌اند. در این رابطه می توان به افرادی نظیر خودِ نفتالی بنت(وی سال های دستیار و همکار نتانیاهو بوده)، "گیدئون سار" و یا "آویگدور لیبرمن" اشاره کرد. 

این افراد تا حد زیادی سیاست و نوع کنش ورزی در قالب یک دولتمرد را از نتانیاهو فراگرفته اند و در واقع درمنظومه فکری و گفتمانی او قرار دارند. از سویی، حضور 12 ساله نتانیاهو در قدرت موجب شده تا وی بتواند تاثیرگذاری و نفوذ قبل توجهی در عرصه معادلات سیاسی اسرائیل به دست آورد و حتی تا حدی خود را به مثابه یک مدل و الگو در نوع کنش ورزی های سیاسی اسرائیل معرفی کند. از این منظر، سیاستمداران جدید اسرائیلی تا حد زیادی زیر سایه نتانیاهو و حضور 12 ساله وی در قدرت خواهند بود. امری که عملا امکان هرگونه کنش‌ورزی‌های شدیدا متفاوت با نتانیاهو را از آن ها می گیرد.

از طرفی، شخص نتانیاهو به عنوان رهبر بزرگترین حزب اسرائیلی(حزب لیکود)، با خروجش از قدرت همچنان می‌تواند به عنوان یک نیروی کارآمدِ اپوزیسون فعالیت کند و دولت جدید اسرائیل و رویه های آن در موراد نظیر نوع مواجهه با ایران را تحت فشار(و تحت تاثیر) قرار دهد. 

توجه به تمامی این مولفه ها موجب می شود تا این مساله روشن گردد که در دوره نخست وزیر نفتالی بنت، نباید انتظار تغییر چندانی در نوع رویکردهای کلی اسرائیل در مسائل مهم، مخصوصا سیاست خارجی این رژیم در قبال ایران را داشته باشیم. 

2: نفتالی بنت و نیاز به بحران سازی علیه جمهوری اسلامی ایران

یکی دیگر از دلایلی که موجب می شود دولت نفتالی بنت نیز همچون دولت نتانیاهو به بحران سازی علیه ایران ادامه دهد و تغییر چندانی را در سیاست خارجی خود در قبال تهران ایجاد نکند، نیاز تل آویو به "بحران سازی" علیه ایران است. در واقع، رژیم اسرائیل به دلایل سیاسی نیاز دارد تا از ایران تصویری منفی در عرصه بین المللی ترویج کند و از این طریق، دستورکارهای خود در مورادی نظیر عدم احیای توافق برجام، تداوم یافتن فشارهای اقتصادی علیه ایران، عادی سازی روابط خود با کشورهای عرب و اسلامی، و همچنین جلب حمایت های مالی و تسلیحاتی گسترده از آمریکا را به پیش برد. 

از این رو، دولت بِنِت نیز همچون نتانیاهو، بحران سازی علیه ایران و پیشبرد دستورکار "ایران هراسی" را به مثابه یکی از محورهای اساسی رویه های خود علیه این کشور تعریف خواهد کرد و در کنار آن سعی می کند تا برای رژیم اسرائیل، فضای تنفس ایجادکرده و منافع آن را تامین نماید. 

3: دولت جدید اسرائیل و نزاع گفتمانی با جمهوری اسلامی ایران

در سطح کلی، جمهوری اسلامی ایران در منظومه گفتمانی رژیم اسرائیل به مثابه یک دشمن تعریف شده و دلیل اصلی این مساله نیز گفتمانِ خاص انقلاب اسلامی است که در آن حمایت از مظلومان جهان(نظیر ملت فلسطین) و عدم سازشکاری با غاصبان و اشغالگران(نظیر رژیم صهیونیستی) یکی از اصول اساسی و اولیه است. بدون تردید اگر جمهوری اسلامی ایران نیز شبیه به برخی دولت های مرتجع منطقه با اسرائیل دست به سازشکاری می زد، تل آویو رویکرد متفاوتی را در برابر آن از خود نشان می داد. 

در این چهارچوب، سپهر گفتمانی سیاست در اسرائیل، ضمن درکِ ایران به عنوان تهدیدی علیه خود، تمامی رویه‌ها و سیاست هایش را در برابر تهران بر اساس خصومت و خرابکاری تعریف کرده و دراین زمینه اساسا تغییر دولت ها، تغییری در نوع رویکردِ منفی و غیرقانونی رژیم صهیونیستی علیه کشورمان ایجاد نخواهد کرد. درست بر همین اساس است که از همان نخستین ساعات روی کار آمدن دولت جدید اسرائیل شاهد بودیم که هم نفتالی‌بنت و هم یائیر لاپید به عنوان دوچهره برجسته دولت جدید اسرائیل، ایران را تهدید کرده و بر تداوم رویکرد ها و رویه‌های غیرقانونی و نادرست رژیم صهیونیستی علیه کشورمان تاکید کردند. 

 

عناوین مرتبط

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۴۴۹۷۳۰۶:۴۹:۵۱ ۱۴۰۰/۳/۲۶
خدایی خیلی خنده داره. شما صبح تا شب مرک بر اسراییل میفرستید و دشمنی میکنید. اسراییل هم البته از خداشه که مظلوم نمایی کنه
ناشناس۲۰۴۵۰۱۳۰۷:۳۷:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۶
نیش عقرب نه از بهر کین است بلکه طبیعتش این چنین است
ناشناس۲۰۴۵۰۳۷۰۸:۰۷:۱۷ ۱۴۰۰/۳/۲۶
اسرائیل غده سرطانی و سگ هار منطقه است و باید نابود بشود.
ناشناس۲۰۴۵۳۴۷۱۰:۰۹:۰۹ ۱۴۰۰/۳/۲۶
نویسنده گرامی اسرائیل قرار نيست منافع ملی ما را تأمین کند بلکه مانند نتانياهو به فکر منافع کشور خودش است
ناشناس۲۰۴۵۴۴۷۱۰:۳۸:۴۵ ۱۴۰۰/۳/۲۶
سواله امریکا که دشمن ما هست چرا قانونی وجود نداره فرزند هیچ مسولی حق رفتن به امریکارو نداره؟
ناشناس۲۰۴۵۵۱۲۱۰:۵۹:۰۱ ۱۴۰۰/۳/۲۶
بودن یا نبودن، مسئله این است!!! آیا اسرائیل ۲۰ سال آینده را خواهد دید!؟
ناشناس۲۰۴۵۵۴۶۱۱:۱۰:۴۳ ۱۴۰۰/۳/۲۶
ايا اين دشمني بايد تا چه موقع ادامه پيدا كنه؟ما با عراق هم دشمن بوديم ولي الان برادريم.
ناشناس۲۰۴۵۶۰۲۱۱:۲۷:۳۳ ۱۴۰۰/۳/۲۶
حرفتون جای تعجب داره. وقتی ما دنبال نابودی اسرائیل هستیم طببعتا اونها هم عاشق ما نمیشن.
علی۲۰۴۵۷۳۸۱۲:۲۲:۱۶ ۱۴۰۰/۳/۲۶
هیچ انسان آزاده ای در مظلومیت فلسطین شکی ندارد ولی اینکه فلسطین برای ما تبدیل به عنصر داخلی شود و مسئله ملی شود جز موارد بسیار مهمی است که باید به رای اکثریت گذاشته شود.
آرش۲۰۴۵۷۴۵۱۲:۲۵:۲۸ ۱۴۰۰/۳/۲۶
این که اسرائیل غاصب و غیر قانونی هست شکی نیست اما دشمنی با ایران رو اسرائیل شروع نکرد بلکه این ایران بود که دشمنی رو شروع کرد
ناشناس۲۰۴۶۰۵۴۱۴:۱۵:۴۶ ۱۴۰۰/۳/۲۶
کوچولو نقشه نیل تا فرات را شنیدی؟ یا نقشه تجزیه ایران برای قوی شدن اسرائیل؟ هرچند باید از مظلومیت دفاع کرد جای خود دارد
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مقایسه در آمد اعضای هیات علمی در ایران با کشورهای پیشرفته غربی چه می گوید؟

 2. بازداشت رئیس یکی از ادارات به دلیل رفتار غیر اخلاقی در محیط اداری

 3. میراث اقتصادی پر دردسر رئیس‌جمهور منتخب

 4. مکالمه عاشقانه پدر و دختر ایرانی که میلیون‌ها بار دیده شد

 5. آقای مهندس ، آقای دکتر!

 6. مردان اقتصادی دولت دوازدهم در قاب تاریخ

 7. سعیدی: امروز روز تلخی برای مجلس بود، از مردم عذرخواهی می کنم

 8. نخستین انتصاب و نخستین سیاست رئیسی چه باید باشد؟

 9. عکسی زیبا از جواد فروغی

 10. جهانگیری: امروز نمی توان به مردم دروغ گفت

 11. کارِ کیست؟!

 12. روحانی: مصوبه مجلس نبود تحریمی وجود نداشت/ جنگ اقتصادی به دولت مربوط نمی‌شود

 13. دو كلمه با ظريف و روحانی

 14. کشف ۲۰۰۰ کیسه سیمان احتکار شده

 15. برای تصویرسازی از ایران چه کرده ایم؟

 16. یک نفر در کرج به اتهام انتشار تصاویر خالکوبی دستگیر شد

 17. شاید و بایدهای احیای برجام بعد از روحانی

 18. ۳۸۲ حیاط خلوت دولتی دور از چشم دستگاه های نظارتی

 19. مجلس یازدهم و امتیازات نادرست گذشته

 20. نوبخت رئیس مرکز پژوهش آینده‌نگر را عزل کرد/ داماد رئیس جمهور عضو هیات علمی شد

 21. حاجی میرزایی: مدارس به هر طریقی باید بازگشایی شوند

 22. بی‌توجهی مسئولان به پیشنهاد سپاه درباره باز شدن خروجی سدها/ ارسال ۵۰۰ مخزن آب از سوی سپاه به خوزستان  

 23. هشدار مجدد روسیه درباره توقف مذاکرات وین: ایرانیان نمی‌توانند فراموش کنند

 24. ۳۳ پیشنهاد برای رفع مشکل کم آبی

 25. ماجرای رقصیدن عضو هیات مذاکره کننده بعد از مکالمه روحانی با اوباما

ابر آروان

آخرین عناوین