روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیست

گروه سیاسی الف،   4000323051 ۱۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۱ تکراری یا غیرقابل انتشار
روایت سیزدهم| انتشار نام ابربدهکاران بانکی با دستخط همتی/ چرخش رای دهندگان روحانی به سمت رییسی/ از انصراف خبری نیستبازار نظرسنجی ها و داده کاوی ها در آستانه انتخابات داغ تر از همیشه برپاست. 

در نظرسنجی جدید مرکز افکار سنجی ایسپا از پاسخگویان پرسیده شده کسانی که در سال ۹۶ به روحانی و رییسی رای داده اند در این دوره چه خواهند کرد؟
 پاسخ ها چنین نتایجی در برداشته است:

  ۶۸.۱ درصد افرادی که در سال ۹۶ به ابراهیم رئیسی رأی داده بودند قطعاً در انتخابات پیش‌رو شرکت خواهند کرد. در مقابل ۴۲.۶ درصد افرادی که سال ۹۶ به حسن روحانی رأی داده‌اند گفته‌اند قطعاً در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ مشارکت می‌کنند.

 از بین افرادی که در سال ۱۳۹۶ به حسن روحانی رأی داده‌اند و اکنون گفته‌اند قصد شرکت در انتخابات پیش رو را دارند ( یعنی ۴۲.۶ درصد اعلام شده در بند قبلی)، ۶۰.۵ درصد به ابراهیم رئیسی رأی می‌دهند، ۹.۱ درصد این افراد به محسن رضایی و ۵.۴ درصد به عبدالناصر همتی رأی خواهند داد. که نشان دهنده انتقال آرای زیادی از  روحانی به سبد رییسی است و اصول گرایان است . در مقابل از بین افرادی که در سال ۱۳۹۶ به ابراهیم رئیسی رأی داده‌اند و اکنون گفته‌اند قصد شرکت در انتخابات پیش رو را دارند، ۷۸.۳ درصد به ابراهیم رئیسی رأی می‌دهند.

 ایسپا این نظرسنجی (موج دهم انتخابات ریاست جمهوری) را با جامعه آماری افراد بالای ۱۸ سال کل کشور (شهر و روستا) و اندازه نمونه ۵۱۲۱ نفر از طریق مصاحبه حضوری در میادین و معابر شهرها و روستاها در تاریخ ۱۹ و ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ اجرا کرده است.


نظرسنجی یاد شده نشان می دهد از میان کسانی که گفته اند قطعا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند ۴۷ درصد در روستاها  ۳۳.۱ درصد در مرکز استان و ۴۵.۱ درصد نیز در سایر شهرها سکونت دارند.همین ترتیب در ابراز تمایل به شرکت در انتخابات شوراهای شهر روستا بر حسب محل سکونت نیز وجود دارد و بر اساس آن از میان کسانی که اعلام کرده اند قطعا در انتخابات شوراها شرکت می کنند ۵۴ درصد در روستاها ۲۸.۵ درصد در مرکز استان و  ۴۵.۴ درصد در سایر شهرها سکونت دارند.  

متا (مرکز تحلیل اجتماعی مرکز رشد دانشگاه امام صادق) نیز در یک داده کاوی محتوای اینستاگرام را با هدف سنجش نظر کاربران این شبکه اجتماعی درباره حسن روحانی کاویده است و نتایج آن را چنین ثبت کرده است که بر اساس محتوای کامنت های کاربران در اینستاگرام در بازه زمانی فروردین تا خرداد ۱۴۰۰ محتوای منفی درباره رییس جمهور مستقر ۸۷.۴ است در حالی که تنها ۷.۶ درصد از محتواهای کامنت ها در این زمینه مثبت هستند و ۵ در صد این محتوا نیز خنثی است .لایف وب محتوای داده های تولید شده در فضای مجازی را پس از مناظره دوم کاویده که نشاندهنده کاهش تب و تاب انتخابات نسبت به مناظره اول است و از لحاظ محتوای مثبت تولید شده نیز به ترتیب رییسی، جلیلی، همتی و مهرعلیزاده قرار دارند. لایف وب همچنین با افکار سنجی کاربران اینستاگرام پیش از هر مناظره به این نتیجه رسیده است که غیر از رییسی ، رضایی و جلیلی که بعد ازمناظره اول و دوم کاهش توجه کاربران را تجربه کرده اند بقیه شاهد رشد توجه ( مهر علیزاده ثابت) بوده اند. هر چند همچنان توجه اصلی با فاصله بسیار متوجه ابراهیم رییسی است.

این مرکز همچنین توجه انتخاباتی به نامزدها را در فضای مجازی به تفکیک شبکه اجتماعی سنجیده است که در مجموع سه شبکه اجتماعی توییتر، اینستاگرام، تلگرام و اخبار آنلاین ابراهیم رییسی با ۱۵ درصد و همتی با ۹ درصد در صدر قرار دارند . که البته نسبت هر کدام از این توجهات به دو نامزد یاد شده به تفکیک شبکه اجتماعی و فضای مجازی متفاوت است. به عنوان مثال توجه به همتی در تلگرام نزدیک به دو برابر توجه به رییسی است.

نامه دوباره لاریجانی به شورای نگهبان 

شب گذشته علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی و نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری که صلاحیتش از سوی شورای نگهبان احراز نشد مجدداً بیانیه‌ای را خطاب به شورای نگهبان منتشر و از این شورا خواست که به قانون موجود درباره اعلام دلایل احراز نشدن صلاحیتش عمل کند. پس از بیانیه نخست لاریجانی کدخدایی پاسخ داده بود : احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد انجام پذیرفته و برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلائل آن در قانون انتخابات ریاست جمهوری حکمی پیش بینی نشده است.

 علی لاریجانی در پاسخ به این نظر سخنگوی شورای نگهبان نوشته است.

 بسم الله الرحمن الرحیم

شورای محترم نگهبان احتراماً به استحضار می‌رساند:

1- بنده (2-11) سیاست‌های کلی ابلاغیه رهبری معظم در باب انتخابات صراحت دارد که شورای نگهبان موظف به «پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان» است. لذا ضوابط روشنی (فوق‌الذکر) در این امر وجود دارد و عبارت «عدم پیش‌بینی حکمی در قانون انتخابات» بهانه و آدرس غلط است.

2- سیاست کلی صراحت بر اعلام کتبی دلایل رد صلاحیت توسط شورا دارد و ضرورتی بر حضور کاندیدا دیده نشده است. آن زمانی که لازم بود شورای محترم نگهبان برای کشف صحت و سقم گزارش‌های کذب، از کاندیداها دعوت نماید، دعوتی صورت نداد. 

3- با توجه به عدم دریافت دلایل رد صلاحیت اینجانب، مجدداً این درخواست را  اعلام می‌کنم. اما چرا بر این امر اصرار دارم؟ در تاریخ 1382.10.24، رهبری معظم در دیدار با اعضای شورای نگهبان در مورد احراز مجددا صلاحیت حتی نمایندگان مجلس فرمودند: «آن وقت که صالح بود، حالا صلاحیتش را استصحاب کنید ... اگر خلافش ثابت نشده این احراز، استصحاب است و هیچ لزومی ندارد که  انسان بخواهد از طریق دیگری این صلاحیت را احراز کند.» صلاحیت اینجانب، یک بار برای ریاست جمهوری و چند بار برای مجلس، مورد  تأیید شورای نگهبان واقع گردیده است آیا اینجا جای استصحاب نبود؟ مگر اینکه با این بیان صریح رهبر معظم، شورای محترم، استنادات قوی داشته که بیان رهبری در استصحاب را کنار گذاشته‌اند، یعنی عملاً به ردصلاحیت اینجانب رسیده‌اند. لذا انتظار طبیعی است که بنده «اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد»‌ شورا را جدی‌تر مطالبه نمایم. 

4- در سا‌ل‌های قبل بارها مناقشات جدی با آن شورا - البته از روی دلسوزی برای احقاق حقوق مردم - در مورد ردصلاحیت نمایندگان مجلس داشته‌ام، گاه مؤثر واقع می‌شد و گاه هیچ تأثیری در آرای شورا نداشت. امید است با  اجرای سیاست‌های کلی ا نتخابات و اینگونه مطالبات مردم حق‌گرایی دستگاه‌های حکومتی را بهتر از گذشته حس نموده و در انتخابات مشارکتی پرشورتری داشته باشند.

بنده خدا علی لاریجانی 


نیاز جامعه به نشاط سیاسی از زبان رییس جمهور اسبق

سید محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین در پیامی خطاب به اعضای حزب جوانان ایران اسلامی، ضمن «سرد و فسرده» توصیف کردن فضای سیاسی کنونی در جمهوری اسلامی نوشته است: «جامعه نیاز به نشاط، امید و اشتیاق به شرکت در عرصه سرنوشت دارد.»

او ابراز امیدواری کرده است همه احزاب « در این برهه حساس، مسئولیت خود را نسبت به میهن و مردم به درستی بشناسند و در انجام آن مسئولیت موفق باشند.»

برخی تحلیلگران این پیام را به ضرورت شرکت اصلاح طلبان و حامیان رای دهنده به اصلاحات در انتخابات تفسیر کرده اند. هر چند نهاد اجماع ساز اصلاح طلبان  هنوز درباره حمایت از همتی یا مهرعلیزاده به نتیجه نرسیده است.

شب گذشته نیز فهرست نهاد اجماع‌ساز اصلاح طلبان (جبهه اصلاحات ایران) برای انتخابات شورای شهر تهران اعلام شد.

حمایت شورای هم اندیشی اهل سنت از رییسی

شورای هم اندیشی اهل سنت ایران ، به این نتیجه رسیده است  که آیت الله سید ابراهیم رئیسی می تواند گزینه ی مناسب این دوره از انتخابات ریاست جمهوری باشد.

 این شورا با صدور بیانیه ای تاکید کرده است : شورا امید دارد ایشان پس از توفیق در انتخابات پیش رو ، در عرصه خدمت به مردم بزرگ ایران با توکل بر خداوند رحمان و همکاری سایر قوا و بهره گیری از نیروهای شایسته و توانمند کشور به ویژه نخبگان اهل سنت ایران گام های اساسی بردارد و در کنار خواسته های عمومی ملت ایران ، مطالبات به حق و قانونی اهل سنت و اقوام ایران را جامع عمل پوشاند .

طی چند روز گذشته اخبار ضد و نقیضی از حمایت مولوی عبدالحمید (امام جماعت اهل سنت) از رییسی منتشر  شد .


انتشار تصویر نام هایی که همتی به رییسی داد

شب گذشته پس از پایان مناظره سوم نامزدها تصویری از کاغذی که همتی روی آن اسامی ابربرهکاران بانکی را نوشته بود -و آن در مناظره به رییسی تحویل داد- در فضای مجازی منتشر شد.

 هیچ نامزدی هنوز انصراف نداده است

نزدیک به یک هفته تا روز انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ باقی مانده و هنوز هیچیک از نامزدها به نفع دیگری انصراف نداده است.  قاضی زاده هاشمی و زاکانی اعلام کرده اند که تا پایان انتخابات در صحنه رقابت ها حضور خواهند داشت. برخی شایعات از انصراف زاکانی حکایت داشت که رییس ستاد انتخاباتی زاکانی این شایعه را تکذیب کرد. مهرعلیزاده نیز هنوز به نفع همتی کنار نرفته است و سعید جلیلی نیز به گواه برخی اظهار نظرها قصد کناره گیری ندارد. باید در روزهای آینده منتظر ماند و دید که آیا در انتخابات این دوره نامزدهایی حاضر خواهند بود به نفع دیگری صحنه را ترک کنند؟ 

دیدگاه کاربران

ناشناس۲۰۳۷۹۵۶۱۶:۵۴:۰۷ ۱۴۰۰/۳/۲۳
حالا همتی تازه باید ابر بدهکاران را اعلام کند؟
ناشناس۲۰۳۷۹۶۴۱۶:۵۶:۱۱ ۱۴۰۰/۳/۲۳
نتیجه این همه انتخابات شده این که می بینیم.
ناشناس۲۰۳۷۹۸۸۱۷:۰۳:۴۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
رای من چه تاثیری دارد؟
ناشناس۲۰۳۸۰۱۲۱۷:۱۵:۲۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
درود بر رئیسی که هیچ خط قرمزی برای مبارزه با فساد ندارد.
ناشناس۲۰۳۸۰۱۵۱۷:۱۶:۴۳ ۱۴۰۰/۳/۲۳
اگر همتی احتمال میداد آقای رئیسی لیست بدهکاران بانکی را منتشر میکنه هرگز این لیست را به ایشان نمیداد!..
ناشناس۲۰۳۸۱۰۸۱۸:۰۳:۰۷ ۱۴۰۰/۳/۲۳
دولت دارد همچنان از ستادکرونا استفاده ابزاری و سیاسی امنیتی میکند ..
ناشناس۲۰۳۸۱۷۳۱۸:۴۰:۰۶ ۱۴۰۰/۳/۲۳
با اینهمه اقبال به آیت اله رییسی ایشان به حتم بالاترین رای تاریخ انتخابات را انشالله رقم میزنند
ناشناس۲۰۳۸۲۹۶۲۰:۰۰:۰۳ ۱۴۰۰/۳/۲۳
همتی یه جوری میگه تحریم ها و تبادل با جهان مهمه انگار بقیه میگن مهم نیست. بقیه هم میگن مهمه فقط فرق حرفشون اینه که بقیه میگن حالا که طرف های خارجی دست از تحریم بر نمی دارن باید کاری کرد تحریم کم اثر بشه ولی همتی با خوش خیالی فکر می کنه اگه رئیس جمهور بشه تحریم ها رو بر می داره
ناشناس۲۰۳۸۳۰۱۲۰:۰۲:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۳
همتی کسیه که اگه رئیس جمهور بشه مشکلات رو حل نمی کنه بعد هم میگه تقصیر تحریم ها و تصویب نشدن فلان و بهمانه
ناشناس۲۰۳۸۳۰۸۲۰:۱۱:۱۳ ۱۴۰۰/۳/۲۳
بايد توجه داشت كه اقبال اكثريت روستائيان به رئيسي هست كه اكثريت آنان نيز به فضاي مجازي دسترسي ندارند.
ناشناس۲۰۳۸۳۰۹۲۰:۱۲:۴۸ ۱۴۰۰/۳/۲۳
ابر بدهکاران بانکی توسط قوه قضاییه محاکمه شده اند همتی روغن ریخته را نذر امامزاده کرد.
ناشناس۲۰۳۸۳۶۶۲۰:۵۴:۴۲ ۱۴۰۰/۳/۲۳
آقای همتی ابر بدهکاران اول چگونه بوجود آمدند یهویی وام گرفتند آنهم نجومی یهویی پس ندادند چرا جور بی تدبیری شما را باید قوه قضائیه بدهد .یکنفر ۵۰ ملیون وام بگیره یک وامش عقب بیفته بانک از حساب ضامن بدون اجازه برمیداره ضامن این افراد چه کسانی بودند
ناشناس۲۰۳۸۵۵۴۲۳:۰۳:۰۲ ۱۴۰۰/۳/۲۳
رای دهندگان به روحانی هیچوقت به رئیسی رای نخواهند داد.
یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 2. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 3. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 4. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 5. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 6. نامه ۲۱ اندیشکده اقتصادی و سیاست خارجی به آیت‌الله رئیسی/ضرورت تحول ساختاری و سازمانی در وزارت امور خارجه

 7. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 8. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

 9. در جلسه رئیس بنیاد شهید با رئیس جمهور منتخب چه مسائلی مطرح شد؟

 10. رهاسازی آب سد کرخه، از سوسنگرد تا هورالعظیم

 11. جهانگیری: طعم تلخ مشکلات را چشیده‌ایم /در مقابل فریادهای مردم کاملاً بی‌پاسخ هستیم / این تعهد را می‌دهیم که خسارت مردم پرداخت خواهد شد

 12. المپیک توکیو| نخستین مدال برای کاروان ایران/ فروغی طلایی شد

 13. جزئیات کمیاب‌ شدن تنها داروی کرونا و فروش و تزریق آن در بازار آزاد/ رمدسیویر دوزی چند؟

 14. نگاهی به بازار انرژی / ۳ سه پروژه ای که زنگنه از آنها غافل شد

 15. شهادت چهار تن از رزمندگان قرارگاه قدس در درگیری با اشرار

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 8. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 9. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 10. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 11. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 12. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 13. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 14. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 15. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 16. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 17. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 18. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 19. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 20. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 21. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 22. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 23. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

 24. کاروان‌ جدید تانکرهای آبرسان سپاه به خوزستان رسید

 25. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 14. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 15. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 16. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 17. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 18. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 19. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 20. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 21. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

 22. یک سؤال پیرامون حاشیه سفر اختصاصی ۳ نماینده مجلس

 23. حضور جهانگیری در استان خوزستان

 24. معاون اول رئیس جمهور: از زخم زبان‌ها، ذره‌ای ناراحت نمی‌شویم/ آنچه مردم ایران را رنج می‌دهد، تبعیض است

 25. روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شود

آخرین عناوین