مینو محرز درباره عملکرد وزیر بهداشت با مردم موافقم/ بساط واکسن در ناصرخسرو جمع شود

اجتماعی،   4000303092

«همچنان خرید و فروش‌ها در ناصرخسرو به‌راه است و واکسن کرونا آنجا تهیه می‌شود. در حالی که بهتر است مردم بدانند با توجه به شرایط نگهداری واکسن کرونا و زنجیره سرد بعید است که واکسن‌های موجود در ناصرخسرو قابل اعتماد باشند.»

درباره عملکرد وزیر بهداشت با مردم موافقم/ بساط واکسن در ناصرخسرو جمع شود
مینو محرز بی‌شک یکی از معروف‌ترین چهره‌های پزشکی در کشور است؛ متخصص عفونی که در آن سال‌هایی که نام ویروس اچ‌ای‌وی نه تنها ترسناک که تابو بود، در برنامه‌های تلویزیونی و رسانه‌ها حاضر می‌شد تا مردم را نسبت به بیماری ایدز آگاه کند. طی یک سال و چند ماه اخیر نیز که ویروس کرونا همه‌گیر شده،‌نه تنها بیشتر از همیشه اسم او را در تیترهای خبری می‌بینیم که اتفاقا واکنش‌ها به اخباری که از سوی او اعلام می‌شود، بیشتر از همیشه است.

وی در گفتگو با خبرآنلاین پاسخ داد:

از واکسن کرونای تولید داخل چه خبر؟ در چه مرحله‌ای هستیم؟

فاز سوم شروع شده و در حال انجام هستیم، روزانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در استان‌های تهران و البرز واکسن تزریق می‌کنند تا نتایج علمی فاز سوم به سرانجام برسد. نوبت دوم این واکسن‌ها هم که انجام شود می‌توانیم از لحاظ عوارض و میزان آنتی‌بادی و شاخص‌های علمی به نتیجه برسیم و بعد هم برای تولید انبوه آماده شویم.

بر این اساس بعید است که به پیش‌بینی قبلی برسیم و تا پایان خرداد وارد فاز تولید انبوه بشویم؟

درباره اینکه تولید انبوه کی اتفاق میفتد اطلاعاتی ندارم و من فقط از بخش علمی پروسه ساخت واکسن داخلی اطلاع دارم ولی کار علمی ما تا آغاز تابستان به نتیجه می‌رسد.

چه زمانی به واکسیناسیون عمومی می‌رسیم؟

با توجه به برنامه ساخت واکسن داخلی و اینکه واکسیناسیون در دنیا در حال انجام است و صادرات واکسن به سایر کشورها افزایش می‌یابد، باید از اواخر شهریور واکسیناسیون توده مردم آغاز شود.

روند واکسیناسیون فعلی در گروه سالمندان را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به هرحال واکسیناسیون آغاز شده و روندش در حال انجام است، کندی و مشکلاتی هست که بخشی از آن به کمبود واکسن و بحث واردات برمی‌گردد که مساله جهانی است، یعنی کشورهای سازنده برای واکسیناسیون خودشان اولویت دارند و به این ترتیب واکسن کمتری را به سایر کشورها صادرات می‌کنند.

صحبت‌های در بحث «واکسن‌خواری» می‌شود، هرچند که اطلاعات مستندی نداریم اما شنیده می‌شود که برخی از پزشکان درخواست سهمیه برای همکاران خود در مراکز و مطب‌ها دارند و این واکسن‌ها را در اختیار نزدیکان خود قرار می‌دهند، شما اطلاعاتی دارید؟

خیلی بعید می‌دانم چنین چیزی درست باشد، همه پزشکان و کادر درمان از همان ابتدای شیوع کرونا مشغول خدمت بوده‌اند و بعید است چنین اتفاقی بیفتد و پزشکی برای اقوام خودش واکسن بگیرد. بجای این موضوعات بهتر است سراغ واکسن‌هایی برویم که در ناصرخسرو در حال خرید و فروش است. باید جلوی بساط ناصرخسرو گرفته شود که از پیش از انقلاب تا همین حالا دارو به شکل غیرقانوین در آنجا خرید و فروش می‌شود.

موضوع خرید و فروش واکسن کرونا در خیابان ناصرخسرو جدی است؟

بله متاسفانه، همچنان خرید و فروش‌ها در ناصرخسرو به‌راه است و واکسن کرونا آنجا تهیه می‌شود. در حالی که بهتر است مردم بدانند با توجه به شرایط نگهداری واکسن کرونا و زنجیره سرد بعید است که واکسن‌های موجود در ناصرخسرو قابل اعتماد باشند.

شما از نظر پزشکان و متخصصان به‌عنوان یک رفرنس و منبع معتبر علمی محسوب می‌شوید و در مصاحبه‌هایی که با متخصصان و مسئولان وزارت بهداشت داریم بر این مساله تاکید می‌کنند اما در بحث کرونا برخی از مخاطبان و عموم مردم گاهی کامنت‌ها و نظرات انتقادی‌ای به شما دارند و معتقدند که بیشتر مطابق با نظرات دولت‌مردان صحبت می‌کنید؟ چه نظری دارید؟

من هرگز آدم سیاسی‌ای نبوده‌ام و همیشه سعی کرده‌ام سلامت مردم در اولویتم باشد و جز برای سلامت جامعه صحبتی نمی‌کنم، نظر مردم برای من مهم است اما قضاوت‌هایی که گفته می‌شود بیشتر از تناقض‌گویی‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی می‌آید. عکس مرا در کنار سخنانی می‌گذارند که پایه علمی ندارد و یا صحبت‌هایم تقطیع می‌شود که شیطنت‌آمیز است و متاسفانه مردم به این‌ها استناد می‌کنند.

من این‌ها را به حساب «اینفودمی» می‌گذارم و حق می‌دهم که در این اپیدمی اطلاعات غلط، قضاوت‌های اشتباه پیش بیاید و مردم گرفتار اطلاعات اشتباه شوند و با توجه به ترس و نگرانی که وجود دارد، به این موضوع بیشتر دامن زده می‌شود. برخی هم استقبال می‌کنند که مردم دچار این قضاوت‌ها درباره من بشوند. اما من همیشه یک معلم یک معلم و عاشق کارم بوده‌ام و توجهی به این مسائل نمی‌کنم و همچنان به کارم ادامه می‌دهم.

نظر شما درباره عملکرد وزارت بهداشت و خصوصا وزیر بهداشت چیست؟ برخی معتقدند وزیر بهداشت گاهی در بحث کرونا احساسی عمل می‌کند.

در مجموع عملکرد وزارت بهداشت می‌توانست خیلی بهتر باشد، متاسفانه علی‌رغم تلاش‌ها ضعف‌هایی هم داشتیم، در برخی موارد حساب‌نشده و هول عمل کرده‌ایم، مثلا در خصوص انجام تست‌های کرونا از همان ابتدا باید بهتر از این عمل می‌کردیم، درباره عملکرد دکتر نمکی نظر من همان نظر مردم است و با آنچه که مردم فکر می‌کنند موافق هستم.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

 2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

 3. رمزگشایی از مواضع اخیر امیر عبداللهیان

 4. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

 5. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

 6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

 7. نسخه راغفر برای مهار تورم/ توضیح امیرعبداللهیان درباره زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای/ پاسخ عراقچی به کیهان درباره گریه وندی شرمن در مذاکرات برجام

 8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

 9. سناریوهای احتمالی در مورد آینده برجام

 10. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

 11. اتهام‌زنی‌های علی‌اف به ایران در گفت‌وگو با رسانه ترکیه‌ای / کامیون‌های ایران باید مالیات پرداخت کنند

 12. سخنی با برادرمان آقای عراقچی

 13. مقام سابق آمریکایی: اسرائیل تا ۲۰ سال دیگر وجود نخواهد داشت

 14. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

 15. سردرگمی سیستماتیک مردم

 16. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

 17. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

 18. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

 19. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

 20. به نام فقرا به کام اغنیا

 21. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

 22. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

 23. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

 24. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

 25. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

ابر آروان

آخرین عناوین