در نامه به قالیباف مطرح شد: محمود فرشیدی وزیر سابق آموزش و پرورش :اشکالات کارشناسی جدی در لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان وجود دارد

فرهنگی،   4000222105
محمود فرشیدی وزیر سابق آموزش و پرورش :اشکالات کارشناسی جدی در لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان وجود دارد

به گزارش الف محمود فرشیدی (وزیر سابق آموزش و پرورش) و دبیر کانون تربیت اسلامی طی نامه‌ای به رییس مجلس خواستار توجه جدی به اشکالات  لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان شد و نوشت:اشکالات کارشناسی جدی در این لایحه وجود دارد که اگر با پشتوانه لازم پژوهشی، علمی و تجربی با مشارکت نمایندگان فرهنگیان اصلاح نشود اهداف اصلی آن از جمله ارتقای شایستگی‌های مستمر معلمان، افزایش انگیزه و ارتقاء سطح منزلت و معیشت معلمان و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان محقق نخواهد شد و پایه‌های سند تحول بنیادین متزلزل می‌گردد.

 

متن کامل نامه به این شرح است:

 

جناب آقای دکتر قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی 

سلامٌ علیکم، با آرزوی قبولی طاعات و عبادات و توفیق خدمت بیش از پیش به مردم شریف ایران و با تشکر از عنایت نمایندگان محترم مجلس انقلابی یازدهم به حل مشکلات آموزش و پرورش و فرهنگیان عزیز،

 از آنجا که در اسفند ماه 1399 پس از یک وقفه حدود هشت ساله سرانجام لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، در هیئت دولت تصویب و برای بررسی به مجلس شورای اسلامی ارسال و اکنون در دستور کار کمیسیون آموزش و تحقیقات قرار دارد، ضمن تأکید بر تصویب و اجرای سریع، صحیح و دقیق این لایحه، به استحضار می‌رساند اشکالات کارشناسی جدی در این لایحه وجود دارد که اگر با پشتوانه لازم پژوهشی، علمی و تجربی با مشارکت نمایندگان فرهنگیان اصلاح نشود اهداف اصلی آن از جمله ارتقای شایستگی‌های مستمر معلمان، افزایش انگیزه و ارتقاء سطح منزلت و معیشت معلمان و پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان محقق نخواهد شد و پایه‌های سند تحول بنیادین متزلزل می‌گردد.

عناوین برخی اشکالات لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان عبارتند از: 

 
لایحه از تضاد و ناهماهنگی در بخش‌های مختلف رنج می­برد از جمله:

الف- تضاد درونی برخی از مواد لایحه، مانند مفاد ماده چهار و تبصره‌های آن که(ناظر بر فاصله حداقل شش سال میان رتبه‌های دوم تا پنجم است) با ماده یک(که از جمله اهداف لایحه را تقویت انگیزه و عملکرد رقابتی دانسته) تضاد داشته بلکه ناقض و نافی آن است چرا که این میزان فاصله عملاً موجبات تضعیف انگیزه و رقابت نه تقویت آن را فراهم می‌نماید.

ب- مغایرت این لایحه با نظام رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی از جمله توقف شش ساله معلمان(سنوات) در این لایحه با نظام جاری در این مراکز که امکان کسب رتبه عالی یعنی استاد تمام در سنوات میانی خدمت با کسب شایستگی‌های تعیین شده فراهم است در حالیکه در لایحه رتبه‌بندی معلمان همانند گذشته سنوات خدمت ملاک رتبه‌بندی است.

 
زیرساخت‌ها و ابزار لازم اجرایی از جمله کیفیت سنجش و ارزیابی معلمان پیش‌بینی نشده است. و در حال حاضر شیوه مناسبی برای سنجش عملکرد و ارزشیابی کار معلم در نظام آموزش و پرورش کشور وجود ندارد و این امر در لایحه رتبه‌بندی معلمان به آیین‌نامه اجرایی احاله شده است که تجربیات چهار دهه نشان می‌دهد این نوع تفویض‌ها اجرای قانون را متوقف و یا طولانی می‌نماید و ماهیت قانون و اهداف آن را استحاله می‌نماید و زمینه را برای گزارش‌ها و آمارهای به دور از واقعیت فراهم می‌نماید و لذا لازم بلکه واجب است مجلس محترم نسبت به سنجش صلاحیت و ارزیابی معلمان قانون‌گذاری نماید و دولت را موظف به اجرای آن نماید. با این روش مجلس محترم اقتضایات اجرای قانون را در قانون‌گذاری رعایت می‌نماید.

 
رتبه‌بندی معلمان به عنوان یک عامل مستقل بدون ارتباط با عوامل تأثیرگذار در جریان تربیت و یادگیری مانند جذب معلمان، مدیریت مدرسه، خانواده، کتاب و مواد و رسانه‌های آموزشی، ارزشیابی و مهم‌تر از همه این‌ها هویت مدرسه به عنوان کانون تعلیم و تربیت رسمی، عمومی و زیر نظام‌های ششگانه سند تحول ساده انگاری است و در درون این مجموعه بی‌سامان تیری در تاریکی انداختن است.

 
بر اساس سند تحول و سیاست‌های کلی آموزش و پرورش، معلم کارمند نیست بلکه یک شخصیت علمی-تربیتی است. اما مواد مختلف لایحه و مبنای آن یعنی قانون مدیریت خدمات کشوری از جمله مواد 67 و 68، برای عموم کارمندان دولت و کاملاً کمّی و ناسازگار با وظایف معلمی و محتوای سند تحول است، لازم است به علت کیفی بودن فعالیت‌های معلمان، نظام حقوق و مزایای معلمان مثل هیئت علمی دانشگاه‌ها، قضات و... مستقل از قانون مدیریت خدمات کشوری و بر اساس وظایف مطرح در سند تحول تنظیم و اجرا گردد. و نظام جذب، نگهداشت و ارتقای یکپارچه آموزشی از پیش‌دبستانی تا پایان تحصیلات تکمیلی مدبرانه به دور از شعارزدگی، تدریجی و آزمایشی و مبارزه با انحراف و فساد در درون و بیرون نظام آموزشی، با ساختار مناسب تدوین و استقرار یابد تا رضایت اماممان(قدس الله نفسه الشریف) را داشته باشیم که فرمودند معلمین و همه کسانی که در این شغل معلمی به سر می‌برند باید بدانند که شغلشان بسیار مهم است، باید توجه کنند که بچه از ابتدا خوب بار بیاورند که دانشگاه دیر است... باید توجه کنند که دوره مدارس مهم‌تر از دانشگاه است چرا که رشد عقلی بچه‌ها در این دوره شکل می‌گیرد( 29 اسفند 1367)

 
تبصره ماده 7 که بازنشستگان را مشمول این طرح نمی‌داند نیز مغایر با اهداف و اصول سند تحول است.(در راهکار 4-10 سند تحول آمده است: طراحی و استقرار نظام خاص بازنشستگی فرهنگیان برای بهره‌مندی فزون‌تر از تجربیات مفید) استقرار نظام بازنشستگی خاص بازنشستگان آثار مثبت فراوانی در کیفیت بخشی فعالیت‌ها دارد.

با عنایت به موارد فوق الذکر، انتظار داریم دستور فرمایید این لایحه با پیشینه کاوی، تجربیات بین‌المللی، فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی و اسناد تحولی و منویات امام و مقام معظم رهبری و اقتضایات اجرایی توسط گروه‌های نخبگانی متعهد و متدین بدون آلودگی‌های فکری و مادی و معلمان و نمایندگان خانواده‌ها به طور مستمر در یک بازه زمانی مشخص بررسی گردد تا ضمن اجرای قانون مصوب برنامه ششم بر زمین مانده، شاهد تحول در نظام تعلیم و تربیت با افزایش شایستگی‌های معلمان، امانت‌داران جامعه و خانواده، انگیزه و ارتقاء سطح معیشت و منزلت فرهنگیان عزیز باشیم. کانون تربیت اسلامی نیز آمادگی خود را در این زمینه بدون هیچ‌گونه چشم داشت مادی و نامی اعلام می‌دارند. 

با تشکر و سپاس فراوان 
دبیر کانون تربیت اسلامی 
محمود فرشیدی

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 2. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 3. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 4. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 5. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 6. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 7. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

 8. آفتاب یزد:‌ شورای نگهبان به داد پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی رسید / اصلاح‌طلبان تاوان حمایت از روحانی را دادند

 9. پرس تی وی: دستورکار آمریکا تعلیق تحریم‌ها است نه لغو آنها

 10. نتیجه انتخابات شوراهای اسلامی تهران، ری و تجریش اعلام شد/چمران نفر اول

 11. صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟

 12. جشن پیروزی حامیان سید ابراهیم رئیسی در مشهد

 13. بهترین سایت فروش قطعات تزئینات خودرو در ایران کدام است؟

 14. واکنش پمپئو به انتخاب ابراهیم رئیسی

 15. واکنش ضرغامی به انتشار یک مصاحبه جعلی به نام او

 16. فساد ستیزی در قوه قضاییه با قوت ادامه می‌یابد

 17. کارشکنی دولت در فرایند انتخابات

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 5. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 13. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 14. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 15. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 16. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 17. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین