موج سیاه‌نمایی و توهین به خیّرین در سریال‌های خانگی/ آیا ساترا پیگیری خواهد کرد 

فرهنگی،   4000222080

سریال‌های خانگی که عمدتاً مسیرِ انهدام ساختمانِ خانواده و ابتذال در سبک زندگی و رفتار اجتماعی را طی می‌کنند، حالا کارشان به اهانت به خیّرین رسیده است.

موج سیاه‌نمایی و توهین به خیّرین در سریال‌های خانگی/ آیا ساترا پیگیری خواهد کرد 

زمانی وقتی جلوی تلویزیون می‌نشستیم یا با خانواده به سینما می‌رفتیم و حتی نیم‌نگاهی به نمایش‌خانگی داشتیم این‌قدر به اصالت خانواده ایرانی حمله نمی‌شد. هیچ‌وقت از دیدن سکانس‌ها و پلان‌های آن سریال یا فیلم خجالت نمی‌کشیدیم. الان هم سریال‌ها را نمی‌توان خانوادگی دید و هم فیلم‌ها و حتی کودکان را نمی‌توان با کارتون‌ها و انیمیشن‌ها تنها گذاشت.  

به گزارش تسنیم، از زمانی به ساختمان خانواده در تلویزیون ضربه وارد شد که لاکچری‌بازی در ساخت و نمایش آگهی‌های بازرگانی به اوج خودش رسید. در شبکه نمایش‌خانگی، سریال‌ها برای دیده شدن به دیواره تجمل و اشرافی‌گری تکیه زدند. همه‌چیز در تلویزیون، سینما و نمایش‌خانگی به جای ارائه هنر، مسیرِ بیزنس و سرمایه‌داری را پیش گرفت. خنده خنده، فرهنگ خانواده از دنیای تصویر کنار رفت.

شاید بیشتر از سینما و تلویزیون، نمایش‌خانگی به دنبال تقابل با خانواده و نگاه جمعی است. همه کاراکترهایشان دنبالِ به ثمررساندن خودخواهی درونی‌اند که دورنمایش جز القای ناامیدی و عدم تشکیل خانواده نیست. فقط کارگردان محترم سعی کرده با جلوه‌های ویژه اشرافی‌ و سلبریتی‌های خوش رنگ و لعاب، سبک زندگی نادرست و حرف‌های ضداخلاقی و ضدخانوادگی‌اش را در قالب این جذابیت‌های کاذب به جامعه منتقل کند.

این بلبشویی که سریال‌های خانگی، سینما و بی‌برنامگی‌های تلویزیون ایجاد کرده‌اند و جامعه را به سمتی غیر از خانواده سوق می‌دهند، کلیدهای اولیه‌اش را سریال‌های ترکیه‌ای پر زرق و برق و برنامه‌های شبانه شبکه‌های تازه‌وارد ماهواره‌ای زده‌اند. آن زمان که بر طبلِ تجردگرایی، ازدواج سفید و دردسرهای داشتن خانواده می‌کوبیدند و گوشه گوشه سریال‌ها و فیلم‌هایشان بوی خیانت و عشق‌های چند سویه می‌داد!

علاوه بر وضعیت اسفناکِ خانواده، تکیه بر تجمل و کپی‌برداری از سریال‌های ترکیه‌ای و ابتذال در نمایش‌خانگی، حالا نوبت به زیر سؤال بردن جامعه خیریه و خیّرین در این سریال‌ها رسیده است. وقتی در "ملکه گدایان" با نام شبیر و در پسِ پرده "دراکولای" مهران مدیری  و حتی "سیاوش" قصه‌ها به گونه‌ای پیش می‌روند که به خیّرین توهین شود. 

نگاهی به سریال‌های "دراکولا"، "ملکه گدایان" و "سیاوش"، نشان می‌دهد که چه تصویری از خیّرین و خیریه‌ها نمایش می‌دهند؟ در دراکولا همچون هیولا، کامران کامروا که نقش آن را مهران مدیری ایفا می‌کند، مردی ثروتمند، زن‌باره، شهوت‌ران و فاسد است که سایت شرط‌بندی در خارج از کشور را توسط پسرش اداره می‌کند.

این شخصیت در سریال، به صورت زیرزمینی در تولید بیت‌کوین نقش فعال دارد و از پوشش خیریه برای پول‌شویی استفاده می‌کند. او نام خیریه خود را "تا بیخ" گذاشته‌ است و با ادبیاتی از خیریه خود تعریف می‌کند که انسان شرمش می‌شود این توصیفات را در کنار خانواده ببیند و بشنود.

در سریال "ملکه گدایان" نیز خانم ملکه و دار و دسته‌اش در پوشش خیریه، شیرخوارها را از سطح شهر جمع‌آوری می‌کنند و از آن‌ها کودکان کار می‌سازد تا بخشی از تولیدات مواد مخدر خود را توسط آن‌ها به فروش برساند. تأسف‌بار است که یکی از شخصیت‌های محوری که در کار قاچاق نوزاد است، نامش شبیر (تداعی‌کننده نام شیرخوارگاه شبیر) است. 

نکته‌ای که در جریان گپ و گفت مهمان برنامه "جشن رمضان" مطرح شد و قابل توجه است؛ چرا در روزگاری که بزرگ‌ترین شیرخوارگاه کشور به نام شبیر در جنوبی‌ترین نقطه پایتخت به این فرزندان بی‌پناه خدمات می‌دهد، این‌گونه باید مورد تمسخر کارگردان و نویسنده این سریال قرار گیرد؟

از طرفی دستمایه تکراری و استفاده از سوژه کودکان کار باز هم به همان شکل در سریال "سیاوش" تکرار شده است. این بار نصرت خالقی (رضا کیانیان) که او هم نماد آدم بده‌ی فیلم است، اقدامات کثیف خود را در پوشش خیریه‌ای انجام می‌دهد که باز هم در آن کودکان و نوجوانان را نگهداری می‌کنند. 

حسن حمزه‌زاده مستندساز، خبرنگار و مدیر مجمع خیرین کشور میهمان بیست و هشتمین "جشن رمضان 1400" و با بابک افرا و زینب پورابراهیم هم‌کلام شد. او وقتی درباره بزرگ‌ترین شیرخوارگاه کشور با عنوان شیرخوارگاه شبیر صحبت می‌کرد لب به گلایه گشود و از سریال‌های خانگی انتقاد کرد.

حمزه‌زاده با بیان اینکه بزرگ‌ترین شیرخوارگاه کشور با عنوان شیرخوارگاه شبیر سال پیش به همت خیرین افتتاح شد، اظهار کرد: "متأسفانه در سریال‌های نمایش‌ خانگی دیده شده کسی که بچه‌ها را جمع‌آوری و به کارهای نامشروع می‌کشاند شبیر است؛ الان در فضای کشور چند سریال نمایش‌خانگی به روز به خیّرین اهانت می‌کنند. در حالی که می‌دانید سینماها به محاق رفته و سریال‌سازی تلویزیون هم آن رونق گذشته را ندارد و شبکه‌های خانگی سکان‌دار اصلی سریال‌سازی‌اند؛ واقعاً کسانی که روی این موضوعات متمرکز می‌شوند دنبال چه اهدافی‌اند و دودشان به چشم چه کسانی می‌رود؟"

این گلایه و انتقاد، واقعاً این سؤال را پیش می‌آورد که ساترا (سازمان تنظیم و مقررات صوت و فراگیر صداوسیما) به عنوان ناظر بر پخش و توزیع سریال‌های خانگی و مسئولین و دست‌اندرکاران ارشاد در هنگام مجوز ساخت و تولید، چرا این مسیر را جلوی دیدِ مخاطب قرار داده‌اند؟ 

روزی با اشرافی‌گری و تجمل به ساختمانِ ساده‌زیستی و سبک زندگی مردم ضربه می‌زنند، روزی با ابتذال و کپی‌برداری از سریال‌های دستِ چندم ترکیه‌ای کانونِ خانواده را نشانه می‌گیرند و روزی هم با نوع پرداخت پیش‌‌پاافتاده و گاهی هم پرطمطراق به نکاتِ به روز اجتماعی خصوصاً خیریه و خیرین و کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست می‌پردازند و تلاش‌های گروه‌ها و تشکل‌های مختلفی را زیر سؤال می‌برند.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 2. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 3. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 4. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 5. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 6. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 7. جلیلی: دولت نیازمند کمک مردم است

 8. آفتاب یزد:‌ شورای نگهبان به داد پزشکیان، جهانگیری و لاریجانی رسید / اصلاح‌طلبان تاوان حمایت از روحانی را دادند

 9. پرس تی وی: دستورکار آمریکا تعلیق تحریم‌ها است نه لغو آنها

 10. نتیجه انتخابات شوراهای اسلامی تهران، ری و تجریش اعلام شد/چمران نفر اول

 11. صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟

 12. جشن پیروزی حامیان سید ابراهیم رئیسی در مشهد

 13. بهترین سایت فروش قطعات تزئینات خودرو در ایران کدام است؟

 14. واکنش پمپئو به انتخاب ابراهیم رئیسی

 15. واکنش ضرغامی به انتشار یک مصاحبه جعلی به نام او

 16. فساد ستیزی در قوه قضاییه با قوت ادامه می‌یابد

 17. کارشکنی دولت در فرایند انتخابات

پربحث‌های هفته

 1. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 5. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 6. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 7. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 8. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 11. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 12. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 17. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 18. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 19. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 22. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 23. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 24. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 25. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

ابر آروان

آخرین عناوین