افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

جهان،   4000219012 ۵۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

یک پایگاه خبری آمریکایی در مطلبی درباره ترور فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران توسط دولت تروریست آمریکا، نوشت که در این عملیات مأموران رژیم صهیونیستی و منطقه کردستان عراق نیز همکاری کردند.

افشای جزئیات جدید از طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

به گزارش فارس، پایگاه خبری «یاهو نیوز» شامگاه شنبه در مطلبی به ارائه جزئیات بیشتری درباره عملیات ترور جنایتکارانه سردار سپهبد حاج «قاسم سلیمانی»‌ فرمانده شهید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به دست نظامیان تروریست آمریکایی پرداخت.

در این گزارش تفصیلی، به ابعاد همکاری‌های تروریست‌های آمریکایی با رژیم صهیونیستی و مأموران امنیتی کردستان عراق اشاره شده و تصریح شده که این عملیات، بر وضعیت راهبردی دولت کنونی آمریکا به ریاست «جو بایدن» در منطقه طی سال‌های آینده اثرگذار خواهد بود.

در ابتدای این مطلب که توسط «جک مورفی» و «زک دورفمن» نوشته شده، آمده است: «سه تیم از مأموران دلتا فورس در ژانویه گذشته از مکان‌های پنهان در فرودگاه بین المللی بغداد با دوربین‌های خود اطراف را زیر نظر داشته و منتظر هدف خود بودند: قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده نظامی ایران. آنها با لباس‌های مبدل کارگران تعمیرات، در ساختمان‌های قدیمی یا وسایل نقلیه کنار جاده مخفی شده بودند».

این پایگاه خبری ادامه می‌دهد: «یک شب خنک و ابری بود و ضلع جنوب شرقی فرودگاه با اطلاعیه‌ای دیرهنگام [توسط آمریکایی‌ها] برای یک تمرین آموزشی نظامی بسته شده بود - یا البته به دولت عراق اینطور گفته شده بود. سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند. دوربین یکی از ‌تک‌تیراندازها به طور مستقیم به سفارتخانه آمریکا در بغداد متصل شده بود، جایی که فرمانده نیروی زمینی دلتا فورس با کارمندان پشتیبانی مستقر بود».

همکاری یک گروه امنیتی منطقه کردستان عراق با تروریست‌های آمریکایی

یاهونیوز نوشت: «تک‌تیراندازی  کردن در فاصله دور با عوامل محیطی مختلفی از جمله باد درگیر است... یکی از اعضای گروه مبارزه با تروریسم (CTG) ، واحد ویژه‌ کردستان عراق که ارتباطات عمیقی با [واحد] عملیات‌های ویژه آمریکا دارد، به آنها کمک کرد تا شدت باد را از محدوده پایین اندازه بگیرند».

نویسندگان این مطلب توضیح دادند: «پرواز از مبدأ دمشق، سوریه، سرانجام پس از چند ساعت تأخیر و بعد از نیمه شب در سوم ژانویه ۲۰۲۰، [در فرودگاه بغداد] به زمین نشست. سه پهپاد آمریکایی بالای آن چرخ می‌زدند. هنگامی که هواپیما از باند به سمت قسمت بسته فرودگاه حرکت می‌کرد، یکی از مأموران کردستانی که لباس کارمندان فرودگاه را پوشیده بود، هواپیما را برای توقف روی آسفالت هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما خارج شد، مأموران امنیتی کردستانی (CTG) نیز که به‌عنوان کارکنان حمل چمدان تغییر قیافه داده بودند، در آنجا حضور داشتند تا او را شناسایی کنند.

 


گروه ضد تروریسم منطقه کردستان عراق

 

[سردار شهید] سلیمانی تازه به فرودگاه بغداد رسیده بود. ژنرال ایرانی و همراهانش سوار دو خودرو شدند و به سمت منطقه ترور حرکت کردند، جایی که تک‌تیراندازان دلتا فورس در کمین بودند».

در ادامه این گزارش آمده است: «آن دو خودرو که در یکی از آنها [سردار شهید] سلیمانی حضور داشت، برای خروج از فرودگاه وارد خیابان شدند. سه تیم ‌تک‌تیرانداز دلتا فورس آماده بودند، ضامن‌های سلاح‌های بلند خود را آزاد کرده و انگشتانشان روی ماشه بود. بالای سر آنها، سه پهپاد بود که درآسمان شب پرواز می‌کردند، دو فروند از آنها به موشک های هِل‌فایر مجهز بودند.

استفاده همزمان آمریکا از اسنایپر و پهپاد

به گفته یک مقام نظامی آمریکایی، در شش ساعت قبل از سوار شدن [سردار شهید] سلیمانی به هواپیما در دمشق، این ژنرال ایرانی سه بار تلفن همراه خود را عوض کرد. در تل آویو، رابطان فرماندهی عملیات ویژه مشترک آمریکا با همتایان اسرائیلی خود برای کمک به ردیابی الگوهای تلفن‌همراه [سردار شهید] سلیمانی همکاری کردند. اسرائیلی‌ها که به شماره‌های [سردار شهید] سلیمانی دسترسی داشتند، آنها را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند، که آنها نیز [سردار شهید] سلیمانی و تلفن فعلی او را تا بغداد ردیابی کردند».

بر این اساس، سفارت رژیم صهیونیستی در واشنگتن به سوالات در این باره هنوز پاسخ نداده است.

این پایگاه خبری همچنین نوشت: «آن مقام نظامی آمریکایی می‌گوید اعضای واحد ارتش مخفی، معروف به گروه ضربت نارنجی نیز همان شب در بغداد در میدان حضور داشتند، تا به‌عنوان متخصصان اطلاعاتی سیگنال‌های بُرد نزدیک، برای بخش تاکتیکی عملیات به ردیابی دستگاه‌های الکترونیکی [سردار شهید] سلیمانی کمک کنند.

همزمان با ورود آن دو خودرو به منطقه ترور، هدایت‌کنندگان پهپادها به سمت خودروها شلیک کردند. دو موشک هل‌فایر به خودروی حامل [سردار شهید] سلیمانی برخورد کردند... راننده خودرو دوم برای گریختن، بیشتر گاز داد. راننده قبل از اینکه تک‌تیرانداز دلتا فورس به سمت خودرو شلیک کند و مجبور به توقف شود، حدود ۹۰ متر حرکت کرد. در زمانی که خودرو نقلیه متوقف شد، سومین موشک هل‌فایر نیز به آن اصابت کرد».

 

 

به گفته مورفی و دورفمن، این مقاله براساس «مصاحبه با ۱۵ مقام کنونی و پیشین آمریکا است که جزئیات جدیدی را درباره ترور [سردار شهید] سلیمانی و ارزیابی‌های طولانی‌مدت دولت [دونالد] ترامپ در مورد ترور ژنرال ایرانی و سایر مقامات عالی‌رتبه ایرانی و گروه‌های تحت حمایت آنها را افشا کردند». این [اطلاعات]، عملیاتی را نشان می‌دهد که پیچیده‌تر از چیزی است که تصور می‌شد و دارای لیست بزرگ‌تری از افرادی است که اهداف احتمالی برای ترور بودند.

تأثیر ترور جنایتکارانه سردار سلیمانی بر ریاست‌جمهوری بایدن

آنها نوشتند: «ترور [سردار شهید] سلیمانی یکی از پرپیامدترین تصمیمات سیاست خارجی دولت ترامپ بود، که تأثیرات آن برای سال‌های آینده بازتاب خواهد یافت و احتمالاً فضای استراتژیک رئیس جمهور بایدن را که اکنون در منطقه با آن روبرو است، شکل می‌دهد... به گفته یک مقام ارشد سابق سیا که طرفدار این ترور بود، این [ترور جنایتکارانه] "به حدی قابل توجه بود که شاهد تغییر شکل خاورمیانه در ۵۰ سال گذشته بودیم و در عرض چند ساعت اتفاق افتاد. این تغییردهنده قواعد بازی بود. "

نقشه ترور این ژنرال ایرانی به اوایل دولت ترامپ برمی‌گردد. در مدتی نه‌چندان طولانی بعد از اینکه مایک پامپئو سکان هدایت سیا را در سال ۲۰۱۷ برعهده گرفت، او گروهی از سران این سازمان را از جمله مرکز ماموریت‌های ضد تروریسم سیا و مرکز فعالیت های ویژه شبه نظامی آن، گردهم آورد».

یک مقام ارشد سابق سیا با بیان اینکه هدف از آن جلسه، بحث در مورد چگونگی ترور سردار شهید سلیمانی بود، توضیح داد: «مقامات سیا، که می‌خواستند حضور آمریکا را در چنین عملیات‌هایی پنهان کنند، برنامه‌های احتمالی مختلفی را برای ترور [سردار شهید] سلیمانی مورد بحث قرار دادند. در همان سال ، پامپئو در جلسات شورای امنیت ملی [آمریکا] نیز  موضوع ترور برترین نظامی ایران را به عنوان بخشی از استراتژی بالقوه، مطرح کرد. در آن زمان، دیگر مقامات شورای امنیت ملی، که برخی از آنها نگران قانونی‌بودن چنین اقداماتی بودند، با طرح مذکور که ارتش آمریکا را نیز دخالت می‌داد، مخالفت کردند».

همان مقام سابق سیا گفت: «با این حال، دیگران از رویکرد ستیزه‌جویانه جدید استقبال کردند. رویکرد "آسمان آبی" پامپئو در قبال ایران پس از دوران محدود [باراک] اوباما، در حال رهاشدن بود. پامپئو در آن زمان گفت "اگر قانونی است، نگران نباشید. این یک مسئله برای وکلا خواهد بود". مقامات سیا گفت‌وگوها را شدیداََ جدی می‌گرفتند زیرا می‌دانستند پامپئو چقدر به رئیس‌جمهور (ترامپ) نزدیک است. متعاقباً سیا برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را برای برای طرح‌های ترور مخفیانه [سردار شهید] سلیمانی انجام داد».

طبق این گزارش، نه پامپئو و نه سازمان جاسوسی سیا به سوالات در این باره پاسخ ندادند.

 

 

مایک پامپئو، یکی از عاملان اصلی ترور سردار دل‌ها

در ادامه این مطلب آمده است: «بحث در مورد ترور [سردار شهید] سلیمانی در کاخ سفید در تابستان ۲۰۱۸آغاز شد، تقریباً در همان زمان که دولت [آمریکا] به طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها را دوباره به عنوان بخشی از استراتژی "فشار حداکثری" بر ایران اعمال می‌کند. اما در آن زمان، برنامه‌ریزان شورای امنیت ملی [آمریکا] به دنبال واحدهای عملیات ویژه پنتاگون و نه شبه‌نظامیان سیا یا گروه‌های نیابتی آنها، تا این حمله را انجام دهند».

ویکتوریا کوتس ، معاون وقت مشاور امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه در این‌باره می‌گوید: «هنوز هم از داخل وزارت دفاع مخالفت‌هایی در برابر این طرح می‌شد. رئیس‌جمهور (ترامپ) گزینه‌هایی می‌خواست اما همیشه توسط پنتاگون منصرف می‌شد. ترور [سردار شهید] سلیمانی یکی از آنها بود، اما پنتاگون همیشه آن را مساوی با جنگ هسته‌ای می‌دانست و می‌گفت که با واکنش روبرو خواهد شد».

یاهونیوز با بیان اینکه اوضاع تا اواسط نوامبر سال ۲۰۱۹ روند جدی‌تری به خود گرفت، افزود: «با شروع تنش‌ها در سراسر منطقه ، مقامات شورای امنیت ملی تماس‌هایی را از مافوق‌های خود دریافت کردند تا مطمئن شوند گزینه ها برای ترور [سردار شهید] سلیمانی در آن زمان مرتب باشند. ما [سردار شهید] سلیمانی را بسیار دقیق زیر نظر داشتیم و این احتمال وجود داشت که او به جایی سفر کند و اتفاقات بسیار بدی برای ایالات متحده بیافتد».

این پایگاه خبری نوشت: «گروه کوچکی از افراد دیگری به همراه کوتس، شامل رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی، مت پوتینگر معاون مشاور امنیت ملی، رابرت گرین‌وی مدیر ارشد خاورمیانه و برایان هوک نماینده ویژه امور ایران در وزارت خارجه، کیت کلوگ مشاور امنیت ملی معاون رئیس جمهور (مایک پانس)، کریس میلر مقام عالی ضد تروریسم در شورای امنیت ملی، نشست‌هایی را به‌طور متناوب آغاز کردند تا درمورد گزینه‌های احتمالی ترور ژنرال ایرانی گفت‌وگو کنند. مقامات ارشد دولت سابق می‌گویند این برنامه‌ها پس از حمله موشکی توسط گروه‌های حامی ایران که به کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی در شمال عراق در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ منجر شد، به میز ترامپ ارسال گردید».

یک مقام نظامی فعلی و یک مقام دولت سابق آمریکا در این باره می‌گویند: «مقامات مرکز فرماندهی عملیات ویژه مشترک برای ترور [سردار شهید] سلیمانی چهار گزینه به مقامات شورای امنیت ملی دادند: آنها می توانستند از یک ‌تک‌تیرانداز از فاصله دور استفاده کنند یا برای حمله به خودرو وی یک تیم تاکتیکی را در میدان به‌کار بگیرند، با استفاده از یک وسیله منفجره کارگذاشته کنار جاده انفجار ایجاد کنند یا یک حمله هوایی برای ترور وی ترتیب دهند. مقامات آمریکایی بر سر گزینه حمله هوایی به سرعت توافق کردند و باعث تعجب کسانی شدند که در فرماندهی عملیات ویژه مشترک مسئولیت داشتند. سوالات درباره محل ترور کردن [سردار شهید] سلیمانی - در عراق یا هرجای دیگر منطقه - بیشتر از مباحثات درباره بهترین راه برای انجام این کار زمان گرفت. برخی از مقامات سیا اگرچه اساساً از ایده ترور [سردار شهید] سلیمانی حمایت می‌کردند اما  نگران واکنش گسترده‌تر ایران بودند».

بر اساس این گزارش، فرماندهی عملیات ویژه آمریکا از اظهار نظر در این‌باره خودداری کرده است.

 

 

اعتراف مقام‌های آمریکایی؛ دولت ترامپ در پی تنش‌زایی با ایران بود

یک مقام سابق سیا به یاهونیوز گفت: «برخی از مقامات سیا معتقد بودند که دولت در تلاش است که تنش‌زایی جدیدی را بر ایران تحمیل کند، که سپس این امر باعث می‌شود آمریکا بتواند حتی با شدت بیشتری علیه تهران اقدام کند».

کریستوفر میلر سرپرست سابق وزارت دفاع آمریکا می‌گوید: «حتی اگر هدف تنش‌زایی نیز نبود اما در واقع عملیات بسیار بلند جاه‌طلبانه‌تر از ترور یک ژنرال بود. یک لیست کامل از افرادی که ارتش آمریکا برنامه‌هایی برای کشتن آنها را طراحی کرده بود، وجود داشت». میلر به یاهو نیوز گفت از تعداد دقیق عوامل ارشد نظامی و اطلاعاتی ایرانی که عصر همان روز به‌عنوان هدف ترور بودند، بی‌اطلاع است.

نگارندگان این مطلب در ادامه آوردند: «یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا افشا کرد که در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، گزینه‌های دیگری در حال بررسی و اقدام بود اما سیال بودن وضعیت باعث شد لیست دقیق اهداف در طول عصر تغییر کند. چند مقام آمریکایی گفتند که در واقع این کشور در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، تلاش کرد عبدالرضا شهلایی فرمانده ارشد نیروی قدس در یمن را نیز ترور کند».

این گزارش به هویت مقامات آمریکایی که این ادعا را مطرح کردند اشاره‌ای نکرده است.

یک مقام نظامی آمریکایی در این‌باره مدعی شد: «شهلایی تنها هدف دیگر در آن شب نبود. کماندوهای آمریکایی همچنین دو عملیات جداگانه برای ترور یا ربودن [افرادی از] نیروهای الحشد الشعبی در عراق انجام دادند که در جریان آن یک نفر را اسیر کرده ولی دیگری موفق به فرار از چنگ مأموران آمریکایی شد. اهداف متعددی نیز قرار بود آن شب در سوریه هدف قرار بگیرند اما به دلایل نامعلومی این برنامه لغو شد».

هزینه چند صد میلیون دلاری برای شنود ناموفق صحبت‌های سردار شهید

در ادامه این مطلب به نقل از مقام‌های ارشد سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) آمده است که این سازمان و آژانس امنیت ملی آمریکا طی سال‌های گذشته تقریبا «چند صد میلیون دلار» روی برنامه‌های تحقیقاتی خرج کردند تا بتوانند با ردیابی دستگاه‌های الکترونیک و وسایل ارتباطی ایرانی‌ها، مکالمات و صحبت‌های سردار شهید سلیمانی را شنود و ضبط کنند. با این حال این مقامات توضیح ندادند که آیا این هزینه‌های هنگفت نهایتاََ به هدف رسید یا خیر.

بر این اساس، آژانس امنیت ملی آمریکا نیز از پاسخ دادن به سوالات درباره این برنامه خودداری کرده است.

یاهونیوز با افشای جزئیات بیشتری از اقدامات آمریکایی‌ها پیش از ترور وحشیانه و بزدلانه فرمانده شهید نیروی قدس، نوشت: «در اواخر دسامبر ۲۰۱۹، مأموران دلتا فورس و سایر اعضای عملیات ویژه ورود ناشناس به بغداد را در گروه‌های کوچک آغاز کردند. عاملان کردستانی (عراق) نیز که نقشی اساسی در این ترور داشتند، تا آن زمان نفوذ به فرودگاه بین‌المللی بغداد را شروع کرده بودند و در نقش کارکنان حمل چمدان و سایر خدمه فرودگاه پنهان شده بودند».

 


کریس میلر

یک مقام نظامی آمریکا که از مشخص کردن تعداد دقیق مأموران حاضر در این عملیات خودداری کرد، گفت: «کریس میلر، سرپرست وقت وزارت دفاع معتقد بود، این پیچیده‌ترین آماده‌سازی وزارت دفاع بود که برای یک عملیات انجام داده است».

این پایگاه خبری ادامه داد: «در حالی که مأموران دلتا فورس و همدستان کردستانی آنها در فرودگاه بغداد مستقر می‌شدند، در واشنگتن نیز گروه کوچکی از مقامات عالی‌رتبه کوتس، کلاگ، گرین‌وی و برایان هوک در اتاق وضعیت برای حمله آماده می‌شدند. مارک اسپر وزیر دفاع وقت، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش و مایک پامپئو وزیر امور خارجه نیز از پنتاگون عملیات را تماشا می‌کردند. ترامپ نیز که از طریق ارتباط صوتی با اتاق وضعیت مرتبط شده بود، از عمارت مار-ئه-لاگو با رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی خود، که تعطیلات کریسمس در پالم اسپرینگز را نیمه‌کاره رها کرده بود، پیگیری می کرد. مقامات آمریکایی می‌خواستند رئیس جمهور برنامه خود را تا حد ممکن عادی نگه دارد، تا مشخص نکند که چیزی در جریان است».

تصویب بودجه ۱۵ میلیون دلاری برای حفاظت از طراحان ترور

مسئولان ارشد سابق یا بازنشسته وزارت خارجه آمریکا درباره تدابیر امنیتی که واشنگتن از بیم انتقام ایران برای مقام‌های خود در نظر گرفت، توضیح دادند: «اقدامات حفاظتی برای برخی بی سروصدا انجام شد. در لایحه بودجه امضا شده توسط ترامپ در روزهای پایانی سال قبل، ۱۵ میلیون دلار برای ارائه خدمات محافظتی به کسانی که با تهدید جدی یک قدرت خارجی یا عاملان آن روبرو هستند، اختصاص داده شد».

در پایان این مطلب با بیان اینکه آمریکایی‌ها بیشتر از هرچیز نگران انتقام ایران علیه هوک و پامپئو هستند، به نقل از دو مقام سابق کاخ سفید آمده است: «این پول برای برایان و پامپئو است. ایرانی‌ها برای این دو خطر جدی هستند».

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۹۵۹۷۰۳۰۲:۱۸:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۱۹
نمک نشناس تر از کردهای اقلیم نیست. در جنگ ایران و عراق هم خیلی به وطن خیانت کردند. حقش بود سردار می گذاشت داعش زن و بچه اینها رو جلوی چشماشون میکشت
ناشناس۱۹۵۹۹۳۴۰۹:۵۳:۴۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
جو گیر نشو اینها همه سیاست بازی هست . به زندگی خودت برس
ناشناس۱۹۶۰۱۱۸۱۱:۱۰:۳۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اون جوانانی که توسط کومله ها هم شهید شدند سیاست بود؟؟؟یا نجات زن وبچه های اکراد توسط حاج قاسم از دست داعش؟؟.بهتره تو زندگیت تجدید نظری بکنی
ناشناس۱۹۶۰۱۸۴۱۱:۴۹:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
جوگیر تویی با این روزمرگی ت!
ناشناس۱۹۶۰۱۸۹۱۱:۵۳:۴۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
کردها همیشه مرزداران غیور ایران بودند و اینها عمدا برای اختلاف افکنی نوشته اند
ناشناس۱۹۶۰۲۲۶۱۲:۱۵:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
داعش حتی قول تشکیل ایالت کردستان را به کردها داد تا با انها همکاری نمایند جهت حمله به ایران اگر کردها نبودند ایران با مشکلات جدی با داعش روبرو می شد و این کردها بودند که در سوریه از پس داعش برامدند همکار اصلی داعش ترکیه بود که به انها کمک می کرد و جهان مدیون کردها در مبارزه با داعش است اما سیاست پیچیده است و می توان دلیل این مسایل را دید که قصدش نفاق افکنی است
ناشناس۱۹۶۰۳۴۰۱۳:۱۰:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
قصه نگو . اگه کردهای اقلیم عرضه داشتن از خودشون دفاع میکردن نه اینکه بشینن گریه کنن
ناشناس۱۹۶۰۳۴۸۱۳:۱۲:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
جدی میگی ؟ کردها در عراق که مشغول نوکری برای اسراییل بودن تا بهشون اجازه استقلال از عراق رو بده ، در سوریه هم اولین گروهی که با وسوسه امریکا و پول عربها شروع به جنگ علیه دولت مرکزی رو کرد و اینهمه فاجعه رو راه انداخت کردهای سوریه بودن !
ناشناس۱۹۶۰۴۰۱۱۳:۳۲:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
مطمئنی راجع به داعش حرف میزنی!؟ داعش تا نزدیکی اربیل اومده بود طوری که بارزانی به همه التماس میکرد کمک کنن! خودش بارزانی گفت اگه ایران نبود اربیل سقوط کرده بود!!! خیلی «ظریف» داری تاریخ رو جعل میکنی!!!!!
ناشناس۱۹۶۰۴۰۴۱۳:۳۳:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
یواش تر بابا. یک مرتبه کل بشریت مدیون کردها میشن.
ناشناس۱۹۶۰۴۲۸۱۳:۴۲:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
کردها توان دفاع از خودشون رو نداشتن اونوقت جهان مدیون اونهاست!!!
ناشناس۱۹۶۰۳۸۰۱۳:۲۲:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
کردها یکسان نیستند، در سوریه،ترکیه، عراق، ایران پراکنده هستند، منش های آنها متفاوت است، اما عموما کردهای ترکیه بد هستند حتی به کردهای دیگر هم وفا نمی کنند.
ناشناس۱۹۵۹۷۰۹۰۲:۳۶:۵۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ان شاالله سردار قآانی نمیگذارند گزندی به مقاومت به خاطر نبود ایشان وارد شود که مطمئنان همین خواهد بود
ناشناس۱۹۶۰۰۰۴۱۰:۲۷:۴۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خبر نداری که وقتی سردار سلیمانی بود فعالیت نیروی قدس در منطقه بود ولی با ترور ناجوانمردانه و با آمدن سردار قاآنی از منطقه عبور کردیم و در آمریکا هستیم فقط به مراکز حساس آمریکا در این مدت نگاه کنید که ویران شدن
ناشناس۱۹۶۰۰۹۸۱۱:۰۳:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
دقیقا کدوم مرکز آمریکا ویران شده اخیرا؟!
ناشناس۱۹۶۰۲۷۱۱۲:۳۶:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خبرها را بخون می فهمی خصوصا انفجارهای متعدد درمرکز حساس آمریکا و حتی کارشناسان آمریکایی هم تایید کرد
ناشناس۱۹۵۹۷۱۵۰۲:۴۹:۵۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
صد در صد گرا را عوامل نفوذ از ایران به عوامل عراق داده و عوامل عراق هم به امریکا
ناشناس۱۹۵۹۸۵۶۰۸:۵۸:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
یکی پیدا بشه برای من ترور ناجوانمردانه رو معنی کنه! آمریکا از قبل سپاه رو جزو گروه های تروریستی معرفی کرده بود و این به معنای اعلام جنگه. قرار هم نیست در سال 2020 با شمشیر بیان رو در رو بجنگن
ناشناس۱۹۶۰۱۰۷۱۱:۰۶:۳۰ ۱۴۰۰/۲/۱۹
باشه عزیزم، پس توی این نوع جنگ بیجا میکنید میاید میگید چرا فلان کشور سپر انسانی درست کرده!
ناشناس۱۹۶۰۴۱۱۱۳:۳۵:۲۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
یعنی فقط با شمشیر میشه رو در رو جنگید!؟ خب با اسلحه هم میشه از روبرو زد میشه از پشت سر زد. ضمنا سردار سلیمانی طبق اعلام نخست وزیر عراق میهمان رسمی دولت این کشور بوده!!!
ناشناس۱۹۶۰۴۱۳۱۳:۳۶:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
من از همه نظامیان آمریکایی بخاطر این تهمت ناجوانمردانه عذرخواهی میکنم!!
ناشناس۱۹۶۰۲۷۴۱۲:۳۸:۰۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سفرش که امنیتی نبوده بلکه عادی بوده و مثلا کار شاخی کردن آمریکا با این عمل؟
ناشناس۱۹۵۹۷۱۶۰۲:۵۴:۳۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خیانت مقامات اقلیم کردستان عراق نباید بدون پاسخ بماند.
ناشناس۱۹۶۰۱۰۹۱۱:۰۷:۰۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
چهارتا موشک مثل چند وقت پیش بخوره بهشون حواسشون میاد سرجاش
ناشناس۱۹۶۰۳۹۹۱۳:۳۱:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
لطفا به کردها لفظ خیانت به صورت عام را به کار نبرید انقدر ازمنافقهای بعضا فارس که کشور را فروختند که مشابه اش در میان هیچ قومی وجود نداشت ایا می توان گفت که همه فارسها خائنند
ناشناس۱۹۶۰۳۸۷۱۳:۲۵:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
همانگونه که در ایران منافقها هزاران ایرانی را شهید کردند پول و ثروت می تواند افراد زیادی را در جهان فریب دهد اما هیچ کس نباید در غیور مردی مرزداران کرد ایران تردید کند حتی کردهای عراق و خصوصا ترکیه خود را در اصل ایرانی می دانند اختلاف افکنی بین اقوام از سیاستهتی استعمارگران است و نفوذی می تواند در میان تمام ملتها باشد که خود را می فروشند
ناشناس۱۹۵۹۷۱۷۰۲:۵۶:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اینکه موساد همه شماره های سردار سلیمانی را داشته تا آمریکا برای ترور آن ها را رهگیری کند یعنی یک شبکه نفوذ در نهادهای نظامی و امنیتی کشور وحود دارد که شناسایی نشده است.
ناشناس۱۹۶۰۱۱۰۱۱:۰۸:۰۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اره شناسایی نشده، و تا وقتی هم شناسایی میشه، چهارتا عقب افتاده بیمار بیسواد میان میگند اینا بیگناهند و اعدام نکینید و از این جور جفنگیات.
ناشناس۱۹۶۰۳۱۷۱۳:۰۳:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
همان نفوذ جاسوسان آژانس که آدرس و محل کار شهید را دادن
ناشناس۱۹۶۰۳۵۲۱۳:۱۴:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
شناسایی نشده ؟ اطرافیان دولت پس چی هستن ؟ فقط هر بار این جاسوسها دستگیر میشن یک عده نمیذارن به سزای خیانتشون برسن !
ناشناس۱۹۵۹۷۱۸۰۲:۵۹:۰۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
روزی همه دنیا خواهد دید که اسرائیل نابود خواهد شد و نظامیان آمریکا و ناتو با خفت و خواری منطقه غرب آسیا را ترک خواهند کرد. " وَ مَکَروا وَ مَکَرَ اللهُ وَ اللهُ خَیرُ الماکِرین "
ناشناس۱۹۵۹۷۲۰۰۳:۰۶:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
مایک پمپئو از مرگ گریزی نداری، منتظر باش!
ناشناس۱۹۵۹۷۲۱۰۳:۰۹:۵۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
مرگ بر رژیم شرور ایالات متحده آمریکا
ناشناس۱۹۵۹۷۲۲۰۳:۱۰:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
لعنت بر تروریسم دولتی
ناشناس۱۹۵۹۷۲۳۰۳:۱۳:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
لشگریان یزید بعد از واقعه عاشورا تصور پیروزی بزرگی را داشتند. اما سرنوشت تلخ یزید، ابن زیاد، عمر بن سعد، شمر، خولی، حرمله و ... عبرتی بزرگ برای تمام ستمگران ظاهربین مست قدرت است.
ناشناس۱۹۵۹۷۲۷۰۳:۱۹:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ز دست عشق در عالم هیاهوست تمام فتنه ها زیر سر اوست "شهادتت مبارک مرد بزرگ"
عابد۱۹۵۹۷۲۹۰۳:۲۳:۳۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
زدند... ما را بد زدند... این چرخ گردون خواهد چرخید...
ناشناس۱۹۵۹۷۳۴۰۳:۵۵:۱۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
پمپئو خبیث
ناشناس۱۹۵۹۷۳۶۰۴:۰۹:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اون قسمتی ازمنطقه کردستان که دخالت کرده اند بهتر است اون سبیل های دروغینشان را بتراشند ...
ناشناس۱۹۵۹۷۳۸۰۴:۲۸:۴۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سران اقلیم کردستان عراق نمک نشناس هستند. در ترور مردی همکاری کردند که آنها را از دست داعش نجات داد.
ناشناس۱۹۵۹۷۴۰۰۴:۳۲:۳۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ظلم پایدار نیست
ناشناس۱۹۵۹۷۴۲۰۴:۳۵:۱۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
همه کردها اینطورین یا فقط اینا اینطوری هستن!؟!؟ اگه کردها ادعای مردونگی دارن باید دامنشون رو از این ننگ پاک کنن!!
ناشناس۱۹۵۹۷۴۸۰۵:۰۲:۳۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ان شاء الله که خواری و خفت پامپئو را خواهیم دید و خواهیم دید چگونه از انتقال گرفته خواهد شد.
رضا۱۹۵۹۷۶۲۰۶:۲۵:۴۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ان شاالله انتقام جدی است. بزنید میخورید این جمله حضرت آقا را بخاطر بسپارید / لعنت بر یزیدیان زمان / نحن منتصرون ان شاالله / لعنت بر آنان که بفکر سازش با این جانی ها باشند
ناشناس۱۹۵۹۷۸۲۰۷:۲۳:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
البته از نقش خودی ها در ترور سردار نبای غافل شد
ناشناس۱۹۵۹۸۱۵۰۸:۱۱:۱۹ ۱۴۰۰/۲/۱۹
دوست عزیز ترور جوانمردانه و ناجوانمردانه ندارد ترور یعنی قتل و آدم‌کشی
بردیا۱۹۵۹۸۱۶۰۸:۱۵:۰۵ ۱۴۰۰/۲/۱۹
این هم از برادران عزیز از گروه طالبانی و بارزانی در کردستان عراق
ناشناس۱۹۵۹۸۲۴۰۸:۲۸:۲۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
باز هم پای کردها در میونه!!!!!!!!!!!!!!!!!
ناشناس۱۹۵۹۸۲۵۰۸:۲۸:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
کردستان عراق به وضوح خیانت می کند علیرغم حمایتهایی که از آنها شد اردوغان برای اینها خوبه لیاقت صداقت را ندارند باید دغلکارها خدمتشان برسند
احمد۱۹۵۹۸۳۱۰۸:۳۴:۵۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
از شر این دولت راحت بشیم، انتقام اصلی شروع میشه.
ناشناس۱۹۵۹۸۳۴۰۸:۳۶:۵۶ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خدا افرادی را مانند حاج قاسم عزیز خار چشم دشمنان اسلام و ایران قرار داد و راه حاج قاسم توسط همرزمانش به یاری خدا ادامه دارد انشاء الله
ناشناس۱۹۵۹۸۳۶۰۸:۴۰:۱۳ ۱۴۰۰/۲/۱۹
خوب چرا اقدامی علیه کردستان عراق انجام نشد ؟؟؟
ناشناس۱۹۵۹۹۱۹۰۹:۴۵:۲۲ ۱۴۰۰/۲/۱۹
برای این ترور ناجوانمردانه چه برنامه پیچیده ای داشته اند و ما چقدر ساده لوح
ناشناس۱۹۵۹۹۳۷۰۹:۵۴:۵۱ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ما باید اقدام متقابل میکردیم.... اما چه کردیم؟؟؟؟؟ بجای انتقام از آمریکا... از مردم ایران انتقام گرفتیم.
ناشناس۱۹۶۰۱۸۳۱۱:۴۷:۴۷ ۱۴۰۰/۲/۱۹
ایران هرکاری میکرد یا حتی اگه هیچ کاری نکنه باز هم همینو میگی
ناشناس۱۹۶۰۰۱۳۱۰:۳۰:۰۰ ۱۴۰۰/۲/۱۹
این کار برای موصاد و سیا طبیعی بود اما چرا ماموران امنیتی کردستان عراق؟!
ناشناس۱۹۶۰۳۲۸۱۳:۰۶:۱۸ ۱۴۰۰/۲/۱۹
سردار به دست خودی سر دار رفت
ناشناس۱۹۶۰۴۳۵۱۳:۴۴:۰۴ ۱۴۰۰/۲/۱۹
اینم از رفیقتون بارزانی
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

 3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

 5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

 8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 10. درباره یک تصمیم

 11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

 14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 15. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

 16. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 17. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 18. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 19. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 20. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

 21. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 22. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 23. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

 24. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 25. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

ابر آروان

آخرین عناوین