خطیب‌زاده: نیازی به مذاکره با آمریکا نیست/ مذاکرات وین نشان داد که امکان پیشرفت وجود دارد

سیاسی،   4000121031

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه سی ان ان بار دیگر تأکید کرد که نیازی به مذاکره ایران با آمریکا نیست.

خطیب‌زاده: نیازی به مذاکره با آمریکا نیست/ مذاکرات وین نشان داد که امکان پیشرفت وجود دارد

به گزارش فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با «کریستین امانپور» مجری شبکه «سی ان ان» بار دیگر تأکید کرد که نیازی به مذاکره با آمریکا نیست.

مذاکرات وین نشان داد که امکان پیشرفت وجود دارد

وی در آغاز مصاحبه در خصوص روند مذاکرات برجامی اخیر در «وین» تصریح کرد: «روند مذاکرات در وین در مسیر درستی قرار گرفته است و گروه ۱+۴ اقدامات مثبتی را در مذاکرات وین در پیش گرفتند و مذاکرات وین نشان داد که حصول پیشرفت امکانپذیر است».

سخنگوی وزارت خارجه ایران سپس ادامه داد: «جریان مثبتی که گروه ۱+۴ در مذاکرات وین به وجود آورد، در صورت آمادگی آمریکا برای عمل به تعهداتش ذیل برجام، قابل حفظ است».

اعضای دولت بایدن به جای برجام بیشتر به سیاست‌های شکست‌خورده ترامپ علیه ایران متعهدند

خطیب‌زاده با تأکید بر لزوم فاصله گرفتن دولت بایدن از سیاست‌های شکست‌خورده ترامپ علیه جمهوری اسلامی گفت: «به نظر می‌رسد که اعضای دولت فعلی آمریکا به جای توافق هسته‌ای ایران که مربوط به دوران ریاست‌جمهوری اوباما است، بیشتر به تحریم‌های دوران ترامپ (علیه ایران) متعهد هستند. به نظر من بایدن باید یک تصمیم سیاسی اتخاذ کند مبنی بر اینکه آیا قصد دارد توافق هسته‌ای را با سیاست‌های شکست‌خورده تحریمی ترامپ (علیه ایران) در معرض خطر قرار دهد یا اینکه قصد دارد از این سیاست‌های شکست‌خورده فاصله بگیرد؟».

وی در ادامه با تکرار مواضع ایران در قبال برجام گفت: «ایران همواره در خصوص برجام موضع روشن و واضحی داشته است. مذاکرات جدی میان ایران و ۱+۵ (برای حصول برجام) صورت گرفت و ....پس از مهر و امضای برجام، ما این توافق را اجرا کردیم و پس از آن زمان همواره به وضوح اعلام کردیم که همه باید به تعهداتشان پایبند باشند و ایران حتی یک سال پس از خروج آمریکا از برجام نیز با حسن نیت و به طور کامل به تعهداتش پایبند بود».

موضع ایران کاملاً روشن است، تمام تحریم‌های غیرقانونی آمریکا باید لغو شد

خطیب‌زاده سپس در ادامه افزود: «ما به طور واضح اعلام کردیم که تمامی تحریم‌هایی که به صورت غیرقانونی علیه ایران اعمال شده، دوباره اعمال شده و دوباره برچسب‌گذاری شده باید به صورت یکجا لغو شود و ایران باید لغو تحریم‌ها را تأیید کند. این موضع کاملاً صریح ایران است و نه تنها یک موضع منطقی است بلکه مسیر قابل اجرا برای بازگشت کامل آمریکا به تعهدات برجامی است».

پس از ۴ سال جنگ بی‌وقفه اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران، اعتماد به واشنگتن امکانپذیر نیست

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص بی‌اعتمادی دولت و مردم ایران به واشنگتن گفت: «آمریکا برجام را نقض کرده و این کشور است باید آن را ترمیم کند. آن‌ها می‌دانند که چه اقداماتی را برای ترمیم این توافق باید انجام دهند. پس از چهارسال جنگ اقتصادی بی‌وقفه آمریکا علیه مردم ایران، امکانپذیر نیست که ایران به آمریکا اعتماد کند».

دولت بایدن به صورت عملی نه روی کاغذ باید نشان دهد در صدد تغییر مسیر اشتباه ترامپ است

خطیب‌زاده سپس تأکید کرد که این دولت بایدن است که موظف است مسیر اشتباه ترامپ در قبال ایران را تغییر دهد و در این خصوص توضیح داد: «از نظر منطقی به دولت بایدن بستگی دارد که به همه نشان دهد که قصد دارد مسیری را تغییر دهد که ترامپ (علیه ایران) آغاز کرد. پس از امضای برجام در سال ۲۰۱۵، ایران اولین طرفی بود که برجام را اجرا کرد و آژانس پس از چندین راستی‌آزمایی در سال ۲۰۱۶ تأیید کرد که آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را لغو کرده است که این (لغو تحریم‌های ایران) حتی در دوران اوباما نیز تحقق نیافت اما این بار آمریکا باید به صورت عملی و نه فقط بر روی کاغذ به همه نشان دهد که در صدد تغییر مسیر ترامپ است و قصد دارند که به صورت کامل و با حسن نیت برجام را اجرا کنند».

در صورت لغو تمامی تحریم‌های آمریکا، اقدامات برجامی ایران قابل بازگشت است

وی بار دیگر تأکید کرد: «ایران مسیر حفظ برجام را هموار کرده است و آمریکا دقیقاً می‌داند که ایران چه اقداماتی را برای حفظ برجام انجام داده است و هم‌اکنون آمریکا باید به صورت قابل اثبات تمامی تحریم‌ها (علیه ایران) را لغو کند و ایران بر اساس راستی‌آزمایی‌های خود آمادگی دارد که نه تنها اقدامات جبرانی که در واکنش به تحریم‌های آمریکا برداشته را متوقف کند بلکه این اقدامات را معکوس کند و تمامی اقداماتی که ایران انجام داده است، بازگشت‌پذیر است».

نیازی به مذاکره جدید با آمریکا نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها در خصوص احتمال مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا گفت: «هیچ مذاکرات مستقیم و غیرمستقیمی در وین و هیچ جای دیگری میان ایران و آمریکا وجود نداشته است زیرا نیازی به مذاکره جدید وجود ندارد زیرا ما با جزئیات کامل درباره برجام مذاکره کرده‌ایم».

هیچ مذاکرات مستقیم و غیرمستقیمی بین ایران و آمریکا وجود ندارد

خطیب‌زاده سپس در خصوص هدف مذاکرات کنونی کمیسیون مشترک برجام گفت: «آنچه در حال حاضر گروه ۱+۴ و ایران در قالب نشست کمیسیون برجام انجام می‌دهد، مشخص کردن لیست کامل تحریم‌هایی است که ایالات متحده باید لغو کند. گروه ۱+۴ کانال‌هایی را برای گفت‌وگو با ایالات متحده درباره تفکرات آن‌ها دارند. آمریکا باید متوجه باشد که ما می‌توانیم اجرای تعهداتشان در خصوص برجام را راستی‌آزمایی کنیم. آمریکا زمانی‌ می‌تواند وارد گفت‌وگوها شود که به برجام بازگردد و در میز مذاکرات برجام حضور داشته باشد و آن زمان گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت اما تا آن زمان هیچ مذاکره و گفت‌وگوی مستقیم و غیرمستقیمی بین آمریکا و ایران وجود نخواهد داشت».

موشک یک موضوع دفاعی است، ایران حاضر به مصالحه درباره مسئله امنیت ملی نیست

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی مبنی بر امکان مذاکره ایران در خصوص مسائل موشکی و منطقه‌ای تأکید کرد: «هیچ کشوری در کره زمین حاضر نیست بر سر مسائل موضوعات مربوط به امنیت ملی مصالحه کند و مسئله موشکی یک مسئله دفاعی است و هیچ‌کس حاضر نیست درباره آن گفت‌وگو کند».

خطیب‌زاده سپس ادامه داد: «اگر کشورهای همسایه ما حاضر به گفت‌وگو درباره میلیون‌ها دلاری شوند که صرف تجهیزات نظامی آمریکا می‌کنند که روانه منطقه ما می‌شود و اگر آمریکا آمادگی دارد، فروش تجهیزات نظامی به منطقه را متوقف کند و اگر طرف مقابل آمادگی دارد درباره این مسائل وارد گفت‌وگو شود، طی زمان مشخص خواهد شد و ما منتظر  می‌مانیم تا ببینیم چه می‌شود».

آمریکا و رژیم اسرائیل عامل ریشه‌ای بسیاری معضلات منطقه هستند

وی در خصوص آمادگی ایران برای بحث درباره مسائل منطقه‌ای گفت: «در خصوص مسائل منطقه‌ای، اختلافات زیادی بین ما و آمریکا وجود دارد. ابایی نداریم که بگوییم که آمریکا و رژیم اسرائیل شانه به شانه یکدیگر، دلیل ریشه‌ای و اصلی بسیاری از مشکلات منطقه‌ای هستند و اگر تجاوز آمریکا به منطقه ما و حمله به عراق و افغانستان وجود نداشت، شاهد چنین جنگ دائمی و بی‌پایانی در این منطقه نبودیم».

خطیب‌زاده سپس با اشاره به این موارد تأکید کرد: «تنها چیزی که ایالات متحده و ایران برای حل آن توافق کردند، مسئله هسته‌ای ایران بود و متأسفانه آمریکا تصمیم گرفت که همین موضوع را هم به محل اختلاف میان دو طرف تبدیل کند و امیدواریم آمریکا به این موضوع از جایی که هست، بپردازد».

آمریکا نمی تواند از تحریم‌ها به عنوان اهرم فشار علیه ایران استفاده کند

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان با تأکید بر بی‌اثر بودن تحریم‌ها به عنوان راهکاری برای فشار به ایران گفت: «به نظر می‌رسد برخی در دولت آمریکا به دنبال آن هستند که از تحریم‌ها به عنوان اهرم فشار به ایران استفاده کنند. آن‌ها یک بار این سیاست را دنبال کردند و شکست خوردند و باز هم شکست خواهند خورد».

یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «علی لندی» نوجوان قهرمان ایذه‌ای آسمانی شد

  2. چراغ سبز رئیسی به جهان؛ انتقاد از آمریکا

  3. دستور رییسی درباره بیژن عبدالکریمی

  4. شیوه عجیب و خطرناک جابجایی زائران اربعین با هواپیما باربری

  5. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

  6. مجری فاکس نیوز رئیس جمهور کشورش را با خاک یکسان کرد

  7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

  8. چرا توان هسته ای ایران را نمی توان تضعیف کرد؟

  9. شکار ناگهانی سگ توسط کروکدیل گرسنه

  10. سردرگمی سیستماتیک مردم

  11. عجیب اما واقعی! هذیان گویی بایدن در آنتن زنده

  12. واردات خودرو ، مفید یا مضر ؟ 

  13. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

  14. کلیپی که اشک رییس جمهور را درآورد

  15. دعوای کاذب درباره عضویت ایران درباره سازمان همکاری شانگهای

  16. به نام فقرا به کام اغنیا

  17. تقدیم لایحه دولت به مجلس، برای ساماندهی نیروهای شرکتی و قراردادی

  18. دفاعیات میرسلیم از طرح صیانت/ علت سکوت روحانی در این روزها چیست؟/ واکنش مثبت علی مطهری به نطق رئیسی در سازمان ملل

  19. لایحه رتبه‌بندی معلمان مهرماه در مجلس شورای اسلامی تصویب خواهد شد

  20. دستگیری دعانویس میلیاردر در نیاوران

  21. فیلم| وداع با قهرمان دهه هشتادی/ «علی لندی» فهمیده دوران شد پیکر

  22. نیکزاد: لشکر آذری‌ها گوش به فرمان رهبر انقلاب هستند

  23. این نیز گذشت و روسیاهی به ذغال ماند!

  24. اتحاد آنگلوساکسونها علیه دنیا !

  25. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

  ابر آروان

  آخرین عناوین