آذری جهرمی: اینترنت به هیچ وجه گران نمی‌شود/ آخرین وضعیت پرونده قضایی

سیاسی،   3991206061 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه اینترنت ظلم است، گفت: ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته ایم الان هم استراتژی ما همان است تا قیمت افزایش نیابد.

آذری جهرمی: اینترنت به هیچ وجه گران نمی‌شود/ آخرین وضعیت پرونده قضایی

به گزارش ایسنا، جواد آذری جهرمی در حاشیه جلسه امروز (چهارشنبه) هیات دولت در پاسخ به این پرسش که آیا تعرفه اینترنت گران می شود، اظهار کرد: به هیچ‌وجه اینترنت گران نمی شود.

وی ادامه داد: اگر می‌خواستیم اجازه گران شدن اینترنت را بدهیم، همان موقع که قیمت را دو برابر افزایش دادند، مخالفت نمی کردیم، اما دولت با مصوبه محکمی، اجازه افزایش قیمت اینترنت را نداد.

وی در ادامه با بیان اینکه حرف هایی که می زنند نادرست است، ادامه داد: برخی می گویند دولت دنبال گران کردن اینترنت است. خب اگر دولت دنبال این کار بود به مصوبه مجلس نیازی نداشت و خودمان اختیار گران کردن اینترنت داریم و به مجوز مجلس نیازی نبود. وقتی سهامداران اپراتورها دو سه ماه قبل قیمت ها را بالا بردند، دولت محکم ایستاد و قیمت ها برگشت. بالا بردن قیمت اینترنت ضدتوسعه و ضدعدالت است و در شرایط فعلی که مردم درگیر بیماری کرونا هستند، فضای مجازی به قول برخی از دوستان قوت غالب است.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه افزایش تعرفه اینترنت ظلم است، خاطرنشان کرد: ما چهار سال قیمت را ثابت نگه داشته ایم الان هم استراتژی ما همان است و محکم می ایستیم تا قیمت افزایش نیابد.

وزیر ارتباطات همچنین با ابراز خوشحالی نسبت به رویکرد مجلس مبنی بر اینکه آنها دنبال گران کردن اینترنت نیستند، اظهار کرد: این موضع در مقام صحبت خوب است و آن را به عنوان  سیگنال مثبتی می بینیم، ولی اینجا این پرسش مطرح است که چگونه به بنگاه اقتصادی می توان گفت ده درصد مالیات را افزایش دهد اما قیمت تمام شده را افزایش ندهد. اگر شما خبرنگاران این معادله اقتصادی را حل کردید، جواب را به ما هم بگویید چون ریاضی ما اینقدر خوب نیست که این معادله را درک کنیم؛ البته یک فرمول وجود دارد که بنگاه تعطیل شود و توسعه ارتباطات تعطیل شود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: دولت یک ماه و نیم پیش مصوب کرد که اپراتورها چهار درصد مالیات خود را کم کنند و آن را صرف سرمایه گذاری در  توسعه روستایی کنند. وقتی ما دغدغه مناطق محروم داریم که آموزش عقب نیفتد، کرونا آسیب نزند و عدالت وجود ندارد و هر روز با بدبختی مردم عکس می گیریم و منتشر می کنیم چگونه می شود که مصوبه ای داشته باشیم که توسعه اینترنت را در روستاها محدود کند؟

وی گفت: سیاست دولت حمایت از اپراتورها برای گسترش عدالت اجتماعی  بوده است، اما آنچه در حال رخ دادن است، عکس آن است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت ارتباطات درباره درآمد کم اظهاری کرده است، گفت: بگویند کم اظهاری کجا بوده است. گزارش تفریغ بودجه را اعلام کنند. شش هزار و چهارصد میلیارد تومان به عنوان درآمد عمومی باید به خزانه واریز می کردیم. شرکت همراه اول، شرکت مخابرات ایران بورسی هستند و درآمد آنها در بورس اعلام می شود و این درآمد شفاف است و مردم می توانند ببینند و مگر می شود درآمدی باشد که اظهار نشود؟ بیان این مطالب شبیه اتفاق دیروز است که ما دیروز ابراز امیدواری کردیم که این اتفاق با رای نمایندگان نیفتد یکی از نمایندگان اظهار کرد که وزیر ارتباطات گفته است نمی گذاریم چنین اتفاقی بیفتد. وقتی حرف ها را آنقدر معوج می کنند معلوم است پایه های اقتصادی تصمیمات هم اشکال دارد.

آذری جهرمی درباره اختصاص درآمد حاصل افزایش اینترنت به صداوسیما، گفت: در هر صورت متنی که از مصوبه کمیسیون تلفیق آمده، این است که پول داده شود به صداوسیما و یک سری نهادهای دیگر. هنوز متن مصوب  مجلس در اختیار ما نیست و نمی دانیم چه چیزی مصوب شده است. دیروز یکی از نمایندگان پیشنهاد حذف این مصوبه کمیسیون تلفیق را داد که مجلس با آن مخالفت کرد یعنی در واقع مصوبه کمیسیون تلفیق تثبیت شد. در هر حال به نظر می رسد سر سیاست های کلی مثل گران نشدن اینترنت و توسعه مناطق محروم و اینکه شفافیت وجود داشته باشد، با نمایندگان اختلاف نظر نداریم اما متنی که دیروز خبرگزاری مجلس منتشر کرده است را متن رسمی نمی دانیم و متن قانون اصلی باید منتشر شود. در متن خبرگزاری مجلس آمده است که  ده درصد مالیات افزایش یابد قیمت بالا نرود. این خلاف سیاست های کلی نظام در اجرای سیاست های اصل۴۴ است و فکر می کنم با شورای نگهبان مکاتبه خواهم داشت و ممکن است این مصوبه مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد و به مجلس برگرداند.

آذری جهرمی درباره آخرین وضعیت احضار خود به قوه قضاییه گفت: پرونده در حال رسیدگی  قضایی است و مراحل خود را طی می کند و اتفاق ویژه ای نیفتاده است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۳۸۵۱۶۱۳:۰۱:۵۰ ۱۳۹۹/۱۲/۶
لو رفته خودت دنبال گرونی اینترنت بودی و درآمد وزراتتو رو..
ناشناس۱۸۳۸۵۴۵۱۳:۱۹:۰۴ ۱۳۹۹/۱۲/۶
بازیگر خوبی میشی
ناشناس۱۸۳۹۰۵۴۱۹:۰۲:۱۱ ۱۳۹۹/۱۲/۶
دقیقا با موضوعاتی همچون تلگرام میخواهند این فرد را بعنوان کاندیدای موافق آزادی شبکه اجتماعی معرفی کنند سناریوی ناقصی است
ناشناس۱۸۳۸۷۲۴۱۴:۵۸:۱۸ ۱۳۹۹/۱۲/۶
“وقتی حرف ها را آنقدر معوج می کنند معلوم است پایه های اقتصادی تصمیمات هم اشکال دارد.” آقای وزیر دقیقا میشه توضیح بدی معنی این جمله چیه؟
ناشناس۱۸۳۸۷۴۴۱۵:۱۰:۵۶ ۱۳۹۹/۱۲/۶
این کار لطمه می زنه به شرکت های خصوصی ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی..وقتی حقوق و دستمزد کارکنان این شرکت ها حداقل 15 درصد رشد داشته وقتی که قیمت تجهیزات مخابراتی و توسعه ای شبکه حداقل 3 برابر شده و وقتی هزینه ی خدمات و .. رشدی چند برابری داشته چطور هزینه اینترنت ثابت نگه داشته شده؟این با کدام منطق اقتصادی سازگاری داره؟
ناشناس۱۸۳۸۷۸۰۱۵:۲۹:۳۲ ۱۳۹۹/۱۲/۶
برو این دام بر مرغی دگر نه!
جواد۱۸۳۸۸۰۴۱۵:۴۱:۵۴ ۱۳۹۹/۱۲/۶
یکم صداقت هم خوبه جناب جهرمی.اتفاقا دولت درخواست داده برای گرانی اما مجلس قبول نکرد.راستی چرا وعده ای که دادین برای لغو حجم فروشی بسته ها رو عملی نکردین؟
ناشناس۱۸۳۸۸۱۹۱۵:۴۹:۲۳ ۱۳۹۹/۱۲/۶
من با اینکه می دونم کم کاری داره و ممکنه بعضی جاها فامیل بازی کرده باشه ولی تنها مسئولیه که ازش خوشم میاد، حداقل کارش ارتباط با مردمه و مهم تر از همه گذشتش مثل بقیه آقایون زشت نشده
ناشناس۱۸۳۸۸۹۷۱۶:۳۷:۵۱ ۱۳۹۹/۱۲/۶
1400 وزیر جوان
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. منجلاب دوستی با آمریکا و عربستان!

 2. پرسش مهم افکار عمومی درباره سرعت گرفتن روند واکسیناسیون

 3. توکلی خواستار برکناری استاندار جدید سیستان و بلوچستان شد

 4. آینده محتوم خودروسازی ایران

 5. ۵ میلیون تزریق و رتبه دوم واکسیناسیون در جهان/ نظر پزشکيان درباره تيم اقتصای دولت / رضایی از دبیری مجمع کنار می‌کشد؟

 6. زوایای پنهان پرونده اکبر خرمدین/ وکیل پایه یک دادگستری: مادر بابک باید فی الفور آزاد شود!

 7. چرا برکت نتوانست به وعده تولید ۵۰ میلیون دوز واکسن عمل کند؟ / حرکت در مسیر سخت «برکت»

 8. چرا رئیس جمهور به مجمع عمومی سازمان ملل نمی‌رود؟

 9. عملیات نجات توسط یک روحانی در کوه

 10. درباره غائله های  لواسانی و خیابانی…

 11. مدرس خیابانی در خصوص حقوق نجومی‌اش به مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان چه گفت؟

 12. سفر پرحاشیه آقای مدیرکل

 13. لانه جاسوسی آمریکا در لبنان بر ضد مقاومت

 14. چرا آمریکا در خلیج فارس یگان پهپادی مستقر کرده است

 15. پشت پرده سخنرانی سرکرده القاعده با لباس سنتی عربستان

 16. اسرائيل يتيم مي‌شود!

 17. معاون اول رییس جمهور: قیمت لبنیات نباید افزایش یابد

 18. بارقه های امید در دل مردم

 19. ستون فقرات توسعه اقتصادی کشور کجاست؟

 20. روایت‌ها از حضور همسر مقام رهبری در مراسم خاکسپاری برادرش حقیقت ندارد

 21. توییت جالب عباس خامه‌یار درباره تانکرهای حمل سوخت در لبنان

 22. شکاف در غرب

 23. رستم قاسمی: ساخت یک میلیون مسکن تورم‌زا نیست

 24. امیدها به طرحی در آشفته بازار خودرو

 25. انتقاد علی مطهری از مصوبه برجامی مجلس

ابر آروان

آخرین عناوین