ظریف: آمریکا نمی‌تواند قبل از لغو کامل تحریم‌ها به توافق هسته‌ای بازگردد/ بایدن فقط ادعا می‌کند/ در نتیجه تحریم‌ها یک ترلیون دلار ضرر کردیم

سیاسی،   3991203057 ۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

وزیر خارجه کشورمان گفت:‌ آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است.

ظریف: آمریکا نمی‌تواند قبل از لغو کامل تحریم‌ها به توافق هسته‌ای بازگردد/ بایدن فقط ادعا می‌کند/ در نتیجه تحریم‌ها یک ترلیون دلار ضرر کردیم

به گزارش العالم، محمدجواد ظریف مسئول دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران، امروز یک‌شنبه با شبکه پرس تی وی گفت‌وگویی زنده داشت.

ظریف در این گفت‌وگو گفت: آمریکا هر طرفی را که قوانین‌اش را اجرا نکند، مجازات می کند، اما به تعهدات خود پایبند نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: حقوق خود را خواهیم گرفت و برخی از اقدامات را آغاز کرده ایم و پارلمان در این مورد به ما حق داده است، تعهداتی وجود دارد و ما به تعهدات خود پایبند هستیم و دموکراسی داریم و قوانین کشور را که پارلمان به آن مشروعیت بخشیده، اجرا می کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد: اروپا از برنامه هسته ای ایران ابراز نگرانی کرده و این، درنوع خود، نفاق و دورویی است.

سکوت اروپا در مقابل تاسیس تنها مرکز تولید بمب هسته‌ای در منطقه به دست اسرائیل

وی یادآور شد: اسرائیل به توسعه نیروگاه دیمونا که تنها مرکز هسته ای در منطقه برای ساخت بمب های هسته ای است، اقدام می کند، اما ما شاهد هیچ نگرانی از جانب اروپا نبوده ایم.

وزیر خارجه با اشاره به فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی درخصوص حرام بودن ساخت بمب هسته ای، گفت: بنابه فتوای رهبر انقلاب در اختیار داشتن و ساخت هر‌گونه تسلیحات هسته ای حرام است؛ در نظر داشته باشید که در آمریکا، رئیس جمهوری می تواند از حق وتو برای مخالفت با هر گونه تصمیمی استفاده کند، اما ما در ایران، چنین کاری نخواهیم کرد.

ظریف در ادامه این گفتگو با اشاره به حضور گروسی در ایران، گفت: آژانس انرژی اتمی، باید عادلانه رفتار کند، گروسی نماینده همه کشورهای عضو است و ما نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی را محترم می شماریم و در عین حال نمی خواهیم مشکلاتی در اجرای تعهدات به وجود بیاید.

وزیرخارجه تاکید کرد که ایران درصدد ساخت سلاح هسته ای نیست و کشورهای اروپایی باید در زمینه روابط اقتصادی، به درستی عمل کنند.

ظریف گفت: به کاهش تعهدات خود اقدام کردیم و درعین حال، تاکید کردیم که قادر هستیم به سرعت بازگردیم، [آنچه به عنوان] رفع تحریم اقتصادی [مطرح می شود]، جوهری روی کاغذ است و باید عملی باشد.

وی یادآور شد: مذاکرات احتمالی شامل هیچ تغییری در توافق هسته ای نخواهد بود.

ظریف خاطرنشان کرد که آمریکایی ها باید تضمین بدهند؛ ما کار خود را به بهترین شکل ممکن انجام دادیم.

وزیرخارجه درخصوص گفتگو با دبیرکل آژانس انرژی اتمی تصریح کرد: ما با اقای گروسی درباره همه مسائل مهم مذاکره می کنیم و اجازه نخواهیم داد که فیلم های دوربین هایی را که در مراکز [هسته‌ای] ما نصب هست، دریافت کنند.

وی افزود: ما گام های دیگری را برمی داریم و این اقدامات اکنون در سازمان انرژی اتمی در دست بررسی است، درباره مسائل فنی با آقای گروسی صحبت می کنیم.

ظریف خاطرنشان کرد که آژانس بین المللی انرژی هسته ای به همه اعضای خود این تعهد را داده که محرمانه بودن را مراعات کند.

دروغ های صهیونیست ها درخصوص شهید فخری زاده

وی در خصوص شهید فخری زاده و ادعاهای مطرح شده از جانب رژیم صهیونیستی؛ گفت: اسرائیل در مورد مسئولیت ها و کارهای شهید فخری زاده ادعاهای زیادی را مطرح کرده که این شهید هیچگونه مسئولیتی در این زمینه ها برعهده نداشته است.

تغییری در سیاست آمریکا رخ نداده است

وی گفت: هیچ چیزی در سیاست های آمریکا تغییر نکرده و بایدن فقط ادعا مطرح کرد، 7 رئیس جمهوری امریکا را دیده ایم و مشکل این است که آمریکا به اعمال تحریم های اقتصادی، عادت کرده است اما ایران فریب این سیاست‌ها، را نخواهد خورد.

ظریف افزود: آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است.

برجام ثابت است و قابل تغییر نیست

وی یادآور شد: آمریکا قادر نخواهد بود که قبل از لغو کامل تحریم ها به توافق هسته ای بازگردد، زیرا این آمریکاست که قانون را نقض کرده است، آن‌ها می خواهند به فراتر از توافق هسته‌ای بروند ولی هیچ گونه مذاکراتی نخواهد بود، زیرا این توافق، ثابت است.

وی ادامه داد: چرا از فعال کردن مکانیسم ماشه صحبت می شود، درحالیکه مغایر با قطعنامه 2231 است؛ مکانیسم ماشه ، مردود است و اساسا در طرح اقدام جامع مشترک وجود ندارد، شرکت های اروپایی بیش از سیاستمداران اروپا، گوش به فرمان آمریکا هستند.

بررسی خسارت های وارد شده به ایران در مذاکرات آینده

ظریف تاکید کرد: ما خواهان تضیعف روابط میان اعضای ناتو نیستیم اما اروپا باید از دولت امریکا بخواهد به سیاست هایش احترام بگذارد، چین و روسیه، کشورهای دوست هستند و امریکا در دوران ترامپ، بسیاری از شرکت های این دو کشور را تحریم کرد، بیش از 120 شخصیت چینی و شرکت های چینی و روسیه امروزه با تحریم روبرو هستند.

وی تاکید کرد: بعد از بازگشت آمریکا به توافق هسته ای، پرداخت خسارت جز اصلی مذاکرات خواهد بود، در نتیجه تحریم ها، یک ترلیون دلار به طور مستقیم و غیرمستقیم ضرر کردیم، از این رو، ایران خواهان دریافت غرامت به شکل عملی است.

بایدن سیاست ترامپ را ادامه می دهد

ظریف یادآور شد: مشکل این است که بایدن سیاست ترامپ را در جلوگیری از خرید دارو و غذا توسط ایران را دنبال می کند، مسئولیت جان شهروندان ایرانی که به خاطر کرونا، جان خود را از دست می دهند، برعهده بایدن و وزیر خارجه وی است زیرا آن ها ما را از تامین واکسن منع کرده و پول های ما را بلوکه کرده اند.

ایران به خواسته های خود دست خواهد یافت

وی افزود: ما بر اساس قانون به سیاست های خود ادامه می دهیم و سطح غنی سازی را افزایش می دهیم و درحال حاضر، 4 هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داریم، ظرف دو ماه، به میزان بیش از 20 درصد به غنی سازی اورانیوم خواهیم پرداخت، به ما گفتند که کار شما تحریک آمیز است، اما واقعیت این است که امریکا به اقدامات تحریک امیز دست می زند، ایران را از غنی سازی اورانیوم منع کردند و امریکا باید بداند که ایران به خواسته های خود بر اساس این توافق دست خواهد یافت، این توافق را با آن ها به منظور اجرای آن بررسی کردیم، ایران، این توافق را با چند هدف مهم که مهم ترین آن ها، پایان دادن به دروغ ها درباره سلاح های هسته ای و نیز تحریم اقتصادی بود، بررسی کرد، ایران همچنان از فشار رنج می برد و آمریکا به این نتیجه خواهد رسید که سیاست هایش غیرقانونی است، ترامپ گمان می کرد که فشار منجر به فروپاشی ایران خواهد شد، اما اتفاقی که افتاد، این بود که ترامپ خود سقوط کرد.

فروش سلاح به عربستان متوقف شود

ظریف در ادامه این مصاحبه با اشاره به حضور نماینده سازمان ملل در امور یمن در ایران و گفتگو با مقامات ایرانی گفت: به آقای گریفیس ، آمادگی خود را برای کمک کردن برای پایان دادن به جنگ یمن اعلام کردیم، وقت آن رسیده است که تجاوز و جنگ علیه یمن به پایان برسد و فروش سلاح به عربستان متوقف شود.

آمادگی ایران برای گفت وگو بدون قید و شرط با کشورهای همسایه

وی یادآور شد: برخی از کشورهای همسایه ما براین باورند که خرید سلاح از غرب ضرورت دارد، و عربستان ، مبالغ میلیاردی را در حمایت از صدام هزینه کرد، نتانیاهو که قادر نیست خود را از محاکمه نجات دهد، آیا قادر خواهد بود از کشورهایی که به عادی سازی روابط با اسرائیل اقدام می کنند، حمایت کند؟

وی یادآور شد: کشورهای همسایه را به بازگشت دعوت می کنیم، زیرا ما اشتراکات زیادی داریم، ایران آماده گفت وگو بدون قید و شرط با کشورهای همسایه است.

ظریف درخصصوص روابط اقتصادی ایران و چین تصریح کرد: در ایران برای چین منبع انرژی است و چین شریک تجاری ماست و بین ما منافع متقابل وجود دارد، ارتباط ایران با چین نقشی مهم در اقتصاد جهانی دارد و کشوری اشغالگر نیست، و هر کشوری حق دارد که با چین، روابط اقتصادی داشته باشد.

وی یادآورشد: پیام من این است که به تاریخ ایران بنگرید و ببینید که ایران چگونه در برابر حملات و تجاوزها و اشغالگری ها ایستاده است و ایران هیچ گونه خلق وخوی سلطه جویانه ندارد.

وزیرخارجه ایران در انتهای این مصاحبه با اشاره به تحولات کشمیر گفت: سیاست ما آشکار است و همه باید به حقوق کشمیر احترام بگذارند، باید به آینده بهتر بیاندیشیم.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۳۳۵۲۳۱۲:۲۲:۴۹ ۱۳۹۹/۱۲/۳
پس شما با اروپایی ها چه میکنید تحریم رو امریکا گذاشته ما هم که حاضر به مذاکره نیستیم خوب تمام دیگه این به اضافه اون نداریم‌
ناشناس۱۸۳۳۷۱۱۱۴:۲۲:۴۳ ۱۳۹۹/۱۲/۳
اردیبهشت 97 آمریکا رفت بیرون ایران تا اردیبهشت 98 منتظر اروپایی ها موند بعد دو ماه دو ماه تعهداتش رو کم کرد الان چی شده؟ هیچی، این اروپایی های وقیح میگن بیاید در مورد موشک صحبت کنیم!!!
ناشناس۱۸۳۳۵۶۱۱۲:۵۱:۲۲ ۱۳۹۹/۱۲/۳
با وجود مبارک شما دوستان غرب به کشور بیشتر از این ها ضرر زدین
ناشناس۱۸۳۳۶۲۰۱۳:۳۳:۰۳ ۱۳۹۹/۱۲/۳
رفع تحريم و خودكفايي و اقتصاد مقاومتي با شعارهاي جناب روحاني قابل حله
ناشناس۱۸۳۳۷۰۲۱۴:۱۸:۳۴ ۱۳۹۹/۱۲/۳
در نتیجه تحریم‌ها یک ترلیون دلار ضرر کردیم! علاوه بر آمریکا، خائنین داخلی هم باید جواب پس دهند که زمینه ساز دشمنی با آمریکا بودند.
یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 3. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 4. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. الگوی بزرگ میدان

 7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

 8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 9. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 11. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

 12. پیشنهاد زینب سلیمانی برای آزادی قدس

 13. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 14. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 15. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 16. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 17. شورای رقابت با مردم !

 18. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 19. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 20. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 21. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

 22. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 23. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

 24. زحمات دانشمندان ایرانی به ثمر نشست/تولید واکسن "کوو ایران برکت" از اردیبهشت‌

 25. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. آقای ظریف؛ دوگانه های درون دولت را دریابید!

 2. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

 3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

 4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

 5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

 6. چرا بن سلمان کم آورد؟!

 7. جهانگیری: به خاطر مردم در دولت ماندم / ضعف این دولت، لکنت زبان است، شرم می کنیم دستاوردهایمان را بگوییم

 8. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

 9. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

 10. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

 11. چه کسی رئیس جمهور شود؟

 12. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

 13. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

 14. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

 15. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

 16. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

 17. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

 18. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

 19. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

 20. رهبر انقلاب: خدشه کردن در انتخابات و در دستگاه‌هایی چون شورای نگهبان غلط است/ از برخی مسئولین کشور حرف‌هایی شنیده شد که مایه تعجب و تأسف است

 21. «عباس آخوندی» در پرونده اقتصادی پسرش متهم شد

 22. آمریکا به «میدان» امتیاز ‌می‌دهد یا به «دیپلماسی» ؟

 23. نظارت مجلس بر انتخابات شوراها و ماجرای رد‌صلاحیت اصلاح‌طلبان

 24. وعده‌های انتخاباتی جهانگیری و فرار از پاسخگویی

 25. نقش علی ربیعی بعد از انتشار فایل صوتی ظریف چیست؟

آخرین عناوین