قالیباف: بودجه، بودجه زندگی مردم است نه دولت و مجلس/ رعایت عدالت در حقوق و دستمزد وظیفه همه ما است

اقتصادی،   3991129113 ۹ نظر، ۰ در صف انتشار و ۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بودجه نه متعلق به مجلس است و نه دولت گفت: این بودجه بودجه مردم است و پیش از هر تصمیمی که می گیریم باید زندگی مردم را مقابل چشمان مان تصور کنیم و متناسب با زندگی مردم تصمیم گیری کنیم.

قالیباف: بودجه، بودجه زندگی مردم است نه دولت و مجلس/ رعایت عدالت در حقوق و دستمزد وظیفه همه ما است

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف، که صبح امروز در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس سخن می‌گفت، با اشاره به آغاز بررسی لایحه اصلاح شده بودجه در این کمیسیون گفت: ما در تصمیم گیری درباره بودجه ۱۴۰۰ باید علاوه براین که برای یک سال آینده فکر می کنیم باید تلاش کنیم نگاه بلند مدت داشته باشیم چرا که متاسفانه تاکنون بودجه های سالانه از برنامه های ۵ ساله تبعیت نکرده اند و برنامه های ۵ ساله هم از سند بالادستی یعنی سند ۲۰ ساله تبعیت نکرده اند، لذا وقتی به عملکرد این برنامه ها نگاه می کنیم می بینم گزارش قابل دفاعی از اجرای این برنامه ها وجود ندارد. 

وی افزود: دلیل این آسیب این است که همیشه قوانین را یکساله و مقطعی دیده ایم و یا آن را به یک جغرافیا یا نهاد خاص محدود کرده ایم لذا تاجایی که ممکن است نباید از اصول برنامه توسعه ششم خارج شویم. 

رئیس قوه مقننه کشورمان تاکید کرد: بودجه نه متعلق به مجلس است نه دولت، این بودجه، بودجه مردم است و پیش از هر تصمیمی که می گیریم باید زندگی مردم را مقابل چشمان مان تصور کنیم و براساس همین مهم تصمیم گیری کنیم.

رئیس مجلس با بیان این که اصلاح ساختار بودجه نیز نه مسئله مجلس است نه دولت، بلکه مسئله نظام جمهوری اسلامی و مردم است، گفت: رهبر معظم انقلاب نیز دستور و تاکید ویژه برای اصلاح ساختار بودجه داشته اند لذا هیچ تصمیم و مصوبه و حتی مصلحتی نباید ما را از اصلاح ساختار بودجه دور کند. 

قالیباف در عین حال گفت: واضح است که اصلاح ساختار بودجه در یک سال امکان پذیر نیست، اما این به آن معنا نیست که آن را به سال بعد یا سال های بعد موکول کنیم. این همان اشتباهی است که در گذشته انجام شده و در نتیجه گام جدی و اساسی برای اصلاح ساختار بودجه برداشته نشده است.

رئیس قوه مقننه با اشاره به مسئله مهم حقوق بازنشستگان و کارمندان در لایحه بودجه ۱۴۰۰ تاکید کرد: در افزایش دستمزد و حقوق باید عدالت را رعایت کنیم و این وظیفه مهم ما در پیشگاه مردم و خداوند است.

وی افزود: در موضوع همسان سازی حقوق و دستمزد اقدام اشتباهی انجام شده و حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کمتر از سایر بازنشستگان افزایش یافته و تفاوت ماهوی پیدا کرده است که این کار غلطی است. 

قالیباف با بیان این که در بودجه باید مراقبت شود که منابعی برای درامد لحاظ نشود که این منابع خارج از دسترس ما باشد، تصریح کرد: مثلا اگر قیمت نفت به ۶۰ دلار رسیده و می خواهیم این قیمت را لحاظ کنیم باید اولا حجم فروش را هم واقع بینانه لحاظ کنیم و ثانیا به مشکلات برگشت این درامدها به کشور هم توجه کنیم و تصمیمی نگیریم که نشود اجرا کرد. 

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم منضبط کردن بودجه اشاره کرد و گفت: در حوزه احکام انضباطی بودجه در عین این که نباید مانعی برای اجرا ایجاد کنیم و نباید چوب لای چرخ بگذاریم اما نباید این گونه هم باشد که هرکس هرکاری کرد بگوید در بودجه وجود دارد یا اولویت ها را متناسب با خواست خودش تغییر دهد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۸۲۹۰۸۵۱۷:۵۷:۱۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
الان که کشور در شعب ابیطالب است باید بطور جدی در حقوق مدیران تجدید نظر شود و بطور موقت تا رفع تنگنای اقتصادی نگذارید کل دریافتی یک مدیر حتی خود رییس جمهور از ده میلیون تومان به بالا بگیرد در چند سال گذشته هم که مردم در جنگ اقتصادی هستند خیانت بزرگی بوده که حقوق های نجومی پرداخت شده است
ناشناس۱۸۲۹۰۸۷۱۷:۵۸:۲۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
شما قانون خدمات مدیریت کشوری که بیان میدارد افزایش حقوق باید متناسب با تورم باشد را نادیده میگیرید اونوقت از عدالت حقوق و دستمزد دم میزنید؟!
ناشناس۱۸۲۹۰۹۹۱۸:۰۶:۱۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
چه میکنه این شوق و ذوق ..
بهرام۱۸۲۹۱۴۹۱۸:۴۸:۵۸ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
محمدباقر قالیباف بگفته شما امسال ببینیم مجلس با توجه به تورم 1000درصدی مسئله مهم اضافات حقوق بازنشستگان و کارمندان و کارگران چکار میکنید
ناشناس۱۸۲۹۱۵۷۱۸:۵۸:۰۳ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
مسوولان ما فکر میکنند که هیچ کارنامه ای ندارند و مردم از روی حرف آنها را قضاوت میکنند.
ناشناس۱۸۲۹۱۷۲۱۹:۲۶:۵۹ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
جناب قاليباف منافق شاخ ودم كه ندارد زماني كه دولت بعد از سالها حقوق باز نشستگان را كمي بالابرد شما معترض بوديد وقتي مي خواستيد كانديدا شويد اولويت اولتان را معيشت باز نشستگان كه به انها ظلم شده قرار داديد والان بازهم حرفهاي فقط مردم پسند ميزنيد در هر حال عنايت داشته باشيد كه .. بهتر است با مردم رو راست باشيد
همشهری۱۸۲۹۱۷۸۱۹:۳۲:۳۱ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
وقتی قیمت یک خانه سیصد میلیون تومان شده است یک میلیارد و پانصد میلیون تومان ویک پراید صد میلیون ، ( مایحتاج اولیه زندگی بماند )حقوق بگیر ، کارمند ، کارگر و.. چطور می خواهد زندگی کند ؟ خانه بخرد ؟ ، ماشین بخرد ؟ بهتر است فکری برای این وضعیت بشود این وضعیت..
علی۱۸۲۹۴۰۶۲۳:۰۶:۳۶ ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
آقای دکتر: حدود ۶۰ میلیون نفراز جمعیت ایران را کارگران بهمراه خانواده هایشان تشکیل میدن، شما چرا به وزیرکار فشار نمیاورید تا هرچه زودتر، مقدارافزایش حقوق کارگران برا سال ۱۴۰۰ مشخص واعلان گردد، جلسات شورایعالی کار نمایشی و .. است واینرا خودتان بهتراز هرکسی میدانید.
محسنی۱۸۲۹۶۲۶۰۹:۲۲:۱۶ ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
احتمالا قرار است نمایندگان مستضعف دناپلاس و حقوق نجومی دیگه نگیرند و از مناطق آزاد ماشین های ارزون براشون وارد کنند.
یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. کجا دارید می‌روید؟!

  2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

  3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

  4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

  5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

  6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

  7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

  8. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

  9. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

  10. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

  11.  یک رتبه و چند نکته

  12. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

  13. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

  14. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

  15. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

  16. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

  17. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

  18. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

  19. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

  20. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

  21. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

  22. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

  23. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

  24. چرا اسرائیل قدرت تاثیرگذاری بر پرونده هسته ای ایران را ندارد؟

  25. قیمت واکسن کرونا اعلام شد

  آخرین عناوین