آمادگی چند کشور برای مشارکت در واکسن ایرانی کرونا

اجتماعی،   3991126099

مجری مطالعات بالینی واکسن "کوو ایران برکت" از آمادگی چند کشور برای مشارکت در مراحل بعدی تحقیقات نخستین واکسن ایرانی کرونا خبر داد.

آمادگی چند کشور برای مشارکت در واکسن ایرانی کرونا

دکتر محمدرضا صالحی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: حداقل ۲ تا ۳ کشور تمایل دارند وارد فاز دوم و سوم این مطالعه شوند به عبارتی فازهای بعدی به عنوان بخشی از واکسیناسیون آنها انجام شود.

وی ادامه داد: اگر زیرساخت های لازم برای تولید انبوه فراهم شود به احتمال فراوان، بتوانیم با مشارکت در این طرح به واکسیناسیون کشورهای دیگر نیز کمک کنیم.

مجری مطالعات بالینی واکسن "کوو ایران برکت" افزود: پیش بینی می شود که این محصول در صورت کسب تاییدیه های لازم اواخر فصل بهار بتواند وارد مرحله واکسیناسیون عمومی شود.

** تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام "کُوو ایران برکت" روز سه شنبه (نهم دی ماه) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، بر روی سه داوطلب آغاز شد.

۵۶ داوطلب در مرحله اول تست انسانی این واکسن حضور دارند که از مجموع ۵۶ داوطلب فاز اول مطالعه بالینی این واکسن تاکنون ۳۵ داوطلب تزریق دوم واکسن کرونا را دریافت کردند و تا آخر هفته جاری تزریق برای ۲۱ نفر باقیمانده انجام می‌شود.

۲ هفته بعد از آخرین تزریق دوم داوطلبان، آخرین نمونه گیری خون آنها انجام می شود که با انجام این کار، مطالعات مرحله اول تست انسانی واکسن کرونا در نیمه اسفندماه پایان می یابد و پس از آن نتایج مطالعه فاز یک به سازمان غذا و دارو ارسال می شود.

براساس برنامه ریزی های انجام شده در صورت تایید نتایج  فاز اول و پروتکل فاز بعدی تا پایان اردیبهشت سال آینده نتایج فاز دوم مطالعه به پایان می رسد. قرار است فازهای دوم و سوم این مطالعه بالینی همزمان آغاز شود.

برنامه ریزی برای شروع مرحله دوم در حال انجام است

صالحی یادآور شد: برخی شرکت های بزرگ داروسازی دنیا که در حال تولید واکسن هستند، هنوز فاز سوم مطالعه بالینی خود را تمام نکرده اند اما سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان های مراقبت بهداشتی ملی و بین المللی به آنها اجازه دادند در اوسط مرحله سوم وارد واکسیناسیون عمومی شوند که این کار برای ما هم امکان انجام دارد.

وی ادامه داد: محققان ایرانی هم درمورد واکسن کوو ایران برکت در حال آماده شدن برای مرحله دوم تست بالینی واکسن کرونا هستند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران یادآور شد: باتوجه به این که نتایج بدست آمده از مرحله اول این واکسن موفقیت آمیز و امیدوار کننده بوده است در حال آماده شدن برای ورود به مرحله دوم تست انسانی هستیم.

صالحی افزود: در حال جمع آوری بررسی ها هستیم و برنامه ریزی برای شروع مرحله دوم در حال انجام است.

وی به ادامه تزریق واکسن کرونا در مرحله اول تست انسانی اشاره کرد و گفت: نزدیک به ۴۰ داوطلب دوز دوم خود را دریافت کردند و بقیه هم در چند روز آینده دریافت می کنند.

مجری مطالعات بالینی واکسن "کوو ایران برکت" خاطرنشان کرد: اواسط اسفندماه نتایج آنالیز را در اختیار وزارت بهداشت و مراجع ذیصلاح  قرار می دهیم.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. کجا دارید می‌روید؟!

 2. آقای رئیس‌جمهور! واقعیت با سخنان زیبا تغییر نمی‌کند!

 3. روایت برجامی «منبع مطلع» یا «جوجه های نفوذی»؟ ؛ در گرند هتل وین چه خبر است؟!

 4. پاس گل آمریکا به چین و ایران؟

 5. مذاکرات وین و برگ برنده ایران در پاسخ به خرابکاری نطنز

 6. انتخابات؛ نماد وحدت ملی

 7. گیاه «شِنگ» چیست و چه خواصی دارد؟

 8. مشكلي بزرگتر از تحريم براي ايران 

 9. جهش ژنتیکی یک ویروس خطرناک قدیمی در جامعه !

 10. روحانی: نمی‌توانم هضم کنم یکی ایرانی باشد و از رفع تحریم ناراحت باشد

 11. آمریکا ضعیف شده، یا چین قوی تر شده است؟!

 12.  یک رتبه و چند نکته

 13. واکسن کرونا پولی شد، نشد؟

 14. تدارکاتچی ؛ و این همه خواستگار ؟!

 15. دام تکراری آمریکایی‌ها برای مذاکره‌کنندگان

 16. باقی ماندن ۸۷.۵ درصد تحریم ها در برجام پذیرفته شد

 17. محسن رضایی: برخی مسئولین دولت روحانی باید محاکمه شوند/ نفوذی‌ها با مافیاهای اقتصادی ارتباط برقرار کرده‌اند

 18. روزهای پایانی دولت روحانی؛ آیا باید منتظر گشایش بود؟

 19. بلایی که هنگام دزدی بر سر یک سارق آمد

 20. آخرین وضعیت میرحسین موسوی، رهنورد و کروبی/ رفت‌وآمدها بیشتر شده است + تصاویر

 21. رای‌آور ترین کاندید انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ رئیسی در صدر نامزدهای احتمالی + جدول

 22. عوامل تهیه و انتشار کلیپ ساختگی تعرض به یک روحانی بازداشت شدند

 23. وعده‌های اقتصادی عجیب محسن رضایی/ پزشکیان: مخالف وضع موجود هستم/ انتقاد روحانی از مخالفان واکسن روسی و چینی

 24. چرا جهانگیری بهترین گزینه اصلاح‌طلبان است؟/ امیدواری اصولگرایان به نامزدی رئیسی/ قالیباف؛ آماده کاندیداتوری/ انتقادات پزشکیان از روحانی

 25. آذری‌جهرمی؛ گزینه اصلاح‌طلبان برای شهرداری تهران؟/ رستم قاسمی و شائبه سوءاستفاده تبلیغاتی از نام حاج قاسم/ روحانی: نگذاشتیم قحطی شود!/ اختلاف مجلس انقلابی و مجمع تشخیص مصلحت

آخرین عناوین