رهبر انقلاب لقب اخیار را به کدام شخصیت دادند؟

سیاسی،   3991025098

رهبر معظم انقلاب نام اخیار را برای شخصیتی انتخاب کردند که از مصادیق خیراندیشی و نیکوکاری است، شخصی که در بیش از ۴۰ انجمن خیریه مشارکت فعال داشت.

به گزارش تسنیم یکی از شخصیت‌هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می‌شود، مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان بود که رهبر معظم انقلاب از او را با "از اخیار" یاد کردند و در بیش از ۴۰ انجمن خیریه مشارکت فعال داشت.

 مرتضی نجفی قدسی با ارسال یادداشتی به‌بهانه گرامیداشت دومین سالگرد درگذشت اعتمادیان چنین نوشته است:

بسم الله الرحمن الرحیم

«الَّذِینَ یَعْمَلُونَ الصَّالِحَاتِ أَنَّ لَهُمْ أَجْرًا حَسَنًا * مَّاکِثِینَ فِیهِ أَبَدًا» (کهف: ۲ و ۳)

کسانی که کار‌های نیک انجام می‏‌دهند محققاً برای ایشان پاداش نیکو خواهد بود، پاداشی، چون بهشت که جاودانه در آن ماندگار خواهند بود.

یکی از شخصیت‌هایی که در دوران ما از مصادیق بارز خیراندیشی و نیکوکاری محسوب می‏‌شود، یار دیرینه انقلاب مرحوم محمدرضا اعتمادیان است. او علاوه بر اینکه در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ به‌مدت چهار سال ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه را بر عهده داشت، پس از آن نیز در بسیاری از امور خیریه مانند احداث بیمارستان‌ها، مساجد، حوزه‏‌های علمیه، ستاد دیه کشور و کمک به زندانیان، کمک به بیماران و مداوای آن‏ها و دیگر امور خیریه نقش محوری داشت به‌طوری که در بیش از چهل مجمع خیریه مشارکت فعال داشت و در بسیاری از آن‏ها جزء مؤسسین و بنیانگذاران بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌‏ای نیز در پیامی که به‌مناسبت درگذشت مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان منتشر می‏‌کنند بر اخیار بودن ایشان تأکید دارند و می‏‌فرمایند: «درگذشت مرحوم مغفور حاج محمدرضا اعتمادیان رحمة الله علیه را که از اخیار و اعضای مؤثر جامعة الامام الصادق (ع) بودند به خانواده گرامی و فرزندان و برادران محترم ایشان تسلیت می‏‌گویم و رحمت و غفران الهی را برای آن مرحوم مسئلت می‏‌کنم».

در طول انقلاب اسلامی چهره‌‏های برجسته‏‌ای درخشیدند که یاد و نام آن‌‏ها و شرح خدمات و فعالیت‌هایشان می‌‏تواند برای دیگران و نسل جدید اُسوه و الگوی عملی باشد.

رهبر انقلاب لقب اخیار را به کدام شخصیت دادند؟

مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان در سال ۱۳۱۷ در شهر دارالعباده یزد متولد می‏‌شود و از همان دوران نوجوانی با شهید آیت‌الله صدوقی مأنوس و جزء مریدان دلباخته ایشان می‏‌گردد. مرحوم اعتمادیان در سال ۱۳۳۵ به تهران مهاجرت می‏‌کند و در بازار تهران به کسب و تجارت می‌‏پردازد، امّا پیوند و ارتباط خود را همیشه با شهید آیت‌الله صدوقی و دیگر انقلابیون حفظ می‏‌کند و از عناصر فعال در نهضت امام خمینی (رض) محسوب می‏‌شود.

او در زمانی که حضرت امام (ره) در تبعید بودند، چندین بار به نجف اشرف مشرف می‌‏شود و پیام‏‌های امام خمینی را به انقلابیون منتقل می‌کند. مرحوم اعتمادیان طی سال‏‌های فعالیت در بازار تهران، مال و موقعیت و امنیت و آسایش خود را در راه آرمان‏‌های نهضت اسلامی حضرت امام در طبق اخلاص می‏‌گذارد و چه‌بسیار جلساتی که در خانه شخصی او برای کمک به انقلاب برگزار و نهایتاً موجب دستگیری و شکنجه او توسط سازمان امنیتی شاه (ساواک) می‌‏شود.

مرحوم اعتمادیان در ایام مبارزه به‌کمک یاران و دوستان انقلابی‌اش کار‌های شگفتی انجام می‏‌داد که دارای ریسک‌پذیری بالایی بود، مثلاً سخنرانی‏‌های امام در نجف و یا پاریس را توسط رابط‌هایی که در مخابرات داشت، یعنی از طریق همان مخابراتی که تحت نظر ساواک بود (!) پیام‏‌ها و سخنرانی‌‏های امام را تلفنی دریافت می‏‌کردند و ابتدا در مخابرات ضبط می‌‏شد و سپس نوارش را می‏‌گرفت و پس از پیاده‌سازی، به‌وسیله دستگاه تکثیری که در بازار داشت تایپ و تکثیر می‌‏کردند.

مرحوم اعتمادیان در خاطرات خود می‌‏گوید: بالاخره حدود ۲ ماه بعد از حضور حضرت امام خمینی (ره) در نوفل لوشاتوی فرانسه قرار شد آیت‌الله صدوقی به دیدار ایشان برود و من هم به‌همراه چند نفر دیگر همراه ایشان باشم، یک روز قبل از پرواز، آیت‌الله صدوقی از یزد به منزل ما در تهران آمدند و بزرگانی مانند آیت‌الله دکتر بهشتی و آیت‌الله موسوی اردبیلی هم به دیدار ایشان آمدند، ما برای لندن بلیط گرفته بودیم که به ما مشکوک نشوند و قصد داشتیم از آنجا به فرانسه برویم، در فرودگاه افسری که گذرنامه‏‌ها را کنترل می‌‏کرد از تک تک مسافران علت سفر را جویا می‌‏شد، آیت‌الله صدوقی را جلو انداختیم و افسر از ایشان پرسید «کجا می‌‏روید؟!»، آیت‌الله صدوقی هم خیلی صریح و واضح گفتند: «به‌یاری خدا به زیارت امام خمینی در پاریس!»، همه ما سخت جا خوردیم و ترسیدیم! امّا با کمال تعجب آن افسر لبخندی زد و گفت: «سلام ما را هم به ایشان برسانید!».

مرحوم اعتمادیان در بسیاری از وقایع دوران انقلاب نقشی کلیدی داشت، در تمهید مقدمات بازگشت امام به کشور و استقبال از ایشان در فرودگاه مهرآباد، سخنرانی حضرت امام در بهشت زهرا (ع) و استقرار ایشان در مدرسه رفاه نقش بسزایی داشت. او پس از پیروزی انقلاب نیز از پای ننشست و با خدمتگزاری در کمیته امداد امام خمینی، قائم‌مقامی آستان قدس رضوی، عضویت در شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و همراهی گسترده با مرحوم حاج حبیب‌الله عسکراولادی و دیگر استوانه‏‌های این حزب مانند استاد سید علی‌اکبر پرورش به فعالیت‌‏های اجتماعی و سیاسی خود ادامه داد.

رهبر انقلاب لقب اخیار را به کدام شخصیت دادند؟

مرحوم اعتمادیان به‌مدت ۱۳ سال در سه دوره ریاست جمهوری مشاور رؤسای جمهوری در امور اصناف و بازرگانی بود و معتمد خاص آنان محسوب می‏‌شد.

مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان در زمان نخست‌وزیری شهید رجایی به ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه منصوب می‏‌شود و به‌مدت چهار سال منشأ خدمات فراوانی در این سازمان می‏‌شود.

آیت‌الله امام‌جمارانی که در آن هنگام به‌همراه حجت‌الاسلام و المسلمین نظام‌زاده نمایندگان حضرت امام خمینی در سازمان اوقاف بودند در کتاب خاطرات خود از انتصاب مرحوم اعتمادیان به ریاست اوقاف چنین آورده است که "خبر انتصاب ایشان را در ماشین هنگامی که به‌سمت اوقاف می‏‌رفتیم از رادیو شنیدم و فردای آن روز هنگامی که به‌اتفاق آقای نظام‌زاده به سازمان اوقاف آمدیم، هنگام سوار شدن به آسانسور، فردی مؤدب و محترم به‌طرف من آمد و سلام کرد و گفت: «بنده اعتمادیان هستم»، به او تبریک گفتم و پس از آن به‌مدت چهارسال با ایشان در سازمان اوقاف همکار شدیم".

آیت‌الله امام‌جمارانی اضافه می‏‌کند: "آقای اعتمادیان تمام وقت خود را صرف سازمان اوقاف و امور خیریه می‌‏کرد و نظرات خوبی هم برای ارتقای جایگاه اوقاف داشت، از جمله این که سازمان اوقاف باید با امور حج ادغام [شود]و به یک وزارتخانه ارتقاء پیدا کند. از سوی دیگر می‏‌خواست وظایف و اختیارات رئیس سازمان اوقاف که مطابق مصوبه شورای انقلاب محدود بود و بخش مهم و عمده آن برعهده شورای مرکزی گذاشته شده بود به ریاست سازمان تفویض شود، بنابراین آقای اعتمادیان ظرف این چهار سال جمعی از متخصصین اوقاف را ترغیب کرد تا قانونی را مبنی بر تجمیع سازمان حج و اوقاف و امور خیریه بنویسند، البته در تمام این مراحل، این کار با حضور و تأیید ما به‌عنوان نمایندگان امام صورت می‌‏گرفت و در واقع نظر ما هم این بود که با تصویب این قانون، اوقاف از یک سازمان به یک وزارتخانه تبدیل شود.

اما با همه تلاش‌ها، این کار صورت نگرفت و دلیلش این بود که قانون پیشنهادی که کارشناسان اوقاف تهیه کرده بودند، از تصویب هیئت دولت گذشت و سپس به مجلس شورای اسلامی رفت، اما مجلس آن را با تغییرات عمده‏‌ای به‌تصویب رساند و به‌هرترتیب قانون تشکیلات و اختیارات سازمان اوقاف در تاریخ دوم بهمن‌ماه ۱۳۶۳ به‌تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای اجراء ابلاغ شد و الآن هم همین قانون در حال اجراست".

مرحوم اعتمادیان تا روز بیست و ششم دی‌ماه ۱۳۶۳ که حضرت امام خمینی جناب حجت‌الاسلام والمسلمین آقای سیدمهدی امام‌جمارانی را به سرپرستی سازمان حج و اوقاف و امور خیریه منصوب فرمودند، ریاست این سازمان را بر عهده داشت و پس از آن نیز ایشان که خیراندیشی و نیکوکاری جزء شاکله وجودی‌اش بود، همکاری با مجامع خیریه را ادامه داد به‌طور‌ی که در تأسیس و پایه‌گذاری و حمایت بیش از چهل انجمن خیریه دخالت و همکاری داشت.

یکی از مهمترین نهاد‌های خیریه و خدماتی مهم مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان تأسیس و بنیان نهاد مؤسسة غیرانتفاعی «محب» برای درمان بیماران که آن‏ها را «عیال‌الله» می‏‌دانست، بود. این مؤسسة غیرانتفاعی فعالیتش را از بازسازی و احیای بیمارستان قدیمی و فرسوده شهید هاشمی‌نژاد آغاز کرد و برنامه نوسازی و توسعه این بیمارستان طی سال‏های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۰ بدون وقفه همزمان با ارائه خدمات به بیماران ادامه یافت به‌طوری که هم‌اکنون این بیمارستان در چهار طبقه و حدود ده‌هزار مترمربع، ظرفیت پذیرش بیماران آن از سیصد نفر به ۱۲۰۰ بیمار رسیده است و به‌طور متوسط ماهانه ۴۰۰ عمل جراحی، ده پیوند کلیه و ۳ هزار بار دیالیز انجام می‌شود.

رهبر ,

کلنگ زنی بیمارستان مهدی کلینیک مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره)

مرحوم اعتمادیان در قالب مؤسسه غیرانتفاعی محب، برای خدمتگزاری به بیماران کشور به همین میزان بسنده نکرد و با جلب کمک‏های مردمی و خیّرین قدم‌‏های بزرگ دیگری را در این راه برداشت که مقاوم‌سازی و نوسازی کامل بیمارستان میرزاکوچک‌خان، ساخت و تجهیز بیمارستان محب در کاشان، ساخت و راه‌اندازی بیمارستان ۲۲۰ تختی محب یاس، احداث و تجهیز بیمارستان محب مهر با ۱۷۵ تخت و ۱۵۰ هزار بستری تا سال ۱۳۹۸، طراحی و ساخت و تجهیز بیمارستان محب کوثر با ۱۵۷ تخت بستری و پذیرش ۷۵ هزار بستری تا سال گذشته، ساخت مرکز جامع پیشگیری، کنترل و درمان سرطان، ساخت اولین دهکده گردشگری سلامت کشور در زمینی به‌مساحت ده‌هزار مترمربع در برغان استان البرز و اشتغال قریب دوهزار نفر به‌صورت مستقیم و صد‌ها پزشک متخصص و فوق‌تخصص در بیمارستان‏‌های محب از مجموعه خدمات مؤسسة غیرانتفاعی محب است که مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان تا آخرین روز‌ها اداره آن را بر عهده داشت.

مرحوم اعتمادیان یک نفر بود، امّا با انسان‌دوستی و نیکوسرشتی که داشت نشان داد می‏‌تواند خادم مخلص هزاران انسان نیازمند باشد و خوبی‏ها و نیکوکاری را در جامعه تکثیر کند و همه این‏ها که اشاره شد اجمالی از فعالیت‏‌های خیرخواهانه این عبد صالح پروردگار بود که امیدواریم امثال ایشان در جامعه زیاد شوند و باقیات الصالحات و سنت حسنه ایشان همیشه بادوام و ساری و جاری باشد.

امّا از آنجایی که این جهان فانی است و انسان‌‏ها برای مدتی محدود در این دنیا به‌سر می‏‌برند و عاقبت باید رهروی سرای آخرت و جاوید بشوند، مرحوم حاج محمدرضا اعتمادیان نیز در سن هشتادسالگی و در بیست و ششم دی‌ماه ۱۳۹۷ بعد از عمری تلاش و کوشش در راه انقلاب و خدمت خالصانه به مردم و محرومین و نیازمندان، با زاد و توشه‏‌ای پربار آهنگ سفر آخرت کرد و به دیار باقی شتافت، گرچه چنین انسان‌‏هایی هرگز نمی‏‌میرند و یاد و نام آنان تا روزگار باقی است، جاودان خواهد ماند و جایگاه‌شان در آن دنیا نیز بهشت ابدی خواهد بود همان‌طور که در قرآن کریم وعده فرموده است: «أَمَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوَی نُزُلًا بِمَا کَانُوا یَعْمَلُونَ» (سجده، ۱۹)

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های دیروز

  1. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  2. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  3. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  4. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  5. نتانیاهو: انفجار کشتی تحت مالکیت تل‌آویو کار ایران بود/ تهران بزرگترین دشمن اسرائیل است

  6. ماجرای جوان دهه شصتی که ۴۰ فرزند دارد

  7. تصاویر پهپاد آمریکایی از لحظه حمله ایران به عین‌الاسد

  8. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

  9. وزیر ارتباطات کدام حقیقت را از مردم پنهان کرد؟

  10. کرونا تا زمان ایمن شدن ۷۰ درصد مردم ایران وجود دارد/ تزریق ماهانه ۲۰ میلیون واکسن از تیر ماه

  11. پول‌های بلوکه ایران در آن‌سوی مرزها چقدر است؟

  12. ترامپ: نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ می‌شوم

  13. مدیرعامل منطقه آزاد کیش برکنار شد

  14. کاندیداتوری سید حسن خمینی جدی است

  15. رئیسی: اقتدار بدون عدالت هرگز به صراط مستقیم قرار نمی‌گیرد/ قاضی، اسم افرادی که در حبس قرار دارند را دائم مرور و به آن‌ها توجه کند

  16. قالیباف: قضات و اعضای هیئت علمی ۱۰ درصد مالیات پرداخت می‌کنند

  17. محدودیت های سفر نوروزی؛ از نظام سلامت اصرار، از گردشگری انکار !

  پربحث‌های هفته

  1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

  2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

  3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

  4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

  5. آیا کار مجلس این است؟!

  6. جزئیات بیمه تکمیلی جدید فرهنگیان اعلام شد

  7. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

  8. استخدام ۲۰ هزار فرزند شهید و ایثارگر

  9. بلاتکلیفی مردم برای سفر‌های نوروز ۱۴۰۰/ اسامی شهرهای سفر ممنوع

  10. تصاویری از رهبر انقلاب در کنار پدرشان

  11. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

  12. ساندی تایمز: روزهای سختی در انتظار محمد بن سلمان است

  13. گاردین: «بایدن» مسیر «ترامپ» را در برجام در پیش گرفته است

  14. خط پایانی بر انحصار ۶۵ ساله وکالت/ با تأیید شورای نگهبان وکالت کسب و کار شناخته شد

  15. زمان جلسه شورای عالی کار برای تعیین حداقل دستمزد

  16. تصاویر جدید از پشت صحنه سریال پایتخت

  17. پاسخ شهاب حسینی به منتقدان و خداحافظی با اینستاگرام

  18. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

  19. روحانی: می‌ترسم دستی در کار باشد تا مردم در انتخابات شرکت نکنند

  20. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

  21. تزریق واکسن کرونا به ۲۰ هزار سالمند و معلول از فردا/ واکسیناسیون گروه‌های هدف تا پایان شهریور ۱۴۰۰

  22. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

  23. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

  24. مک‌کنزی: عین‌الاسد را تخلیه نکرده بودیم ۱۵۰ نفر کشته می‌شدند/ حمله‌ای بود که مشابه آن را مشاهده نکرده بودیم

  25. فارین پالیسی: شرایط برای جنگ داخلی در آمریکا مهیاست

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. تکذیب انتشار تصویر دستبوسی حدادعادل از فرح + عکس

   2. بفرمایید؛ این هم از دموکرات های مؤدب و باهوش!

   3. ساز ناهماهنگ دولت و مجلس در برابر آژانس اتمی

   4. قالیباف: اعضای هیئت علمی دانشگاه‌‌ها و قضات از پرداخت مالیات معاف شدند

   5. آیا کار مجلس این است؟!

   6. بالاخره قیمت ها دست خداست یا مسئولان؟!

   7. آقایان، مشک آن است که خود ببوید !..

   8. پنتاگون از حملات هوایی آمریکا در شرق سوریه خبر داد

   9. جلیلی گزینه اصلی اصولگرایان می‌شود؟/ قصه دنباله‌دار روحانی و قیمت دلار/ مرعشی: اصلاح‌طلبان علاقه‌ای به حمایت از لاریجانی ندارند/ روایت فتاح از تاثیرات افشاگری تلویزیونی

   10. متناسب سازی حقوق کلیه شاغلین در کمیسیون تلفیق تصویب شد

   11. بازیگران رقابت ۱۴۰۰ و بحث داغ «وحدت» در اردوی هر دو جناح

   12. بحث‌های انتخاباتی یا کار در «مرکز دنیا»؟!

   13. علی مطهری اعلام کاندیداتوری کرد

   14. روحانی: برجام از بس بزرگ بود، دنیا توطئه کرد تا کمرش را بشکند/ اعتراف دولت آمریکا به شکست تحریم، موفقیت بزرگی است

   15. نامه‌نگاری خاتمی با رهبری/ درخواست حسام‌الدین آشنا از شورای نگهبان/ مطهری: لاریجانی و ظریف به درد ریاست جمهوری نمی‌خورند/ انصراف قالیباف از نامزدی در انتخابات، واقعی است؟

   16. روحانی: رئیس جمهوری مسئول اجرای قانون اساسی است/ قانون اساسی را به تعطیلی نکشانیم/ ۱۰۰ درصد قانون اقدام راهبردی را اجرا کردیم/ از برجام حفاظت می‌کنیم

   17. سید محمد خاتمی به رهبر انقلاب نامه نوشت + جزئیات

   18. واکنش محسن رضایی به توافق ایران و آژانس

   19. جهانگیری: از جنگ اقتصادی آمریکا سربلند بیرون آمدیم/ برجام باید احیا شود/ قبول دارم که در حق اهل سنت کوتاهی‌هایی شده است

   20. واعظی: روزهایی را گذراندیم که زیر ۱۰۰ هزار بشکه فروش نفت داشتیم

   21. تحلیل حسین شریعتمداری از بُرد قطعی ما و باخت حتمی حریف

   22. درخواست رضایی از روحانی، آقای رئیس جمهور، به میان مردم بیا

   23. مطهری: مخاطب توصیه رهبر انقلاب شورای نگهبان است /مردم به کاندیدای عاقل و معتدل رأی بدهند

   24. دفتر ریاست جمهوری: انتشار نقل قول واعظی مبنی بر نقش دولت در ایجاد نوسانات ارزی تکذیب می‌شود

   25. اکبر ترکان :روحانی رفتار اعلی حضرتی دارد /پیروزی یک اصولگرا سرنوشت محتوم انتخابات ۱۴۰۰ است

   آخرین عناوین