اعتراف بایدن به تروریست بودن ترامپ چه تبعاتی دارد؟

جهان،   3991019101 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

بایدن با تروریست خواندن هواداران ترامپ که در ۷ ژانویه به کنگره این کشور حمله کردند و همچنین متوجه نمودن مسئولیت این اقدامات به ترامپ، عملا رییس جمهور فعلی آمریکا را رهبر تروریست‌ها قلمداد کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از نورنیوز، جو بایدن رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در تازهترین واکنش به رخدادهای چهارشنبه ۶ ژانویه در واشنگتن که طی آن هواداران ترامپ به سمت ساختمان کنگره (کاپیتول) حمله کردند و با اشغال آن زمینه ساز کشته شدن ۵ نفر شدند، ضمن آن که این روز را «تیره‌ترین روز تاریخ» ایالات متحده آمریکا نامید، دونالد ترامپ را مسئول این رخداد معرفی کرد.

بایدن هواداران مسلح ترامپ را «تروریست‌های داخلی» خواند و نیروهای امنیتی را نیز به برخورد بیش از حد نرم با هواداران ترامپ متهم کرد. 

هواداران ترامپ روزچهارشنبه ۱۷ دی (۶ ژانویه) و در زمانی که کنگره آمریکا مشغول بررسی و تایید آرای الکترال مربوط به انتخابات ریاست جمهوری ۳ نوامبر بود وارد ساختمان کنگره شدند و ضمن تخریب و غارت این مجموعه تلاش کردند که به نمایندگان حزب مخالف آسیب وارد کنند. در جریان یورش هواداران ترامپ یا به تعبیر جو بایدن «تروریست‌های داخلی» به ساختمان کنگره این کشور ۵ نفر از جمله یک مامور پلیس کشته شدند.

اظهارات اخیر جوبایدن رییس جمهور منتخب آمریکا سخنانی بسیار مهم تلقی می شود که در بطن آن «اعترافی دیر هنگام» نهفته است.

بایدن از سویی به صورت رسمی اعلام نموده که مسئول وقایع ۷ ژانویه در واشنگتن، ترامپ است و از سوی دیگر افرادی که با دعوت و هدایت ترامپ دست به این اقدام جنایتکارانه زده اند را تروریست داخلی دانسته است.

نتیجه منطقی حاصل از اظهارات بایدن این است که او ترامپ را رهبر تروریست‌های داخلی می داند و طبیعتا شخص دونالد ترامپ رییس جمهور فعلی آمریکا هم تروریست است.

اعتراف دیرهنگام بایدن موید این واقعیت است که در  چهار سال گذشته یک تروریست به همراه دار و دسته اش رییس جمهور ایالات متحده امریکا بوده و با در اختیار داشتن بزرگترین ارتش و زرادخانه هسته ای جهان با رویکردهای تروریستی در مورد کنش های این کشور در مهمترین موضوعات نظامی و امنیتی تصمیم می گرفته است.

نگاهی به تصمیمات و اقداماتی که در دوره ریاست جمهوری ترامپ در داخل و خارج از امریکا به وقوع پیوسته به روشنی اظهارات جو بایدن را تایید می کند.

بدون شک مهمترین نماد رفتار تروریستی ترامپ در طول دوران زمامداری اش در صدور دستور ترور فرمانده عالی رتبه یک کشور در جریان سفر رسمی به کشور دیگر تجلی یافت.

ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و فرماندهان مقاومت که به اعتراف دوست و دشمن اصلی ترین نقش را در سرکوب تروریست های آدمخوار داعشی در منطقه داشته اند، بطور قطع بهترین هدیه ای بود که رهبر تروریست های جهان می توانست به هوادارانش بدهد.

دستگاه قضایی عراق به عنوان میزبان سردار سلیمانی اخیرا با صدور حکم بازداشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که خود رسما مسئولیت این اقدام تروریستی را پذیرفت زمینه محاکمه وی برای دست زدن به این جنایت را فراهم کرده است.

اگرچه جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا پس از ترور سردار سلیمانی و فرماندهان مقاومت به نوعی از این اقدام حمایت کرد اما در شرایط کنونی و پس از اظهارات اخیر بایدن، او دو راه پیش رو دارد.

یا باید چون گذشته با تایید اقدام تروریستی ترامپ، همچنان در کنار وی بماند و ننگ حمایت از یک تروریست را (به اعتراف خودش) بپذیرد و یا شجاعت اعتراف رسمی به اشتباهش را داشته باشد و از صحبت های قبلی خود عذر خواهی کند و زمینه محاکمه ترامپ در کشوری که این جنایت در آن رخ داده را فراهم کند و از تایید رفتار یک تروریست اعلام انزجار و برائت نماید.

در صورتی که جو بایدن مسیر برائت از ترامپ را در پیش نگیرد می توان نتیجه گرفت که رییس جمهور امریکا در خصوص ارزیابی اقدامات تروریستی و افراد تروریست هم مانند بسیاری از موضوعات دیگر قائل به استاندارد دو گانه است. به عبارت دقیقتر در صورتی که یک تروریست و هوادارنش به کنگره امریکا حمله می کنند و باعث مرگ تعدادی از شهروندان امریکا می شوند باید آنها را محکوم کرد اما اگر همین گروه، جنایتی بزرگتر و بی سابقه را در خارج از امریکا انجام بدهند باید از آنها تقدیر به عمل آید.

جو بایدن رییس جمهور منتخب آمریکا می تواند این عرصه را به آزمونی برای راستی آزمایی اظهاراتش در مورد موضوعی بسیار مهم یعنی حمایت از تروریسم یا نفی آن مبدل سازد که موفقیت یا ناکامی اش منوط به شجاعت و صراحت است.

این‌ گوی و این میدان، طرفدار تروریسم هستید یا مخالف آن؟

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۶۹۵۸۹۱۸:۴۹:۰۹ ۱۳۹۹/۱۰/۱۹
در تمام تاریخ 300 ساله ننگین امریکا این را میتوان گفت که سگ زرد برادر شغال است. تنها یک راه برای یک آمریکای بی آزار تجزیه آن است.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. گفتار ظریف؛ اختلال‌‌‌ فهمِ فردی یا بحران دانش سیاسی در ایران؟!

  2. زینب سلیمانی :اگر مذاکره برای فلسطین جواب می‌داد، اکنون فلسطین آزاد شده بود

  3. روحیه‌ قاجاری و دستاوردهای فرنگ در یک فایل صوتی

  4. پایانی بر جنجال یک فایل صوتی

  5. اندکی مسئولیت‌پذیر باشیم!

  6. الگوی بزرگ میدان

  7. توضیحات عجیب غرضی درباره خانه هزارمتری اش در دروس !

  8. چرا بن سلمان کم آورد؟!

  9. نظرات برگزیده مخاطبین الف: ظریف باید پاسخگو باشد چگونه ترامپ به راحتی از برجام خارج شد/ آقای جهانگیری! چه خبر از اقتصاد و تهِ درّه؟/ اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه پاسخگو نیستند

  10. رئیس جمهور گارانتی ندارد !

  11. سیاستمداران باتقوا یا سیاستمداران نابغه؟!

  12. یک صندلی و این‌همه نامزد!...

  13. تلاش احمدی نژاد برای نزدیک شدن به رئیسی/به بعضی‌ها گفته‌اند نیا!

  14. شورای رقابت با مردم !

  15. دولت اگر اختیار ندارد، چرا دوباره بر سر کار آمد؟

  16. عراقچی: آمریکایی‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند بخش بزرگی از تحریم‌ها را بردارند

  17. بیژن مقدم:  جهانگیری همان روحانی است 

  18. حرف‌های جنجالی همسر آزاده نامداری در مراسم چهلم

  19. مطرح‌کردن شائبه تقلب توسط نماینده روحانی

  20. نامه سعید محمد به رقبایش: متهم سفره‌های خالی مردم کارگزاران هستند نه انقلاب/ کاهش اعتماد عمومی نتیجه ناکارآمدی‌هاست

  21. «شهید قدس» چگونه اسرائیل را در لاک دفاعی فرو برد؟

  22. رأی رییسی در نظرسنجی خبرگزاری دولت

  23. دولت آینده گریبانش را از عوام‌زدگيِ دانشگاهي و حوزوي رها کند/ مراكز پژوهشي مركز تجمع آقازاده‌ها شده است/ دولتي که نتواند همه مغزها را بكار بگیرد بیمار است

  24. مطهری: افرادی را برای معاون اولی و وزارت در نظر دارم

  25. رد پای جهانگیری در واگذاری‌های غیرقانونی سازمان خصوصی‌سازی

  ابر آروان

  آخرین عناوین