قیمت مرغ در بازار کاهش یافت

گروه اقتصادی الف،   3990922039

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از روند کاهشی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: متوسط نرخ هر کیلو مرغ درب مرغداری ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان است.

قیمت مرغ در بازار کاهش یافت

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، حبیب اسداله نژاد از تسهیل در توزیع نهاده‌های دامی خبر داد و گفت: با توجه به تسهیل در توزیع و تخصیص نهاده‌های دامی به نظر می‌رسد که در ارتباط با نهاده دامی، مشکلات تا حد زیادی مرتفع شده است که با استمرار این روند قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار آزاد کاهش معناداری پیدا می‌کند.

وی میزان تولید مرغ را مناسب ارزیابی کرد و افزود: با توجه به پیش بینی کارگروه تنظیم بازار در خصوص میزان جوجه ریزی، تولید افزایش یافته است که با افزایش میزان جوجه ریزی این نگرانی وجود دارد که روند فعلی توزیع نهاده دامی استمرار یابد.

اسداله نژاد ادامه داد: با توجه به حجم جوجه ریزی نگرانی بزرگی مبنی بر عدم تعهدات دولت در امر تولید وجود دارد که امیدواریم این اتفاق نیفتد.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی از روند کاهشی قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو مرغ درب مرغداری ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۲۳ تا ۲۴ هزار تومان است.

وی افزود: علی رغم تاخیر در تخصیص نهاده‌های دامی، بخش اعظم مرغ مورد نیاز توسط مرغداران با نرخ مصوب تامین و عرضه می‌شود که برنامه ریزی غلط از طریق برخی دستگاه ها، سو استفاده در بحث تامین و توزیع مرغ زنده و گرم در سطح کشور صورت بگیرد، به همین خاطر دولت باید مراقبت بیشتری داشته باشد تا تولید و بازار مصرف آسیب نبیند.

این مقام مسئول قیمت کنونی هر کیلو ذرت را ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار و ۶۰۰ تومان و کنجاله سویا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: با استمرار روند توزیع نهاده با نرخ مصوب، قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار آزاد کاهش معناداری خواهد داشت چرا که با تامین نهاده با نرخ مصوب، مرغدار دیگر نیازب به رجوع در بازار آزاد ندارد.

اسداله نژاد با اشاره به اینکه توزیع ۴ کیلو نهاده به ازای هر قطعه مرغ جوابگوی دوره پرورش نیست، بیان کرد: دولت باید به گونه‌ای برنامه ریزی کند که باقی مانده ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم نهاده دامی تامین شود تا مرغداران نیاز به بازار سیاه نداشته باشند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی درباره انحصار در واردات نهاده‌های دامی بیان کرد: زمانیکه از انحصار سخن به میان می‌آید، تمامی نگاه‌ها به سمت یک نفر متمرکز می‌شود، درحالیکه انحصار پدیده‌ای نیست که ظرف یک تا ۲ سال ایجاد شده باشد و طی سالیان متمادی بواسطه ضعف عملکرد دستگاه‌های دولتی بوجود آمده است.

به گفته اسداله نژاد، گرچه بزرگترین واردکننده نهاده دامی امتیازات ویژه‌ای از بخش دولتی می‌گیرد، اما عمده انحصار در واردات نهاده دامی به ضعف عملکرد دستگاه‌های ناظر بر می‌گردد که درنهایت رشد مجموعه‌ای را به دنبال داشته است.

وی ادامه داد: کشور‌هایی که بخش اعظم نهاده‌های مورد نیاز را تامین‌می کنند، تنها یک نفر خاص را می‌شناسند و با شخص دیگری وارد معامله نمی‌شوند و به عبارت دیگر این تاجر اعتباری هم معامله می‌کند.

نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشت با بیان اینکه امکان حذف انحصار در واردات نهاده وجود ندارد، گفت: در شرایط فعلی تحریم که امکان جابه جایی و انتقال ارز با مشکلاتی روبروست، امکان حذف افرادی که انحصار در واردات نهاده‌های دامی ایجاد کردند، وجود ندارد و در شرایط عادی مسئولان برای کاهش یا از بین بردن انحصار باید اقدام کنند.

وی تامین نهاده‌های دامی مورد نیاز مرغدار را امری مهم در کاهش قیمت تمام شده تولید و ثبات نرخ مرغ در بازار اعلام کرد و گفت: تامین و توزیع به موقع نهاده‌های دامی در جلوگیری از بحران بازار مرغ نقش اساسی دارد.

اسداله نژاد با بیان اینکه سامانه بازارگاه تنها مرجع توزیع نهاده دامی در سطح کشور است، تصریح کرد: سامانه بازارگاه از فساد و سوءاستفاده در قبال توزیع نهاده دامی جلوگیری می‌کند و در شرایطی که ورودی نهاده به سامانه بازارگاه کم است، وزارت جهاد کشاورزی تقصیری ندارد چرا که تامین نهاده و تحویل به سامانه بازارگاه بر عهده وزارت صمت و توزیع با وزارت جهاد کشاورزی است که با عدم تامین به موقع، سامانه بازارگاه دچار ایراد شود‌.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 2. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 3. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

 4. چرا از کوچ نمایندگان مجلس به دولت آینده نگرانیم؟

 5. روحانی صندوق توسعه ملی را خالی کرد

 6. ایمنی‌زایی ۹۳.۵ درصدی واکسن برکت در فاز دوم/ ۱۲ کشور برای خرید درخواست دادند

 7. دفاع تمام قد مهمان BBC از ایران

 8. تصاویر قدیمی دیده نشده از حرم امام رضا(ع)

 9. سقوط آزاد سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان

 10. رقم‌های دیوانه‌کننده از کشف‌ بزرگترین ‌مزرعه‌ بیت‌کوین

 11. وزیر علوم: به هیچ عنوان به"تعویق کنکور" فکر نمی‌کنیم / ۳۰درصد آموزش دانشگاه‌ها مجازی می‌ماند

 12. محمد معتمدی: قید واکسن خارجی را زدم/ در فاز سوم تست انسانی «برکت» شرکت می کنم

 13. واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی/ فوت ۲ خبرنگار+اسامی و فیلم

 14. جزئیات حمله به یک خانواده ایرانی در بیرمنگام انگلیس+فیلم

 15. اعلام جزئیات تکمیلی از نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری/ تکمیل نتایج قبلی با وصول آخرین صورتجلسات باقی مانده و تطبیق نتایج در هیات های اجرایی و نظارت سراسر کشور

پربحث‌های هفته

 1. لحظات دلهره آور کشتن بی‌رحمانه یک جگوار با چوب

 2. اصلاحات؛ فشار به پایین و چانه زنی در بالا!

 3. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 4. «نه» رییسی به ملاقات با بایدن / وعده ها را فراموش نمی‌کنم / تغییرات به نفع مردم خواهد بود

 5. رؤیای احیای برجام در دولت روحانی، تعبیر می شود؟

 6. آقای رئیسی معجزه نمی خواهیم فقط امید را زنده نگهدار !

 7. مقایسه مشارکت انتخاباتی مردم ایران با دموکراسی های مطرح غربی چه می گوید؟

 8. رأی الیوم: ایرانی جدید در برابر آمریکا در راه است

 9. از بنده خدا به بنده خدا/ نامه ای به سید ابراهیم

 10. تحلیل جالب آمریکا از نشست خبری حجت الاسلام رئیسی

 11. استقبال عجیب روزنامه اصلاح طلب از پیروزی رئیسی!

 12. تیم اقتصادی احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟

 13. معنای رأی همتی برای اصلاح طلبان

 14. روحانی: بزودی تحریمها برداشته می شود و سرمایه خارجی به سمت ایران سرازیر خواهد شد

 15. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 16. ماموریت آیت‌الله جنتی به عضو شورای‌نگهبان در پی سقوط بالگرد حامل صندوق رای در دزفول

 17. وعده روحانی برای رفع قریب‌الوقوع تحریم‌ها/ تذکر احمد خاتمی به صاحبان آرای سفید و باطله/ دلایل شکست اصلاح‌طلبان از نگاه عطریانفر/ کابینه رئیسی، اصولی یا فراجناحی؟

 18. انتقاد سعید محمد از شورای نگهبان/ زمزمه خداحافظی احمدی‌نژاد از مجمع تشخیص/ تحلیل شریعتمداری از مشارکت پایین مردم/ نظر افروغ درباره چالش‌های یکدست‌شدن حاکمیت

 19. صف طولانی و عجیب اماراتی‌ها برای خرید محصول جدید تویوتا لندکروز!

 20. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 21. آسمان، ریسمان بافتن صهیونیست ها درباره پیروز انتخابات ایران

 22. گم شدن اخلاق در بازار سیاست...

 23. بازندگان انتخابات از نظر زیباکلام/ نخستین گمانه‌زنی‌ها درباره کابینه رئیسی/ پیشنهاد حسین مرعشی به اصلاح‌طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی/ تفاوت رئیسی با روسای جمهور پیشین

 24. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 25. یک نفر به دولت خسته نباشید نگفت /همه باید منتخب مردم درانتخابات ریاست جمهوری را یاری کنیم/ انتقال دولت باید با آرامش کامل انجام شود

ابر آروان

آخرین عناوین