ترکیه در مسیر شناختی

حسن مرادخانی، گروه تعاملی الف،   3990918011
ترکیه در مسیر شناختی

سرکوب تاریخی در برخی بزنگاه‌های تاریخی می‌تواند  نقطه افول زمان حاضر و نقطه حضور و بازیابی زمان آینده باشد. سرکوب تاریخی همچنان که یک ملتی را دچار سرخوردگی و یأس زمانی می‌کند، در صورت رسیدن به آگاهی تاریخی، شناختِ مسیرِ ترمیمِ زخم‌های تاریخی رقم خواهد خورد.

ترکیه کشوری است که از دل امپراتوری عثمانی پس از شکست آن از متفقین در جنگ جهانی اول به وجود آمد. شکست از متفقین، به عنوان سرکوب تاریخی ترکیه امروزی به شمار می‌رود که در حدود یک قرن از این بزنگاه تاریخی می‌گذرد. یک قرن برای ملتی که امپراتوری را از دست داده‌اند، کسب هویت تاریخی گمشده می‌تواند موتور محرک فوق‌العاده‌ای باشد. رسیدن به مرحله شناخت، سطح مهمی از بازیابی هویتی است اما باید مرحله عبور باشد؛ چراکه سطح مهم‌تر زمانی رخ می‌دهد که مرحله شناخت صرف به مرحله شناخت تاریخی منتهی گردد. ترکیه با افت‌وخیزهای فراوانی که در این مسیر تجربه نموده است، مرحله شناخت را درک کرده و به یک نوع خودآگاهیِ اولیه رسیده است اما برای قرار گرفتن در مرحله شناخت تاریخی، نیازمند تحلیل‌های تاریخی سنجیده از موقعیت ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیکی خود است. ژئوپلیتیک ترکیه به لحاظ حساسیت‌های منطقه‌ای، سه قاره بزرگ را به یکدیگر پیوند زده و در نقطه تلاقی ایدئولوژی‌های تاریخ‌ساز جهان قرار دارد. اگر دیوار برلین در جنگ سرد به عنوان مرز عینیت‌یافته لیبرالیسم و کمونیسم قلمداد می‌شد، مرز واقعی دیواری به نام ترکیه بود که به لحاظ مفهومی مهم‌تر از دیوار برلین به شمار می‌رفت. پس از جنگ سرد و شکست کمونیسم، ایدئولوژی اسلامی در مقابل لیبرالیسم با آرایشی جدید به میدان آمد که هرچند نقطه کانونی آن، جمهوری اسلامی ایران بود اما مرز واقعی تغییری نکرده بود و ترکیه همچنان مرز لیبرالیسم و مکتب اسلام به شمار می‌رفت. اتخاذ رویکرد تلفیقی از سکولاریسم و اسلام، هرچند مرحله شناخت را تثبیت می‌کند اما پازل ترکیه را تکمیل نمی‌نماید. در این مرحله، نقش اردوغان در چگونگی تعیین مسیر ترکیه برای رساندن آن به شناخت تاریخی می‌تواند بسیار حساس و مهم باشد و در صورت انتخاب مسیر اشتباه، می‌تواند به مراتب مخرب‌تر جلوه کند.

اردوغان از سال 2000 تا 2014 با همفکری احمد داووداوغلو افت‌وخیزهای شناختِ صرف را سپری کرد و پس از سال 2014 و به ویژه بعد از کودتای نافرجام 2016 هرچند قدم در راه شناخت تاریخی نهاد اما در تعیین مصداق‌های چنین شناختی به تصمیم و انتخاب‌های مطلوبی نرسید. انتخاب‌های مطلوب اردوغان در این مسیر باید براساس شرایط ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیِ تاریخی شکل بگیرد تا بتواند هویت ترکیه را در جایگاه درست آن قرار دهد. هر کنشی خارج از ابعاد ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیکی، ترکیه را از هویت اصیل خود دور کرده و تحمیل هزینه تاریخی به ملت ترکیه است.  پیوند ترکیه با اسلام و جهان اسلام غیرقابل‌انکار بوده و عملکرد ترکیه در داخل چنین چارچوبی، معناپذیر است. ترکیه به جای طرد اسلام باید با آغوش باز در متن اسلام قرار گیرد؛ چراکه بستر اجتماعی اسلامی دارد و از تاریخ اسلامی بهره می‌برد. اردوغان با هم‌نشین‌کردن ژئوپلیتیک و ایدئولوژیِ اسلامی، در تعیین مصداق‌های واقعی شناخت تاریخی ترکیه مسیر مطلوبی را طی خواهد کرد.

از این‌رو، یکی از کشورهای بسیار حساس و مهم از دو جهت ژئوپلیتیکی و ایدئولوژیکی که در زیست‌جهان مشترک با ترکیه می‌باشد، جمهوری اسلامی ایران است و تقویت حلقه‌وصل میان دو کشور، ترکیه را در کسب هویت و شناخت تاریخی یاری خواهد داد. نزدیکی ترکیه و ایران می‌تواند تعریف جدیدی از قدرت و وحدت در جهان اسلام ارائه دهد و ریل‌های بحران‌های منطقه‌ای را ترمیم نموده و شکوفایی روابط و تعاملات سازنده منطقه‌ای را فراهم سازد که با وجود ظهور قدرت‌ جدیدی چون چین در شرق، زمینه‌های پایان سلطه سیاست‌های استکباری غرب و آمریکا مهیا است و ترکیه باید خود را در چنین سازه‌ای تعریف کند. 

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. خود «بهشتی» پنداری !

 2. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 3. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 4. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 5. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 6. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 7. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

 8. سرستون جدید اصلاح‌طلبان تندرو/ واکنش عبدالله گنجی به مهدی نصیری

 9. دفاع ربیعی از آذری‌جهرمی درباره فیلتر نکردن اینستاگرام/ زیباکلام: کارگزاران می‌خواهد به هر قیمتی در قدرت بماند/ مورد عجیب عنابستانی/ توضیحات توکلی درباره ماجرای غسال آیت‌الله مصباح

 10.  احمد توکلی: فریب کسانی را که با بزرگ کردن موضوعی فرعی اصل را در سایه قرار می دهند، نخورید

 11. مادر سربازی که سیلی خورد: به پسرم افتخار می‌کنم

 12. جهانگیری: خودرو با قیمت مناسب در اختیار مصرف کننده قرار بگیرد

 13. روایت نوبلیست معروف اقتصاد از وعده‌های جعلی نئولیبرالیسم آمریکایی

 14. محرز: واکسن کرونای «سوئدی» به‌زودی وارد کشور می‌شود/ افزایش مبتلایان به کرونا

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 4. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 5. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 6. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 7. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 8. خود «بهشتی» پنداری !

 9. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 10. وضع تماشایی آمریکا

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 13. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 14. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 15. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 16. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 17. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 18. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 19. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 20. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 21. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 22. پیام بودجه ایران به دنیا به روایت رئیس‌جمهور/پاسخ ظریف به احتمال مذاکره با آمریکا/ بازجویی از وزیر ارتباطات/ نماینده مجلس: روحانی پاسخگوی خون بیش از ۳۰۰ نفر باشد

 23. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 24. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 25. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

آخرین عناوین