خودرو ارزان می‌شود؟/ روند نزولی قیمت خودرو در حاشیه بازار

گروه اقتصادی الف،   3990915009 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱ تکراری یا غیرقابل انتشار

با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و به نظر می رسد خودرو ارزان می شود.

خودرو ارزان می‌شود؟/ روند نزولی قیمت خودرو در حاشیه بازار

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: اوایل امسال بود که قیمت خودرو بین کارخانه و حاشیه بازار به شدت زیاد بود و پس از آن برای کنترل این قیمت طرح قرعه کشی را راه اندازی کردند. اکنون که ۸ ماه از اجرایی شدن این طرح می‌گذرد، شاهد نزدیک شدن قیمت خودرو بین کارخانه و حاشیه بازار هستیم.  

اکنون با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و حتی گاهی از ثبت نام انصراف می‌دهند و اگر این رویه ادامه دار باشد، طرح قرعه کشی که برای سر و سامان دادن به بازار اجرا شد، دیگر اجرایی نخواهد شد.  

با لغو طرح قرعه کشی، مانند سال‌های قبل که قیمت خودرو درب کارخانه با قیمت حاشیه بازار تفاوتی نداشت، دوباره بحران به سراغ خودروسازان خواهد رفت. مانند سال‌های قبل، با نزدیک شدن قیمت خودرو به قیمت کارخانه، خودروسازان برای فروش خودرو به سراغ وام خودرو، فروش لیزینگی و دیگر روش‌های فروش خواهند رفت.  

اکنون ورق برای فروش خودرو بر می‌گردد و خودروسازان مجبور خواهند شد خودروهایشان را ارزان‌تر از قیمت حاشیه بازار دهند تا کالاهایشان به فروش رود.  

///

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان، با اشاره به اینکه قیمت خودرو در حاشیه بازار روند نزولی دارد و به قیمت خودرو در کارخانه نزدیک می‌شود، گفت: نزدیک شدن قیمت خودرو در حاشیه بازار به قیمت کارخانه باعث می‌شود در اجرایی شدن قرعه کشی تجدید نظر‌هایی صورت گیرد.

 

او با بیان اینکه روش قرعه کشی روش مناسبی برای رساندن خودرو به دست مشتری واقعی نیست، بیان کرد: از اول مخالف روش قرعه کشی بودم، اما در کمیته خودرو تصمیم جمعی برای خودرو می‌گیرند و با مخالفت یک نفر کاری پیش نمی‌رود. قبول دارم که قیمت بازار روند کاهشی دارد و دلیل آن هم روند کاهشی قیمت دلار است.  

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد: روند کاهشی قیمت دلار تاثیرات زیادی در قیمت خودرو گذاشت و اکنون قیمت‌ها به شدت روند کاهشی دارد. ۸۰ درصد شرکت کنندگان در قرعه کشی سرمایه گذار بودند و به دنبال این بودند که در این طرح‌ها شرکت کرده و پس از برنده شدن خودرو مورد نظر را فروخته و از این رویه سود زیادی ببرند.

///

نعمت بخش ادامه داد: اکنون برخی از افراد سرمایه گذار، با دیدن کاهش قیمت‌ها خودرو را در بازار آزاد می‌خرند و از طرفی به دلیل اینکه عرضه خودروسازان هم افزایش یافته، در کاهش قیمت‌ها موثر بوده است.  

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد: از زمانی که طرح قرعه کشی را به راه انداختند، اعلام کردیم که این روش، روش درستی نیست و خودروسازان از این رویه زیان زیادی می‌کنند. خوشبخانه وزیر متوجه شده است که باید کاری برای صنعت خودرو کرد و باید خودروساز از زیان خارج شود.

نعمت بخش گفت: اگر خودروساز زیان کند، روز به روز توان تولیدی آن پایین می‌آید و در نتیجه دیگر نمی‌تواند پول قطعه ساز را بدهد و این ندادن بدهی باعث نداشتن قطعه و در نهایت ناقصی ۱۱۰ هزار خودرو شده است.  اکنون وزیر از ارائه پکیجی برای خودرو خبر داده است و باید دید این پکیج چیست؟

خودرو باید در حاشیه بازار به فروش رود

او با تاکید بر اینکه خودرو باید در حاشیه بازار به فروش رود تا قیمت‌ها متعادل شود، گفت: اگر اجازه می‌دادند خودرو در حاشیه بازار فروش می‌رفت، چند مزیت داشت و اصلی‌ترین آن‌ها این بود که خودرو تک نرخی می‌شد، هر کالای ۲ نرخی باشد منشا رانت و فساد می‌شود. از تجربه دهه ۷۰ باید استفاده کرد. این قرعه کشی‌ها علی الرغم تمام شرط و شرو‌ها مناسب نیست.

دبیر انجمن خودروسازان با تاکید بر اینکه خودروسازان  اکنون در حال زیان هستند، گفت: با فروش خودرو در حاشیه بازار رانت و فساد از بین می‌رود. اگر عرضه و تقاضا یکی شود سایت خودروسازان دیگر باز خواهد ماند و این رویه باعث تک نرخی شدن قیمت‌ها می‌شود.  

نعمت بخش گفت: شورای رقابت باید پاسخگو برای کاهش قیمت خودرو درب کارخانه باشد. به طور متوسط ارزبری خودرو‌ها ۲ هزار دلار است، فکر کنید ارز ۳۰ هزار تومانی، ۲۰ هزار تومان شود یعنی با یک حساب سر انگشتی ارز ۲ هزار دلاری  ۲۰ میلیون تومان می‌شود و نشان می‌دهد ۲۰ میلیون تومان کاهش پیدا کرده است.

او گفت: با ارزان شدن ارز، ۲۰ میلیون تومان قیمت خودرو کاهش می‌یابد، اما همچنان به دلیل بالا بودن قیمت مواد اولیه خودروساز ضرر می‌کند مگر قیمت مواد اولیه مانند فولاد و مس کاهش پیدا کند و خودروساز به سود برسد، حتما قیمت را کاهش دهیم.

نزدیک شدن به نقطه تعادل قیمتی، با عرضه و تقاضا 

ابوالفضل خلخالی کارشناس صنعت خودرو، گفت: اگر عرضه خودرو افزایش پیدا کند، به نقطه تعادل نزدیک می‌شویم. سال گذشته عرضه خودرو ۷ هزار و ۵۰۰ بود در حالی که تقاضا برای خودرو هزار و ۵۰۰ بود، تقریبا نصف تقاضای خودرو عرضه انجام می‌شد و همین امر باعث شد قیمت خودرو در کارخانه افزایش پیدا کند.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اختلاف قیمت بین کارخانه و حاشیه بازار باعث شد قرعه کشی جذابیت پیدا کند و مردم برای سرمایه گذاری به سمت این روش خرید بروند و از طرفی این روش باعث افزایش تقاضای کاذب خودرو شد.  

خلخالی بیان کرد: اگر عرضه خودرو به نقطه تعادل هزار و ۵۰۰ برسد، روش قرعه کشی حذف خواهد شد. در سال ۹۶  تولیدی خودروسازان هزار و ۴۰۰ خودرو بود و به همین دلیل در آن سال قیمت خودرو در کارخانه و بازار یکی بود و در اصل قیمت خودرو متعادل بود.  

او تشریح کرد: ما اکنون با پدیده‌ای به نام نهضت داخلی سازی رو به رو هستیم که قطعه سازان در تلاش زیادی برای داخلی سازی قطعات هستند. اکنون با نقطه ایده آل فاصله زیادی داریم، اما خوشبختانه به لطف تحریم‌ها داخلی سازی را جدی گرفتیم و وابستگی که به خارج داشتیم به شدت کاهش یافته است.

این کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: اگر عرضه افزایش پیدا کند می‌توانیم به تقاضای واقعی نزدیک شویم. قیمت گذاری دستوری یکی از روش‌هایی است که باعث افزایش اختلاف قیمت بین کارخانه و بازار شد و علاوه بر این باعث افزایش رانت و دلالی در بازار شد.

///

کاهش چشمگیر ثبت نام در طرح‌های فروش خودرو با افزایش قیمت مصوب کارخانه و کاهش قیمت بازار باعث کاهش تقاضا در قرعه کشی شده و اینطور که مشخص است این طرح در آینده ای نه چندان دور تعطیل خواهد شد. 

با بررسی آمار قرعه کشی‌های بخش نامه‌های فروش مختلف سایپا، متوجه کاهش شدید تعداد افراد ثبت نامی در این بخشنامه‌های می‌شویم. برای درک بهتر این موضوع آمار چند قرعه کشی محصولات سایپا را مرور می‌کنیم:

فروش فوق العاده مرحله اول: تعداد کل نفرات: ٩٩۲.۲۷۷،  فروش فوق العاده مرحله دوم: تعداد کل نفرات: ۷۱۷.٩٩۷،   فروش فوق العاده مرحله سوم: تعداد کل نفرات: ۴۴۳.۰۱۰ بوده است.

به نظر می‌رسد مهمترین عامل افزایش قیمت کارخانه و کاهش قیمت بازار است. در حقیقت کاهش دامنه سود بسیاری از تقاضا‌های کاذب را در ثبت نام محصولات سایپا حذف کرده است. آنطور که مشخص است، دولت از قرعه‌کشی به عنوان مسیر عادلانه در تحویل خودرو به مشتریان نام برده است و اظهار امیدواری کرده که در این مسیر تنها مشتریان واقعی به خودرو دسترسی پیدا خواهند کرد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۱۷۱۷۲۰۹:۲۴:۴۱ ۱۳۹۹/۹/۱۵
اخه این لگنها وقتی انحصاری باشه و خود دولت دست اندرکار تحویل گاریهای بی کیفیت به مردم باشه. خب مشخصه بازار سیاه راه می افته. این لگن سازان تا 20 تا 30 سال آینده به پای کشورهای توسعه یافته نمی رسن که همین الان وقتی سرچ کنی کشورهای توسعه یافته بهترین ماشین بروز دنیارو با تسهیلات به 1 تا 3 درصد و قسطی به مردم خودشون تحویل میدن. اما این گاری سازان داخلی بیشترین ظلم رو به مردم دارن میکنن و خود دولت هم باهاشون هماهنگه. اونم اینکه قرعه کشی می کنن. البته ما مردم ایران هم مقصریم خصوصا دلالان بی خاصیت.
مرتضی۱۷۱۷۲۰۴۰۹:۵۵:۱۸ ۱۳۹۹/۹/۱۵
اگر فروش در حاشیه بازار راه حل بود، مشکلات صنعت و بازار خودرو باید در سال ۹۷ و ۹۸ حل میشد!
ناشناس۱۷۱۷۲۱۹۱۰:۰۴:۴۷ ۱۳۹۹/۹/۱۵
بشین تا ارزان شه.وقتی سود های بیلیاردی خودرو سازها به جیب می زنند..
ناشناس۱۷۱۷۲۲۰۱۰:۰۴:۵۸ ۱۳۹۹/۹/۱۵
اگر همین الان قیمت پراید ۵۰۰ میلیون شود باز هم آقای نعمت بخش میگوید خودروساز ضرر می کند
ناشناس۱۷۱۷۳۶۷۱۲:۳۱:۱۹ ۱۳۹۹/۹/۱۵
این نعمت بخش چرا عوض نمیشه از ده کلامش نه کلام ضرر خودروساز و افزایش قیمته
علب۱۷۱۷۴۱۴۱۳:۱۲:۴۶ ۱۳۹۹/۹/۱۵
.. علت کاهش شدیدمتقاضیان درقرعه کشی خودرو، افزایش شدیدقیمت خودرو کارخانه ای میباشد واین باعث شده تا متقاضیان واقعی خودرو به جهت نداشتن توان مالی از شرکت درقرعه کشی خودرو منصرف گردند.مثلا تاچند قبل خودرو سورن کارخانه ۷۵میلیون بوده ولی الانه ۱۶۶میلیون میباشد.خریدارواقعی خودرو این ۹۱میلیون تومان رو ازکجا بیاره؟
محمد۱۷۱۷۵۰۲۱۴:۲۳:۳۲ ۱۳۹۹/۹/۱۵
سلام برای خورو ساز کاری نداره که الان خودروساز ماشین رو به مردم تحویل نمیده در نتیجه خودرو دوباره گرون میشه !!!! دولت هم بخشی از کسری بودجه رو داره از همین راه تامین میکنه سکوت میکنه و نظارتی انجام نمیده از ماست که برماست !!!!!
ناشناس۱۷۱۷۵۲۸۱۴:۳۸:۰۷ ۱۳۹۹/۹/۱۵
کاهش قیمت مربوط به کاهش قیمت دلار نه این طرح مسخره
یک معلم۱۷۱۷۵۶۳۱۵:۰۳:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۱۵
نخیر این کاهش ها به خاطر اینه که به بهانه کرونا سه هفته است نمایشگاهها ی اتومبیل را بستند و عملاً خرید و فروشی انجام نمی گیره.یعنی فقط صورت مسئله پاک شده است . وقتی نه تولید بالا رفته و نه تحویل خودرو بروز شده و نه دلار ارزان شده و نه واردات خودرو آزاد شده ،چرا باید خودرو ارزان بشه
ناشناس۱۷۱۷۵۸۵۱۵:۲۶:۳۵ ۱۳۹۹/۹/۱۵
خودرو ارزان میشود؟ جوری تیتر میزنید انگار توایران زندگی نمیکنیم
ناشناس۱۷۱۷۶۴۵۱۶:۰۸:۳۳ ۱۳۹۹/۹/۱۵
خودرو ارزان میشود : قیمت پراید = 7 میلیون و قیمت پژو =13 میلیون ما به این میگیم ارزونی.
ناشناس۱۷۱۷۷۴۱۱۷:۲۸:۵۵ ۱۳۹۹/۹/۱۵
امروز ۲۰۶ حدود ۵ میلیون گرون شده. شما تحلیلات .. اگه قرعه کشی حذف شه مسلمه که قیمتا میره بالا.
ناشناس۱۷۱۷۷۶۴۱۷:۵۶:۰۳ ۱۳۹۹/۹/۱۵
حداقل یک کارشناسی را بیار که وقتی اعداد ارقام میده، حداقل عدداش درست باشه.
ناشناس۱۷۱۷۷۹۹۱۸:۱۶:۰۶ ۱۳۹۹/۹/۱۵
وزير صنعت قبلي قول داده بود خودروساز ها را تا پايان سال خصوصي كند وزير جديد فراموش نكند. انحصار و دولتي بودن دو مشكل اساسي خودرو در ايران است.
ناشناس۱۷۱۷۸۵۹۱۸:۴۹:۵۳ ۱۳۹۹/۹/۱۵
آقای نعمت بخش خودش بخشی از .. خودرو است. اگر راست میگه پس چرا اصلا در مورد بازار رقابتی صحبت نمیکنه؟ متاسفانه روی بعضی ها مثل ..
یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 3. چند نکته درباره سخنان کریمی قدوسی و کارت زرد مجلس به ظریف

 4. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 5. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. وضع تماشایی آمریکا

 8. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 9. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 10. آذری جهرمی به بازپرسی فراخوانده شد/ اعلام جرم دادستان قوه قضائیه علیه وزیر ارتباطات

 11. دژ نفوذ ناپذیر پزشکان متخصص!

 12. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 13. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 14. ناجا: محل سکونت خاوری را شناسایی کردیم/ هیچ اراده سیاسی برای استرداد خاوری وجود ندارد

 15. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 16. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 17. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 18. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 19.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 20. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 21. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 22. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 23. نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضائیه: با متخلفان نیاوران قزوین و هفت سنگان برخورد جدی کنید

 24. زنان آوازخوان کرمانشاهی دستگیر شدند

 25. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

  2. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

  3. متهم ردیف اول قطع برق کیست؟

  4. چشم‌بندی روحانی جلوی چشم ۸۰ میلیون ایرانی/ این ۸ سال در سوئیس زندگی می‌کردیم نه ایران!

  5. پراید به زیر ۱۰۰ میلیون تومان رسید + جدول آخرین قیمت خودروها

  6. همتی: کاهش نرخ ارز حاصل تلاش بانک مرکزی است، سیاسیون به خودشان وصل نکنند

  7. همتی: اگر ارزپاشی می‌کردیم دلار ۵۰ هزار تومان و تورم ۱۲۰ درصد بود

  8. حسینی: روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است/ مجلس، منافع مردم را به آبروی خود ترجیح داد

  9. رییس‌جمهور: ایران از لحاظ منابع گاز در جهان اول است/ دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

  10. ریزش قیمت ارز ادامه‌دار شد؛ بازار منتظر سقوط قیمت دلار/ مردم به دلار ۱۵هزارتومانی روحانی اعتماد کردند؟

  11.  نادران: با رد بودجه دولت می‌توانستیم ژست انقلابی بگیریم اما گزینه اصلاح به نفع مردم را انتخاب کردیم/ ۴ محور اصلاح بودجه ۱۴۰۰

  12. ضرورت جلب نظر کارگران در تعیین مزد ۱۴۰۰/ رشد اقتصادی با دستمزد حداقلی ممکن نیست

  13. وام مسکن ملی در یک قدمی ۱۵۰ میلیون تومان/ قسط ماهانه ۲.۵ میلیون تومان می‌شود

  14. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

  15. پورابراهیمی: در لایحه بودجه ناترازی‌ غیرقابل انکار و گسترده وجود دارد/ مردم از ما ثبات و قدرت خرید می‌خواهند

  16. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

  17. احضار وزیر اقتصاد به مجلس در پی افت مستمر شاخص‌های بورس

  18. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

  19. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

  20. دلار همچنان در کانال ۲۲ هزار تومان /طلا از یک میلیون تومان پایین‌تر آمد

  21. راه اندازی کارخانه ساخت موتورهای پیشرفته خودرو ۳ و ۴ سیلندر کم مصرف با قدرت ۱۵۵ اسب بخار

  آخرین عناوین