رونمایی از کاسبان تحریم

گروه سیاسی الف،   3990914091 ۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۳ تکراری یا غیرقابل انتشار

محمدکاظم انبارلویی با اشاره مصوبه اخیر مجلس در رابطه با فعالیتهای هسته ای ایران نوشت :مخالفت با این طرح و عصبانیت از رأی بالای آن، یک رونمایی از کاسبان واقعی تحریم و نیز مسئولان خود تحریمی در داخل بود

در بخشی از این یادداشت آمده است :

 

1- مصوبه اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران با رأی قاطع نمایندگان مجلس به تصویب  رسید.

این مصوبه گام بلندی برای لغو تحریم‌هاست. چرا که دست ایران را در هرگونه مذاکرات احتمالی آینده به شرط این‌که مذاکره‌کننده فرق بین لغو (Terminate) و تعلیق (suspend) و نیز زمان بده و  بستان داده‌ها و نستانده‌ها  را بفهمد، باز نگه می‌دارد.

مخالفت با این طرح و عصبانیت از رأی بالای آن، یک رونمایی از کاسبان واقعی تحریم و نیز مسئولان خود تحریمی در داخل بود.

کسانی‌که  بر طبل تصمیم‌‌گیری فراقوه‌ای از موضوعات هسته‌ای می‌کوبند حداقل باید بدانند نظر یک قوه در این‌باره  که نظر ملت را نمایندگی می‌کند چیست. ضمن این‌که این موضع کاسبکارانه با  اصول 71 و 77 قانون اساسی مغایرت دارد. اصل 71 قانون اساسی، مجلس را مجاز می‌داند در عموم مسائل قانون وضع کند و اصل 77 قانون اساسی می‌گوید؛ «عهدنامه‌ها، مقاوله‌نامه‌ها ،  قراردادها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.»

کسانی‌که با این طرح در داخل و خارج مجلس مخالفت کردند باید بگویند چرا با لغو تحریم‌ها مخالفند و چرا لزومی به صیانت از منافع و حقوق مشروع ملت نمی‌بینند.

آمریکا و اروپا به انجام تعهدات خود در برجام پشت پا زدند. برجام را عملا پاره کردند و دولت ما یک سویه به تعهدات خود عمل کرد.

آن‌ها به این کار بسنده نکردند، دانشمندان هسته‌ای ما را ترور کردند. به تأسیسات هسته‌ای ما حمله کردند. کدام عقلانیت معطوف به منافع و مصالح ملی حکم می‌کند ما ساکت باشیم و هم‌چنان به تعهدات ظالمانه  و فراتر از مقررات NPT پای‌بند باشیم؟ به چه دلیل به میلیاردها تومان سرمایه‌گذاری در حوزه علوم هسته‌‌ای در دولت‌های پیشین برای رفع نیازهای پزشکی، دارویی ، برق و انرژی و نیز کشاورزی و ... باید چشم بپوشیم و آن را از خارج  وارد کنیم.

با این همه حجم تحریم‌ها، کدام عقلانیت سیاسی و دیپلماتیک بر این خسارت محض مهر تأیید می‌زند. کدام شخصیت حقیقی و حقوقی مسئولیت تاریخی این تصمیم نادرست برجامی و زیان سخت و نرم بر بیت‌المال ایرانیان را می‌پذیرد.

شاید تنها دلیل این رویکرد ذلیلانه این باشد که اگر نکنیم جنگ می‌شود؟

اولا: بر فرض محال، این فرضیه درست باشد مگر به بهانه جنگ ما باید عزت، استقلال و شرف و آبروی ایران را بفروشیم.

ثانیا: اگر قرار بود جنگ بشود، دشمن به جنگ فرهنگی، اقتصادی و روانی و بویژه تحریم ها روی نمی‌آورد؟!

ثالثا: آمریکا تاکنون با کدام کشور وارد جنگ شده که میلیون‌ها  سرباز جان برکف پشت سلاح‌های خود منتظر چنین روزی هستند. اگر قرار بود جنگ شود و بهانه‌ای پیدا کند در زدن پهپاد فوق پیشرفته و زدن عین‌الاسد این کار را می‌کردند.

رابعا: اگر قرار بود جنگ شود چرا آمریکایی‌ها سیبل‌های  زمینی و هوایی خود را در منطقه دارند  جمع می‌کنند و از افغانستان و عراق دارند فرار می‌کنند و حالت تدافعی گرفته اند!

آن‌ها باید از جنگ بترسند یاما؟! به قول سردار سپهبد شهید قاسم سلیمانی « ما ملت شهادتیم، ما ملت امام حسین (ع) هستیم.» کسانی که  خود را از آن ملت می‌دانند و نمایندگی ملت را یدک می‌کشند باید از دیدگاه‌های تسلیم‌طلبانه و سازشکارانه فاصله بگیرند و به ملت بپیوندند.

براساس یک حسابرسی ساده در نهادهای نظارتی بدعهدی  آمریکا در برجام و عمل به تعهدات یک‌سویه دولت و نیز آثار زیان‌های مترتب انسانی و غیرانسانی بیش از 150 میلیارد دلار به کشور خسارت وارد شده است. چرا نباید با تکیه به آرای ملت جلوی این خسارت  را گرفت؟! وقتی نیازهای هسته‌ای را با تکیه به دانش دانشمندان خود می‌توانیم رفع کنیم چرا باید آن‌ها را به دم تیغ دشمن با تصمیمات برجامی بدهیم و آن را با هزار زحمت و خسارت مالی از خارج در شرایط تحریمی وارد کنیم.

می‌گویند؛ این طرح، زمینه کاهش تحریم‌ها را فراهم نمی‌کند؛ برجام نه تنها تحریم‌ها را کاهش نداده بلکه از روز اول توافق بر حجم و اندازه و کیفیت تحریم‌ها افزوده است. برجام جوخه ترور را  در داخل و خارج تقویت  کرده است.

چرا باید در شرایطی که مقامات دولتی درگیر در برجام بارها اعتراف کرده‌اند « برجام هیچ دستاوردی برای ملت نداشته است.» همچنان بر موضع ذلیلانه تسلیم‌طلبی در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکا تأکید کنند.

حرف اصلی و پیام دقیق مصوبه مجلس این پیام را به دشمن می‌دهد « اجرای یک طرفه تعهدات دیگر امکان‌پذیر نیست .» این طرح قطعا آمریکا و رژیم صهیونیستی را عصبانی می‌کند، چرا باید عده‌ای در داخل هم از آن عصبانی شوند. این رفتار مشکوک، دشمن را گستاخ می‌کند و معیشت مردم را  همچنان در گروگان آن‌‌ها نگه می‌دارد.

معاون اول رئیس‌جمهور که در مناظرات انتخاباتی-  12 اردیبهشت 96 - گفته بود ما به همه اهدافمان در برجام رسیده‌ایم، اخیرا در نشست نخست‌‌وزیران عضو سازمان شانگهای گفته است: « ایران منفعت قابل‌توجهی از اجرای برجام نبرده است» با این اعتراف وی به اعترافات صریح ظریف و سیف که در همان ماه‌های اول اجرای برجام گفته بودند: « حتی یک حساب بانکی در لندن نمی‌توانیم افتتاح کنیم» و « عایدی ما از برجام تقریبا هیچ بود» پیوست. چرا باید عده‌ای جرئت  کنند دولت جدید آمریکا را در ریل‌گذاری برای تحمیل خسارت‌های بزرگ بعدی آماده و کمک کنند.

امروز  عقلای ملت به این نتیجه رسیده‌اند که هرگونه فعل و قولی که نشان دهد باز میل به مذاکره مجدد با این همه مذاکره و توافق بی‌ثمر گذشته، داریم خیانت است این را نتیجه نظرسنجی‌های گوناگون از مردم و نخبگان نشان می‌دهد چرا برخی اصرار دارند از این حقیقت و مطالبه واقعی ملت فرار کنند و همچنان بر صدای طبل تداوم تحریم‌های ظالمانه بکوبند و اجازه ندهند هیچ صدایی از خانه ملت برای تأمین منافع ملی در آید؟!

مجلس با اقدام انقلابی خود به تصمیمات یک طرفه  در برجام خاتمه داد این یک تصمیم ملی است و باید به آن احترام گذاشت.

متاسف هستم از اینکه رئیس جمهور هنوز دل به سیب و گلابی برجام بسته است و اعلام کرده؛ «با مصوبه مجلس موافق نیستم و آن را برای فعالیت های دیپلماتیک مضر می دانم». هفت سال است این دولت فعالیت دیپلماتیک می کند تا تحریم ها را بردارد. تمام این فعالیت ها نا کام مانده، تحریم ها نه تنها برداشته نشده بلکه اضافه هم شده است و از همه مهم تر  ترور هم به آن بار شده است! آیان زمان آن فرا نرسیده است که به این پرسش پاسخ دهند که خسارات وارده از فعالیت دیپلماتیک دولت را تا کجا باید ملت تحمل کنند.نقطه پایان این خسارات محض چیست؟ آیا بهتر نیست به رای ملت احترام بگذارند و در رفع تحریم ها با مجلس همراهی کنند؟ 

سخن آخر این‌که تمام استراتژیست‌های نظامی جهان اعتراف دارند  قدرت نظامی ایران از «مرز بازدارندگی» گذشته و عملا هرگونه حمله نظامی به ایران را به اعتراف  صریح مقامات پنتاگون متوقف کرده است. این مرتبت بازدارندگی اکنون در مرحله « اقدام پیش‌دستانه برای ضربه اول  است.... 

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۱۶۹۵۶۲۳:۲۹:۰۰ ۱۳۹۹/۹/۱۴
مذاکره هسته‌ای اینده که فراتر از ان پی تی باشد که نمونه آن برجام و سعادت آباد بود از اساس ایراد دارد
ناشناس۱۷۱۷۰۰۷۰۰:۳۴:۱۱ ۱۳۹۹/۹/۱۵
بعضی ها میخوان تو این وضعیت بمونیم و تحریمها هم هم بمونه .
ناشناس۱۷۱۷۲۷۵۱۰:۵۶:۰۳ ۱۳۹۹/۹/۱۵
کاسبان تحریم چرا از مصوبه مجلس برای رفع تحریم ها عصبانی شده اند ؟!
dayani۱۷۱۷۳۶۶۱۲:۲۷:۴۹ ۱۳۹۹/۹/۱۵
این نوشته را ضیط کردم تا یکسال دیگر به اوضاع ایران نگاه کنم و درستی یا نادرستی این ادعاها را بسنجم. آیا این تصمیمات ریل گذاری برای بهتر شدن یا بدتر شدن وضع اقتصادی مردم بوده است. در آن زمان به سادکی میتوان دریافت که کاسب تحریم کیست.
یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 3. وضع تماشایی آمریکا

 4. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 5. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 6. تصویری که نماینده مجلس به ظریف نشان داد

 7. بازگشایی مدارس ابتدایی در شیراز

 8. منبع آگاه: بازگشت به برجام کف سیاست‌های بایدن درباره ایران است نه سقف آن

 9. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 10. تحریم ترامپ و ۹ نفر از مقامات دولتش از سوی ایران+ بیانیه وزارت امورخارجه

 11. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 12. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 13. جدول/ تازه‌ترین قیمت انواع پراید در بازار

 14. وزیر جنگ دولت بایدن را بشناسید

 15. شورای رقابت: خودرو تا پایان سال گران نمی‌شود

 16. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 17. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 18. نایب‌رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران بازداشت شد

 19. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 20. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 21. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 22. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 23. واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن

 24. فرزند آیت‌الله مصباح‌یزدی: درگذشت پدرم پس از تزریق واکسن فایزر، دروغ است

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 5. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 6. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 7. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 8. وضع تماشایی آمریکا

 9. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 10. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 11. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 12. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 13. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 14. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 15. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 16. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 17. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 18. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 19. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 20. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 21. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 22.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 23. تدارک مجلس برای پرداخت یارانه «حداقل» ۱۰۰ هزار تومانی به مردم

 24. چرا باید به واکسن ایرانی اعتماد کنیم؟

 25. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

  2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

  3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

  4. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

  5. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

  6. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

  7. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

  8.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

  9. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

  10. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

  11. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

  12. لاریجانی: آمریکا اگر تحریم‌ها را برندارد نمی‌تواند عضو ۱+۵ شود/ اینکه بگویند برمی‌گردیم، بعد مذاکره می‌کنیم مقبول نیست

  13. این روز را چه بنامیم؟

  14. روحانی: شاهد ثبات در اقتصاد کشور هستیم/ در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد

  15. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

  16. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

  17. سود بانکی مانع حرکت سرمایه به سمت تولید است

  18. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

  19. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

  20. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

  21. هشدار موج چهارم کرونا/ احتمال حمایت اصولگرایان از محسن رضایی چقدر است؟/ نظر افروغ درباره بزرگترین تهدید برای نظام/  راه حل زیباکلام برای حضور حداکثری مردم در انتخابات

  22. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

  23. محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم

  24. مشاور آیت الله هاشمی: باید ناز اصلاح طلبان را هم بکشند که ۱۴۰۰ کاندیدا شوند / فائزه هاشمی متفاوت از خانواده است

  25. کیهان: سیدحسن خمینی فاقد کمترین سابقه اجرایی است

  آخرین عناوین