نبویان: طرح اقدام برای لغو تحریم ها به معنای خروج از برجام نیست

گروه سیاسی الف،   3990911128

نماینده مردم تهران در نشست خبری طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم، گفت: دغدغه اصلی برای تدوین این طرح، رفع تحریم‌ها و به عبارت بهتر امتیاز دادن به سیاستمداران کشورمان برای رفع تحریم‌ها است.

نبویان: طرح اقدام برای لغو تحریم ها به معنای خروج از برجام نیست

به گزارش مهر، حجت الاسلام سید محمود نبویان در نشست خبری که عصر امروز برای بررسی طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران برگزار شد، اظهار داشت: دغدغه اصلی برای تدوین این طرح، رفع تحریم‌ها و به عبارت بهتر امتیاز دادن به سیاستمداران کشورمان برای رفع کردن تحریم‌ها است.

وی بیان کرد: برجام ضربه اساسی به منافع ما زده است در حالی که ما به همه تعهدات خود در برجام عمل کردیم و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم همواره این موضوع را تایید کرده اند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما بین ۸۰۰ تا یک میلیون بیمار سرطانی داریم و نیاز به داروهایی داریم که سوخت آن ۲۰ درصد است. متاسفانه در برجام موظف شدیم که همه ظرفیت‌های خود در این بخش را یا اکسید کنیم و یا به خارج از کشور بفرستیم.

نبویان با تاکید بر اینکه مهم‌ترین بخش طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها درباره پروتکل الحاقی است، گفت: بر اساس پروتکل الحاقی نظارت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هر زمان و از هر مکانی است و دست آنان باز است اما مجلس در این قانون مصوب کرد که اگر تا یک ماه پس از تصویب این قانون، طرف مقابل تحریم‌ها را لغو نکند، دولت باید اجرای پروتکل الحاقی را لغو کند.

عباسی: دلار ۳۰ هزار تومانی حاصل دولت برجامی است

در ادامه این نشست فریدون عباسی اظهار داشت: متاسفانه تبلیغات سوئی دولتمردان درباره طرح مذکور کردند و این دخالت در امور قوه مقننه است و لازم است با آنان از طریق مرجع قانونی برخورد شود تا دیگر کسی حرف نابجا نزند. در حالی که این طرح برای بهبود زندگی مردم است و این حربه برجامیان است که اینگونه رفتار کنند.

وی بیان کرد: در آینده اگر ما مذاکره کنیم، تیم مذاکره کننده ما باید با عزت مذاکره کند و امتیاز بگیرد.

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: هدف اصلی از مذاکرات، برداشتن تحریم‌ها بود و رئیس جمهور و وزیر خارجه وعده رفع تحریم‌ها را دادند اما اینگونه نشد و تحریم‌ها تشدید شد.

عباسی اظهار داشت: ما از برجام نتیجه نگرفتیم. این دولت آمد که دلار از پنج هزار تومان بیشتر نشود اما به سی هزار تومان رسید و خانه دار شدن تبدیل به آرزو شده است و این حاصل دولت برجامی است.

نماینده مردم کازرون در مجلس شورای اسلامی گفت: بنده ۳۳ سال شهید فخری‌زاده را می‌شناختم و امروز می‌بینیم که دولتی‌ها وی را هم می‌خواهند مصادره کنند.

وی افزود: در شروع دولت یازدهم برای شهید فخری‌زاده و تشکیلاتش مزاحمت ایجاد کردند. شهید فخری‌زاده در نیمه دهه اول ۷۰ مسئول بود که نقشه راه هسته‌ای کشور را ترسیم کند.

نقدعلی: کسانی که دم از مذاکره می‌زنند، غیرت سیاسی ندارند

در ادامه این نشست، حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی گفت: برخی افراد مدام دم از مذاکره می‌زنند و گویا غیرت سیاسی ندارند.

وی بیان کرد: ایران یک سره منتظر یک موضع گیری حماسی در مقابل ترور شهید سردار سلیمانی و شهید فخری زاده است اما متاسفانه برخی از مسئولان به نوعی موضع گیری می‌کنند که نمک روی زخم مردم می پاشند و ما باید انتقام خون شهدای خود را بگیریم.

نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دولت به جای اینکه از ظرفیت تصویب قانون طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها استفاده کند، جای شورای نگهبان می‌نشیند و دیدیم که امروز سخنگوی دولت برای شورای نگهبان هم تعیین تکلیف کرد.

خضریان: ما باید در حوزه سیاست خارجی قوی شویم

در ادامه نشست مذکور، علی خضریان گفت: امروز اتفاق مبارکی در صحن مجلس اتفاق افتاد. ما دو دهه است که گرفتار اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی هستیم و الان دیگر باید متوقف شود و نباید جار و جنجال سیاسی راه انداخت.

وی تاکید کرد: تاکید مجلس انقلابی آن بود که زمان بندی برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی کوتاه‌تر باشد و ما باید در حوزه سیاست خارجی قوی شویم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: درصد بسیار بالایی از بازدیدهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران است و چرا از دیگر کشورها غافل هستند؟ این مسئله نشان دهنده آن است که رویکرد سیاست خارجی ما باید از فرستادن پالس ضعف، به سمت فرستادن پیام اقتدار حرکت کند.

رضوانی: مجلس نمی تواند خواسته های دولت را مو به مو اجرا کند

در ادامه این نشست غلامرضا رضوانی گفت: بررسی این طرح در صلاحیت مجلس است و نظام، مکانیسم هایی را برای نهایی شدن این طرح و تبدیل آن به قانون دارد.

وی بیان کرد: این طرح با مسئولان و کارشناسان وزارت خارجه، شورای عالی امنیت ملی و سازمان انرژی اتمی طی جلسات متعدد بررسی شده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اگر ما بخواهیم که تمام چیزهایی که دولتی ها و بخش های دیگر می خواهند مو به مو اجرا کنیم، بهتر است که مجلس سراغ تصویب قانونی نرود. دولت تاکید کرد که با مذاکره وضعیت اقتصادی ما بهبود می یابد اما پس از مدتی از حرف خودشان بازگشتند چرا که به هیچیک از اهداف اقتصادی دست نیافتند.‌

نبویان: مجلس تابع هیئت نظارت بر برجام نیست

در ادامه، نبویان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مجلس نقطه نظرات هیئت نظارت بر برجام را درباره طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها اتخاذ کرده است، اظهار داشت: مجلس الزام ندارد که حتماً نظر آنان را تأمین کند و ما نباید تابع هیئت نظارت بر برجام باشیم.

وی تصریح کرد: آقایان روحانی، ظریف، شمخانی، دهقان، جلیلی و لاریجانی اعضای هیئت نظارت بر برجام بودند که برخی از آنان چون روحانی و ظریف در شورای عالی امنیت ملی هستند و با آنان درباره این طرح صحبت شده است.

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس گفت: طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها به معنای خروج از برجام و NPT نیست و ما به برجام و NPT عمل می کنیم.

نبویان در واکنش به اظهارات امروز سخنگوی دولت، اظهار داشت: ربیعی یک فرد امنیتی و اطلاعاتی است و در دولت چه کار می کند؟ مرغ کیلویی ۳۰ هزار تومان شده است و بهتر است که دولت به حل این مشکل بپردازد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای ادامه داد: قانون تعیین می کند که مجلس در چه موضوعی ورود کند. چطور آن زمان که مجلس لاریجانی ۲۰ دقیقه ای برجام را تصویب کرد، دولتی ها خوشحال بودند و نگفتند که مجلس ورود نکند؟

عباسی: اگر فخری زاده را حامی برجام معرفی کنید، حقایق را رسانه ای می کنم

در ادامه این نشست فریدون عباسی خطاب به کسانی که به دنبال آن هستند که شهید فخری زاده را حامی برجام بدانند، گفت: به این افراد می گویم که اگر بخواهید شهید فخری‌زاده را حامی برجام معرفی کنید، به مطبوعات مطالبی را می گویم چرا که نکاتی را می دانم و رسانه ای می کنم.

وی اظهار داشت: قبیله برجامی در حال حاضر در حال مصادره این شهید بزرگوار هستند که اگر این کار را ادامه دهند، اقدام شدید خواهم کرد و می گویم که با فخری زاده می خواستند چه کار کنند.

یکتانت

پربحث‌های اخیر

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 4. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 5. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 6. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 7. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 8. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 9. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 10. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 11. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 12. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 13. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 14. واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن

 15. فرزند آیت‌الله مصباح‌یزدی: درگذشت پدرم پس از تزریق واکسن فایزر، دروغ است

پربحث‌های دیروز

 1. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 2. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 3. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 4. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 5. ابراز تأسف رئیسی از زیان‌های مردم در بورس

 6. شناسایی ویروسی خطرناکتر از کرونا

 7. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

 8. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 9. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

 10. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

 11. ۱۰۲۸ کلمه در خصوص یک پرونده پلیسی - معمایی

 12. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

 13. مجری آمریکایی: مضحکه ایران و دیگر کشورها شدیم

 14. فارغ از جهان؛ ساحل شلوغ بندرعباس

 15. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

 16. رئیسی: دستگاه قضایی، خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می‌داند

 17. چرا آلودگی هوای کلان‌شهرها برگشت‌پذیر نیست؟

 18. امارات، بحرین و رژیم صهیونیستی: ایران نباید حق غنی‌سازی داشته باشد

 19. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

 20. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

 21. موحدی‌کرمانی: منع واردات واکسن آمریکایی مبنای علمی دارد

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 5. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 6. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 7. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 8. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 9. وضع تماشایی آمریکا

 10. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 11. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 12. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 13. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 14. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 15. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 16. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 17. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 18. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 24. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 25.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 5. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 6. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 7. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 8. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 9. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 10. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 11.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

 12. ولایتی: شرط رهبر انقلاب تعهد کتبی اوباما بود نه قول شفاهی/ مکانیسم ماشه در مذاکره مجدد باید حذف شود

 13. حدادعادل: امیدواریم دولتی پدید بیاید که راه درست و مردمی دو قوه قضاییه و مقننه را ادامه دهد/ کم‌کاری، بی‌تدبیری و ناهماهنگی درونی دولت را همه می‌بینند

 14. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 15. واکنش حسین شریعتمداری به روایت حجت الاسلام صدیقی از آیت الله مصباح

 16. خرازی: ذبح مدیریت در همین دوره روحانی صورت گرفت/ باید به خاطر رئیس‌جمهور اجاره‌ای توبه کنیم

 17. لاریجانی: آمریکا اگر تحریم‌ها را برندارد نمی‌تواند عضو ۱+۵ شود/ اینکه بگویند برمی‌گردیم، بعد مذاکره می‌کنیم مقبول نیست

 18. این روز را چه بنامیم؟

 19. روحانی: شاهد ثبات در اقتصاد کشور هستیم/ در لایحه بودجه، قانونگذاری صورت نگیرد

 20. ویژگی‌های پهپادهای انتحاری و موشک‌های جدید سپاه + تصاویر

 21. پایان بررسی یک طرح پر‌حرف‌و‌حدیث در مجلس/ شورای نگهبان چه تصمیمی می‌گیرد؟

 22. سود بانکی مانع حرکت سرمایه به سمت تولید است

 23. پیشتازی رئیسی بر قالیباف در نظرسنجی انتخاباتی

 24. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 25. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

آخرین عناوین