ترور دانشمند ایرانی و سکوت بایدن

 3990911081 ۱ نظر، ۰ در صف انتشار و ۰ تکراری یا غیرقابل انتشار

دولت های غربی که همواره دم از حقوق بشر می‌زنند، در واکنش هایی مشابه و خنثی، حاضر به محکوم کردن ترور دانشمند برجسته ایران نشده‌اند اما در این میان، سکوت رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا و تیم او باعث شده تا گمانه زنی ها و تحلیل های متفاوتی دربره این سکوت مطرح باشد.

ترور دانشمند ایرانی و سکوت بایدن
 

ایرنا نوشت: مهم ترین و بیشترین موضوعی که رسانه های مطرح بین المللی در خصوص ترور شهید فخری زاده و ارتباط این مسئله با دولت جدید آمریکا مطرح می کنند این است که رژیم صهیونیستی با حمایت دولت دونالد ترامپ سخت به دنبال آن است هرگونه زمینه شکل گیری دیپلماسی بین دولت آتی آمریکا و ایران را در نطقه خفه کند.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیش از این از تمایل خود برای بازگردان واشنگتن به برجام بعد از تشکیل دولت جدید سخن گفته است؛ موضوعی که طبیعی است به مذاق رژیم هایی چون تل آویو و ریاض خوش نیاید و دولت دونالد ترامپ که خود عامل خروج واشنگتن از این توافق بین المللی بود، بدون تردید خواستار بازگشت مجدد واشنگتن به برجام نیست.

رژیم هایی که خواستار مرگ همیشگی دیپلماسی میان تهران و واشنگتن هستند، طبیعی است که سکوت تیم بایدن در چنین شرایطی را به سود منافع خود تعبیر کنند هر چند هرگونه قضاوت درباره این سکوت، بدون موضع گیری صریح و روشن عالی ترین مقام دموکراتها، قضاوتی بدور از واقعیت خواهد بود.

بایدن اگرچه سکوت اختیار کرده اما برخی هم حزبی هایش در واکنش های توئیتری به این ترور، از ضرورت دیپلماسی با ایران و نیز عواقب خطرناک این ترور برای امنیت جهانی سخن گفته اند.

اما اینکه تروئیکای اروپایی هنوز حاضر به محکوم کردن این حمله تروریستی نشده و موضعی نسبتا خنثی اتخاذ کرده است، شاید به دلیل سکوت شخصیت های عالی دولت آتی آمریکا باشد. اروپایی ها که همیشه دنباله رو سیاست های واشنگتن بوده اند، این بار نیز شاید نمی خواهند جلوتر از بایدن حرکت کنند. تاریخ مصرف ترامپ برای اروپایی ها دیگر تمام شده و برای آنها مهم نیست که مستاجر کنونی کاخ سفید در روزهای پایانی ریاستش چه موضعی می گیرد بلکه حالا چشم شان فقط به زبان و رفتار رئیس دولت آینده واشنگتن است.

به هر روی آنچه واضح است، اینکه موضع خنثی غرب در قبال ترور یکی دیگر از دانشمندان ایران بار دیگر استاندارهای دوگانه کشورهای غربی را در قبال چنین حوادث و رویدادهایی به نمایش گذاشت.

در این میان نقش و موضع گیری سازمان ملل نیز  به عنوان برجسته ترین نهاد بین المللی در جهان مهم به شمار می رود. " اسماعیل بقایی هامانه" سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در ژنو، با ارسال نامه ای به خانم میشل باشلت کمیسر عالی حقوق بشر ضرورت واکنش قاطع سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل نسبت به ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته کشورمان را یادآور شد. وی در این نامه، با اشاره به وجود قرینه های جدی مبنی بر دست داشتن رژیم صهیونیستی در این اقدام شنیع، آن را "نقض فاحش حقوق بین الملل، حقوق بشر و همه ارزش های اخلاقی" توصیف نموده و نسبت به عواقب خطرناک تروریسم دولتی جنگ طلب بر حاکمیت قانون و صلح و امنیت بین المللی هشدار داد. 

همچنین "کاظم غریب آبادی" سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین سکوت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماجرای ترور دکتر شهید محسن فخری زاده را به باد انتقاد گرفت و تصریح کرد که این سازمان در برابر حادثه یادشده مسئولیت فوری و اساسی دارد. وی در ادامه در واکنش به اظهارات مدیرکل آژانس که گفته بود، هیچکس و از جمله ایران از کاهش یا محدودیت بازرسی ها برنده نمی شود، افزود: از آژانس در وهله اول انتظار می رود که بطور شفاف موضع خود را در ارتباط با اقدام تروریستی اعلام نماید و قویا این عمل را محکوم نماید. 

با وجود تاکید جمهوری اسلامی ایران بر ضرورت واکنش صریح دولت ها و نهادهای بین المللی برای محکوم کردن این ترور، کشورهای غربی همچنان از محکوم کردن این حمله تروریستی که بسیاری از رسانه های بین المللی، رژیم صهیونیستی را عامل آن خوانده اند، امتناع کرده و مواضع غیرقابل قبولی اتخاذ کرده اند.

وزارت امور خارجه انگلیس در واکنش به ترور شهید دکتر «محسن فخری زاده» دانشمند ممتاز هسته‌ای و صنعت دفاعی کشورمان صرفا اعلام کرد که دولت لندن در پی یافتن حقیقت پیرامون این حادثه است و این اقدام تروریستی را محکوم نکرد. آلمان و فرانسه هم دربیانیه هایی خواستار خویشتندار شده اند.

به دنبال ترور شهید فخری زاده، در همان ساعات اولیه دونالد ترامپ با بازنشر توییت یک خبرنگار صهیونیستی، عملا حمایت خود از این ترور را  آشکار کرد.

برخی مقامات و تحلیل گران آمریکایی نیز بلافاصله به این ترور واکنش نشان داده و آن را اقدامی در راستای اختلال در روند فعالیتهای دیپلماتیک دولت آتی آمریکا با ایران و تشدید تنش ها با تهران قلمداد کردند. شماری از مقامات و سناتورهای دمکرات در آمریکا نیز از ترور دانشمند هسته ای ایران به شدت انتقاد کردند.

انتقاد دمکرات ها و سکوت تیم بایدن

برنی سندرز سناتور دموکرات آمریکا در حالی ترور محسن فخری زاده را اقدامی تحریک آمیز و غیرقانونی خواند که طی توییتی نوشت: با به قدرت رسیدن یک دولت جدید، به وضوح هدف این اقدام، ضربه زدن به مسیر احتمالی دیپلماسی ایالات متحده و ایران بود.

کریس مورفی سناتور دموکرات آمریکایی نیز در واکنش به این حادثه تروریستی در ایران عنوان کرد که اگر هدف ترور سخت تر کردن از سرگیری توافق هسته‌ای ایران بود، آمریکا، اسرائیل یا جهان امن‌تر نمی‌شود. وی افزود: هر بار آمریکا یا یکی از متحدان یک رهبر خارجی را خارج از چارچوب اعلان جنگ ترور می‌کند، این تاکتیک را به عنوان یک ابزار کشورداری برای خود عادی می‌کنیم.  خطر این اقدام این است که امنیت می‌تواند کوتاه مدت باشد.

ایلهان عمر عضو مسلمان مجلس نمایندگان آمریکا هم در واکنش به این ترور و با اشاره به اظهارات جان برنان رئیس پیشین سازمان سیا، نوشت: مخالفت با نقض قوانین بین‌المللی یک مساله حزبی نیست، این هم فقط درباره ایران نیست. این درباره تعادل وغوطه‌ور نکردن جهان به هرج و مرجی بیشتر از آنچه که در آن قرار داریم، است.

همچنین خواکین کاسترو عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا دیگر مقام آمریکایی بود که به این ترور واکنش نشان داد و گفت: بسیار روشن است، روش تایید شده برای رفتار با برنامه هسته‌ای ایران، دیپلماسی خستگی‌ناپذیر است.

جان برنان رئیس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در دولت اوباما هم این ترور را یک اقدام جنایی دانست و هشدار داد این اقدام ممکن است منجر به انتقام مرگبار و دور جدید درگیری‌ها در منطقه شود.

بسیاری از تحلیل گران در حالی این حمله تروریستی را اقدامی مخرب و مغایر با صلح و امنیت جهانی توصیف کرده اند که همچنین بر این باورند که یکی دیگر از اهداف این حمله، اختلال در روند سیاست های دولت آتی آمریکا در قبال ایران بوده است. مارک فیتزپاتریک مدیر موسسه اندیشکده بین‌المللی مطالعات راهبردی و مقام پیشین وزارت خارجه آمریکا معتقد است که دلیل ترور فخری‌زاده ممانعت از ظرفیت جنگی ایران نبود بلکه ممانعت از دیپلماسی بود.

در این برهه زمانی سکوت معنادار تیم دولت جدید آمریکا نیز گمانه زنی ها و شک و شبهاتی ایجاد کرده است.

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا در کارزارهای انتخاباتی‌اش ضمن انتقاد از سیاستهای خصمانه ترامپ در قبال تهران، اعلام کرد در صورت پیروزی به برجام بازخواهد گشت و زمینه مذاکره و تعامل با جمهوری اسلامی ایران را فراهم می کند.

این دیدگاه بایدن خشم ترامپ و متحدانش از جمله رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عرب خلیج فارس را برانگیخت و به نظر می رسید که آنها در مسیر ایجاد اختلال در اجرای سیاستهای بایدن و دولت آتی آمریکا گام برخواهند داشت.

شکست ترامپ در انتخابات، عدم پذیرش پیروزی بایدن توسط ترامپ و خشم و نگرانی متحدان ترامپ  شرایط را به گونه ای پیش برد که گمانه‌زنی‌ها درباره کارشکنی‌ها علیه تیم بایدن رو به روز افزایش یافت.

اما در این میان سکوت بایدن و اعضای تیم‌اش در واکنش به این حمله تروریستی در ایران سوال برانگیز شده است؛ اینکه آیا تیم بایدن به این دلیل واکنش نشان نمی دهد چون به دنبال این نیست خود را درگیر این مسئله و تنش‌های پیرامونش کند؟

قطعا تیم جدید دولت آمریکا از کارشکنی های احتمالی ترامپ و هم پیمانانش آگاه است اما دولت جدید واشنگتن که به دنبال تعامل با ایران است باید هر چه سریعتر حمله تروریستی و به شهادت رساندن دانشمند هسته ای برجسته ایران را محکوم کند.

منافع صهیونیست ها و دشمنان جمهوری اسلامی ایران، بحران آفرینی و ایجاد تنش در منطقه با ابزارهای مختلف است و با توجه به اینکه آنها زمان کمی تا انتقال قدرت در آمریکا دارند، از هر فرصتی برای افزایش تنش ها استفاده می کنند.

سوزان دی‌ماگیو عضو ارشد اندیشکده کارنگی و هیات مدیره اندیشکده کوئینسی در بیانیه مشترکی با تام پیکرینگ، فرانک ویزنر، بیل لوئرس و استفان هینتس عنوان کرد: ایران در تلافی مجموعه‌ای از حوادث اخیر خرابکاری، خویشتنداری نشان داده است. اگر ایران به این تحریک پاسخ دهد ، یک جنگ جدید می‌تواند به سرعت خاورمیانه را در آستانه تحلیف رئیس جمهوری جدید ایالات متحده شعله‌ور سازد.

با توجه به رویکرد افراطی ترامپ، این احتمال وجود دارد که وی تلاش می کند شرایط را برای دولت بعدی آمریکا دشوار و پیچیده سازد.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۷۱۱۱۶۳۱۴:۰۲:۲۹ ۱۳۹۹/۹/۱۱
یجوری میگین سکوت بایدن که انگار بایدن رفیق جون جونی ایران هست و ازش انتظار داشتیم بیاد محکوم کنه. همین سکوت از خیلی حرفها پر معنی تره.
یکتانت

پربحث‌های اخیر

 1. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 2. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 3. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 4. نامزد اصلاح‌طلبان در انتخابات ۱۴۰۰ چه کسی است؟/ از عارف و حسن خمینی تا هاشمی و جهانگیری

 5. آقای رئیس جمهور چرا درباره سقوط بورس سکوت کرده‌اید؟!

 6. پاسخ ظریف به ادعای دیدار با یک صهیونیست قبل از شهادت سردار سلیمانی/ برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده/ خاطره اقامه نماز در برابر جان کری

 7. انتقاد تند رئیس مجلس از دولت درباره بورس

 8. قالیباف: وضعیت بورس قابل قبول نیست/ نرخ ارز به مدیریت دولت بستگی دارد/ سیاست‌های تبعیض آمیز عده‌ای از مردم را از حق خودشان محروم کرده

 9. ماجرای چمدان ۲۰ کیلویی ترامپ

 10. واکنش تهیه کننده «گاندو» به صحبت‌های ظریف

 11. یک مسلمان، پنبه را از گوش روحانی درآورد

 12. پیشنهاد قالیباف برای تغییر نام وزارت خارجه

 13. فرمانده سپاه: برای قوی بودن باید با دشمنان بزرگ کشتی گرفت/ رزق و روزی ما دست آمریکا نیست

 14. واشنگتن در آستانه مراسم تحلیف بایدن

 15. فرزند آیت‌الله مصباح‌یزدی: درگذشت پدرم پس از تزریق واکسن فایزر، دروغ است

پربحث‌های دیروز

 1. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 2. «نفوذ» چیست؟، «نفوذی» کیست؟!

 3. آیت الله مکارم شیرازی: امروز تولید بخاطر عملکرد بانک‌ها از بین رفته است

 4. میثم مطیعی به کرونا مبتلا شد

 5. ابراز تأسف رئیسی از زیان‌های مردم در بورس

 6. شناسایی ویروسی خطرناکتر از کرونا

 7. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

 8. ظریف: از عملکرد خودم ناراضی نیستم/ پس از پایان مسئولیتم می‌توانم واقعیات را بگویم/ خارج از کشور از همه نظام دفاع می‌کنم، حتی از اطلاعات سپاه

 9. پرسش‌های عباس عبدی از نامزدهای ریاست جمهوری/ روایت مولاوردی از میزان توجه دولت روحانی به مسائل زنان/ ادعای ظریف درباره سریال گاندو/ جبهه پایداری می‌خواهد جلیلی رئیس مجلس شود؟

 10. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

 11. ۱۰۲۸ کلمه در خصوص یک پرونده پلیسی - معمایی

 12. پشت پرده یک توئیت جنجالی که حذف شد

 13. مجری آمریکایی: مضحکه ایران و دیگر کشورها شدیم

 14. فارغ از جهان؛ ساحل شلوغ بندرعباس

 15. تله «عادی انگاری» با بازگشایی حضوری مدارس

 16. رئیسی: دستگاه قضایی، خود را موظف به دفاع از حقوق زنان می‌داند

 17. چرا آلودگی هوای کلان‌شهرها برگشت‌پذیر نیست؟

 18. امارات، بحرین و رژیم صهیونیستی: ایران نباید حق غنی‌سازی داشته باشد

 19. درخواست تهران از سئول به روایت رسانه کره جنوبی

 20. شیب کاهشی قیمت دلار و سکه در بازار

 21. موحدی‌کرمانی: منع واردات واکسن آمریکایی مبنای علمی دارد

پربحث‌های هفته

 1. حاشیه‌های بی‌پایان خانواده هاشمی رفسنجانی

 2. چند نکته درباره دولت جوان حزب‌اللهی

 3. سید حسن خمینی و مشت خالی اصلاح طلبان در ۱۴۰۰

 4. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 5. ادعای کریمی‌قدوسی: ظریف قبل از شهادت سردار سلیمانی با یک افسر رژیم صهیونیستی دیدار کرد/ بوی گند برجام مردم را آزرده کرده است

 6. خواب جدید دولت برای برق ؟!

 7. تصویری از خودروی رئیس سابق محیط زیست دماوند

 8. پاسخ کنایه‌آمیز فائزه هاشمی به برادرش: به تو حق می‌دهم چون برای خودت آینده‌ای ترسیم کرده‌ای

 9. وضع تماشایی آمریکا

 10. حاجی میرزایی: تصمیم ستاد کرونا حضوری شدن آموزش‌هاست/ مدارس تمام مناطق بجز مناطق قرمز باید باز باشد

 11. ... حتی اگر مهريه زنان شده باشد

 12. «فریاد عده‌ای بلند می‌شود، اما به این جیغ‌ها توجه نکنید»

 13. توصیه رهبری به قالیباف/ پاسخ عجیب فائزه هاشمی به برادرش/ روایت علی مطهری از جلسات مشترک سیاستمداران دو جناح/ شرایط برای حضور لاریجانی در انتخابات مهیا نیست

 14. حوزویان خواستار عزل و محاکمه « علیرضا رئیسی» شدند

 15. وزیر آموزش و پرورش: تأثیر تعیین کننده‌ای بین بازگشایی مدارس و شیوع کرونا وجود ندارد

 16. نگرانی آیت‌الله ‌جنتی درباره آلودگی هوا/ وعده روحانی درباره قیمت دلار/ کدام نمایندگان در فکر پاستور هستند؟/ انتقاد تند سردار جعفری از روحانی/ روایت جلیلی از ۱۵۰۰ تحریم آمریکا علیه ایران

 17. سخنگوی صنعت برق: اگر مردم ۱۰ درصد صرفه جویی کنند مشکل خاموشی حل می‌شود

 18. ترس ها و نقطه ضعف های گنده لات جهان

 19. نظرات برگزیده مخاطبین الف: سخنان فائزه هاشمی از خشم او ناشی می‌شود/ برخورد با معترضان در ایران استبداد است اما در آمریکا دفاع از دموکراسی؟/ ای کاش واکسن کرونا سیاسی نمی‌شد

 20. نحوه بازگشایی مدارس؛ حضور دانش‌ آموزان از اول بهمن اجباری است؟

 21. چرا ریزش بورس متوقف نمی‌شود؟!

 22. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 23. راز هولناک ۲ برادر فاش شد

 24. لحظه شلیک ۴۰۰ راکت در ۲۰ ثانیه در رزمایش ارتش+ فیلم

 25.  محسن رضایی: ملت ما از دست لیبرال‌ها و غربگرایان خسته شده است/ به «وحدت کبیر» در دهه سرنوشت انقلاب نیازمندیم

پربحث‌های هفته

 1. الاخبار: مانورهای نظامی ایران خط قرمزها را برای آمریکا مشخص کرد

 2. سرانجام خلبانی که شاه و رجوی و بنی‌صدر را فراری داد

 3. موشک‌های دقیق مقاومت؛ کابوس اسرائیل در ۲۰۲۱

 4. جلیلی: آمریکا با بازگشت بدون هزینه به برجام ۱۵۰۰ تحریم را روی میز ایران می‌گذارد

 5. از تروریست های خارج آمریکا تا تروریست های داخل آمریکا !

 6. آمریکا تولیدکننده واکسن کرونا در ایران و آستان قدس رضوی را تحریم کرد

 7. قالیباف: ۸۰ درصد اقتصاد در اختیار دولت است/ درآمد نفتی نباید صرف هزینه های جاری که تورم زا است، شود

 8. تحلیل گر آمریکایی: ایران دشمن القاعده است نه متحد آن

 9. مقامات آمریکایی: موشک بالستیک ایرانی در ۱۰۰ مایلی ناو نیمیتز فرود آمده است

 10. دلیل اصلی افزایش قیمت بیت کوین چیست؟

 11. تلاش سعودی- صهیونیستی برای عدم بازگشت آمریکا به برجام

 12. نیویورک تایمز: پمپئو تمام پُل‌های پشت سرش را خراب کرده است

 13. لودریان: کارزار فشار حداکثری ترامپ علیه ایران موفق نبود / بازگشت به توافق هسته ای کافی نیست

 14. پامپئو سرانجام غزل خداحافظی سر داد

 15. ظریف خطاب به پامپئو: تروریست های ۱۱ سپتامبر از کشور مورد علاقه ات درخاورمیانه آمده بودند نه ایران

 16. هشدار ایران به آمریکا/ به دیوان بین المللی دادگستری شکایت می کنیم

 17. اسباب کشی تیم ترامپ از کاخ سفید

 18. عربستان سفر شهروندانش به ایران را ممنوع کرد

 19. گزارش لس آنجلس تایمز از انبار متحرک اجساد کرونایی در این شهر

 20. عقب‌نشینی نظامیان کره جنوبی از تنگه هرمز

 21. سخنگوی قوه قضائیه:‌ ترامپ حتماً مجازات می‌شود

 22. لحظه آغاز موشک‌باران پایگاه آمریکایی عین الاسد از اتاق عملیات

 23. سئول مدعی روشن نبودن پاسخ ایران درباره نفتکش کره‌ای شد

 24. پیشنهاد معاون اوباما به بایدن برای «توافق موقت» با ایران

 25. خطیب‌زاده خطاب به پامپئو: عصبانی باش و از این عصبانیت بمیر

آخرین عناوین