احتمال سیلاب/ چه مناطقی از کشور درگیر سیلاب خواهند شد؟

گروه اجتماعی الف،   3990906076

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه "مخازن سدها آمادگی لازم را برای مهار و ذخیره سیلاب های احتمالی دارند"، گفت: بارش های قابل توجهی از امروز پنج شنبه پیش بینی شده که تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت.

سیف اله آقا بیگی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: از هفته گذشته که موضوع فعالیت جبهه بارشی جدید هم از سوی موسسه تحقیقات آب وزارت نیرو و هم از سوی مدیریت منابع آب کشور رصد و پایش شده و هم از سوی همکاران سازمان هواشناسی رصد و اطلاع رسانی شد، اقداماتی که لازم است برای برنامه ریزی قبل از وقوع سیلاب انجام شود، آغاز شده و انجام گرفته است.

* مخازن سدها آماده مهار سیلابهای احتمالی

وی افزود: خوشبختانه در نقاطی که مخازن سدهای ذخیره ای داریم، مخازن سدها آمادگی لازم را برای مهار و ذخیره سیلاب های احتمالی دارند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران تصریح کرد: همچنین اطلاع رسانی هایی باید به مجموعه هایی که در بستر رودخانه ها فعالیت دارند از جمله پیمانکاران پروژه های عمرانی و کارگاه های دانه بندی شن و ماسه و ... داده می شد که تمامی این اطلاع رسانی ها صورت گرفته است.

* چه مناطقی از کشور درگیر سیلاب خواهند شد؟

آقابیگی در پاسخ به اینکه "چه استان ها و مناطقی درگیر سیلاب احتمالی پیش رو خواهند بود؟"، گفت: مجموعه استانهای واقع در جنوب، جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور تحت تأثیر بارش های پیش رو، سیلابی خواهند بود.

وی ادامه داد: علاوه بر اطلاع رسانی های لازم که صورت گرفته، آزادسازی مسیر رودخانه و مسیل ها باید صورت می گرفت که در حوزه شهرها، همکاران شهرداری ها در این زمینه وظیفه و مسئولیت دارند که این اقدامات را انجام می دهند و در بقیه طول مسیر رودخانه ها و مسیل ها، همکاران بخش آب اقدامات لازم را در مجموعه های خارج از شهری، انجام داده اند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: در طول مسیر رودخانه ها در نقاطی مثل پل ها و آبروها، بایستی آمادگی کامل در زمینه مدیریت عبور آب از این مناطق صورت گیرد تا عاملی برای گسترش سیل نباشند.

* وقوع بارشهای سیل آسا از امروز تا دوشنبه

وی افزود: بر اساس اعلام سازمان هواشناسی بارش های قابل توجهی از امروز پنج شنبه پیش بینی شده و این بارش ها تا روز دوشنبه ادامه خواهد داشت، از اینرو لازم است تمامی اقدامات و تمهیدات برای عبور ایمن سیلاب ها اندیشیده شود که در این زمینه تمامی اقدامات پیشگیرانه لازم انجام شده است و امیدواریم با اقدامات خوب پیشگیرانه صورت گرفته، تمامی این بارش ها بدون بروز هرگونه خسارتی، تبدیل به نعمت شود و بتوانیم از قطره قطره این آب برای بخش های مختلف استفاده کنیم.

آقابیگی با بیان اینکه "با بارش های پیش بینی شده مطمئنا ما شاهد افزایش حجم جریان آب رودخانه ها خواهیم بود"، گفت: مطمئنا با وقوع بارشهای پیش بینی شده، حجم آب در نقاط مختلف از بستر طبیعی رودخانه ها فراتر خواهد رفت، اما پیش از این در نقاطی که نیازمند لایروبی بوده اقدامات مناسبی صورت گرفته است.

* 2200 کیلومتر لایروبی و 150 کیلومتر ساحل سازی رودخانه ای

وی ادامه داد: از سیلاب سال 98 تاکنون بالغ بر 2200 کیلومتر لایروبی صورت گرفته و نزدیک به 150 کیلومتر دیواره سازی و ساحل سازی رودخانه ها صورت گرفته است که اغلب این اقدامات در نقاط اولویت دار بوده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافندغیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خاطرنشان کرد: مردم هشدارهای سیلابی بودن رودخانه ها در جنوب، جنوب غرب، غرب و شمال غرب کشور را در روزهای آینده جدی بگیرند و به هیچ وجه در نزدیکی رودخانه ها اطراق نکنند، طبیعی است که در بارشهای سیل آسا افزایش سطح رودخانه ها را خواهیم داشت و مردم در چنین شرایطی از نزدیک شدن به رودخانه ها خودداری کنند تا جریان سیلابی رودخانه بدون بروز خسارت، تخلیه شود.

یکتانت

پربحث‌های هفته

 1. ضرب و شتم مأمور نیروی انتظامی توسط نماینده مجلس + فیلم

 2. هیچ نماینده ای «خط ویژه» ندارد

 3. چند نکته درباره یک برنامه تلویزیونی

 4. خود «بهشتی» پنداری !

 5. بیانیه عنابستانی: سرباز با باتوم به شکم من کوبید/ سیلی زدن در کار نبود/ از حیثیت من دفاع شود

 6. درگیری لفظی خسرو معتضد و زیباکلام بر سر رضا شاه

 7. اولین واکنش عنابستانی به ماجرای حاشیه‌سازش با سرباز راهور

 8. احمد توکلی: مقصود ما این مقدس سازی‌های ویرانگر بود نه علامه مصباح! 

 9. عذرخواهی عنابستانی از مردم و سرباز وظیفه شناس

 10. ماکیاوللی؛ روحت شاد!

 11. نماینده مجلس: به مامور پلیس راهور سیلی نزدم

 12. لودر تخریب را به قزوین و اردبیل هم بفرستید

 13. گزارش رسانه اسرائیلی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از پیشرفت علمی ایران

 14. مادر و دختری که در سن نوجوانی ازدواج کردند

 15. یارانه ۲۰میلیون نفر ۲برابر می‌شود/ به فاقدین خودرو ۱۵ لیتر بنزین مجانی می‌دهیم

 16. «شتر دیدی، ندیدی» رسانه های غربی

 17. قبض و بسط های برجامی و خطوط قرمز ایران

 18. تایید برخورد فیزیکی نماینده مجلس با سرباز راهور/ جهانگیری: روزهای خوشی در راه است!/ اخبار غیررسمی از حکم عیسی شریفی/ واکنش واعظی به سخنان حدادعادل/ چه کسانی از عارف حمایت می کنند؟

 19. تصور "مردم تحمل می‌کنند پس ادامه دهیم" غلط است

 20. ثروتمندان ناشناس، خطری برای زمامداران و روحانیون سرشناس!

 21. آخوندی: دلار از کانال ۳۰۰۰ تومان عبور می‌کرد، بدن روحانی به ارتعاش درمی‌آمد/ روحانی تضعیف برجام را کلید زد

 22. کلانتری: باید دست کسی مثل روحانی را بوسید

 23. توقیف نفتکش ایرانی توسط اندونزی

 24. جدال اصلاح‌طلبان درباره نامزد اجاره‌ای

 25. چه شد که از بروجردی به عنابستانی رسیدیم؟

آخرین عناوین