وزارت کشور از پس کرونا بر می آید؟

گروه اجتماعی الف،   3990809103 ۱۵ نظر، ۰ در صف انتشار و ۸ تکراری یا غیرقابل انتشار

انتصاب وزیر کشور به فرماندهی قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، همراه با واکنش های متعددی بوده است. از یک سو، عده ای معتقدند با این انتصاب شاهد تشدید محدودیت های کرونایی و احتمالا کنترل بهتر این بیماری خواهیم بود. از سوی دیگر، عده ای تاکید دارند که فرمانده قرارگاه مقابله با کرونا باید حداقل با مبانی نظام سلامت، آشنا باشد.

وزارت کشور از پس کرونا بر می آید؟

به گزارش الف، رئیس‌جمهوری در حکمی عبدالرضا رحمانی‌فضلی، وزیر کشور را به‌عنوان «فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا» منصوب کرده است. در بخشی از متن این حکم آمده است: «پیرو فرمایشات و توصیه‌های مقام معظم رهبری در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تشکیل قرارگاه عملیاتی و لزوم مشارکت و همکاری حداکثری در کنترل، پیشگیری و درمان بیماران کرونایی و تقلیل میزان فراگیری این ویروس و استمرار آگاه‌سازی و ‌آموزش همگانی در نحوه مراقبت و مقابله با این بیماری، به موجب این حکم جناب‌عالی را به‌عنوان «فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا» منصوب می‌کنم.»

نکته قابل توجه اینجاست که وزیر بهداشت نیز باوجود کاهش یافتن دامنه اختیارات این وزارتخانه، این انتصاب را تبریک گفته و آن را به مصلحت شرایط امروز دانسته است. او در پیام تبریکش، ذکر کرده است: «فقدان تشکیلاتی منسجم که بتواند مقتدرانه اجرای شیوه نامه ها و محدودیت های الزامی را در راستای مدیریت، کنترل و مهار بیماری به مرحله عمل برساند، در تلاش های شبانه روزی همکارانمان در نظام سلامت و افت و خیز بیماری تاثیرات شگرفی داشت. با این تقسیم کار مدبرانه توسط مقام معظم رهبری، همکاران ما بدون دغدغه اجرا و یا عدم اجرای مصوبات و اعمال محدودیت ها می توانند به رسالت اصلی خویش یعنی آموزش همگانی، تشخیص زودرس با استفاده از تست های بیشتر، شناسایی موارد مشکوک و در تماس با افراد آلوده، قرنطینه سازی آنها، درمان مناسب و توسعه زیر ساخت های نظام سلامت و همچنین تدوین شیوه نامه ها و محوریت در تعیین عالمانه مصادیق محدودیت ها بپردازند.»

 

استدلال موافقان بر ضرورت ارتقای جایگاه وزارت کشور

پیشتر نیز انتقاداتی نسبت به فرماندهی وزارت بهداشت در موضوع مقابله با کرونا مطرح بود. به طور مثال، مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس انتقاد کرده بود: «فرماندهی و مسئولیت کنترل کرونا باید به عهده شخص رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی باشد، نه وزیر بهداشت، زیرا کنترل این بیماری فراگیر و رو به رشد با امکانات کل کشور ممکن است، اما کل دولت و امکانات زیر امر یک وزیر نیستند. تا دیر نشده به مسئولیت خود عمل کنید.»

برخی دیگر از مسئولان هم اعتقاد دارند که ستاد ملی مقابله با کرونا نتوانسته است از ظرفیت های نظامی کشور برای مهار کرونا به خوبی استفاده کند. سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل هم انتقاد می کند: «نیروهای مسلح تمام توان خود را گذاشتند، ظرفیت خود را پای کار آوردند، ولی ستاد ملی مقابله با کرونا نتوانست این ظرفیت را وارد چرخه درمانی خود کند. الان می‌گویند بیمارستان‌ها از بیماران مبتلا به کرونا پر شده است. ما آمادگی داریم برای شما بیمارستان درست کنیم و ظرفیت نیروهای مسلح پای کار بیاید. نظام درمانی باید اصلاح شود تا بتواند مورد استفاده مردم قرار بگیرد و به سلامت از بحران کرونا عبور کند.»

دکتر غلامحسین کاشانی، کارشناس علوم مدیریتی که سال ها در حوزه مدیریت بحران نیز فعال بوده است، در گفتگو با الف از مزایای ارتقای جایگاه وزارت کشور برای مقابله با کرونا سخن می گوید و یادآور می شود: «واقعیت این است که وزارت بهداشت در جایگاهی نبود که بتواند سایر سازمان ها را به رعایت پروتکل های بهداشتی و اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا مجاب کند. بسیاری از سازمان ها چندان با وزارت بهداشت هماهنگ نبودند و عمل به مصوبات وزارت بهداشت برای برخی از سازمان ها در حد توصیه و سفارش بود. نیاز بود که برای کنترل کرونا، محدودیت های بیشتری اعمال شود و این محدودیت ها نیز ضمانت اجرایی داشته باشد. محور قرار گرفتن وزارت کشور در ستاد ملی مقابله با کرونا می تواند این ضمانت اجرایی را تامین کند.»

او خاطرنشان می کند: «در همه جای جهان نیز با خواهش و التماس، بحران را مدیریت نمی کنند. نیاز به قوای قهریه برای حفظ سلامت مردم، یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است. این رویه باید از همان ابتدای شیوع کرونا در کشور اتفاق می افتاد. وزارت بهداشت نمی توانست اصناف متخلف از پروتکل های بهداشتی را جریمه یا تعطیل کند. خیلی از سازمان ها و حتی برخی مراکز دولتی، اعتباری برای مصوبات وزارت بهداشت قائل نبودند. محدودیت تردد هم که مقطعی و همان هم نصفه و نیمه اجرا می شود. مجموع این شرایط نشان می دهد که ما برای جلوگیری از افزایش روزافزون کشته های کرونا به یک مدیریت قاطع تر با دایره اختیارات وسیع تر نیاز داشتیم که وزارت کشور می تواند این خلا را برطرف کند.» 

 

مخالفان از کمرنگ شدن مسائل بهداشتی نگران هستند

همه واکنش ها نسبت به انتصاب وزیر کشور به‌عنوان «فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا» توام با تایید و موافقت نبوده است. برخی از کارشناسان نظام سلامت، نگران هستند که با کمرنگ شدن نقش وزارت بهداشت، مسائل بهداشتی نیز در ستاد ملی مقابله با کرونا به حاشیه برود.

دکتر محمد صاحب الزمانی، دبیر انجمن های علوم آزمایشگاهی کشور در گفتگو با الف نسبت به کارآیی این انتصاب چندان خوشبین نیست و  انتقاد می کند: «وزیر کشور مگر تجربه برخورد با پاندمی و اپیدمی دارد؟ مگر ایشان به مسائل نظام سلامت اشراف دارد؟ اینطور تصمیمات، نه تنها به بحث مقابله با کرونا کمک نمی کند، بلکه امکان دارد که بحران کرونا را تشدید کند.»

او تصریح می کند: «ما افراد بسیار باتجربه و کارآمدی در نظام سلامت داریم که جنگ دیده و بحران دیده هستند. در همان زمان جنگ تحمیلی هم روزانه افراد زیادی مجروح داشتیم که متولیان نظام سلامت باید درمان آنها را مدیریت می کرد. این مدیران همچنان می توانند بحران کرونا را مدیریت کنند. گره کرونا با کمک این افراد صاحب نظر باز می شود. این افراد هم تجربه کار در نظام سلامت را دارند و هم سال ها در دوران جنگ تحمیلی از تجربه مدیریت بحران برخوردار هستند. اینکه ما از این نیروهای توانمند بهره نمی بریم، یک نقطه ضعف بزرگ در بحث مقابله با کرونا است. در چنین شرایطی، انتصاب وزیر کشور به عنوان فرمانده مقابله با کرونا هم نمی تواند دردی را دوا کند، زیرا وزارت کشور، صلاحیت علمی و پزشکی برای مقابله با شیوع یک بیماری فراگیر را ندارد.»

با توجه به رکوردشکنی روزانه موج سوم کرونا، باید منتظر ماند و دید که آیا تغییر فرماندهی مقابله با کرونا در نهایت به کاهش آمار ابتلا و فوتی ها منجر می شود و یا اینکه در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید. در چند ماه آینده و با مشخص شدن نتایج این تصمیم تازه شاید بتوان درباره اثربخش بودن یا نبودن این انتصاب جدید، قضاوت بهتری داشت.

 

دیدگاه کاربران

آزاده۱۶۶۶۶۲۰۰۹:۴۲:۳۰ ۱۳۹۹/۸/۱۰
عملکرد بسیار وحشتناک رحمانی فضلی تا بحال از جمله سیل و زلزله و بنزین و حالا کرونا باعث تاسفه
ناشناس۱۶۶۶۷۱۰۱۰:۳۹:۵۳ ۱۳۹۹/۸/۱۰
رحمانی فضلی مورد تایید است.
ناشناس۱۶۶۶۷۲۰۱۰:۴۴:۰۲ ۱۳۹۹/۸/۱۰
برای تعطیلی ۴ روزه آخر هفته فکری کرده اید یا دوشنبه شب که همه دیگه رفتند مسافرت طرح ممنوعیت سفر اعلام می کنید همین امشب ستاد کرونا برای تعطیلی آخر هفته اطلاعیه بدهد
ناشناس۱۶۶۶۶۴۲۱۰:۰۰:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۱۰
تا به حال از پس کدام مشکل بر آمدن که کرونا دومیش باشه
ناشناس۱۶۶۶۶۵۰۱۰:۰۳:۴۱ ۱۳۹۹/۸/۱۰
کرونا تنها با واکسن و دارو ریشه کن می شود. نباید از کرونا بهره برداری سیاسی کرد. در کشورهای اروپایی، مردم ماهها هست که ماسک زده و فاصله 1.5 متر را رعایت می کنند. همچنین چندین ماه در قرنطینه اجباری بودند. اما اکنون با آمارهای وحشتناک روبرو هستند. بلژیک با 11 میلیون جمعیت، در 24 ساعت گذشته 20 هزار مبتلای جدید و 144 فوتی داشته است!
ناشناس۱۶۶۶۶۷۰۱۰:۱۴:۲۹ ۱۳۹۹/۸/۱۰
یکی از مقصران اصلی مسله ندانم کاری بنزینی وزیر کشور است ایشان هم قرار بود استیضاح شود به همراه وزیر نفت که آنهم نشد
ناشناس۱۶۶۶۶۷۸۱۰:۱۷:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۱۰
دولت متاسفانه يكي از ضعيف ترين وزيرانش را به اين سمت منصوب كرد
علیرضا۱۶۶۶۶۸۴۱۰:۲۰:۲۱ ۱۳۹۹/۸/۱۰
کارنامه آبان ۹۸در جمع کردن آشوب ها نشان از توانایی بالای فضلی در این کار است. اگر کارنامه معاونت صدا و سیما دوران لاریجانی را به آن اضافه کنیم که ....
ناشناس۱۶۶۶۶۹۳۱۰:۲۴:۰۵ ۱۳۹۹/۸/۱۰
الان هشت ماه است که گرفتار این ویروس منحوس هستیم و هنوز یک تشکیلات منسجم صاحب اختیار نداریم و دایم در حال تست این ارگان و آن سازمان هستیم
امیر۱۶۶۶۷۰۱۱۰:۳۰:۴۳ ۱۳۹۹/۸/۱۰
اگر وزیر کشور مدیری بود توانمند ،ستاد مبارزه با مواد مخدر رو ازش نمی گرفتن خدایش یه اجرا یا یه برنامه موفق تو کار نامه ۸ ساله رحمانی فضلی نشون بدین
ناشناس۱۶۶۶۷۰۵۱۰:۳۳:۴۵ ۱۳۹۹/۸/۱۰
کرونا یک موضوع علمی است. وقتی ستاد و فرماندهی به جای متخصص پر از نظامی و امنیتی باشد نتیجه همین وضع موجود خواهد بود
ناشناس۱۶۶۶۷۷۴۱۱:۲۹:۲۸ ۱۳۹۹/۸/۱۰
اگر چیزی شبیه تعطیلات عید با سخت گیری بیشتر نباشه دیگه فرقی نمیشه ریسس و فرمانده کی باشه کنترل جدی سفر و خروج از شهر و ورود به شهرها عبور ومرور شبانه داخل شهر جهت رفتن به مهمانی و ... هر ماشینی 2 نفر بیشتر توش نباشه تعطیل کردن جدی 5شنبه و جمعه و خروج از خانه ممنوع بستن پاساژها و فروشگاههای غیر ضرور بمدت 2 هفته
ناشناس۱۶۶۶۹۳۸۱۳:۲۸:۱۴ ۱۳۹۹/۸/۱۰
کرونا و وزارت کشور ؟ مدیریت کرونا باید در اختیار بهداشت درمان باشه .
ناشناس۱۶۶۷۳۵۳۲۰:۱۴:۰۶ ۱۳۹۹/۸/۱۰
کار اقایون شده تشکیل کمیته و ستاد و قرارگاه و شورا آخرش هم هیچی که هیچی
ناشناس۱۶۶۹۴۳۹۰۹:۴۰:۰۹ ۱۳۹۹/۸/۱۲
شما از عهده هیچ کاری بر نمی آیید .فقط آنجایگاه را غصب کرده اید .
یکتانت

پربحث‌های اخیر

پربحث‌های هفته

 1. این یک یادداشت سیاسی نیست...

 2. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

 4. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 5. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 6. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 7. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

 8. ضعیف‌کشی !

 9. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

 10. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 11. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

 12. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

 13. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 14. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

 15. ملک زاده استعفا کرد

 16. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

 17. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

 18. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

 19. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

 20. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

 21. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 22. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 23. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

 24. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

 25. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

  2. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

  3. ضعیف‌کشی !

  4. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

  5. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

  6. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

  7. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

  8. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

  9. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

  10. نظریه‌ای که دیگر کسی از آن حرف نمی زند...

  11. پرده‌برداری از پروژه‌ای که فقط بیماران ایرانی در آن مشارکت داشتند/ ایمنی گله‌ای منجر به افزایش بیماران بدحال شد

  12. درخواست احمد توکلی از رئیسی: با دست اندرکاران فاسد پرونده هفت‌سنگان سریعتر برخورد کنید

  13. تجمع وکلای شیراز در اعتراض به یک طرح مجلس

  14. رئیس دیوان عالی کشور‌: اجرای عدالت مسامحه‌پذیر و نفوذ‌‌پذیر نیست/ قضات در صدور احکام برای مردم خرج‌تراشی نکنند

  15. مینو محرز: عطاری‌ها باید جمع شوند/ با طب سنتی مشکلی نداریم

  16. نمکی: واکسن کرونا برای ۲۱ میلیون ایرانی تأمین می‌شود/ شرکت‌های خصوصی از محدودیت‌های اعلام‌شده تبعیت کنند

  17. «فرید نجفی» سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد/ نمکی: تراوشات غیرعالمانه تیم قبلی تکرار نشود

  18. رئیس کمیته علمی ستاد کرونا: واکسن‌های کرونا فقط برای ۱۰ درصد ایرانی‌هاست/ داروهای گیاهی تاثیری در کاهش مرگ‌ بیماران بدحال ندارند

  19. واکنش شدید استاندار هرمزگان به حادثه تخریب منزل زن سرپرست خانوار

  20. وصول ۴۰ شکایت از معاون مستعفی وزارت بهداشت

  21. شاید زمان عبور از «عند المطالبه» و «عند الاستطاعه» باشد

  22. توضیح آموزش و پرورش درباره فیش حقوقی یک معلم طلبه

  23. مجموع مبتلایان کرونا به ۸۸۰ هزار نفر رسید/ ثبت ۴۸۳ فوتی جدید

  24. انتشار اطلاعات ۲۰۸۴ ملک شهرداری تهران که به غیر واگذار شده + جدول

  25. از آه مظلوم بترسیم!

  آخرین عناوین