عبدالله عبدالله: صدای ایران در حمایت از پروسه صلح برای ما مهم است

گروه جهان الف،   3990729006

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با بیان اینکه مواضع جمهوری اسلامی در پروسه صلح افغانستان مهم است، بیان داشت: ایران می تواند به عنوان یک کشور همسایه نقش مهمی در پیشبرد روند صلح افغانستان را ایفا کند.

عبدالله عبدالله: صدای ایران در حمایت از پروسه صلح برای ما مهم است

«عبدالله عبدالله» روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا، با تشریح سفر سه روزه خود به تهران گفت: در سفری که به جمهوری اسلامی ایران داشتم، بحث همه جانبه پیرامون گفت و گوی بین الافغانی و آینده مذاکرات صلح با مقامات جمهوری اسلامی داشتیم.

 وی با بیان اینکه خوشبختانه مواضع ما به هم نزدیک بوده است، اظهارداشت: مردم افغانستان خواستار تامین صلح پایدار و قابل قبول برای همه مردم و همچنین حفظ دستاوردهایی هستند که برای آن قربانی دادند. این موضوع موقف جمهوری اسلامی هم هست که مورد قدردانی ماست.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان با اشاره به اینکه همکاری کشور منطقه می‌تواند به پیشبرد روند صلح و گفت و گوها و رسیدن به یک نتیجه کمک کند، یادآورشد: قبل از این، سفرهای دیگری هم داشتم. در زمانی که گفت و گوها در دوحه ادامه دارد، خواستیم تبادل نظری جامع با مقامات و رهبری جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

عبدالله عبدالله افزود: جمهوری اسلامی به عنوان یک کشور تاثیرگذار در حمایت از پروسه صلح فعال بوده و خواهد بود و با در نظر داشتن اینکه خواست و توقع مردم افغانستان از پروسه صلح و مواضع جمهوری اسلامی بسیار به هم نزدیک است و می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در ادامه روند صلح داشته باشد. در شور و مشورت در سطح منطقه و سطح جامعه بین المللی صدای کشور همسایه برای ما بسیار مهم است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ‌آیا طالبان در فرایند مذاکرات جدی هستند، گفت: نزدیک به سه دهه با طالبان درگیر جنگ بوده ایم وجنگ هنوز ادامه دارد. اما شروع مذاکرات قدم تاریخی و مهمی در روند صلح افغانستان تلقی می شود. توقع ما این است که با ادامه مذاکرات پیشرفتی درمحتوای دیدگاه‌های مورد بحث دو طرف صورت بگیرد.

 رییس هیات مذاکره کننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان با طالبان تصریح کرد: طالبان مواضع خود را مطرح کردند و جمهوری اسلامی افغانستان نیز مواضع خود را مطرح می کند. قطعا تفاوت دیدگاه وجود دارد. ما در صف جنگ و دو سوی جبهه جنگ قرار داشتیم و امروز در میز مذاکره نشستیم. آنجا محل این است که با وجود تفاوت دیدگاه‌ها بررسی و مشخص شود چه راهی برای توافق و صلح وجود دارد و چگونه می‌توانیم با هم در یک کشور واحد با صلح زندگی کنیم در حالی که برای تحقق دیدگاه‌های خود به جای توسل به جنگ، مبارزه مسالمت آمیز در پیش بگیریم.

عبداالله با بیان اینکه راهی طولانی در پیش داریم و تفاوت دیدگاه‌ها وجود دارد، گفت: مهم این است شروع مذاکره را یک فرصت برای رسیدن به وضعیتی که با وجود تفاوت دیدگاه‌ها باهم در یک نظام به سر ببریم، بدانیم.

 وی خاطرنشان کرد: موضوعاتی مانند اینکه هر دو طرف و طالبان به این مسائل باور دارند و یا ندارند، مسائلی است که در جریان مذاکره بیشتر بررسی می شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پاسخ به سوالی درباره تاثیر انتخابات آمریکا در فرایند مذاکرات صلح افغانستان گفت: یک مذاکره میان ‌آمریکا و طالبان در جریان بود که در اوایل امسال به یک توافق رسیدند و آن بحث جداست. فعلا هم آمریکا با تعدادی از کشورها از جمله قطر، آلمان و نروژ، ازبکستان و اندونزی مجموعه‌ای را برای حمایت از پروسه صلح  تشکیل داده‌اند. در عین حال سازمان ملل هم فعال بوده است. دیگر کشورها هم کوشش کردند از پیشرفت مذاکرات صلح در افغانستان حمایت کنند.

 وی درباره  تاثیر انتخابات‌آمریکا در فرایند مذاکرات صلح افغانستان گفت: انتخابات در آمریکا حدود دو هفته دیگر صورت می گیرد و این هم قضیه‌ای است که هر چهار سال برگزار می شود.

 عبدالله خاطرنشان کرد: می‌توانیم این موضوعات را به هم مرتبط بدانیم اما اگرشروع مذاکره با طالبان را در نظر بگیریم، این مذاکرات از حدود دو سال قبل آغاز شده بود و بعد از چندین دور مذاکره طالبان و آمریکا باهم به نتیجه رسیدند و آن مذاکرات به شروع مذاکره بین افغان‌ها کمک کرد.

 مذاکره کننده ارشد دولت کابل در مذاکرات صلح یادآورشد: هیچ کسی نمی‌تواند پیش بینی کند که حزب موجود در انتخابات برنده می شود یا حزب طرف مقابل. اما من فکر می‌کنم از لحاظ پروسه صلح، هر دو حزب خواستار ادامه گفت و گوها و رسیدن به حل صلح آمیز اختلافات در افغانستان هستند.

رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در پاسخ به سوالی دیگری درخصوص توافق امنیتی آمریکا و افغانستان و اینکه  مذاکرات صلح چه تاثیری در این توافق خواهد داشت، گفت: بخشی از توافق دوجانبه امنیتی باآمریکا نحوه حضور نیروهای امنیتی بین المللی را تعریف می‌کرد. زمانی که صلح مورد قبول همه مردم در افغانستان تامین شود، در آن صورت ضرورتی برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان باقی نمی‌ماند. اما هنوز از آن وضعیت فاصله داریم.

وی تصریح کرد: گفت و گوها و رسیدن به صلح در افغانستان وقت گیر خواهد بود اما این معنایش این نیست که مردم افغانستان می‌خواهند که وقت در این راستا ضایع شود. معنایش این است که مردم افغانستان چشم به نتیجه بخش بودن مذاکرات دارند و از آن توقع دارند. در عین حال واقعیت‌های قضیه برای ما معلوم است که وقت و زمان ایجاب می‌کند.

عبدالله یادآور شد: وقتی مذاکره شروع شد طریق مطرح کردن موضوعات بین تیم طالبان و جمهوری اسلامی افغانستان بسیار متفاوت بود،

 وی در بخش دیگری از این گفت و گو تاکید کرد: هم در زمان صلح و هم در زمان جنگ به همکاری جامعه بین المللی و کشورهای جهان برای بازسازی کشور، تامین ثبات و استحکام صلح و ثبات در کشور نیازمندیم.

 این مقام افغانستانی در خصوص آخرین وضعیت سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان هم گفت: توسعه مناسبات اقتصادی برای هر دو کشور ضرورت دارد و به نفع هر دو کشور است. در دو سال اخیر بر روی سند جامع همکاری‌های دو کشور کار شده و پیشرفت هم داشته‌ایم.

وی با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی در روزهای آینده تشکیل جلسه خواهد داد، به دیدار امروز خود با رضا اردکانیان وزیر نیرو اشاره کرد و گفت: در نشست امروز وزیر نیرو که مسئولیت این کمیسیون از طرف ایران را بر عهده دارد درباره پروژه هایی که دو طرف باید بر روی آنها کار کنند بحث و تبادل نظر شد.

یکتانت

پربحث‌های دیروز

 1. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 2. این تحلیل ها دام است !

 3. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 4. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 5. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 6. غذاخوری‌های دانشگاه‌های خارجی چه امکاناتی دارند؟+تصاویر

 7. رقابت احتمالی سعیدمحمد و قالیباف در اردوگاه اصولگرایان/ واقعیت دادگاه‌های علنی/ کارگزاران همچنان در فکر حمایت از لاریجانی/ ظریف از کدام نامزد انتخابات حمایت می‌کند؟

 8. روایتی از نحوه ترور شهید فخری‌‌زاده

 9. تصاویری از پیکر مطهر شهید محسن فخری زاده

 10. جزئیات جدید از ترور شهید فخری زاده/ چرا شهید فخری زاده از خودرو پیاده شده بود؟

 11. پرواز مرغ با ارز دولتی/ یارانه ۲.۵ میلیارد دلاری تولید گوشت مرغ کجاست؟

 12. احتمال کاهش ۴۰ درصدی قیمت در بازار مسکن

 13. تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها در مجلس

 14. سندرز: ترور «فخری‌زاده» غیرقانونی، تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه بود

 15. چرا پاسخ به عاملان ترور شهید فخری‌زاده باید قاطع باشد؟

 16. شهادت جودوکار ایرانی همراه با شهید فخری‌زاده

 17. قالیباف: دشمن جنایتکار پشیمان نمی‌شود، مگر با واکنشی قوی/ شهادت فخری‌زاده پنجره‌ای جدید بر روی پیشرفت کشور باز خواهد کرد

 18. رئیس سابق بنیاد شهید درگذشت

 19. حذف پست های مرتبط با شهید فخری زاده در اینستاگرام

 20. ذوالنوری: جمهوری اسلامی باید مسیری که برای برجام رفته است را برگردد

 21. وزارت اطلاعات: سرنخ‌هایی از عاملان ترور شهید فخری‌زاده به دست آمده است

 22. ۱۲ شبکه ملی تلویزیون HD شد

 23. شناسایی کرونا مثبت‌ها در کسری از ثانیه

 24. پشت‌پرده صدایی که اینترنشنال را ذوق‌زده کرد

 25. وزیر کشاورزی: قیمت مرغ ۱۸۵۰۰ تومان است

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. پرسش های بی پاسخ در ترور شهید فخری زاده

 3. تکرار جنایتی دیگر در حق دانشمندان ایرانی

 4. یک راه سوم بین دو راهی انتقام

 5. کمپین مردمی، مرغ وحشی را به دام می اندازد؟!

 6. قرار است مرغ هم از سفره مردم پر بکشد؟!

 7. این تحلیل ها دام است !

 8. دریای دوغ و خبرهای کلیشه‌‌ای!...

 9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

 10. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 11. رهبر انقلاب: اقتصاد خانواده‌ها در چند سال اخیر به شدت تحت فشار بوده/ نمی‌توان به امید گشایش بیگانگان ماند/ مذاکره برای رفع تحریم را یکبار امتحان کردیم و به نتیجه‌ای نرسید

 12. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 13. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 14. وقتش که برسد خواهید دید ...

 15. رونمایی از نقشه‌راه اروپا و آمریکا برای احیای برجام

 16. ظریف: سردار سلیمانی همیشه در مقابل درد و دل‌هایم می‌گفت باید تحمل کنی/ می‌گویند ظریف جاسوس است/ قصدی برای کاندیداتوری در ۱۴۰۰ ندارم/ به امضای جان کری یا قسم اوباما اعتماد نکردیم

 17. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 18. حراج آبروی طب سنتی در عطاری‌های متخلف

 19. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 20. روحانی: خدا را شکر شرِ ترامپ کم شد

 21. همدستان قاتلان شهید فخری زاده چه کسانی هستند؟

 22. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 23. استانداری تهران: فروش مرغ بالاتر از ۲۰۴۰۰ تومان تخلف است

 24. دلیل افزایش قیمت لبنیات و مرغ در بازار چیست؟

 25. ملک‌‌زاده: در حضور روحانی با ایمنی گله‌‌ای مخالفت کردم/ داروهای مورد استفاده استاندارد بودند

پربحث‌های هفته

 1. نقشه جو بایدن برای اقتصاد شش ماه آینده ایران

 2. نشانه شناسی یک ترور؛ چشم های آبی، دندان های نیش

 3. واکنش ترامپ به ترور محسن فخری‌زاده

 4. چرا عربستان به صلح مجانی با اشغالگران تن داد؟

 5. اهداف ترور «فخری‌زاده» به روایت روزنامه لبنانی

 6. سیلی بزرگ انصارالله به آل سعود

 7. رسانه آمریکایی :موساد با پشتیبانی اطلاعاتی آمریکا اقدام به ترور فخری زاده کرده است 

 8. ترامپ کوتاه آمد/ رئیس جمهور آمریکا با انتقال قدرت به بایدن موافقت کرد

 9. واکنش سازمان ملل به ترور دانشمند ایران

 10. الحوثی: موشکی که آرامکو را هدف قرار داد، صددرصد ساخت یمن بود

 11. ۳ راهکار پیشنهادی کاترین اشتون به بایدن برای احیای برجام

 12. ظریف: شرم آور است که برخی از ایستادن در برابر تروریسم خودداری می‌کنند

 13. سندرز: ترور «فخری‌زاده» غیرقانونی، تحریک‌آمیز و بی‌ملاحظه بود

 14. ترامپ دست داشتن موساد در ترور شهید «فخری زاده» را تائید کرد

 15. جو بایدن و چالش آمریکای پساترامپ

 16. چگونه ترامپ آمریکا را بی اعتبار کرد؟

 17. دغدغه‌های تل‌آویو در روزهای پایانی ریاست‌جمهوری ترامپ

 18. داستان یک فریب؛ آیا نتانیاهو واقعا به عربستان رفت؟

 19. الجزیره: خروج نظامی آمریکا، توازن قدرت را به نفع ایران تغییر می دهد 

 20. روحانی: بازکردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود

 21. آمریکا پرتاب بمب هسته‌ای با جنگنده اف-۳۵ را تمرین کرد+فیلم

 22. هم‌زمانی سفر نتانیاهو به عربستان و حمله موشکی انصارالله به تاسیسات سعودی چه پیامی داشت؟

 23. قاضی‌زاده هاشمی: دانشمندان جوان ایرانی واکسن ملی کرونا را به زودی تولید می‌کنند

 24. هیل: پیوستن بایدن به برجام آسان نیست

 25. شکایت رژیم صهیونیستی از ایران به شورای امنیت

آخرین عناوین