جیب پرنشدنی مافیای کنکور

گروه اجتماعی الف،   3990728126

درآمد سالانه موسسات کنکوری فقط از طریق فروش کتاب‌های جامع به ۸۷۰ تا ۱۱۶۰ میلیارد تومان می‌رسد.

جیب پرنشدنی مافیای کنکور

روزنامه جام جم نوشت: «موسسات کنکوری و مدارس غیر انتفاعی خاص از چند ماه پیش به روال هر سال برای کنکور ۱۴۰۰ استارت زده‌اند. در این میان به نظر می‌رسد در این وانفسای گرانی دلار و شیوع کرونا و تورم بی‌سابقه، بازار کنکور هیچ‌گاه کساد نمی‌شود و این وسط بر اساس بررسی‌های میدانی جام‌ جم قیمت کتاب‌های کمک‌درسی سال کنکور دو تا سه برابر سال گذشته شده و قیمت یک دوره کتاب‌های جامع موسسات کنکوری برای رشته‌های مختلف به ۱.۵ ‌تا ۲‌میلیون تومان رسیده است. اگر آمار حدود یک میلیون و ۱۶۰ هزار داوطلب کنکور سال ۹۹ را به طور مشابه برای سال ۱۴۰۰ نیز در نظر بگیریم و فقط نیمی از این داوطلبان را مخاطب کتاب‌های کمک‌درسی بدانیم، خواهیم دید موسسات کنکور فقط از فروش کتاب‌های جامع بین ۸۷۰ تا ۱۱۶۰ میلیارد تومان درآمد دارند؛ گرچه قطعا مجموع درآمد موسسات کنکور بسیار بیشتر از این حرف‌هاست و ترفندهای مختلف این موسسات برای درآمدزایی، از آنها مافیایی ساخته که برای رخنه در نظام آموزشی مملکت به هر ریسمانی چنگ انداخته‌اند.

سال‌هاست بحث مساله نفوذ مافیای کنکور در مدارس مختلف مطرح می‌شود و برخی خبرهای درگوشی نیز حکایت از آن دارد که بعضی معلمان و مشاوران کنکور برای تبلیغ کتاب‌ها، آزمون‌های آزمایشی و سایر ابزارهای درآمدزایی موسسات کنکوری با آنها همکاری می‌کنند. راشد نظری، مدرس و مشاور کنکور در گفت‌وگو با جام‌ جم این مساله را تایید می‌کند و می‌گوید: «زدوبندهای پشت پرده بسیاری برای فروش کتاب‌های برخی موسسات کنکوری در بعضی مدارس خاص وجود دارد. شخصا بارها شاهد آن بوده‌ام که یک معلم یا مشاور کتابی را به دانش‌آموزان خود معرفی کرده که با وجود داشتن قیمت بالاتر از نظر علمی از کتابی دیگر ضعیف‌تر بوده است اما وقتی پیگیر ماجرا شدم، فهمیدم آن معلم یا مشاور بابت فروش کتاب‌ها از موسسه مربوطه پورسانت می‌گیرد.»

بیشتر بخوانید؛ صندلی‌ها به دنبال دانشجو/ چرا نصف کنکوری‌ها قید دانشگاه را زدند؟

البته معلم‌ها و مشاوران تنها گروهی نیستند که برخی از آنها درگیر دام‌های مافیای کنکور شده‌اند و صحبت‌های بسیاری نیز درباره همکاری برخی مدیران مدارس و مسئولان آموزشگاه‌های خصوصی با این مافیا مطرح می‌شد. محمدرضا نیک‌نژاد، معلم و کارشناسی آموزشی در گفت‌وگو با جام‌ جم تاکید دارد با توجه به این که بسیاری از مدارس با مشکلات مالی فراوانی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، برخی مدیران مدارس دولتی یا خصوصی برای تامین هزینه‌های مدرسه خود در پشت پرده با موسسات کنکوری قرارداد می‌بندند و کتاب‌های این موسسات را در مدارس خود تبلیغ می‌کنند.

رونق کرونا به جیب موسسات

در دوره همه‌گیری کرونا، مافیای کنکور بدون توجه به همه مسائل حاشیه‌ای ترفندهای تازه‌ای را برای درآمدزایی رو کرده و از برگزاری کلاس‌های آنلاین پول‌های هنگفتی به جیب می‌زند. آن‌ طور که نظری می‌گوید، اکنون قیمت کلاس‌های مجازی سال کنکور از جلسه‌ای صد هزار تومان شروع می‌شود و به ۲۵ میلیون تومان برای یک دوره ۶۰ ساعته نیز می‌رسد. این در حالی است که برخی مدرسان برند کنکور که برای کلاس‌های آنلاین ۲۰ تا ۳۰نفره خود چنین مبالغی را از دانش‌آموزان دریافت می‌کنند، حتی خودشان در این کلاس‌ها به دانش‌آموز درس نمی‌دهند و شاگردان سال‌های قبل خود را پشت سیستم‌های مجازی می‌فرستند. نکته‌ای که نظری با اشاره به آن می‌گوید: همین پارسال شاهد این مساله بودم که دقیقا در یک زمان خاص، چهار کلاس آنلاین در چهار موسسه گوناگون به نام یک معلم برگزار شده بود.

همچنین به گفته این مشاور کنکور، امثال همان معلمان معروف در سال تحصیلی گذشته قیمت کلاس‌های مجازی دوره جمع‌بندی کنکور را که با جمعیت ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر برگزار می‌شود و دوره‌های آن بین ۱۲ تا ۳۰ ساعت است، به ۵ تا ۱۰ میلیون تومان برای هر دانش‌آموز رساندند. البته این فقط قیمت دوره‌های جمع‌بندی است و دقیقا همین معلمان کلاس‌های همایش یک تا سه جلسه‌ای نیز برای حل تست‌های مربوط به هر درس برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند و در حالی که سال گذشته گاهی تعداد شرکت‌کنندگان آنلاین این کلاس‌ها به هزار نفر هم می‌رسید، برگزارکنندگان دوره‌های همایش بین ۲۰۰ هزار تومان تا حتی ۱۰ میلیون تومان نیز برای همین کلاس‌های کوتاه‌مدت از دانش‌آموزان این مملکت پول گرفتند.

نهاد ناظر کجاست؟

نهاد ناظر بر برگزاری کنکور، سازمان سنجش آموزش کشور و نهاد ناظر بر فعالیت معلم‌ها، مشاوران، مدارس، آموزشگاه‌های کنکور، انتشاراتی‌ها و سایر موسسات فعال در این زمینه، وزارت آموزش و پرورش است. سوال اصلی اما این است که چرا با وجود این که سال‌هاست بحث نفوذ مافیای کنکور در نظام آموزشی کشور مطرح می‌شود، چرا هیچ‌گاه نهادهای ناظر و متولی نتوانسته‌اند با این مافیا به‌درستی برخورد کنند؟

نیک‌نژاد پاسخ به همه این سوالات را در آن می‌داند که متاسفانه برخی مدیران همین نهادهای ناظر و متولی وارد گود درآمدزایی از طریق کنکور شده‌اند و به نوعی دست به دست مافیای پشت پرده کنکور داده‌اند. او در این‌ باره به موسسه‌ای که هم‌نام با سازمان سنجش است و گفته می‌شود بنیان‌گذاران آن از کارمندان و مدیران پیشین این سازمان بوده‌اند، اشاره می‌کند و می‌گوید: «وقتی همین موسسه سالانه چهار آزمون آزمایشی در رشته‌های مختلف برگزار و هر سال مبالغ سنگینی را از صدها هزار دانش‌آموز این مملکت دریافت می‌کند، مشخص می‌شود حذف کنکور در تعارض با منافع برخی مدیران همین نهادهای متولی قرار دارد.»

نیک‌نژاد همچنین معتقد است که برخی مدیران میانی نظام آموزشی در شهرهای مختلف کشور نیز درگیر همین مسائل  شده‌اند. او در این زمینه به یکی از تجربه‌های شخصی خود استناد می‌کند و می‌گوید: «شاهد بودم که مدیر مدرسه‌ای دولتی در یکی از شهرستان‌ها به دانش‌آموزان کنکوری خود اصرار می‌کرد که کتاب‌های کمک‌درسی یک موسسه خاص را تهیه کنند و وقتی پیگیر ماجرا شدم، آن مدیر توضیح داد که مقامات منطقه‌ای آموزش و پرورش به او دستور داده‌اند دانش‌آموزان این منطقه در صورت لزوم از این کتاب‌ها استفاده کنند.»

یکتانت

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. پوپولیسم برجامی !

  2. این یک یادداشت سیاسی نیست...

  3. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

  4. شیرجه دولت در مسابقه خدمت !

  5. ضعیف‌کشی !

  6. انتقاد تند نماینده بافق از رئیس مجلس

  7. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

  8. پندارهای طبری!

  9. آیا باید با ضبط کننده فیلم تخریب آلونک در بندرعباس برخورد شود؟!

  10. سناریوهای هالیوودی علیه ایران

  11. اهمیت شفاف‌سازی درباره امضای قرارداد قرارگاه خاتم با یک متهم اقتصادی

  12. جهانگیری: عده‌ای در تلاش‌اند به جامعه القا کنند دولت ضعیف است/ اقتصاد ایران با بیماری‌های مزمن روبرو است

  13. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

  14. از آسیه پناهی تا تخریب آلونک زن سرپرست خانوار در بندرعباس؛ چکار باید کرد؟

  15. چرا ماجرای «ترامپ» تازه شروع شده است؟

  16. ملک زاده استعفا کرد

  17. وزیر بهداشت: خواهید دید در عرصه تولید واکسن چه معرکه ای رقم می زنیم

  18. تصاویر جدید و غرورآفرین از ناو جدید سپاه

  19. درخواست نماینده مجلس از رئیس قوه قضائیه مبنی بر محاکمه عباس آخوندی

  20. برندگان و بازندگان مناقشه اخیر قره‌باغ

  21. بررسی امکان حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ظرف هفته‌های آینده از سوی ترامپ

  22. ظریف: بایدن با سه فرمان اجرایی می‌تواند همه تحریم‌ها را لغو کند/ بیش از ۳۰ سال است که بایدن را می‌شناسم

  23. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

  24. زمزمه نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات ۱۴۰۰/ واکنش محسن رضایی به تخریب آلونک در بندرعباس/ روایت زیدآبادی از تعارض اصلاح‌طلبان درباره «دولت پنهان»

  25. جزئیات افزایش کارمزد خدمات بانکی از امروز + جدول

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. چین چگونه کرونا را مهار کرد؟

   2. ضعیف‌کشی !

   3. ماجرای استعفای معاون وزیر بهداشت؛ از گمانه زنی تا استقبال!

   4. ورود دستگاه قضایی به موضوع تخریب منزل یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

   5. مهریه ۱۰۰۰ میلیاردی برای جوانی که ۵۰ میلیون هم سرمایه ندارد، باطل و خلاف شرع است

   6. شل کن، سفت کن در محدودیت های کرونایی!

   7. فرار رو به جلوی آقای معاون با استعفای توئیتری

   8. ۹ دلیل "کاهش فرزندآوری در ایران" + جدول

   9. درخواست احمد توکلی از رئیسی: با دست اندرکاران فاسد پرونده هفت‌سنگان سریعتر برخورد کنید

   10. تجمع وکلای شیراز در اعتراض به یک طرح مجلس

   11. رئیس دیوان عالی کشور‌: اجرای عدالت مسامحه‌پذیر و نفوذ‌‌پذیر نیست/ قضات در صدور احکام برای مردم خرج‌تراشی نکنند

   12. «فرید نجفی» سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت شد/ نمکی: تراوشات غیرعالمانه تیم قبلی تکرار نشود

   13. اولین محدودیت‌ کرونایی لغو شد!

   14. ماهشهر، یک سال پس از وقایع اعتراضی/ مردم اعتراض‌شان برای کار بود

   15. واکنش شدید استاندار هرمزگان به حادثه تخریب منزل زن سرپرست خانوار

   16. وصول ۴۰ شکایت از معاون مستعفی وزارت بهداشت

   17. شاید زمان عبور از «عند المطالبه» و «عند الاستطاعه» باشد

   18. توضیح آموزش و پرورش درباره فیش حقوقی یک معلم طلبه

   19. انتشار اطلاعات ۲۰۸۴ ملک شهرداری تهران که به غیر واگذار شده + جدول

   20. از آه مظلوم بترسیم!

   21. برادر همسر رئیس جمهور درگذشت

   آخرین عناوین