جهانگیری: بخش صنعت با مشکلات جدی مواجه است

گروه سیاسی الف،   3990714084

معاون اول رئیس جمهور گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل حل نیست.

جهانگیری: بخش صنعت با مشکلات جدی مواجه است

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (دوشنبه) در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به گزارش های ارائه شده توسط رییس این دانشگاه مبنی بر جایگاه نخست کشوری و هفدهم جهانی دانشگاه صنعتی شریف در بخش ارتباط با صنعت، اظهار داشت: جایگاه هفدهم دانشگاه صنعتی شریف در ارتباط با صنعت جایگاهی بسیار مهم است البته این دانشگاه از ظرفیت های بسیار بیشتری برای افزایش ارتباط با بخش صنعت برخوردار است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شرایط خاص و خطیر پیش روی کشور، افزود: امروز از یک سو با بیماری کرونا و از سوی دیگر با مشکلات اقتصادی، تحریم های ظالمانه و فشارهای متعدد روبرو هستیم و دانشگاه ها می توانند نقش تعیین کننده ای در این شرایط ایفا کرده و در عبور از تنگناها و چالش های موجود به مردم و مسئولین کمک کنند.

وی با اشاره به جلسات متعدد دولت با تعدادی از دانشگاه های اصلی کشور از جمله دانشگاه صنعتی شریف طی سالهای اخیر، خاطر نشان کرد: در نتیجه ارتباط دولت با دانشگاه ها، خوشه هایی تشکیل شد و این خوشه ها بر موضوعات و مسائل اصلی کشور تمرکز کردند و پیشنهاداتی را نیز در حوزه های مختلف نظیر اقتصاد کلان و افزایش سرمایه های اجتماعی به دولت ارائه دادند.

جهانگیری ادامه داد: در مواجهه با حادثه سیل نیز رییس جمهور دستور داد که مطالعاتی با محوریت دانشگاه تهران انجام شود و اقداماتی نیز در خصوص سد گتوند با استفاده از ظرفیت دانشگاه ها به انجام رسید.

معاون اول رییس جمهور با یادآوری اینکه مطالعه و طراحی برنامه احیای دریاچه ارومیه نیز با محوریت دانشگاه صنعتی شریف دنبال شد، افزود: خوشبختانه دانشگاه صنعتی شریف اقدامات بسیار خوبی در حوزه احیای دریاچه ارومیه انجام داد و امروز دیگر دغدغه هایی که در خصوص این دریاچه در سال 92 وجود داشت از بین رفته است.

وی تصریح کرد: انتظار ما این است که گفتگوهای دانشگاه ها هم با دولت، هم با جامعه و هم با صنعت و اقتصاد استمرار داشته باشد و ظرفیت های علمی دانشگاه ها در خدمت کشور قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهور با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند کانونی برای حل مشکلات صنعت کشور باشند، گفت: بخش صنعت امروز با مشکلات جدی مواجه است و این مشکلات جز از طریق ارتباط با دانشگاه‌ها قابل حل نیست. 

جهانگیری در ادامه با اشاره به اینکه امروز به دلیل شرایط کرونایی بخش زیادی از آموزش مدارس و دانشگاه ها از طریق مجازی انجام می شود، گفت: البته  ارتباط حضوری دانشجو با استاد بسیار تعیین کننده است و هرچه میزان این ارتباط حضوری کمتر شود ممکن است با تبعات منفی علمی همراه باشد. لازم است دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه نیز چاره اندیشی کرده و راهکاری ارائه دهد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تفویض برخی اختیارات به هیات امنای دانشگاه ها، تصریح کرد: خوشبختانه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف متشکل از شخصیت های علمی کشور است که این افراد می توانند پشتوانه ای مناسب برای پیشبرد امور مالی و اداری این دانشگاه باشند.

وی با اشاره به شرایط سخت مالی و بودجه ای دولت، گفت: تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه ها و به طور خاص دانشگاه صنعتی شریف از اهمیت ویژه ای برخوردار است که خوشبختانه اتفاقات خوبی در دانشگاه صنعتی شریف در این حوزه رخ داده است.

جهانگیری با اشاره به اینکه بانی ساخت برخی دانشگاه های کشور افراد خیر علاقمند به توسعه علم و دانش بوده اند، افزود: مجموعه ای از خیرین و افراد دارای توانایی مالی در کشور علاقمند هستند که منابع مالی خود را در امور علمی هزینه کنند که لازم است فراخوانی برای این گونه افراد تدوین شود تا بتوانیم از توانایی مالی آنها در توسعه دانشگاه ها بهره مند شویم.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به نیازها و دغدغه های اساتید دانشگاه ها، گفت: دولت برای سال جاری تغییرات نسبتاً خوبی در افزایش حقوق اساتید ایجاد کرد که نسبتاً اصلاح مناسبی بود اما متاسفانه به دلیل شرایط سخت اقتصادی و افزایش تورم، اساتید همچنان با دغدغه های مالی روبرو هستند.

وی در ادامه به شرکت های دانش بنیان نیز اشاره و خاطر نشان کرد: بررسی ها نشان می دهد مجموعه ای از شرکت های دانش بنیان که پشتوانه آنها اساتید و دانشجویان دانشگاه ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف بوده اند، توانسته اند بیش از سایرین نقش ایفا کنند.

جهانگیری افزود: در روزهای نخست شیوع کرونا به دلیل کمبود لوازم حفاظت شخصی کادر درمان، تعدادی از پرسنل زحمتکش جامعه پزشکی را از دست دادیم اما با اتکا به ظرفیت های دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان، امروز پس از گذشت چند ماه، در طراحی و تولید بسیاری از تجهیزات نظیر ونتیلاتور که از فناوری بالایی برخوردار است گام های بلندی برداشته ایم و حتی بخشی از این گونه تولیدات صادر می شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: روزهای گذشته با حضور رییس جمهور از 4 طرح مهم در حوزه علم و فناوری بهره برداری شد که یکی از این طرح ها تولید واکسن توسط تعدادی از جوانان فارغ التحصیل دانشگاه های کشور بود که به زودی شاهد استفاده از این واکسن ها در داخل و صادرات آن به خارج خواهیم بود.

وی با اشاره به یکی از دغدغه های موجود مبنی بر افزایش مالیات برنامه های پژوهشی اساتید و دانشگاه ها، خاطر نشان کرد: این موضوع هنوز در کمیسیون دولت در دست بررسی است که از آنها خواسته ایم نسبت به افزایش مالیات تجدیدنظر شود و قطعاً‌ میزان مالیات از آنچه تاکنون بوده بیشتر نخواهد شد تا برنامه های پژوهشی و علمی بدون دغدغه دنبال شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این جلسه گزارشی از فعالیت شرکت های دانش بنیان زیرمجموعه دانشگاه صنعتی شریف ارائه کرد و گفت: در حال حاضر بیش از 500 شرکت دانش بنیان زیرمجموعه این دانشگاه فعالیت دارند.

ستاری همچنین بر ضرورت توجه ویژه به دانشگاه های برتر تاکید کرد و افزود: باید دانشگاه های اصلی و برتر کشور در بودجه بصورت خاص دیده شوند و بیش از سایرین مورد توجه قرار گیرند.

علی لاریجانی عضو تشخیص مصلحت نظام نیز در این جلسه بر ضرورت توجه هر چه بیشتر به نیروی انسانی دانشگاه ها و اساتید تاکید کرد و خواستار ارائه برنامه های پژوهشی و تحقیقاتی از سوی دستگاه های اجرایی به اساتید دانشگاه ها شد.

رییس دانشگاه صنعتی شریف نیز در این جسه گزارشی از وضعیت دانشگاه در بخش های مختلف ارائه کرد و گفت: در سالهای گذشته برخی دانشجویان پس از فارغ التحصیلی به خارج از کشور مهاجرت می کردند اما این روند در سالهای اخیر معکوس شده و فارغ التحصیلان دانشگاه در شرکت های دانش بنیان در داخل کشور مشغول فعالیت می شوند.

وی همچنین گزارشی از ارتقاء کیفیت جذب اعضای هیات علمی دانشگاه ارائه کرد و افزود: دانشگاه صنعتی شریف در زمینه ارتباط با صنعت از رتبه نخست کشوری و رتبه هفدهم جهانی برخوردار است.

گفتنی است معاون اول رییس جمهور پیش از حضور در این جلسه، دانشکده مهندسی مکانیک و ساختمان کلاس های آموزشی دانشگاه صنعتی شریف را افتتاح کرد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. وقتی نقشه شوم تجزیه ایران توسط مزدوران لندنی و سعودی آشکار می‌شود

 4. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 5. حداقل و حداکثر حقوق دریافتی اعضای هیات علمی پس از همسان‌سازی اعلام شد

 6. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 7. دولت جدید فرهنگ را از حاشیه به متن بیاورد

 8. پارک یا توالت عمومی سگ‌ها

 9. پشت پرده طرح ربایش مسیح علینژاد

 10. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 11. ناکارآمدی یک شورای عالی ۲۰ ساله !

 12. صحبت‌های تند رئیس جمهور آذربایجان به وزیر نیروی کشور خود درباره قطعی برق

 13. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 14. چرا صهیونیست‌ها نگران پیامدهای امنیتی بحران لبنان هستند؟!

 15. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 16. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 17. دستگیری ۱۷ وکیل و ۱۳ کارمند متخلف قوه قضائیه در هفته گذشته

 18. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 19. ماهیت حقیقی طالبانِ کنونی چیست؟

 20. تصمیم پسندیده مداح سرشناس/ می‌رویم خوزستان

 21. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 22. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 23. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 24. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 25. واقعیتی تلخ به نام مدیران مرکزنشین

ابر آروان

پربحث‌های هفته

 1. مشفقانه ای کوتاه با رئیس جمهور منتخب

 2. تاکید رییسی بر رفع دغدغه خانواده ایثارگران

 3. خوزستان و آسیاب پر آب مدعیان!

 4. احمد توکلی: باید هم از کوپن خوشتان نیاید، سیر که از گرسنه خبر ندارد!

 5. اعتراض؛ حقی که باید از آن محافظت کرد

 6. روزهای سخت پاسخگویی عاقلانه برای مدیران

 7. ماجرای پرواز اختصاصی نمایندگان به عتبات چیست؟/ لغو سفر به دنبال اطلاع از اختصاصی بودن

 8. راه حل مشکل آب از آسمان نمی آید/حل مشکل به شیوه شیخ بهایی

 9. در ماه‌های آینده دولت با تورمی رو به رو خواهد شد که هیچگاه درکشور تجربه نشده است!

 10. وعده مخبر: تولید ۵۰میلیون دُز واکسن برکت تا پایان شهریور/ آرمین: در گفتمان اصلاح‌طلبی باید بازنگری شود/ پیشنهاد باهنر به رئیسی درباره کابینه

 11. روحانی: مردم حق دارند بدانند که چه گردنه ها و تکانه هایی موجب بروز چه مشکلاتی برای کشور شده است

 12. از رنج های خوزستان بکاهیم ...

 13. برنامه گروهک الاحوازیه برای به خشونت کشیدن اعتراضات در خوزستان+ فیلم

 14. پیش‌بینی ذوالنوری از ادامه مذاکرات برجام در دولت رئیسی/ توضیحات حدادعادل درباره ادعای دخالت در انتخاب شهردار تهران/ نظر مردم درباره وضعیت تحریم ها در دوره رئیسی

 15. واکنش رئیس دفتر رئیس جمهوری به ادعای خروج مسئولان دولتی از کشور

 16. ... ما این را نمی خواهیم

 17. پیش‌بینی زیباکلام درباره آینده برجام/ توضیحات ربیعی درباره بی‌نتیجه ماندن مذاکرات وین/ روزنامه اصلاح‌طلب: ظریف وزارت خارجه را ویران کرد/ تحلیل عطریانفر درباره آینده سیاسی روحانی

 18. روحانی:مردم بخاطر مشکلات ناشی از خشکسالی و کم آبی هرچقدر ناراحت باشند، حق دارند/ این دولت در زمینه کشاورزی معیارهای خوبی برای عرضه به مردم دارد

 19. بار مسئولیتی سنگین بر دوش دولت آینده

 20. آنچه باید درباره مذاکرات وین بدانید

 21. توکلی: آقای رئیسی! منتظر رئیس‌جمهور فعلی نباشید و به داد مردم خوزستان برسید

 22. نظر مصباحی‌مقدم درباره اولین مشکل دولت رئیسی/ واکنش آیت‌الله جنتی به مشکلات مردم خوزستان/ کارت زرد مجلس به آذری‌جهرمی/ وقتی روحانی به مردم حق می‌دهد ناراحت باشند

 23. حمایت اعضای کمیسیون بودجه مجلس از رتبه بندی معلمان، همسان سازی حقوق بازنشستگان و هماهنگی حقوق هیات علمی

 24. مردم خوزستان حقوق حقه خود را دنبال می‌کنند/ ماهیگیری از آب گل‌آلود تجمعات مردمی توسط دشمن

 25. یک مرکز پژوهشی با هزینه بسیار، کارآیی کم

آخرین عناوین