کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

گروه اجتماعی الف،   3990706036 ۶۳ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار

 بسیاری از کارشناسان نظام سلامت تاکید دارند که موج سوم کرونا، بسیار سهمگین تر از امواج قبلی این بیماری است. تحلیلگران از یک نقطه خطرناک در نظام سلامت سخن می گویند که در آن کادر درمان نتواند پاسخگوی افزایش روزافزون بیماران مبتلا به کرونا باشد. در آن صورت، بیمارستان ها صرفا به محل تجمع بیماران مبتلا به کرونا تبدیل می شوند و نه محل درمان آنها. 

کمر خمیده نظام سلامت در موج سوم کرونا

به گزارش الف، همه شواهد و نشانه ها از شیوع یک موج خطرناک تر از بیماری کرونا حکایت دارد. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره مختصات این موج تازه توضیح می دهد: «در موج سوم کرونا تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم گزارش شده است. تعداد فوتی‌ها در برخی استان‌ها بی سابقه و خیلی بیشتر از حدنصاب‌های قبلی است. مثلا بر اساس آمار هفته گذشته، به طور متوسط هر هفت دقیقه یک نفر به علت کرونا فوت می‌شود که این آمار اصلا زیبنده کشور ما نیست.»

او تاکید می کند: «در حال حاضر موضوع و محور اصلی نگرانی‌ها، استان تهران است، زیرا تهران از تجمع و ترددهای بالایی برخوردار است و تاثیر فراوانی بر سایر استان‌ها می‌گذارد. به همین دلایل، امکان بازگشت تعطیلی‌ها در تهران بسیار بیشتر از سایر استان‌ها است.»

همچنین دکتر مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز تاکید دارد که موج سوم کرونا، قوی تر از امواج قبلی است. او توضیح می دهد: «اوضاع بیماری حتی از اسفند و فروردین هم بدتر شده است. در عین حال قدرت سرایت ویروس کرونا نیز خیلی بیشتر شده و به همین دلیل تعداد بیماران هم افزایش یافته است. هم اکنون کووید-۱۹ در کشور به اوج خود در موج سوم رسیده و تقریبا همه جای کشور در وضعیت قرمز است.»

او هشدار می دهد: «از زمان جهش کرونا و افزایش قدرت سرایت آن شاهد افزایش ابتلاهای خانوادگی بودیم. به همین دلیل هم میزان ابتلای افراد مسن و مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای به کرونا بیشتر شده است که اگر این افراد بستری شوند، میزان مرگ و میر هم بالا می‌رود.»

کادر درمان تا کدام نقطه از موج سوم کرونا دوام می‌آورد؟

پیشتر نیز بسیاری از کارشناسان هشدار داده بود که با آغاز فصل سرما باید شاهد اوج گیری بیماری کرونا در کشور باشیم. برخی تحلیلگران تاکید دارند که در صورت تداوم شرایط خطرناک فعلی، ساختار و کارکرد فعلی نظام سلامت هم به کلی دگرگون خواهد شد. 

دکتر حسین  آباده، کارشناس اقتصاد سلامت در گفتگو با الف به آینده نزدیک نظام سلامت اشاره می کند و می گوید: «آمار شهدای مدافع سلامت به بیش از 200 نفر رسیده است. این نیروهای درمانی که در مسیر ارائه خدمت به بیماران مبتلا به کرونا شهید شده اند، براحتی قابل جایگزینی نیستند. خستگی و فرسودگی کادر درمان پس از گذشت هفت ماه سخت از شیوع کرونا به نقطه بحرانی رسیده است. مجموع این شرایط نشان می دهد که افت عملکرد نظام سلامت در ماه های آینده اصلا بعید نیست. پیش بینی خطرناک تر این است که اگر همین موج سوم کرونا تا پایان فصل سرما فروکش نکند و تا پایان زمستان با افزایش آمار مبتلایان مواجه باشیم، آن وقت احتمال فروپاشی ساختارهای فعلی نظام سلامت هم دور از انتظار نخواهد بود.»

او یادآور می شود: «از اعتبارات یک میلیارد یورویی از صندوق توسعه ملی که قرار بود به نظام سلامت برسد تا صرف مقابله با کرونا شود، هنوز حدود 70 درصد این اعتبارات تخصیص داده نشده است. زمان تخصیص اعتبارات مقابله با کرونا، حتی از رقم خود اعتبارات هم مهم تر است. اگر قرار باشد که 70 درصد اعتبارات باقیمانده بعد از پایان موج سوم کرونا تخصیص یابد، نوشداروی پس از مرگ سهراب خواهد بود که تاثیری در احیای نظام سلامت نخواهد داشت.»

آباده تاکید می کند: «رفتار اجتماعی مردم و عملکرد دولت، دو مولفه مهمی است که آینده موج سوم کرونا را تعیین خواهد کرد. اگر مردم به رعایت پروتکل های بهداشتی احترام بگذارند و دولت هم قوانین محدود کننده ای برای کنترل بهداشتی تجمعات و منع ترددهای غیرضروری وضع کند، در آن صورت می توان به کنترل موج سوم کرونا امیدوار بود، اما اگر با همین رویه فعلی پیش برویم، قربانیان این موج تازه بیماری می تواند حتی چهار رقمی شود.»

او با اشاره به وضعیت نامطلوب کادر درمان در دوران کرونا، خاطرنشان می کند: «آستانه تحمل و توان کادر درمان، نامحدود نیست. خیلی از آنها صبح تا شب در مراکز درمان کرونا به شکل چندشیفت در حال کار هستند و با وجود تاخیر طولانی در پرداخت حقوق و کارانه، همچنان پای خدمت به مردم مانده اند. با وجود وعده هایی مبنی بر جذب 20 هزار نیروی تازه نفس در مراکز درمانی، هنوز این وعده محقق نشده است. نقطه خطرناک در نظام سلامت، زمانی خواهد بود که به دلیل خستگی مفرط و فرسودگی شدید کادر درمانی، ساختارهای فیزیکی نظام سلامت کاملا بی استفاده شوند. یعنی نیروهای درمانی به تعداد کافی در مراکز درمانی نباشند که بتوانند به بیماران مبتلا به کرونا خدمت کنند. این نقطه قطعا نقطه آغاز فروپاشی نظام سلامت خواهد بود. رفتار مردم و عملکرد دولت می تواند از تحقق این نقطه خطرناک جلوگیری کند.»

آیا موج سوم کرونا قابل مهار است؟

موج سوم کرونا در فصل پاییز با زمان شیوع بیماری آنفلوآنزا ترکیب شده است. این شرایط سخت موجب خواهد شد که کار جامعه پزشکی و پرستاری برای درمان بیماران بستری در بیمارستان ها، سخت تر از ماه های قبل باشد.

دکتر نوید افخمی، متخصص عفونی در گفتگو با الف به ویژگی های موج سوم کرونا اشاره می کند و می گوید: «این موج تازه بیماری به دلایل مختلفی اتفاق افتاد. بازگشایی عجولانه مدارس، افزایش سفرهای تفریحی در تابستان، نبود پروتکل مشخصی برای محدودیت سفرها، خستگی مردم از رعایت پروتکل های بهداشتی، کنترل نشدن تجمعات و ورود به فصل سرما از جمله عوامل شکل گیری موج سوم کرونا است. به دلیل اینکه قدرت شیوع و انتشار ویروس کرونا در فصل سرد افزایش پیدا می کند، احتمال اینکه با رکوردهای تازه ای از ابتلا و مرگ و میر در موج سوم کرونا مواجه شویم، دور از انتظار نیست.»

او بر این باور است که با وجود خطرناک تر بوnن موج سوم کرونا نسبت به امواج قبلی، همچنان می توان با راهکارهایی ساده از بحرانی تر شدن شرایط جلوگیری کرد. او توضیح می دهد: «شستشوی مداوم دست ها، فاصله گذاری اجتماعی با دیگران حداقل به فاصله دو متر، ماسک زدن، حضور کمتر در تجمعات و اماکن سربسته و نرفتن به سفرهای غیرضروری از جمله وظایفی است که بر دوش مردم است تا موج سوم کرونا کنترل شود. از سوی دیگر، دولت هم باید با محدودیت ترددهای بین شهری، کنترل بهداشتی اجتماعات و بازارها، جریمه کردن افراد متخلف، سرمایه گذاری بیشتر روی مباحث آموزش و فرهنگ سازی و همچنین حمایت مالی گسترده از مراکز درمانی، نقش خود را در کنترل موج سوم کرونا ایفا کند.»

افخمی خاطرنشان می کند: «هر بیماری که به کویید 19 مبتلا می شود، طبق آمارهای رسمی حدود 19 میلیون تومان هزینه به مراکز درمانی تحمیل می کند. اگر همین بیمار به بخش مراقبت های ویژه منتقل شود، چند برابر این هزینه ها به مراکز درمانی تحمیل خواهد شد. واقعیت این است که اگر مردم و دولت مراعات نکنند و وظایفشان را نادیده بگیرند، آن وقت با افزایش چندبرابری بیماران بستری و در نتیجه با موج ورشکستگی بیمارستان ها نیز مواجه خوهیم شد. این موج تعطیلی مراکز درمانی می تواند به عمیق تر شدن بحران ایجاد شده از موج سوم کرونا دامن بزند.»

در شرایطی که کارشناسان نظام سلامت نسبت به خطرناک تر بودن موج سوم کرونا هشدار می دهند، گروه دیگری از کارشناسان معتقدند که با پیگیری بهداشتی وضعیت سلامت اطرافیان بیمار می توان از تشدید موج سوم کرونا جلوگیری کرد. یعنی خود نظام سلامت به دنبال کشف موارد تازه بیماری کرونا در بین اطرافیان بیمار باشد تا از شیوع بیشتر آن جلوگیری کند. این روش علمی است که در کشورهایی مثل کره جنوبی با نتایج موفقیت آمیزی همراه بوده و تاثیر چشمگیری در کنترل بیماری کرونا داشته است.  

دیدگاه کاربران

رضا۱۶۱۶۳۳۷۰۰:۱۵:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۷
کدام موج سوم ؟ چند هفته تعداد فوت شدگان صفر بوده که موج یک تمام شده و موج دوم شروع شده و حالا به سوم برسد ؟؟
ناشناس۱۶۱۶۶۹۴۰۸:۳۷:۱۴ ۱۳۹۹/۷/۷
حالا می فهمم که چرا وزیر سابق بهداشت ( قاضی زاده هاشمی) استعفا کرد. بدون پول، تجهیزات مناسب و پرسنل درمانی کافی نمی توان انتظار معجزه داشت.
ناشناس۱۶۱۶۸۳۰۰۹:۲۷:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
نمکی با همت نوبخت داره معجزه میکنه :-)
ناشناس۱۶۱۷۰۲۵۱۰:۴۵:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۷
هاشمی وزارت سوخته را تحویل نمکی داد در رفت
ناشناس۱۶۱۶۸۴۸۰۹:۳۴:۱۰ ۱۳۹۹/۷/۷
مقصر واقعی آنهایی هستند که ماسک نمی زنند، فاصله 1.5 متر را رعایت نمی کنند، همه چیز از جمله علم را مسخره می کنند، به همان روال قبل به مسافرت می روند، در مهمانی شرکت می کنند، به رستوران و مراسم .... می روند.
ناشناس۱۶۱۶۹۱۵۰۹:۵۸:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۷
همه لعن و نفرین ها را به آدرس کاخ سفید، واشینگتن دی سی بفرستید.
ناشناس۱۶۱۷۱۵۳۱۱:۳۰:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۷
لعن الله علی دشمن داخلی
ناشناس۱۶۱۶۷۰۴۰۸:۴۰:۴۲ ۱۳۹۹/۷/۷
آخه عده ای از مدیران وزارت بهداشت عاشق موج سواری هستن
ناشناس۱۶۱۶۷۲۳۰۸:۴۶:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۷
داشتن کارت شهروندی باید جز برنامه های ستاد کرونا باشد باید مشخص باشد هر فرد ساکن چه شهری است و کجا زندگی میکند تغییرات محل سکونت هم باید ثبت شود اینها آینده نگری برای جلوگیری از شیوع کرونا و ویروس های احتمالی اینده
ناشناس۱۶۱۶۳۴۳۰۰:۱۸:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۷
یک پیشنهاد به ستاد کرونا برای جلوگیری از سفرها روزهای پنج شنبه از روزهای کاری محسوب شود و تا پایان کرونا فقط تعطیلی در کشور روزهای جمعه باشد
ناشناس۱۶۱۶۷۰۹۰۸:۴۲:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
در حال حاضر ، مملکت کلا تعطیل است علی برکت الله ، جمعه و پنجشنبه و ۱ شنبه و ۲ شنبه هم ندارد
ناشناس۱۶۱۶۷۵۶۰۸:۵۸:۳۴ ۱۳۹۹/۷/۷
در سفری که غالبا مردم با ماشین شخصی به دشت و دمن بروند که مشکلی ایجاد نمیشود .
ناشناس۱۶۱۶۸۱۹۰۹:۲۴:۰۰ ۱۳۹۹/۷/۷
با همین افکاری که نشان گرفته از سبک فکری شماست این حالم روز مردم شده
ناشناس۱۶۱۶۳۴۴۰۰:۱۸:۵۹ ۱۳۹۹/۷/۷
به نظر مي رسد كه رئيس دولت داره براي معضل گسترش كرونا اشك تمساح ميريزه .. به عبارت ديگر يكي به نعل ميزنه يكي به ميخ ... به سخن ديگر در قضيه كوويد منحوس نمي دانيم قسم حضرت عباس جناب روحاني را باور كنيم يا دم خروس را !!
ناشناس۱۶۱۶۷۱۰۰۸:۴۳:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
دم خروس را قبول کن از روحانی هیچ چیز قابل قبول نیست
ناشناس۱۶۱۶۳۵۲۰۰:۲۹:۱۵ ۱۳۹۹/۷/۷
افرادی که در روزهای تاسوعا و عاشورا رفتن شمال جوج بزنن نقش بسیار زیادی در شیوع ویروس داشته اند و انان بدانند در کشته شدن افراد بیگناه سهیم هستند و عقوبه دنیوی و اخروی گریبانشان را خواهد گرفت
ناشناس۱۶۱۶۷۶۳۰۹:۰۰:۲۲ ۱۳۹۹/۷/۷
طرف با ماشین خودش رفته تو ویلای خودش بیرون هم نیومده ، این مورد مشکل داره؟!
ناشناس۱۶۱۶۸۲۹۰۹:۲۷:۲۰ ۱۳۹۹/۷/۷
از تهی مغزانی چون شماها انتظاری بیشتر نمی رود باید بساط شلاق و فلک را در جاده هااماده کرد
ناشناس۱۶۱۷۴۳۷۱۳:۰۵:۱۲ ۱۳۹۹/۷/۷
فقط سفر باعث ابتلا به کرونا می شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تجمعات داخل شهر (به هر دلیل) منجر به ابتلا به کرونا نمی شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ناشناس۱۶۱۶۳۶۸۰۰:۴۰:۰۷ ۱۳۹۹/۷/۷
باید چوب در آستین کسانی کرد که با سفرهای گردشی باعث انتقال گسترده ویروس میشوند نمود
ناشناس۱۶۱۶۳۷۸۰۰:۴۹:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۷
بیمارستان ها به کسانی که مشخص میشود سفرهای تفریحی رفته اند به هیچ وجه سرویس مجانی و دولتی ندهند و حتی المکان از پذیرش آنها خودداری کنند تا مثل ......
ناشناس۱۶۱۶۶۷۸۰۸:۳۱:۴۷ ۱۳۹۹/۷/۷
چه دیدگاه عجیبی. بعد اونا که درمانشون نمی کنن بیان توی جامعه و ویروسها را توزیع کنن تا تعداد مبتلاها همینجوری بره بالا!!!!!!!!
ناشناس۱۶۱۶۶۸۰۰۸:۳۲:۰۳ ۱۳۹۹/۷/۷
و اونایی که پردتکل ها رو اجرا نکردن در هیئت ها و تکایای ماه محرم
ناشناس۱۶۱۶۷۷۴۰۹:۰۵:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۷
اصل موضوع را رها کرده اید . اصل موضوع متروی شلوغ ، اتوبوسهای شلوغ ، فقر و ناچاری برای بیرون رفتن است . سفر کردن شاید در ردیفهای آخر باشد .
ناشناس۱۶۱۶۹۶۱۱۰:۱۶:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
این یعنی بیمارستانها خدمات مجانی به کرونایی ها می دهند!!! عمویادگار درایران نیستی حرف نزن
ناشناس۱۶۱۷۳۱۴۱۲:۱۹:۲۷ ۱۳۹۹/۷/۷
هنوز هم یکسری خدمات به امثال تو که دل خجسته ای داده میشه
ناشناس۱۶۱۷۵۷۳۱۳:۴۵:۴۸ ۱۳۹۹/۷/۷
هنوز هم در بسیاری از جاها خدمات دولتی ارائه میشود
ناشناس۱۶۱۶۴۴۰۰۲:۳۲:۵۰ ۱۳۹۹/۷/۷
متاسفانه خود دولت هم در شیوع این بیماری اهمال کاری میکند. در وضعیت قرمز در هیچ کشوری مدارس باز نیست. ولی درکشور ما هنوز مدارس باز است و برخی دانش آموزان به مدرسه می روند. حتی کلاس های غیر ضروری آموزشی در سراهای محله هم باز است. مانند سرای محله ستارخان وابسته به شهرداری تهران که هنوز هم کلاس نقاشی کودکان دایر است.معلوم نیست دولت چرا دو پهلو عمل می کند.
ناشناس۱۶۱۶۶۸۶۰۸:۳۳:۴۶ ۱۳۹۹/۷/۷
مدارس باز پاستور بسته دانش آموزان به فاصله ۴۰ سانتی از هم در یک نیمکت ! روحانی به فاصله ۹ متری از جهانگیری و واعظی !
ناشناس۱۶۱۶۵۱۲۰۶:۲۱:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۷
کمر نظام سلامت خمیده ، اونوقت نمکی طبع شعرش گُل کرده و شعر میخواند !!!!
ناشناس۱۶۱۶۵۱۳۰۶:۲۳:۰۰ ۱۳۹۹/۷/۷
وقتی نوبخت ، وزیر بهداشت را تعیین میکند ، انتظار بیشتری از این وزیر نباید داشت ...
ناشناس۱۶۱۶۸۸۴۰۹:۴۷:۲۱ ۱۳۹۹/۷/۷
احسنت . نمکی از برنامه و بودجه افتاده توی وزارت بهداشت
ناشناس۱۶۱۶۵۱۵۰۶:۲۳:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۷
# به _ مدد _ مسئولان _ کرونا _ کمر _ نظام سلامت _ را _ شکست
ناشناس۱۶۱۶۵۱۷۰۶:۲۵:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۷
۸ ماه است که روحانی و مدیران نظام سلامت هیچ اقدام مفیدی برای کاهش میزان ابتلاء و مدیریت کنترل این بیماری انجام نداده اند
۳۰ : ۲۰۱۶۱۶۶۷۵۰۸:۲۹:۵۱ ۱۳۹۹/۷/۷
در آمریکا ، مقصر کرونا ، ترامپ است ! توی ایران ، مقصر مردم هستن :-)
ناشناس۱۶۱۶۷۲۵۰۸:۴۷:۲۸ ۱۳۹۹/۷/۷
بسم الله الرحمن الرحیم روحانی استعفا دهد که به تقوی نزدیکتر است برای آنان که میدانند . صدق الله العلی العظیم
ناشناس۱۶۱۶۵۱۸۰۶:۲۶:۳۱ ۱۳۹۹/۷/۷
# کرونا _ ما _ را _ شکست _ داد
ناشناس۱۶۱۶۵۲۳۰۶:۳۲:۱۳ ۱۳۹۹/۷/۷
زالی گه اجازه تصمیم گیری و اجرا نداره ، حضورش چه فایده ای داره در ستاد کرونا ؟ فقط بلده بیاد پشت میکروفن و آمار تلفات و اوضاع وحشتناک رو بده
ناشناس۱۶۱۶۶۶۸۰۸:۲۷:۳۸ ۱۳۹۹/۷/۷
اگه اجازه تصمیم گیری و اجرا نداره ، عوضش حقوق و مزایای این ستاد رو که داره
ناشناس۱۶۱۶۶۹۱۰۸:۳۵:۴۵ ۱۳۹۹/۷/۷
از روحانی دستور غیر کارشناسی از زالی و نمکی و حریرچی هم سرتکان دادن
ناشناس۱۶۱۶۷۳۲۰۸:۴۹:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
این کار زالی رو ، کمک بهیار بیمارستان شهدای عشایر بلاق تپه سفلی هم میتواند انجام دهد
هیئت علمی۱۶۱۶۷۴۶۰۸:۵۳:۵۷ ۱۳۹۹/۷/۷
از زالی فقط یک اسم باقی مونده عمل = صفر
ناشناس۱۶۱۶۵۲۷۰۶:۳۷:۵۲ ۱۳۹۹/۷/۷
روحانی خودش ۹ ماه است که قایم شده و وقتی مجبوره بیاد جلوی دوربین ، صندلی اش رو به فاصله ۱۱ متری از جهانگیری و واعظی و نوبخت قرار میده !!! اونوقت یه همچین موجودی ، برای ۸۴ میلیون نفر تصمیم گیری کرونایی انجام میده این درد نیست ؟ این بدبختی نیست ؟
ناشناس۱۶۱۶۵۲۹۰۶:۳۹:۳۳ ۱۳۹۹/۷/۷
باید یقه کسانی که مصر برگزاری مراسم محرم بودند جواب دهند
ناشناس۱۶۱۶۵۳۰۰۶:۳۹:۳۹ ۱۳۹۹/۷/۷
کرونا نشان داد که ما فقط ادعا هستیم و خیلی بدبخت هستیم
ناشناس۱۶۱۶۵۷۲۰۷:۱۱:۲۶ ۱۳۹۹/۷/۷
روحانی باید بره داخل یک بیمارستان دولتی و به پرستارها کمک بده در امور خدمات بیماران کرونایی
ناشناس۱۶۱۶۵۷۸۰۷:۱۹:۵۴ ۱۳۹۹/۷/۷
کمر نظام سلامت خمیده کمر بورس خمیده کمر سیاست خارجی مون خمیده کمر اقتصادمون خمیده کمر اخلاق در ایران خمیده کمر معیشت مردم خمیده
ناشناس۱۶۱۶۵۸۲۰۷:۲۲:۵۳ ۱۳۹۹/۷/۷
کلا کشور در همه عرصه ها کمرش خمیده و قوض اش دراومده نه فقط کمر نظام سلامت
ناشناس۱۶۱۶۵۸۳۰۷:۲۶:۵۵ ۱۳۹۹/۷/۷
چرا جلوی برگزاری مراسم هیئت های محرم رو که پروتکل ها رو رعایت نکردند ، نگرفتید ؟!
ناشناس۱۶۱۶۵۹۲۰۷:۳۲:۰۸ ۱۳۹۹/۷/۷
برای ویروس کرونا فرق نمیکند که علت تجمع چیست ! عزاداری و هیئت است یا کنکور و مدرسه است یا تجمع دوستان و اقوام در مسافرت هاست و یا .... کرونا ، زهر خودش را میریزد
ناشناس۱۶۱۶۶۱۴۰۷:۵۱:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۷
کلا کمر کشور در تمام ارکان ( به غیر از موشک ) خمیده
ناشناس۱۶۱۶۷۶۲۰۹:۰۰:۱۷ ۱۳۹۹/۷/۷
اگر برای استفاده از موشک احتیاج به هماهنگی قبلی باشد ، همان بهتر که راه مذاکره را در پیش گرفت .
ناشناس۱۶۱۶۶۱۹۰۷:۵۵:۴۱ ۱۳۹۹/۷/۷
کمر نظام سلامت خمیده و خرد شده ، اونوقت نمکی شعر میخونه و نشان دریافت میکنه ! شبیه همه چیز هست الا وزیر بهداشت
ناشناس۱۶۱۶۶۲۲۰۷:۵۶:۴۳ ۱۳۹۹/۷/۷
نمکی باید شاعر حماسی میشد و در شب های شعر حضور میافت
ناشناس۱۶۱۶۶۵۳۰۸:۱۸:۰۹ ۱۳۹۹/۷/۷
ما از نظر کنترل بیماری کرونا از افغانستان و عراق و سودان جنوبی و زیمبابوه هم عقب تریم . ما فقط در ادعا ، رتبه اول هستیم در دنیا
ناشناس۱۶۱۶۶۵۶۰۸:۲۰:۱۱ ۱۳۹۹/۷/۷
کمر نظام سلامت خمیده اونوقت نمکی در جشنواره !!!! شرکت میکند
ناشناس۱۶۱۶۶۵۸۰۸:۲۰:۵۶ ۱۳۹۹/۷/۷
نمکی بیشتر به شاعر میخوره تا وزیر بهداشت
ناشناس۱۶۱۶۶۶۰۰۸:۲۲:۳۷ ۱۳۹۹/۷/۷
تعداد مبتلایان به شدت بالا رفته دولت کاری بکند جان مردم در خطر است
پیرمرد ۸۳ ساله در آستانه مرگ ( بازی در وقت اضافه )۱۶۱۶۶۹۳۰۸:۳۷:۰۵ ۱۳۹۹/۷/۷
واکسن آنفولانزای من کو ؟!!!!!!
ناشناس۱۶۱۶۷۵۴۰۸:۵۷:۳۵ ۱۳۹۹/۷/۷
پدر عزیزم ! انشاالله ۱۲۰ سال زنده و سلامت و پاینده باشی . بابا جون ! اگه میخوایی نفرین کنی ، آدرس اش دشمن داخلی است .
ناشناس۱۶۱۶۷۸۵۰۹:۱۰:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۷
پزشکان و پرستاران بیچاره را بدون حتی حقوق عادی خود به خط مقدم فرستادید و مردم هم بساط لهو و لعبشان هر کدام به فراخور خود برپاست.انگاره عمدی در کار است و عده ای بر مسند کارند و ماموریت دارند ایران را نابود کنند.
ناشناس۱۶۱۷۳۳۰۱۲:۲۵:۰۱ ۱۳۹۹/۷/۷
اقا موج یعنی چه اول ودوم وسوم .. تا مادامیکه پروتکل های زبانی با حمایت های مالی و نظارت عملی نشود آش همان است و کاسه همان
ناشناس۱۶۱۷۳۵۸۱۲:۳۵:۳۶ ۱۳۹۹/۷/۷
هر وقت وضع اقتصادی خرابتر میشه دلار اوج می گیره نمی دونم چرا کرونا هم اوج میگره ربطشون بهم چیه کم کم موضوع کرونا داره پیچیده میشه راه فراری برای دولت بی کفایت شده

پربحث‌های هفته

 1. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

 2. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

 3. اگر بایدن پیروز شود ...

 4. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

 5. ذوالنوری خطاب به روحانی: با این منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم راضی شود

 6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

 7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

 8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

 9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

 10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

 11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 12. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

 13. تماشاخانه جنگ قره باغ

 14. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

 15.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

 16. معلم فرانسوی را در خیابان سربریدند

 17. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

 18. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

 19. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

 20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

 22. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

 23. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

 24. جهانگیری: امروز زمان انتقام و فشارآوردن نیست/ نمی‌توانیم برای مردم همه مسائل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم

 25. دختر ۷ساله ای که ملکه قلعه شوش شد

پربحث‌های هفته

 1. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

 2. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

 3. ۵۰ مشاور برای یک استاندار

 4. تصمیمی برای تعطیلی دو هفته‌ای تهران نگرفته‌ایم/ داروی درمان کرونا وجود ندارد

 5. قالیباف: آموزش و پرورش را رها کرده ایم/ معلمان تربیت کننده جامعه هستند

 6. رئیس پلیس تهران: نمره بالای ۱۷ به امنیت می‌دهم/ عدد ۳۰۰ تجاوز کیوان.ا را تائید نمی‌کنم

 7. رکوردهای تازه کرونا؛ آیا دولت به وظایفش عمل کرده است؟

 8. روز سیاه کرونا در کشور/ جان باختن ۳۳۷ بیمار

 9. انتقاد وزیر بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها: چند نفر را جریمه کردید/ چقدر من و همکارانم باید التماس کنیم؟/ به تنهایی نمی‌توانم این وضعیت را جمع کنم

 10. دفاع علی مطهری از چرخاندن اراذل و مجرمان در خیابان

 11. عوامل شهادت «محمد محمدی»بسیجی آمر به معروف دستگیر شدند

 12. واکنش معاون سیاسی وزیر کشور به ادعای نماینده چابهار درباره خودکشی یک زن برای تامین آب

 13. مینو محرز: تعطیل نکردن‌ها سیاسی است تا علمی/ برای قرنطینه خیلی دیر شده

 14. سخنگوی سازمان غذا و دارو: ترانزیت دارو از ایران به کشور‌های همسایه متداول است

 15. تاکید رئیس قوه قضائیه بر «برخورد قاطعانه با مسببین شهادت شهید امر به معروف و نهی از منکر»

 16. انسولین هست، انسولین نیست!

 17. محدودیت‌های تردد و افزایش روزافزون قربانیان کرونا

 18. آقای رئیس جمهور! علت عدم استفاده از طب سنتی برای درمان بیماران کرونایی چیست؟!

 19. کرونا سرایت پذیرتر از قبل در تهران جولان می دهد/درخواست برای منع سفر و اعمال جریمه

 20. کرونا فرصتی برای راهنمایی و رانندگی!

آخرین عناوین