«سورپرایز اکتبر» ترامپ چه خواهد بود؟

گروه جهان الف،   3990628085

سورپرایز به یک عبارت کلی برای هرگونه اقدام غیر منتظره در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا درست پیش از آنکه انتخابات به طور غیرمنتظره یک نامزد را در موقعیت برتر قرار دهد، تبدیل شده است.

«سورپرایز اکتبر» ترامپ چه خواهد بود؟

به گزارش ایرنا، کمتر از ۲ ماه به انتخابات آمریکا باقی مانده و رسانه‌ها و تحلیلگران سیاسی در جهان خصوصا در آمریکا مشغول گمانه‌زنی در مورد «سورپرایز اکتبر» هستند. سورپرایز اکتبر یک کنش غیرمنتظره است که به طور عمدی ایجاد شده که با تمرکز رسانه‌ای بر روی آن توجه رای دهندگان را جلب یا منحرف می‌کنند و بر نتیجه انتخابات تاثیر می‌گذارند. تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده اوایل ماه نوامبر است و تلاش‌های لحظه آخری برای تاثیرگذاری بر انتخاب سیاسی رای دهندگان که می‌توانند روند انتخابات را تغییر دهند شدت گرفته است.

یکی از مهم‌ترین نمونه‌های سورپرایز اکتبر نامه‌ای بود که «جیمز کومی»، مدیر دفتر تحقیقات فدرال در سال ۲۰۱۶ به کنگره آمریکا فرستاد. نامه‌ای در مورد یافتن ایمیل‌های جدید از «هیلاری کلینتون» که از ایمیل شخصی خود برای کار در وزارت خارجه استفاده کرده بود. این سوپرایز کارزار انتخاباتی را به لرزه درآورد. «دونالد ترامپ» از «هیلاری کلینتون» چهره یک سیاستمدار فاسد، بی‌مسوولیت و خائن ارائه کرد و توجه رای دهندگان را جلب کرد. پیش از این سورپرایز، کلینتون با اختلاف ۴ درصد از حریف خود جلوتر بود، اما بر خلاف نظرسنجی‌ها ترامپ در انتخابات پیروز شد.

رسانه‌های مختلف پیش‌بینی‌های متفاوتی از سورپرایز اکتبر تیم دونالد ترامپ داشتند.  پیش‌بینی‌هایی که از حوزه موضوعات سیاست خارجی تا سیاست داخلی آمریکا متغیر است. در این میان و در گمانه‌زنی‌ها به ایران، کره‌شمالی و کرونا اشاره شده است.

کشف واکسن کرونا

«پولیتیکو» نوشت: کشف واکسن ویروس کرونا در آمریکا تا اکتبر یعنی پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند سورپرایز اکتبر ترامپ در رقابت با بایدن باشد و به پیروزی او کمک کند. البته این بدان معنی نیست که او در صورت عدم کشف واکسن حتما در انتخابات شکست خواهد خورد. در حالی که رقابت برای یافتن یک واکسن موثر به منظور مقابله با کووید-۱۹ پیامدهای اساسی برای کشورها در سراسر جهان دارد، اما کشف آن در آمریکا می‌تواند جبران کننده عملکرد ضعیف ترامپ در مقابله با این همه‌گیری باشد.

اما کرونا برای دموکرات‌ها هم موضوع مهمی است، شرایط انتخابات پیش روی آمریکا به‌شدت سخت و پیچیده است. اگر برخی ناظران سیاسی منتظر خبر کشف واکسن کرونا به عنوان سورپرایز اکتبر برای کمپین انتخاباتی ترامپ بودند، اما حالا انگار «سورپرایز اکتبر» کمپین دموکرات‌ها از همین حالا آماده است. سورپرایزی که از مانور روی سهل‌انگاری عمدی ترامپ در مورد کرونا و پیامدهایش نشات می‌گیرد. اگر برخی فکر می‌کردند، می‌شود روی سخنان نامشخص و زشت ترامپ در مورد نظامیان آمریکایی در جنگ جهانی اول مانور داد و آن را بعنوان سورپرایز مطرح می‌کردند، حالا سورپرایز واقعی‌تری جلوه کرده است. سورپرایزی که شاید بر روی پایگاه اصلی رای ترامپ تاثیر چندانی نداشته باشد؛ ولی روی رای‌های خاکستری حتما تاثیرگذار خواهد بود.

جنگ با ایران

تحلیل‌گر «نیویورک مگ» می‌نویسد: احتمال «سورپرایز اکتبر» این دوره از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جنگ در خاورمیانه باشد، جنگی که آینده سیاسی نتانیاهو و ترامپ را تضمین کند. یک مقام اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با نیویورک مگ گفته که اروپا نگران است که اسراییل با دامن زدن به تنش با ایران سطح تنش را به درگیری نظامی مستقیم بکشاند تا نتانیاهو از آن به عنوان اهرمی برای حفظ خود در سیاست و قدرت استفاده کند. این تنش نه تنها برای نتانیاهو جذاب است بلکه حتی می‌تواند برای ترامپی که این روزها اسیر عواقب کرونا هم هست جذاب باشد. به باور نیویورک مگ سران نظامی اسرائیل هم تا وقتی که آمریکا حامی این تنش باشد از برخورد نظامی با ایران استقبال می‌کنند چون مایل هستند برنامه اتمی و برنامه موشکی ایران را به هر شکلی عقب بیاندازند.

نشریه «سالن» در نوشتاری به قلم «باب دریفوس» با پرداختن به سوابق تاریخی مستند موسوم به سورپرایز اکتبر در انتخابات آمریکا، به طرح این پرسش می‌پردازد که آیا این بار هم فرجام انتخابات آمریکا را سورپرایزی از نوع ایرانی مشخص خواهد کرد؟ «سالن» یادآور می‌شود که رقابت تنگاتنگ «جیمی کارتر» و «رونالد ریگان» چهار دهه پیش در نهایت با کمک سورپرایز اکتبر، کارزار انتخاباتی را به نفع ریگان رقم زد. او می‌نویسد آیا درگیری با ایران همان سورپرایز اکتبری است که ترامپ برای بقای خود به آن چنگ خواهد زد و آیا رییس جمهور آمریکا تلاش خواهد کرد با توسل به آشکار کردن این درگیری به ظاهر پنهان در آستانه شکست سوم نوامبر مَفَر نجاتی برای خود بیابد.

شکست‌های پشت سرهم و مفتضحانه هفته‌های اخیر دولت ترامپ در مقابل جمهوری اسلامی ایران و ناکامی‌های «مایک پمپئو» در شورای امنیت در تصویب قطعنامه ضد ایرانی تحریم‌های تسلیحاتی به حدی سنگین بوده که اعتبار آمریکا را در کشورهای جهان مخصوصا متحدان این کشور خدشه‌دار کرده است. جایی که ظاهرا متحدان دیرینه آمریکا هم دیگر حاضر به تبعیت از خواسته‌های یکجانبه آن تحت هر شرایطی نیستند. شکست‌های دنباله‌دار ترامپ در سیاست خارجی در قبال ایران تلاش چندین دهه‌ای دولتمردان آمریکا برای تحقق رویای تغییر رژیم در ایران را عملا بر باد داد و همین موضوع احتمال حمله نظامی به ایران را پررنگ کرده، غافل از اینکه ترامپ هرگز جرات حمله به کشور بزرگ و قدرتمندی مانند ایران را نخواهد داشت.

توافق با کره‌شمالی

یک کارشناس مسائل کره در موسسه کره‌ای «برای اتحاد مجدد» در کره‌جنوبی اعلام کرده که ترامپ می‌تواند از مساله کره‌شمالی برای قوت بخشیدن به فرصتی برای انتخاب مجددش و «سورپرایز اکتبر» استفاده کند و پیونگ‌یانگ هم می‌تواند پیش از انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ایالات متحده با ترامپ توافقی را به امضا برساند. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا می‌تواند برای احیای محبوبیت خود از مساله کره‌شمالی بهره ببرد و کره‌شمالی نیز می‌تواند تعیین کند که بهتر است یک توافق با ترامپ باشد تا دولت بایدن. این پیش‌زمینه کلید پیش‌بینی سورپرایز اکتبر است.

«سورپرایز اکتبر» در چهار دهه گذشته به یک عبارت کلی برای توضیح هرگونه اقدام غیر منتظره در جریان کارزار انتخابات ریاست جمهوری درست پیش از آنکه انتخابات به طور غیرمنتظره یک نامزد را در موقعیت برتر قرار دهد، تبدیل شده است. ترامپ همچنان در نظرسنجی‌ها از بایدن عقب‌تر است و به نظر می‌رسد او برنامه‌ای جدی برای تحت تاثیر قرار دادن رای دهندگان به طور ناگهانی و کسب آراء بیشتر دارد. اما اینکه او چقدر موفق به بهره‌برداری از موقعیت‌های منحصر به فرد باشد، تا ۲ ماه دیگر مشخص خواهد شد. تا جایی که به ایران مربوط است، ترامپ در اثر  عمل کردن چشم و گوش بسته به مشاوران ضد ایرانی خود عملا راه هر نوع گفت و گو و دیپلماسی با ایران را برای خود بسته است. سیاست فشار حداکثری و بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران، نتایج پیش‌بینی شده این مشاوران را که دائما ترامپ را به سمت تنش بیشتر با ایران هل می‌دادند محقق نشده است. از سوی دیگر کشاندن تنش به سطح درگیری نظامی با ایران هم ورود به کانال و مسیر نامشخصی است که پیامدهای غیر قابل جبرانی برای عاملین آن خواهد داشت.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. صحبت‌های کوبنده نماینده ایلام: کجا دشمن گفته است پراید بنجل ۸ میلیونی را ۱۳۰ میلیون بفروشیم

  2. یا رومی روم یا زنگی زنگ !

  3. نقدي بر سخنان رييس‌جمهور درباره صلح امام حسن (ع)

  4. اگر بایدن پیروز شود ...

  5. پایان یک تحریم داوطلبانه/ وقتی «خودتحریمی تسلیحاتی» را «فتح الفتوح» جا ‌زدند!

  6. وقت فریاد است، از ساحت علم تاریخ دفاع کنید

  7. استیضاح روحانی و آزمون ولایتمداری

  8. خیانت یا حماقت ؟+فیلم

  9. آقای دکتر؛ جدیدترین گزینه ریاست جمهوری ۱۴۰۰

  10. چهار دلیل ریزش عجیب دلار

  11. دوباره برگشتیم به اول داستان کرونا !

  12. دلایل عجیب سلبریتی‌ها برای ازدواج‌نکردن!

  13. شهادت یک بسیجی در تهران‌پارس به دست اراذل و اوباش

  14. تازه‌ترین قیمت انواع خودرو/ پژو ۲۰۶ ارزان شد

  15. تماشاخانه جنگ قره باغ

  16. فرماندار آبادان: همه کسانی که در فیلم حاضرند بازداشت شدند

  17.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

  18. ارزهای خانگی از پستوها در آمد؟

  19. تهیه طرح استیضاح رئیس جمهور با ۶۰ امضاء در مجلس + اسامی نمایندگان و محورهای استیضاح

  20. با مروجان «بی‌بند‌ و ‌باری» با قاطعیت برخورد‌‌ می‌کنیم/ اسیر جوسازی‌‌ نمی‌شویم

  21. علی مطهری: با مذاکره مخالفم، اینکه رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست

  22. علت واجب بودن عفاف و حجاب برای زنان/ حیثیت زن، حریم خداوند است

  23. همتی: انتظار داریم صندوق بین المللی پول تقاضای وام ایران را تصویب کند

  24. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

  25. عدم خوشبینی مقام معظم رهبری به مذاکره با آمریکا

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. اگر بایدن پیروز شود ...

   2.  سر و کله ترامپ از کجا پیدا شد؟

   3. نرخ جالب تورم در فنلاند و سوئد

   4. نیویورک‌تایمز از آمریکایی‌ها خواست به ریاست جمهوری ترامپ خاتمه دهند

   5. نماینده آمریکا در امور ایران: ترامپ یا بایدن فرقی نمی‌کند، فشار بر تهران ادامه‌ دارد

   6. محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، پس از ۱۳ سال رسما به پایان رسید

   7. بازی با برگ کهنه "کلینتون" فرشته نجات ترامپ می‌شود؟

   8. مقام آمریکایی: ترامپ رأی بیاورد خاورمیانه را تا ۱۰۰ سال آینده تغییر می‌دهیم

   9. ترامپ: می‌خواهم ایران کشوری قدرتمند بدون تسلیحات هسته‌ای باشد

   10. فتوای آیت الله سیستانی درباره تحریم کالاها و شرکت‌های رژیم صهیونیستی

   11. سفیر پکن در تهران: چین و ایران شرکای جامع راهبردی یکدیگرند/ پدرخواندگی آمریکا در حقوق بشر را نمی‌پذیریم

   12. بندر بن سلطان کلید واژه عادی سازی عربستان با اسرائیل

   13. ترامپ؛ خیابان پنجم منهتن و قتل ده‌ها هزار آمریکایی !

   14. بازتاب آخرین مناظره ترامپ و بایدن در آمریکا

   15. سناتور دموکرات: وقتی داخل برجام بودیم هم فرانسوی‌ها دنبال تکمیل آن بودند/بایدن دنبال اضافه کردن به برجام است

   16. اولین حضور رسمی همسر سلطان عمان در رسانه‌ها

   17. فاکس نیوز: حامیان بایدن ۲۰۱۶ را به خاطر بیاورند !

   18. سرمای سوزان روسی در جان سعودی ها

   19. نامه ۱۲ تشکل دانشجویی به آیت الله رئیسی درباره پرونده ده ونک

   20. کمک نیروی دریایی ارتش عُمان به یک لنج ایرانی

   آخرین عناوین