فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

گروه جهان الف،   3990525051 ۵۴ نظر، ۰ در صف انتشار و ۵ تکراری یا غیرقابل انتشار

شبکه خبری الجزیره به نقل از عضو ارشد اندیشکده کارنگی رای قاطع شورای امنیت سازمان ملل متحد را در مخالفت با قطعنامه پیشنهادی آمریکا یک فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا خواند.

فاجعه دیپلماتیک برای آمریکا

به گزارش الف، پایگاه خبری الجزیره به موضوع شکست قطعنامه آمریکایی در شورای امنیت سازمان ملل پرداخته است. قطعنامه ای که هدف آن تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بود.

به گفته رسانه‌ها این قطعنامه که مایک پمپئو نقش موثری در تهیه و ارایه آن داشت با علم به مخالفت اعضای شورا تعدیل هم شده بود اما با این حال قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با ۲رای موافق، ۲رای مخالف و ۱۱رای ممتنع رد شد. چیزی که ظاهرا آمریکایی ها انتظار آن را نداشتند.

« شورای امنیت سازمان ملل متحد، به شکل قاطعانه ای، قطعنامه پیشنهادی دولت آمریکا مبنی بر تمدید نامحدود تحریم های تسلیحاتی ایران را رد کرد. این مساله در شرایطی اتفاق می افتد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور روسیه خواستار برگزاری یک نشست بین المللی از رهبران جهان شده تا از هرگونه تنش زایی بیشتر دولت آمریکا در مورد ایران و تلاش آن جهت بازگرداندن کلیه تحریم های سازمان ملل متحد بر علیه تهران، جلوگیری شود. 

در جریان رای گیری روز جمعه در شورای امنیت، فقط "جمهوری دومنیکن" از طرح آمریکا مبنی بر تمدید نامحدود تحریم های تسلیحاتی ایران استقبال کرد و این مساله نشان داد که موضع آمریکا در بحث تصویب قطعنامه علیه ایران، به مراتب ضعیف تر از کسب 9 رای موافق اعضای شورای امنیت جهت تصویب این قطعنامه است. 

11 عضو شورای امنیت از جمله آلمان، فرانسه و انگلیس، به قطعنامه پیشنهادی آمریکا رای ممتنع دادند. چین و روسیه نیز با غیرقانونی خواندن تلاش آمریکا جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، به قطعنامه پیشنهادی آن رای منفی دادند. "مایک پمپئو" وزیر خارجه آمریکا پس از شکست کشورش در تصویب قطعنامه ضدایرانی خود در بیانیه ای گفت: "شکست شورای امنیت در دفاع قاطعانه از صلح و امنیت بین المللی، به هیچ عنوان قابل قبول نیست". 

مایک پمپئو در اظهاراتی عجیب مدعی شد: "اسرائیل و شش کشور عربی حاشیه خلیج فارس که از حامیان تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران هستند به خوبی میدانند که اگر این تحریم ها لغو شوند، ایران با قدرت بیشتری به نقض صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی می پردازد. این در حالی است که شورای امنیت کاملا به این مساله بی توجهی کرده است". 

"ژانگ جون" سفیر چین در سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفته است: "نتیجه رای گیری در مورد قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران، بار دیگر نشان داد که یکجانبه گرایی در عرصه معادلات بین المللی هیچ حمایتی را به خود جلب نمی کند و سیاست های قلدرمابانه آمریکا، قطعا محکوم به شکست هستند". 

واشنگتن روز قبل از جلسه رای گیری اعضای شورای امنیت در مورد قطعنامه پیشنهادی این کشور جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، سندی را در میان اعضا توزیع کرده و به آن ها توضیح داده که چرا آمریکا هنوز یکی از مشارکت کنندگان توافق هسته ای ایران موسوم به برجام است و با توجه به این موقعیت خود می تواند کلیه تحریم های ضدایرانی را بار دیگر بر علیه این کشور برقرار سازد. استدلالی که به نظر می رسد با بی تفاوتی کشورهای عضو مواجه شده است. 

"کلی کرفت" نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در بیانیه ای پس از ناکامی آمریکا در شروای امنیت اعلام کرد: "واشنگتن کاملا حق دارد تا مکانیسم بازگرداندن تحریم و فشارها بر علیه ایران را بار دیگر فعال سازد". وی افزود: "در روزهای آتی، آمریکا اقداماتی را در همین چهارچوب عملیاتی خواهد کرد تا مانع از لغو تحریم های تسلیحاتی ایران شود". 

*خود مقام های آمریکایی هم می دانستند در شورای امنیت شکست می‌خورند !

خبرنگار الجزیره در نیویورک در گزارش خود در مورد نتیجه رای گیری در شورای امنیت در مورد قطعنامه پیشنهادی آمریکا گفت: "شکست آمریکا علیه ایران، مساله شگفت انگیزی نبود. آنچه بیش از همه مایه تعجب و شگفتی است این نکته می باشد که آمریکا به هیچ عنوان، انتظار یک شکست سنگینی را نداشت. اینطور به نظر می رسد که اعضای شورای امنیت ضمن مخالفت با تفسیر آمریکا که معتقد است حتی با خروج از برجام، هنوز عضو مشارکت کننده در آن است و می تواند با استناد به این مساله بر علیه ایران اقدام کند، بر این باورند که اساسا آمریکا با خروجِ دو سال پیش خود از توافق هسته ای ایران، از حقی که در چهارچوب این توافق داشته نیز صرف نظر کرده است. این دیدگاهی است که به طور خاص چین و روسیه دارند و به نظر می رسد دیگر اعضای شورای امنیت نیز همین دیدگاه را دارند". 

در این راستا، "مجید تخت روانچی" نماینده ایران در سازمان ملل متحد، به آمریکا در مورد هرگونه تلاش مجدد جهت اعمال تحریم بر علیه ایران هشدار داده است. تخت روانچی گفته است: "تحمیل هرگونه تحریم و محدودیت به ایران از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، با واکنش سخت ایران رو به رو خواهد شد و اعضای این شورا باید بدانند که گزینه های ایران در این رابطه، محدود نیستند". 

در این راستا، "جَرِت بلانک" عضو ارشد اندیشکده کارنگی به الجزیره گفته است که ناکامی آمریکا در تصویب قطعنامه پیشنهادی خود جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران، یک "فاجعه دیپلماتیک" برای این کشور است. وی افزوده: "ناکامی آمریکا نشان داد که رئیس جمهور ترامپ و تیم وی، فقط در راهبردهای خود نسبت به ایران بد نیستند، آن ها در تاکتیک های اتخاذی خود علیه این کشور نیز کاملا ضعیف هستند. این کاملا عجیب و غیرقابل قبول است که آمریکا نتوانسته در قطعنامه خود بر علیه ایران، موافقت بیش از یک کشور را کسب کند". 

با این همه، برخی منابع خبری گزارش داده اند که حتی خود مقام های آمریکایی نیز می دانسته اند که اقدام آن ها علیه ایران، با اقبال چندانی از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد رو به رو نخواهد شد. 

در جریان رای گیری قطعنامه پیشنهادی آمریکا علیه ایران، روسیه اعلام کرد که "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهور این کشور خواستار برگزاری نشستی با حضور رهبران پنج قدرت برتر جهان به همراه ایران و آلمان، جهت مقابله با هرگونه تشدید احتمالی تنش ها میان ایران و آمریکا در زمینه اقدام واشنگتن جهت تمدید تحریم های تسلیحاتی ایران شده است. پوتین از تمامی طرف ها مخصوصا آمریکا خواسته تا از دامن زدن به تنش ها، جدا خودداری کنند. پوتین هشدار داده که عدم گفتگو در مورد این مساله، فقط و فقط به تنش و بحران بیشتر منجر خواهد شد. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه از این پیشنهاد استقابل کرده با این حال، کاخ سفید تاکنون موضع گیری خاصی در این رابطه انجام نداده است. »

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۶۱۳۵۶۱۰:۵۷:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۵
یکی از اصلاح طلبان تندرو در روزنامه، نوشته بود که اگر روسیه و چین وتو نکنند، خیانت به ایران است.. باز یکی دیگشون همون روز تو روزنامه دیگه نوشته بود، روسیه و چین به خاطر فروش سلاحشون وتو می کنند.. بهتره تمدید بشه تحریم..!! با هم هماهنگ باشین حداقل تو بزک کدخدا تون..
ناشناس۱۵۶۱۴۷۶۱۲:۰۴:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
این دومنیکن همون نقش جیبوتی رو بازی میکنه ؟ یکی نیست بگه آخه نادون ، تو کجای نقشه زمینی که برای کشوری با هفت هزار سال تمدن تصمیم بگیری ؟
ناشناس۱۵۶۲۲۳۲۱۹:۵۹:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
یعنی دومنیکن هم اینجا طرفدار داره ؟ یا یک سری بیچاره از البانی رفتن جیبوتی ؟
وطن۱۵۶۱۴۹۷۱۲:۱۲:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
الان دقیقا چی به مردم ایران میرسه؟؟!!!
ناشناس۱۵۶۱۵۷۳۱۲:۵۸:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
وقتی قراره بهت حمله بشه ازت دفاع میکنن، کمی بیشتر از نوک دماغت رو ببین
ناشناس۱۵۶۲۳۲۹۲۱:۳۱:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۵
قراره؟؟؟
ناشناس۱۵۶۲۹۸۸۱۱:۳۲:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۶
اونی که ما تو خشت خام میبینیم توی نابغه با تلسکوپ هم نمی بینی ...؟؟؟!!!
ناشناس۱۵۶۱۹۷۷۱۶:۴۹:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
یه تیکه دیگه از کشور رو خواستن جدا کنن.دستشون میلرزه.
ناشناس۱۵۶۱۳۵۷۱۰:۵۸:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
شگردشون است می خواهند قبل از انتخابات مذاکره با ایران را کلید بزنند
ناشناس۱۵۶۱۴۸۸۱۲:۰۸:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
این وسط نباید از زرنگ بازی پوتین غافل شد . چون پیشنهاد مذاکره ایران ، روسیه ، چین ، فرانسه ، انگلیس ، امریکا و آلمان ، دقیقا یعنی یک برجام جدید با همون بازیگرهای قبلی ، و احتمالا برای شرط گذاشتن در فعالیتهای نظامی و منطقه ای ایران
ناشناس۱۵۶۱۳۶۰۱۰:۵۹:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
عامو زیاد جوگیر نشو وقتی ماشه را گذاشت و مردم تاوانش را دادن معلوم میشه
ناشناس۱۵۶۱۴۷۱۱۲:۰۰:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
قطعنامه ساده رو تو شورای امنیت نتونسته تصویب کنه ، بعد مکانیسم ماشه رو توی برجامی فعال کنه که دو ساله ازش خارج شده ؟! عمرا
ناشناس۱۵۶۱۳۶۸۱۱:۰۵:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۵
تجربه نشان داده هر وقت دولت معتدل و عقل گرا در ایران روی کار باشد غربیها شکست خورده اند. ای کاش سکان سیاست خارجی ما همیشه در دستان افراد مسلط به حقوق بین المللی بود تا همیشه شاهد شکست مفتضحانه زورگوها و غارتگران جهانی بودیم.
ناشناس۱۵۶۲۲۳۴۲۰:۰۲:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
منظورت بی تدبیرترین دوات ایرانه ؟ همونی که هفت ساله مملکت رو علاف برجام کرده ؟
ناشناس۱۵۶۲۹۳۳۱۰:۵۹:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۶
نه که دولت قبلی خیلی کار کرد با نفت 140 دلاری فقط جیب اختلاسگرها را پر کرد. هنوز بعد 7 سال هر چی پرونده فساد مالی است مال زمان دولت قبله.
ناشناس۱۵۶۱۳۷۰۱۱:۰۶:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۵
تیتر بهتر این بود قدرت دیپلماسی ایران! قابل توجه کسانی که فقط بخاطر منفعت های جناحی برجام رو میکوبیدن!
ناشناس۱۵۶۱۴۵۱۱۱:۵۱:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
وقتی که مکانیسم ماشه را فعال کنند، می فهمی که برجام چه دسته گلی بود!
کهن۱۵۶۲۱۱۷۱۸:۳۰:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
مکانیسم ماشه بارگشت تحریمهایی هست که قبلا با دسته گل جناب احمدی نژاد در آن بودیم. پس خیلی خودتان را نگران نکنید
ناشناس۱۵۶۳۱۶۴۱۳:۲۴:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۶
هیلاری کلینتون: تحریمهای بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
ناشناس۱۵۶۲۰۳۰۱۷:۲۱:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
دلار 25000 تومانی و سکه 11 میلیونی و تورم 500 درصدی گلابی برجام است بخور نوش جان .
ناشناس۱۵۶۱۳۷۲۱۱:۰۷:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
آمریکا بیش از این هیچ غلطی نمی‌تواند بکند پس نباید نگران باشیم
ناشناس۱۵۶۱۴۹۲۱۲:۰۹:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
وقتی حق با ماست به هیچ وجه نباید به مذاکره جدید ، حالا با هر کی ، چه امریکا چه فرانسه چه روسیه ، تن در بدیم . اینها هرکدوم میخوان یک نفعی در این ماجرا ببرن اما ما دیگه نباید به هیچکدوم باج بدیم
ناشناس۱۵۶۱۳۷۴۱۱:۰۸:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
وقتی ملت ایران صبر کرده و سختی‌ها را تحمل کنند، دشمنان‌ نا امید و شکست می خورند.
ناشناس۱۵۶۱۳۷۷۱۱:۰۹:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
مطمئنی؟!!
ناشناس۱۵۶۱۳۸۰۱۱:۱۰:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
قابل توجه غرب پرستان: واقعیت‌ها می‌گویند که سیاست های آمریکای جنایتکار پوسیده است. ناتوانی در عمل دشمن موج می‌زند اما در عملیات روانی همچنان خود را مهیب جلوه می‌دهد!
ناشناس۱۵۶۱۳۸۲۱۱:۱۱:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۵
امروز ملت آگاه ما سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید. بشارت بر ملتی است که سختی را تحمل کرده تا به عزت برسد چرا که پایان شب سیاه، فجر پیروزی است.
ناشناس۱۵۶۱۳۹۱۱۱:۱۵:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
حالا امریکا از مکانیسم ماشه استفاده میکند و تحریمها و قطعنامه های قبلی را بر می گرداند.
ناشناس۱۵۶۱۴۷۲۱۲:۰۱:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۵
شماها مثل اون یارو توی گالیور می مونین که هی میگفت : من میدونم ، من میدونم
ناشناس۱۵۶۱۵۲۲۱۲:۲۹:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
فعال بشه دولت که اراده ای برای بالا بردن غنی سازی نداره اما با فشار عناصر داخل مجلس از npt خارج میشیم دوباره بسمت غنی سازی 20 درصد تا ببینن چه اثراتی داره باید این پالس از همین الان فرستاده شه
ناشناس۱۵۶۱۴۱۳۱۱:۲۴:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
قابل توجه مخالفان داخلی برجام
ناشناس۱۵۶۲۰۲۸۱۷:۱۹:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۵
خودتان را به تجاهل نزنید هدف اصلی برجام لغو تحریمهای ظالمانه بانکی و نفتی و گشایش در اقتصاد کشور و معیشت مردم بود که محقق نشد.
محسن۱۵۶۱۴۱۷۱۱:۲۸:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
سلام جالب هست که "BBC" اصلا این خبر رو به صورت مستقیم مخابره نکرده !!!
ناشناس۱۵۶۱۴۷۳۱۲:۰۲:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
بی بی سی دیگه رسما داره خودش رو حماقت و نفهمی میزنه . حتی طرفدارای انگلیس هم دیگه حالشون از این وضع مسخره رسانه لندنی به هم میخوره بس که به شعور مخاطبش توهین میکنه
علی۱۵۶۱۴۲۶۱۱:۳۶:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
حالا هی بیایید بگید اروپایی ها نوکر امریکا هستن ، امریکا کدخدای پیر ، ای کاش دیپلماسی ما هم یاد بگیره اول منافع ملی بعد منافع فرامرزی ، کل تفاوت اروپا با ایران در همینه.کمی تعامل با دنیای بیرون و دوری از بیگانه حراسی نتیجه مثبت داره.
ناشناس۱۵۶۱۷۳۱۱۴:۳۹:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
هر وقت اروپا به برجام عمل کرد این را بگویید. در این جلسه رای ممتنع دادند و هنوز زود است این قدر خوش باورانه قضاوت کنید. تا آینده ...
ناشناس۱۵۶۲۲۳۷۲۰:۰۵:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
چی میگی واسه خودت ؟ کل بازی رو برعکس فهمیدی !
ناشناس۱۵۶۱۴۳۶۱۱:۴۱:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۵
آخر و عاقبت تک روی و خود خواهی اینه
ناشناس۱۵۶۱۴۴۴۱۱:۴۶:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
دقیقا مشکل شبه جزیره دومینیکن با ما چی بوده؟ اصلا ارتباطی نداریم که باهاش ،اون سر دنیا تو دریای کاراییبه
ناشناس۱۵۶۲۱۷۹۱۹:۱۳:۵۷ ۱۳۹۹/۵/۲۵
مشکلی با ما نداره! از آمریکا حساب میبره!
سید۱۵۶۱۴۵۸۱۱:۵۳:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۵
این سناریو بخاطر برنامه پیوند امارات با رژیم صهیونیستی بوده که اثر گذاری در جامعه مللش کمتر باشد
ناشناس۱۵۶۱۴۸۹۱۲:۰۸:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۵
اره برجام بد بود !!!
ناشناس۱۵۶۲۰۲۹۱۷:۲۰:۲۸ ۱۳۹۹/۵/۲۵
عراقچی : نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۵۶۱۵۱۹۱۲:۲۷:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۵
اگه آمریکا مکانیسم ماشه رو فعال کنه و تحریم های سازمان ملل برگرده (که در اصل همون تحریم های آمریکاست) با توجه به مجلس فعلی به سرعت از npt خارج میشیم و بسمت غنی سازی 20 درصد میریم اگه این پالس از همین الان فرستاده شه که با فعال شدن ماشه غنی سازی 20 درصد میشه شاید این مکانیسم فعال نشه
ناشناس۱۵۶۲۲۷۸۲۰:۵۶:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۵
آمریکا اعلام میکنه که مکانیزم ماشه فعال شده و تحریمها برگشته اما عمده کشورهای دیگه قبول نمیکنن و عملا تاثیر زیادی روی دیگران نداره هرچند ممکنه آمریکا بخواد در پی اون دنبال ماجرا جویی باشه.
دکتر محمدعلی محمدی۱۵۶۱۵۲۱۱۲:۲۹:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
بایرمونیخ 8 بارسلونا2 ایران 13 امریکا ۱
ناشناس۱۵۶۱۵۶۰۱۲:۴۸:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
دوستان جوجه را آخر پاییز می شمارند خیلی خوشحال نباشید که شیر در مقابل ما می باشد و هنوز هیچی مشخص نیست
عمران۱۵۶۱۶۱۴۱۳:۲۲:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
جمهوری دومینیکن هم دلش با ایرانه اما بخاطر گل روی پمپئو و برای اینکه بیشتر از این تو دنیا ضایع نشه مرام گذاشت و یک تک رای براش انداخت. واقعا بزرگواری کرد وگرنه پمپئو باید تک و تنها به قطعنامه پیشنهادی خودش رای میداد و خوب واقعا روحیه اش خراب میشد.
ناشناس۱۵۶۱۶۵۴۱۳:۴۶:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۵
میخواد به همه بگه ما دنبال راه حل دیپلماتیک بودیم ولی نشد پس ماشه رو میچکونیم!
محمدرضا۱۵۶۱۷۳۵۱۴:۴۱:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲۵
اون اگه میتونست ماشه رو بچکونه تا حالا چکونده بود ،اصلا دنبال این تحریم نمی رفت.تهدید تو خالی مکانیزم ماشه برای رای آوردن این تحریم بود.
ناشناس۱۵۶۱۷۱۶۱۴:۲۶:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۵
هیچ کسی نباید منکر ضعف های دولت بشه و کارشناسان باید نقد به همراه راهکار انجام بدن ولی اوج بی انصافیه اگه به قدرت دیپلماسی وزارت خارجه اشاره نشه
ناشناس۱۵۶۱۷۵۱۱۴:۵۲:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۵
اقای دکتر ظریف. خسته نباشید. این پیروزی نتیجه تلاش و تخصص شماست.
ناشناس۱۵۶۱۸۸۶۱۶:۰۱:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۵
زنده باد دیپلماسی و زنده باد برجام . انهایی که مدام به برجام حمله می کردند اگر این برجام نبود این چنین درخواست امریکا بی جواب می ماند؟
صبر۱۵۶۱۸۸۸۱۶:۰۲:۰۹ ۱۳۹۹/۵/۲۵
خدا با صابرین هست. پاداش برای ملت صبور ایران دیپلماتها و دولتی های صبور ایران. «برجام مقاومتی، هدیه الهی» علی برکت الله
ناشناس۱۵۶۲۲۱۷۱۹:۴۵:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۵
این یک شکست تاریخی برای آمریکا بود و نشاندهنده آغاز گذار از دنیای تک قطبی است اما هنوز آمریکا یک ابرقدرته و میتونه مشکلات زیادی برای ما درست کنه و باید هشیار بود.

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

  2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

  3. جدول/ نرخ امروز طلا و سکه؛ دلار ترمز برید

  4. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

  5. محصولات مدیران‌خودرو ۶۳ تا ۱۷۰ میلیون تومان گران شد + قیمت‌ها

  6. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

  7. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  8. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

  9. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

  10. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

  11. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

  12. گرانی خودرو تا کجا!؟

  13. انقلابی‌گری و دنا پلاس

  14. توکلی به نمایندگان: خودروهای ارزان تر را جایگزین خودروهای لوکس تحویلی کنید/ تصمیم مجلس در تامین خودرو اشتباه بود

  15. نماینده مجلس: شاسی بلند می‌خواهم/ چرا باید به مردم توضیح دهیم!

  16. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

  17. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

  18. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

  19. آتش‌سوزی گسترده در شهر لبنیات میهن

  20. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

  21. بهترین تک تیرانداز دنیا با ۳۰۰۰ شلیک موفق

  22. واکنش سخنگوی هیات رئیسه مجلس به تحویل خودروی دناپلاس: برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی ندارند

  23. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

  24. دانشگاه یا آکواریوم ماهی‌های تزئینی؟!

  25. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

  ابر آروان

  پربحث‌های اخیر

   پربحث‌های هفته

   1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

   2. نیویورک تایمز: آمریکا نتوانست ایرانی ها را به زانو درآورد

   3. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

   4. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

   5. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

   6. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

   7. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

   8. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

   9. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

   10. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

   11. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

   آخرین عناوین