آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

حسن کریمی‌فرد،   3990519167 ۱۴۸ نظر، ۰ در صف انتشار و ۴۲ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا پیروزی بایدن بر ترامپ به نفع ایران است؟

حدوداً سه ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار می‌شود. در حال حاضر مطابق نظرسنجی‌ها، جو بایدن نامزد حزب دموکرات شانس بیشتری برای کسب کرسی ریاست جمهوری را دارد.

برخی سیاسیون در ایران متأثر از چنین شرایطی و طبق روال همیشگی به استقبال پیروزی بایدن رفته و رسیدن نامزد حزب دموکرات به کاخ سفید را به‌مثابه دمیدن روح در کالبد برجام دانسته و حتی فراتر از آن معتقدند پیرو انتخابات آمریکا، صورت‌بندی رقابت‌های انتخابات 1400 دچار تغییر و تحول خواهد شد.

اینکه چنین گمانه‌هایی درباره انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تا چه مقدار واقع‌بینانه است موضوع این یادداشت نیست اما می‌توان این سؤال را مطرح کرد آیا پیروزی بایدن به معنای بازگشت آمریکا به برجام خواهد بود؟

بیشتر بخوانید:

ترامپ بازنده انتخابات رياست جمهوری می‌شود؟

ایران و «توافق ترامپ» که قاسم سلیمانی به آن اشاره کرده بود

دونالد ترامپ در اردیبهشت 97 از توافق هسته‌ای خارج شد و تحریم‌های گسترده‌ای علیه ایران در راستای اعمال فشار حداکثری برای امضای یک توافق جدید برقرار کرد. متعاقب چنین اقداماتی، ایران نیز مبادرت به کاهش تعهدات خود در چارچوب برجام کرد.

مایک پمپئو بعد از خروج از برجام در راستای «حل مشکل ایران» خواستار پذیرش 12 شرط شد که اهم آن تغییر سیاست منطقه‌ای، توقف برنامه دفاعی موشکی و دائمی شدن برخی بندهای برجام است. تقریباً همین شروط بدون کم‌وکاست مورد موافقت دموکرات‌هاست و آن‌ها نیز معتقدند ضرورت دارد مؤلفه‌های قدرت و نفوذ ایران در منطقه کاهش یابد و تحت کنترل قرار گیرد چراکه از نگاه آن‌ها ایران بازیگری چالش زا در جنوب غربی آسیا است.

معمولاً راهبردها و سیاست خارجی کلان یک سیستم سیاسی به‌ندرت طی دوره‌های زمانی کوتاه دچار تغییرات ماهوی و محتوایی جدی می‌شود که آمریکایی‌ها نیز این قاعده مستثنی نیستند. به همین دلیل است که در پیش‌نویس برنامه پیشنهادی منتشرشده حزب دموکرات برای انتخابات 2020، اگرچه از بازگشت به برجام سخن گفته‌شده اما بلافاصله قیود دیگری را نیز اضافه می‌کند که از آن جمله باید به لزوم مذاکرات موشکی و منطقه‌ای اشاره داشت. همچنین دموکرات‌ها به‌صراحت اعلام می‌کنند گزینه تحریم و جنگ را هرگز از روی میز برنخواهند داشت.

کشورهای اروپایی نیز در این سیاست با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها هم‌نظر هستند اما مهم نحوه پیاده‌سازی این سیاست‌هاست که بین دو حزب آمریکا اختلاف‌نظر وجود دارد. اتفاقاً برخلاف دوره ترامپ انتظار می‌رود در صورت پیروزی جو بایدن به دلیل نوع سیاستی که اتخاذ می‌کند و همگرایی که در دو سوی آتلانتیک برای نیل به اهداف پدید می‌آید فرایند فشار به ایران برای امضای برجام جدید، شتاب بیشتری پیدا کند.

درواقع باید گفت توافق برجام عملاً به پایان رسیده و حتی در صورت پیروزی دموکرات‌ها بسیار بعید است آن‌ها بدون هیچ‌گونه شرط و شروط جدید به توافق هسته‌ای برگردند. آن‌ها زمانی به میز مذاکره برخواهند گشت که کلاً یا توافق جدیدی امضا شود یا اینکه تغییراتی در برجام صورت گیرد و ضمن تحمیل شرایط جدید، قیود زمانی آن بسط یابد.

با این توضیحات باید گفت تفاوتی بین پیروزی ترامپ و بایدن در قبال برجام نمی‌توان قائل شد؛ بنابراین این‌که عده‌ای تمایل دارند طبق معمول باز شدن گره مشکلات داخلی را به خارج پیوند بزنند با واقعیات نظام بین‌الملل و سیاست اعمالی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها همخوانی ندارد. البته شاید این موضع، ترفند برخی برای تحریف واقعیات در راستای «ضربه زدن به روحیه مردم و دادن آدرس غلط درباره علاج تحریم» و ماندگاری در قدرت است.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۵۴۷۹۴۰۹:۴۴:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
همه چیز میتونه به نفع ایران باشه اگر سیاست به اهلش سپرده بشه
ناشناس۱۵۵۵۰۹۹۱۲:۴۷:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقا! همان روزی که مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه کلینتون بیش از 20 سال پیش به اشتباه آمریکا در کودتای 28 مرداد اعتراف کرد می توانست آینده دگری برای مردم ایران رقم بخورد. می توانست مسیر دگری طی شود و ایران یک دبی دیگر و بزرگتر در خاورمیانه باشد. ولی 20 سال را صرف شعار ..و امروز اوضاع این است و همان 20 سال دبی را آن کرد! بگذریم، کلینتون، بوش، اوباما، ترامپ یا بایدن فرقی ندارد، نفع ایران سال هاست که در ایران گم شده است. بحث از دوران هخامنشیان نیست که نیاز داشته باشیم کسی دگر توضیحش دهد، همه این وقایع و انتخاب ها و مسیری که طی شد و سختی که می کشیم خاطرات زندگی ماست، ما می دانیم چه شد و چند ده بار تکرار شد.
ناشناس۱۵۵۶۱۲۱۰۱:۵۳:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
احتمالا اگر برجام هم نبود شما میگفتی همون موقع که اوباما عید نوروز شعر فریدون مشیری رو خوند که باز کن پنجره را ....... بهترین فرصت بود که ایران تبدیل به ژاپن بشه و کلی داستان دیگه..... حرف از بیست سال پیش نیست که بگی سنمون نمیرسه مال 5 سال پیشه بگذریم با سیاستهای غلط دل به کدخدا بستن اوضاع اینی شده که میبینیم و دولت تکرار و مجلس تکرار!
ناشناس۱۵۵۶۱۵۰۰۶:۱۷:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
واقعن انقدر مغز کوچکدارید که فکر می کنید دبی با چهارتا ساختمان شده کشور پیشرفته!؟ :/. با وجود شما همینه که این کشور انقدر عقب مونده است :)))
میثم۱۵۵۶۵۲۰۱۱:۱۲:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
سطح دسترسی به بهداشت و رفاه اجتماعی مردم یک کشور در کنار همون ساختمون ها نشان دهده پیشرفته بودن یک کشور هست. اینکه شما از یک کشور خوشت نیاد واقعیت رو تغییر نمیده.
ناشناس۱۵۵۷۷۰۶۰۴:۰۱:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۲
امریکای بدبخت بیچاره بره یه فکری برای کنترل نرخ دلارش بکنه که اینقد هر روز بالا و پایین نره!
ناشناس۱۵۵۵۱۳۵۱۳:۰۴:۴۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
در امریکا هیچ‌وقت اجازهخ داده نمیشه که سیاست به افرادی غیر از این دو حزب داده بشه و هر دو اینها هم به ضرر ما هستند اساسا این پرسش که کدام برای ما بهتر است، بازی کردن در زمین آنها است. برای ما بهتر این است که هر دو نابود شوند یا لااقل گروه دیگری سیاست را به دست بگیرند
ناشناس۱۵۵۵۲۶۰۱۴:۱۷:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اگر ما پايبند به اصول باشيم، همواره با مستکبران که امروز سمبل آنها آمريکاست، درگير خواهيم بود.
ناشناس۱۵۵۵۳۵۰۱۵:۱۲:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما همون جماعتی هستید که می گفتید مگه مردم با دلار خرید میکنند به ما چه دلار بره بالا !!!
ناشناس۱۵۵۵۳۹۱۱۵:۳۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ممکن است التهابات ارزی ما را لحظاتی دچار نگرانی کند. اما جامعه ما سرشار از ثروت است. آمریکا بیش از این هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. پس نباید نگران باشیم.
ناشناس۱۵۵۵۶۵۳۱۸:۳۹:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما چی که شب برجام دلار گرفتین دستتون و رقصیدین ؟
ناشناس۱۵۵۵۲۹۴۱۴:۳۸:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
واقعا داری جدی صحبت میکنی؟ من فکر کنم داری شوخی میکنی شایدم داری افعال معکوس استفاده میکنی! جای کسی که داره نابود میشه با کسی که نابود می‌کنه رو جابجا نگفتی؟
ناشناس۱۵۵۵۳۸۵۱۵:۳۵:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
امروز ملت آگاه ما سختی‌ها را تحمل می‌کنند؛ چرا که هیچ فضیلتی جز با سختی بدست نمی‌آید
ناشناس۱۵۵۵۷۲۸۱۹:۵۸:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
معلومه نفست از جای گرم بلند میشه ..
ناشناس۱۵۵۷۷۰۴۰۳:۵۷:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اگر چه در این شرایط سخت بحمدالله وضع مالی بسیار خوب و مناسبی دارم اما با گفته شما موافقم
ناشناس۱۵۵۵۳۵۶۱۵:۱۵:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما از شعار دادن خسته نشدی ؟؟ اگر حرفهای شما درسته این همه کاخ و قصر و ماشین های لاکچری و زندگی های اشرافی که مسئولان و آقازاده هاشون در داخل و خارج کشور دارند برای چیه ؟؟ زندگی درویشی و مقاومت و صبر و فقر و بیکاری و درماندگی برای مردم و عشق و حال دنیا با بیت المال و پول نفت برای آن اقلیتی که شعار .. .. .. سر می دهند ؟؟؟
ناشناس۱۵۵۵۷۳۶۲۰:۰۸:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما بدون دلیل حرف نزن. امریکا اجازه میده هر کسی غیر از دو حزب کاندیدا ریاست جمهوری شود . ولی عملا غیر ممکن است. چون طرف برای انتخابات و کمپین خودش چیزی حدود حداقل ۵۰ میلیون دلار لازم دارد که طبیعتا آدمهای معمولی ندارند این پول را. لذا میبینم هر چندگاه، کنار دو نامزد از دو حزب یک میلیاردر هم کاندیدا میشود چون پول خرج کردن برای کمپینش را دارد. بعلاوه خیلی از مردم امریکا سنتاً به یکی از این حزب رای میدهند حتی اگر بدترین آدم هم باشد. همه چیز آزاد است.
ناشناس۱۵۵۵۲۵۶۱۴:۱۵:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
وقتی وزارت خارجه ما شده آزمایشگاه آزمون و خطا دیگر چه انتظاریست؟
ناشناس۱۵۵۵۶۵۷۱۸:۴۰:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
کلا سگ زرد برادر شغاله . چه ترامپ چه بایدن .
ناشناس۱۵۵۵۵۳۲۱۷:۰۴:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
همه چیز هیچوقت در این دنیا به نفع هیچ کشوری نمی تونه باشه.
ناشناس۱۵۵۴۸۰۰۰۹:۴۶:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ما بدون آمریکا زندگی می‌کنیم، اهمیتی ندارد که چه کسی رییس جمهور آمریکا باشد. مسئولیت‌هایمان را برداشته و جلو می‌بریم، اگرچه کافران نپسندند. امروز برکت خون شهیدان قدرتمند هستیم.
ناشناس۱۵۵۴۹۴۷۱۱:۱۷:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
به نظر من خود اینکه شما عزیزان از این توهمات و تخیلات خارج و رها بشید یک پیروزی و موفقیت برای مردم و یک قدم به جلو هست
ناشناس۱۵۵۵۲۶۲۱۴:۱۹:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
الحمدالله امروز در تمامی عرصه‌ها صاحب قدرت هستیم و این دشمن ماست که امروز هر چه هزینه می‌کند جز به زوال قدرت نمی‌رسد. البته این مربوط به فلسفه سیاسی آمریکاست که شکست خورده است.
ناشناس۱۵۵۵۳۰۹۱۴:۵۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اره خصوصا در گرانی بیکاری تورم فقر در جامعه !
ناشناس۱۵۵۵۳۸۳۱۵:۳۴:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
برادر گرامی، وقتی ملت ایران صبر کرده و در برابر افزایش قیمت‌ها نجابت به خرج داده و سختی‌ها را تحمل کند، آمریکا و دشمنان‌مان نا امید خواهند شد.
ناشناس۱۵۵۷۷۰۸۰۴:۱۱:۲۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
ما همگی حاضریم که برای شکست سیاستهای امریکای جهانخوار سالها و بگونه ای خستگی ناپذیر مبارزه کنیم
بیگی29۱۵۵۵۷۹۵۲۰:۵۵:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بد نیست گاهی فیلم های جنگ جهانی دوم و حتی اول را ببینید .آنها آن زمان چه داشتند و ما امروز بعد از شصت و چند سال به چه مینازیم
ناشناس۱۵۵۶۸۴۸۱۳:۳۵:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بله موافقم باشما. تا وضعت درست نباشه که نمیتونی اینهمه های وهوی راه بندازی، سرتو مینداختی پائین میرفتی دنبال نون زن و بچه ات.
ناشناس۱۵۵۵۲۸۵۱۴:۳۳:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تورم و کرونا دست در دست هم کمر مردم راشکسته است ولی یک عده هنوز در توهم پیروزیهای پیاپی و حرکت رو به جلو و ... هستند.
ناشناس۱۵۵۷۷۰۷۰۴:۰۶:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۲
دوست عزیز مطمئن باش که سال آینده با پیروزی نماینده موتلفه دوباره همه چیز روبراه میشه. با سید مصطفی میرسلیم تا ۱۴۰۸!
علی۱۵۵۵۳۷۰۱۵:۲۶:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اگه شماها اینهمه خودتون رو زیر پای آمریکایی ها نندازید واقعاً هیچ وقت به عقب برنخواهیم گشت! اون برجام، ۲۰۳۰ ، اینستکس و .....، این آمریکایی ها خودشون مصدق رو زدن، مگه مصدق چی میگفت؟ جز استقلال! شما خودتو به خواب بزن. راستی بایدن گفته بود با کشتن سلیمانی عدالت اجرا شد!!!
ناشناس۱۵۵۵۴۰۵۱۵:۴۵:۲۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ما نباید نگران هیچ یک از جنبه های قدرت امریکا باشیم. آمریکا قدرت سیاسی خود را از ترکیب قدرت نظامی، اقتصادی و عملیات روانی می گیرد و این سه قدرت اکنون کارکرد خود را به میزان بسیار زیادی از دست داده اند و این به افول قدرت سیاسی امریکا منجر شده است.
ناشناس۱۵۵۵۴۱۰۱۵:۴۷:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خدا بیامرزد دکتر مصدق قبل از نخست وزیری 4 تا روستا داشت. هنگام مرگ یک خانه در احمد آباد!
ناشناس۱۵۵۶۸۵۵۱۳:۳۸:۵۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
مصدق مجلس را منحل کرد تا هرکاری دلش میخواد بکنه. پس استقلال برای خودش میخواست نه برای کشور.
ناشناس۱۵۵۴۹۹۰۱۱:۴۲:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
داریم میبنیم با چه وضعی داری زندگی میکنی ! البته شک ندارم که تو خوب داری زندگی میکنی و نجومی بگیری
ناشناس۱۵۵۵۲۶۴۱۴:۲۰:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اگر در ایران، مدیریت جهادی جایگزین مدیریت ناقص قرار گیرد و سوءمدیریت‌ها جمع شود قطعاً دیگر مشکلی باقی نمی‌ماند.
ناشناس۱۵۵۵۳۵۷۱۵:۱۶:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
8 سال کشور دست شما بود چقدر زیر ساخت اماده کردید ؟؟
کشاورز۱۵۵۵۰۲۰۱۱:۵۵:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقاً مهم است که چه کسی حتی در بی اهمیت ترین کشورها قدرت را به دست می گیرد. مثلاً فرض کنید کلینتون در آمریکا سال 2016 پیروز می شد، چه اتفاقی در ایران و منطقه می افتاد: 1-عر..ستان بابت قتل خاشقچی محکوم میشد و یا خوشبینانه اینکه اصلا جرات نمی کرد خاشقچی را شرحه شرحه نماید. 2- مردم ایران تا خرخره تحت تاثیر دنیای رنگی غرب بودن و تقریباً به شکل دموکراتیک وطنمون رو تا الان پاره پاره کرده بودند اما از برکات ظهور پدیده ای ابلهانه به نام ترامپیسم، اقتدار سرزمین و تمدن ایران دوباره شکوفه زده و این ایران نیست که به دامن چین سوق داده شده است بلکه این چین است که به دامن ایران سوق داده شد و این از برکت پدیده ترامپیسم است و البته خوب خون بزرگ اسپهبد بابت این موضوع هزینه شد اما بزرگمردان اساطیری ایران سرانجامی جزء عجین شدن با تاریخ این سرزمین مقدس و کبریایی ندارند. این ایران نیست که به دنبال رای نیاوردن ترامپ است بلکه جریان مافیای قدرت و بی نظمی جهانی است که برای حفظ سیطره دلار و در راستای به برده گی کشاندن مردمان دنیا از طریق تحمیل سبک زندگی، تمامی تلاش و کوشش خود را برای نابودی میراث ترامپیسم و به قدرت رساندن بایدن انجام می دهد.
ناشناس۱۵۵۷۷۱۰۰۴:۱۵:۰۳ ۱۳۹۹/۵/۲۲
دقیقا همینطوره! افتادن چین در دامان ایران مسلما از مقدمات ظهوره.
ناشناس۱۵۵۵۰۶۳۱۲:۲۳:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
حتما کسانیکه از کنار تحریم ها و رانت ناشی از آن و در کنار قدرت و قدرتمندان بودن و بازی با طلا و مسکن و ارز و حالا هم بورس به ثروتهای قارونی رسیدند و بر ملت فخر می فروشند احساس قدرت میکنند و برایشان اوضاع اقتصادی وحشتناک امروز مردم اهمیتی ندارد و شرایط برایشان حلاوت است ، راست میگویید داوطلب شوید و برای رسیدن به اهداف مورد نظر حداقل 20درصد اموالتان را به سیستم ببخشید تا از بحران خارج شود
ناشناس۱۵۵۵۴۸۳۱۶:۲۳:۲۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
همین اینترنت اختراع امریکاست ها!بدون این میتونی ادامه بدی؟؟؟
ناشناس۱۵۵۴۸۰۳۰۹:۴۷:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ایران واقعیت‌های وجود خود را بر اساس آمریکا تنظیم نکرده است. امروز تمام برخورد آمریکایی‌ها در تشدید تحریم خلاصه می‌شود اما با توجه به تجربیات انقلاب اسلامی، تحریم‌ها نتوانستند خللی در حرکت ما ایجاد کنند.
ناشناس۱۵۵۵۲۸۶۱۴:۳۴:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقا همین است که شما گفتید .بعضی ها تمام هم وغم شان شده سیر شدن شکمشان. فراموش کرده اند که در زمان دفاع مقدس ملت ایران بیشترین سختی ها را تحمل کردند ولی زیر بار زور نرفتند و اینرا از امام حسین علیه السلام یاد گرفته اند که نان که هیچ ، جانمان را می دهیم ولی زیر بار ذلت نمی رویم.
ناشناس۱۵۵۴۸۰۵۰۹:۴۷:۵۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
واقعیت‌ها می‌گوید که دشمنان ما پوسیده‌اند، ناتوانی در عمل دشمن موج می‌زند اما در عملیات روانی همچنان خود را مهیب جلوه می‌دهد
ناشناس۱۵۵۵۱۹۲۱۳:۴۱:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اخه برادر بزرگوار به اونجایی رسیدیم که از طرح فروش نفت به خود مردم به عنوان گشایش داره یاد میشه دیگه خودمون باید نفت خودمون رو بخریم دشمن پوسیده است؟
ناشناس۱۵۵۵۲۵۴۱۴:۱۵:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
آره داریم میبینم چقدر پوسیده اند!!!
ناشناس۱۵۵۵۶۲۴۱۸:۲۳:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
فقط خدا کنه امثال تو با این تفکرات و تحلیل هاتون تو حوزه تصمیم گیری نباشند که ..
ناشناس۱۵۵۴۸۱۰۰۹:۵۱:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خیر واقعیت این است که ترامپ با حماقتش به نفع ایران است
ناشناس۱۵۵۴۸۱۲۰۹:۵۱:۲۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
آب پاکی ریختید دست کسانی که در این مورد شکمشان را صابون می زنند دشمن ما شخص ترامپ نیست سیستم دولت امریکاست چه دموکرات باشد چه جمهوری خواه
ناشناس۱۵۵۴۸۲۶۰۹:۵۶:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
7 سال با برجام نافرجام سرکار بودیم یکسال آینده را هم به امید جو بایدن سرکاریم اعلی برکت الله .
رضا۱۵۵۴۹۶۹۱۱:۲۹:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
الان برجام وجود نداره،جنابعالی از دلار 25هزار تومنی ودتنگ شدن راه نفس کش مردم لذت ببر.
ناشناس۱۵۵۵۱۲۷۱۳:۰۰:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عوض خجالت کشیدن طلبکار هم شدید؟ با توافق بی‌سر و ته و این برجامی که حالا همه فهمیدن به جز افزایش فشار اقتصادی و بیشتر شدن تحریمها فایده‌ای نداشت، زندگی مردم رو به سمت نابودی بردید حالا زبونتون هم درازه
ناشناس۱۵۵۵۲۵۲۱۴:۱۴:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
داداش حالت خوبه ؟؟ مگر نمی خواستید برجام نباشه ؟؟ لذت ببر دیگه ! مگه به ارزوت که نابودی برجام بود نرسیدی؟؟
ناشناس۱۵۵۵۴۴۱۱۶:۰۳:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
یادم هست مدام کامنت می نوشتید و می فرمودید که جان کری گفته تحریمها خودش داشت فرو می پاشید و برجام چیز ضروری نبود و..الان چرا تحریمها خودش فرو نمیپاشه په؟ من یادم هست شما یادته؟
ناشناس۱۵۵۵۹۴۸۲۲:۵۵:۳۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عراقچی : نتیجه برجام تحریم بیشتر بود.
محسن۱۵۵۵۱۶۸۱۳:۲۳:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عزیزدلم اگر برجام هم می بود فرقی نمی کرد تازمانی که به توانایی های خودمون برنگردیم همین آش و همین کاسه است بابرجام یا بی برجام دلار همین 25000 تومان است
ناشناس۱۵۵۵۲۱۳۱۳:۵۵:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
آن موقع که برجام بود دلار ثابت مانده بود شما خودت را به راه ندانستن زدی
ناشناس۱۵۵۵۹۵۲۲۲:۵۶:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اصلاح طلبان باید پاسخگو باشند که چطور ترامپ بی هیچ هزینه ای از برجام خارج شد و تحریم ها را تشدید کرد؟!
ناشناس۱۵۵۵۱۸۰۱۳:۳۶:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قبل از برجام دلار 3 هزار تومان و گوشت 25 هزار تومان و بنزین 400 تومان و پراید 18 میلیون بود با برجام قیمت همه چیز چندین برابر شد برجام باعث بدبختی و فلاکت بیشتر ملت شد.
ناشناس۱۵۵۶۰۴۶۰۰:۱۰:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
دلار سه هزار و پراید هجده میلیون و بقیه قیمت ها همون موقع هم برای خیلی ها گرون بود. کاری به الان ندارم که اوضاع اصلا مسخره هست و حتماً باید اصلاح اساسی بشه وگرنه مردم ما هم مثل لبنانی ها قاطی میکنند البته اونها از شکم سیری انرژی داشتند ریختند تو خیابان ها..
ناشناس۱۵۵۵۱۸۴۱۳:۳۹:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دلار 25000 تومانی و سکه 11 میلیونی و تورم 500 درصدی همان گلابی موعود برجام است.
رضا۱۵۵۵۳۵۹۱۵:۱۶:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قصد ادامه‌ی بحث بی فایده بودن برجام رو ندارم ولی تعداد تایید کننده ها مشخص می‌کنه،چن نفر با شما هم نظر هستند
ناشناس۱۵۵۵۹۳۸۲۲:۵۱:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
به مثبت و منفی ها در اینترنت اعتماد نکن.
ناشناس۱۵۵۷۷۱۴۰۴:۲۰:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۲
اکثر مثبت ها آلبانی نشینن
ناشناس۱۵۵۷۵۳۶۲۳:۰۸:۵۹ ۱۳۹۹/۵/۲۱
برجام وجود ندارد ولي تفكر وادادگي برجامي وجود دارد
ناشناس۱۵۵۴۸۲۸۰۹:۵۷:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قطعا به نفع آقایون تموم میشه
ناشناس۱۵۵۴۸۲۹۰۹:۵۸:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خدا نکنه بشه
ناشناس۱۵۵۴۸۳۴۱۰:۰۱:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
پس برجام چیز خوبی بوده که ایران منتظره بایدن برنده بشود و تازه برگردد به برجام و مذاکرات جدید را شروع کند.یعنی ایران راضی به کمتر از برجام هم هست.
ناشناس۱۵۵۵۱۸۳۱۳:۳۸:۰۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قرار بود با برجام تحریم نباشد وقتی برجام هست تحریم هم هست یعنی خسارت محض است.
ناشناس۱۵۵۴۸۳۵۱۰:۰۲:۴۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بایدن بشه ، به ضرر مردم ایران میشه
عمران۱۵۵۴۸۳۸۱۰:۰۵:۴۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
یعنی شما در شرایط اقتصادی کشور بلافاصله پس از برجام و پس از خروج ترامپ هیچ تفاوتی احساس نکردید؟
ناشناس۱۵۵۵۷۸۰۲۰:۴۶:۵۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما هم هی خودت رو بزن به اون راه! داداش, اخوی, قارداش, برار, ایراد برجام این بود که آمریکا تونست بدون هیچ هزینه ای ازش خارج بشه!!! قراردادی که یه طرف اون نباید دست از پا خطا کنه اما طرف دیگه هر وقت دلش خواست میتونه بزنه زیرش یعنی خسارت محض! فهم این مساله خیلی سخته!؟!؟ الان هم هیچ کسی نمیگه مذاکره بده فقط چون ما هیچ اهرمی که آمریکا رو مجبور کنه متعهد باشه نداریم پس مذاکره بی معنیه! فکر نمیکنم فهم این مساله خیلی سخت باشه!
عمران۱۵۵۶۰۶۵۰۰:۳۲:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
بنظرم صحبتتان اشتباه است. اهرم هر طرف معامله، تعهداتی است که در طی معامله داده. دو طرف هر معامله ای هر موقع می‌توانند تعهداتشان را کنار بگذارند. تنها چیزی که جلوی طرفین را میگیرد بیم خارج شدن طرف مقابل از معامله است. ایران چه تعهدی باید میداد که کنار گذاشتنش برای طرف مقابل آنقدر سخت باشد که خارج نشود و اهرم بهتری از اهرم‌های کنونی است؟
ایرانی۱۵۵۴۸۴۳۱۰:۱۰:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
و این نکته هم باید اضافه کرد که شدیدترین تحریم ها و اصولا بنای تحریم ها در دولت های دمکرات علیه ایران وضع شد. اتفاقا باید دانست که ترامپ یه بیزینسمن واقعیه و تنها کسی که میشه باهاش مذاکره کرد و به نتیجه مطلوب رسید خودشه، اما با دموکرات ها؟! هرگز. این گوی و این میدان.
ناشناس۱۵۵۵۱۰۶۱۲:۵۰:۳۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقا، مثلا بین سلمان 400 میلیارد دلار می دهد و مخالف در سفارتخانه سلاخی می کند و آب هم از آب تکان نمی خورد، برای آنها که اهل بیزینس(!!) هستند چه کسی بهتر از ترامپ.
ناشناس۱۵۵۴۸۵۰۱۰:۱۴:۰۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
پیروزی بایدن به ضرر 《 مردم 》 ایران است
ناشناس۱۵۵۵۳۰۲۱۴:۴۸:۲۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما با ۱۵ لایه ماسک و دستکش نیا تو خیابون نمیخواد از ترامپ حرف بزنی
ناشناس۱۵۵۴۸۶۵۱۰:۲۲:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بابا ول کنید این رژیم امریکا رو. اونها دارند تنور انتخاباتشون رو گررم میکنند و سیاستشون هم در مقابل ایران مشخص بوده و تغییری نمیکنه. توکلتون فقط به خدا باشه.
ناشناس۱۵۵۴۸۷۲۱۰:۲۵:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
با پیروزی بایدن دلار سقوط خواهد کرد چه شما خوشت بیاد چه نیاد خخخ
ناشناس۱۵۵۵۱۵۴۱۳:۱۴:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تا کی دلخوشی شماها و امیدتان به تحولات امریکاست توکلتان به خدا و نگاهتان به داخل باشد
ناشناس۱۵۵۴۸۷۵۱۰:۲۷:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
" بنابراین این‌که عده‌ای تمایل دارند طبق معمول باز شدن گره مشکلات داخلی را به خارج پیوند بزنند با واقعیات نظام بین‌الملل و سیاست اعمالی دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات‌ها همخوانی ندارد. " تحلیل آبکی شما ارزش وقت گذاشتن نداشت ! پیروزی بایدن به زیان شماست نه مردم
ناشناس۱۵۵۵۷۹۰۲۰:۵۳:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
4تا نظر بالاتر گفته پیروزی بایدن به ضرر مردمه اکثرا مثبت دادین! اینجا برعکسش رو گفته باز هم اکثرا مثبت دادین! الان از اون نظر تا این نظر چه اتفاقی افتاده که همه نظرشون عوض شده! خدا عاقبت ما رو با شما بخیر کنه!!!!!
ناشناس۱۵۵۴۸۹۰۱۰:۳۶:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دشمنی آمریکا با ایران با آمدن و رفتن اشخاص تغییر نمیکنه ما با سیستم آمریکا مواجه هستیم نه نفر.
ناشناس۱۵۵۴۸۹۳۱۰:۳۸:۲۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تحلیل شما درسته. بایدن همون کار ترامپ را میکند فقط با ظاهر آراسته و موذی گری.
علیجانی۱۵۵۴۹۰۲۱۰:۴۳:۳۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اصلا پیروزی بایدن به نفع ایران نیست چون دوباره امید های واهی را در دل مسولان غرب گرا بیدار میکنه و دوباره ما باید 4 سال دیگه صبر کنیم . اتفاقا پیروزی ترامپ خیلی به نفع ما خواهد بود چون دیگه قطع امید می کنیم و روی پای خودمان میایستیم . ما باید به صورت بنیادی غرب را برای حداقل 10 سال فراموش کنیم و مطمعن هستم آنها خودشان به طرف ما بر میگردند و با التماس.
ناشناس۱۵۵۴۹۰۹۱۰:۵۰:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ریس جمهور آمریکا هرکی باشه در هر صورت ما به رکورد زدن و رکورد شکنی کماکان ادامه خواهیم داد!!!!!!
ناشناس۱۵۵۴۹۱۵۱۰:۵۴:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مهم اینه که ما در موضع انفعال کاملیم. باید ببینیم رئیس جمهور اینده آمریکا کیه؟ کدوم حزب در انگلیس سر کار میاد؟ رابطه چین و روسیه با آمریکا چی میشه؟ انفجار لبنان کار کیه؟ تو عراق چه خبر میشه؟ دادگاه نتانیاهو به کجا میرسه؟ بیماری ملک سلمان چی میشه؟ اینم شد مملکت داری؟
ناشناس۱۵۵۴۹۲۶۱۰:۵۸:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
با پیروزی بایدن نهایتا اگر توافقی انجام بشه که اونم 2 سال طول میکشه دوباره سیل واردات شروع میشه مثل بعد برجام تا شروع دور تحریم های بعدی.چه ضمانتی هست که دور دیگه تحریم در کار نباشه حرف منطق نیست حرف زوره دوباره به یه بهانه دیگه تحریم میکنن.
ناشناس۱۵۵۴۹۳۲۱۱:۰۵:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اگر به توافقی هم برسیم که قطعا مساعل نظامی و موشکی در اون پررنگ خواهد بود چه تضمینی برای برداشته شدن تحریم ها وجود داره و اگر برداشته شد چه تضمینی وجود داره ممکنه دوباره یکی دیگه مثل ترامپ بیاد و تحریم ها رو با شدت بیشتر بر گردونه بهانه زیاده مثلا بخاطر حقوق بشر یا یه داستان دیگه دوباره تحریم شیم
م۱۵۵۴۹۳۳۱۱:۰۶:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سیاست داخلی و خارجی بایدن و ترامپ را احزاب دمکرات و جمهوری خواه قبلا نوشته و پس از پیروزی هرکدام دستشان میدن برای ایران هم فرقی نمیکنه کی رئیس جمهور باشه مردم ایران هم بودن یا نبودن برجام فعلا مهم نیست
علی 671۱۵۵۴۹۴۳۱۱:۱۴:۱۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سگ زرد برادر شغال است .فرقی نمی کند شاید هم بعد بدتر هم بشود .ایران باید به خودش و مردمش تکیه کند و بقیه را بگذارد به برنامه روزگار که چه پیش خواهد آمد .اگر یانکی ها از در منطق و حساب و عاقلانه و با احتساب برد ،برد وارد شدند ما هم باید با دید باز و منطق به مسئله نگاه کنیم و گرنه دوباره چوب دوم برجام را خواهیم خورد اگر ناشیانه و چشم بسته عین برجام عمل کنیم با کله می رویم توی دیگ .باید هوشیار بود .
ناشناس۱۵۵۵۱۰۱۱۲:۴۸:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
چرا منفی میدید بهش؟ بنده خدا گفته ایران باید به توانایی های خودش و مردمش تکیه کند بده؟! بعضی ها انگار کلا از وابسته بودن و یکی دیگه بیاد همه چیز رو درست کنه( البته با طمع) خوششون میاد
ناشناس۱۵۵۵۲۸۷۱۴:۳۴:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
ایران باید واقع بین باشد، درخصوص توانایی هایش، حقایق قرن 21، تنوع ایرانی ها، خواست ایرانی ها، واقعیت و ظرفیت و اساسا تعریف پیشرفت، و در نهایت برنامه ریزی برای پیشرفت! وگرنه اینکه عده ای که اساسا نمی دانند نظام پولی جهان چگونه کار می کند و اساسا دانش کلاسیک اقتصاد ندارند با 2 شعار تکراری مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل و .. .. نه باور به خود است و نه راه پیروزی.
ناشناس۱۵۵۴۹۵۳۱۱:۲۱:۲۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تحلیل به نظر من اشتباه است اصلاح طلبها که با دمکراتها رابطه خوبی دارند به این امید هستند که بایدن رای بیاره و بتونن یه چیزهایی را درست کنند خود حاکمیت هم دنبال رای اوردن بایدن هست ولی تظاهر می کند که براش فرقی ندارد
ناشناس۱۵۵۴۹۵۸۱۱:۲۵:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تحلیلگر شما درک درستی از اقتصاد و پیوند اون با سیاست ندارد
ناشناس۱۵۵۴۹۷۰۱۱:۲۹:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
الان شما ترسیدی دلار بیاد پایین ؟ دوست داری دلار بالا بمونه ؟ یا دوست داری کشور همیشه تحریم باشه ؟
ناشناس۱۵۵۴۹۷۷۱۱:۳۰:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شماها کلا از پیروزی ترامپ خوشحال می شوید بیچاره مردم ساده دل !
رضا۱۵۵۴۹۸۰۱۱:۳۲:۵۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بایدن وترامپ،یک مقصد از دو مسیر هستند.ما باید مقصد رو درست که همون توسعه اقتصادی هست رو انتخاب کنیم.که اونم مستلزم محو شدن رانت ها و شفافیت هست
بابر۱۵۵۴۹۹۹۱۱:۴۶:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سگ زرد برادر شغال است همه جنایتکار و ضد استقلال ایران هستند
يكي۱۵۵۵۰۰۰۱۱:۴۶:۱۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تغيير دولت آمريكا بسيار رو شرايط اقتصادي ايران تاثير داره اولش اينه كه كانالهاي ارتباطي مالي ايران با دنيا مث زمان برجام بقول شما قديم! برقرار ميشه و اين يعني تعادل قيمت ارز پس خشت خام نزنيد شايد برجام جديدي امضا بشه كه مسئله اي هم نيست (بار اول كه شد اينبار چرا نشه؟) اما قطعا برجام جديد بهتر از حالت بي توافق و فشار حداكثري امروزه!
سید۱۵۵۵۰۰۸۱۱:۵۰:۴۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مگر در ایران هر کسی شد رییس به حال مردم فرقی کرد
ناشناس۱۵۵۵۰۳۲۱۱:۵۹:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
یک زرد برادر شغال است.
داریوش۱۵۵۵۰۳۴۱۲:۰۰:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سلام سیاست خارجی آمریکا طبق یک چهار چوب باید جلو برود هیچ کس نمی تواند خارج چهار چوپ عمل کند .سیاست آمریکا حفظ منافع اسرائیل است . هرکس بخواهد منافع اسرائیل را به خطر بیاندازد محکوم به شکست است چون قدرت امریکا دست صهیونیستهاست . بایدن رئیس جمهور شود بدون اجازه سران صهیونیستی آب هم نمی تواند بخورد .پس آب در هاونگ نکوبیم. امروز در جایی خواندم میخواهند برای بایدن در تهران ستاد انتخاباتی بزنند .یاد انتخابات ۹۶ خودمان افتادم .که مشاوران سیاست هنوز در دستگاه جمهوری اسلامی فعال هستند . ..
ناشناس۱۵۵۵۰۴۴۱۲:۰۵:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اتفاقا پیروزی بایدن کاملا به ضرر ایرانه چون از موضع دموکراسی هرچی می خوان انجام خواهند داد در عوض یه شکلاتی هم به ما خواهند داد تا دلمان خوش بشه.
ناشناس۱۵۵۵۰۶۲۱۲:۲۱:۴۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
این حرفها را اگر چهار سال پیش می زدیدی اشکالی نداشت ، ولی در این مدت به چشم خود دیدید ریاست جمهوری ترامپ طوری ایران را تحت فشار قرار داده که حتی در زمان انقلاب و جنگ هم شاهدش نبودیم ، همه فعالیت های کشور تعطیل و معطل است فقط به این امید که قرار است در سال آینده میلادی ، ترامپ برکنار شود ، همه مقاوت ایران بر مبنای باج ندادن به ترامپ بنا شده و همه این سختی و تورم به نیت حفظ کشور تا روز انتخابات امریکا قابل تحمل است .
ناشناس۱۵۵۵۰۶۹۱۲:۲۸:۵۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
100% بله هرچند ایران با همین ترامپ هم می تونه به توافق برد-برد برسه
ناشناس۱۵۵۵۰۹۴۱۲:۴۴:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بایدن بر خلاف ترامپ توانایی ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را دارد. مثل اوباما
ناشناس۱۵۵۵۱۳۳۱۳:۰۳:۱۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قبل از انتخابات آمریکا باید غنی سازی 95 درصدی را شروع کنیم تا پس از آن دستمان برتر باشد
ناشناس۱۵۵۵۵۱۹۱۶:۵۴:۵۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما 8 سال با غنی سازی مردم رو مسخره کردید
ناشناس۱۵۵۵۹۴۴۲۲:۵۲:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اصلاح طلبان 7 سال با برجام مردم رو سرکار گذاشتن و نتیجه آن تحریم بیشتر بود.
ناشناس۱۵۵۵۱۵۷۱۳:۱۶:۱۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
همه دوست دارند دلار بیاید پایین و از تحریم ها خبری نباشد ولی آیا رژیم امریکا هم دوست دارد چنین شود ؟ مثل اینکه یکعده فراموش کرده اند دشمنی های امریکا را
زارعی مرزودشت۱۵۵۵۱۹۶۱۳:۴۵:۰۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
فقط کافیه که یکی از مسئولان ما از کنار مسئولین امریکا عبور کنند ببینید چه تاثیر مثبتی در اقتصاد ایران میگذاره شک نکنید دموکراتها بهتر از جمهوری خواه ها هستند
ناشناس۱۵۵۵۲۲۴۱۳:۵۹:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
مشکل کشور با نابودی عمله های غری در کشور حل می شود
ناشناس۱۵۵۵۳۰۳۱۴:۴۸:۳۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عمدا عمله های شرقی زا فراموش کردی؟!
ناشناس۱۵۵۵۳۱۳۱۴:۵۵:۱۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عمله غرب بودن از نوکری چین بهتره !
ناشناس۱۵۵۵۶۳۵۱۸:۳۴:۱۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تو میخواهی نوکر باش من غرور ملی ام اجازه نمی دهد
rassharif۱۵۵۵۲۶۶۱۴:۲۱:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
معلومه که نه! تا وقتی این کشور روی پای خود ش نایسته و استقلال واقعی پیدا نکنه، نمی تونه بدرستی با کشور های دیگر بخصوص ابر قدرت ها، ارتباط درستی داشته باشه. باید روی تولید داخلی تمرکز کرد و وابستگی به واردات و مصرف را کم کرد و بعد از اون می شه با دست پر با کشور های دیگر ارتباط داشت. نه این که به غذا و لباس و بهداشت و همه چیز وابسته بود و منابع را مفت داد برای زنده ماندن!
ناشناس۱۵۵۵۳۱۶۱۴:۵۶:۳۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
قطعا در مقطع فعلی پیروزی بایدن به نفع ایرانه. در درازمدت چیزی که باعث بهتر شدن وضعیت اقتصادی و سیاسی میشه، بنا نهادن شایسته سالاری در تمام سطوح مدیریتی و سیاسی و اقتصادی بر اساس معیارهای مشخص مثل تخصص- سلامت مالی- داشتن دید باز و شناخت تاریخ ایران و.. است. اگر راه چرخش منطقی مدیریت در تمام سطوح مسدود بشه، اومدن و رفتن هیچ کسی در درازمدت به نفع ایران نیست.
ناشناس۱۵۵۵۳۳۰۱۵:۰۵:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۰
در طول مذاکرات برجام و تا قبل از خروج امریکا از برجام تورم زیر 10 % و رشد اقتصادی کشور مثبت بود !
ناشناس۱۵۵۵۳۳۱۱۵:۰۵:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
شما می خواین هر راهی برید تا با امریکا مذاکره نکنید.ولی تنها راه دوستی با همه دنیاست.هر راهی دیگه برید تهش تورم و عدم فروش نفت و....هست.
ناشناس۱۵۵۵۴۷۵۱۶:۲۰:۳۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دقیقه 90 که نفس ها به شماره افتاد مذاکره میکنن خوب هم ..
ناشناس۱۵۵۵۳۴۴۱۵:۱۰:۰۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
نابودی برجام = گرانی دلار = تورم = بیکاری = فقر
ناشناس۱۵۵۵۳۵۲۱۵:۱۴:۰۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سیاست جهانی امریکا با فرد تغییر نمی کند آنها همیشه دنبال منافع امریکا هستند
ناشناس۱۵۵۵۴۸۶۱۶:۲۵:۰۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
این حرف کاملا غلط ه سیاست یعنی تغییر
ناشناس۱۵۵۶۱۷۹۰۷:۲۰:۲۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
سیاست یعنی دروغ
ناشناس۱۵۵۵۳۶۳۱۵:۲۰:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
دمکرات‌ها خون ریز تر از جمهوری خواهان هستند بمب باران اتمی هیروشیما توسط یک دمکرات انجام شد
ناشناس۱۵۵۵۴۴۵۱۶:۰۶:۳۹ ۱۳۹۹/۵/۲۰
عزیزان منتقد چه مثبت و چه منفی امریکا دو تا حزب دارد و هردو زیر نظر صهیونیستها و لیپکها هستند و قدرت هم بین آنها مساوی تقسیم شده است و انتخابات و ترامپ و بایدن شو بیش نیست و تصمیم با ایپکهاست و برای مردم فریبی میایند و شو تبلیغاتی راه میاندازند و اگر استثنا پیش بیاد و رییس جمهوری بخواهد بعد از قدرت رسیدن بخواهد آبی بدون اجازه آنها بخورد اورا سرنگون میکنند لذا اگر شو نباشد با رفتار ترامپ ممکن است اورا سرنگون کنند البته باید دید چه اتفاقی میافتد و عزیزان دوتا حزب دو لبه قیچی هستند و هر دو نمیخواهند ایران مستقلی را که زیر سلطه آنها نباشد
ناشناس۱۵۵۵۴۲۲۱۵:۵۳:۴۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
به نظر من ترامپ به خاطر سیاست خارجی رادیکالش (که حتی متحدین دیرینه آمریکا را هم رنجانده و از امریکا دور کرده) قادر نیست بر علیه ایران یک اجماع جهانی ایجاد کنه همانطور که تا حالا و در این چهار سال نتوانسته، اما جو بایدن اگر انتخاب بشه به سیاست خارجی آمریکا ظاهری شیک و معقول میده و امکان ایجاد اجماع جهانی علیه ایران بیشتر خواهد بود
ناشناس۱۵۵۵۴۹۵۱۶:۳۲:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
بله مشكلات ايران بيش از ٨٠درصد به تحريم هاي امريكا واروپا بر ميگردد،كشور عراق شرايط اقتصادي،سياسي وثبات حاكميتي بسيار ضعيف تر از ايران داردچرا ارزش پول عراق بيش از١٢ برابر پول ايران است؟ آيا عراق حاكمان آگاه تري دارد يادليل آن همين است كه تحريم نيست
کاوه۱۵۵۵۵۵۷۱۷:۲۸:۴۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
سه سال طول کشید تا برجام امضا شد ، ترامپ آن را پاره کرد و اقتصاد ایران دچار تورم و کوچک شدن کرد . سه ماه صبر کنیم تا نتایج انتخابات آمریکا مشخص بشود ، بعد اگر بایدن پیروز شد سه سال با بایدن چونه بزنیم تا قرارداد جدید امضا بشود بعد نامزد حزب جمهوری خواه پیروز می شود و قرارداد جدید را پاره می کند و همینطور این دایره بسته تکرار می شود و هیچوقت مردم رنگ آرامش و رفاه را نخواهند دید . فقط یک عده پولدار ، پولدارتر می شوند و فقرا فقیر تر خواهند شد .
معلم۱۵۵۵۶۲۰۱۸:۱۹:۴۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اوضاع اقتصادی ایران نتیجه تحریم ها است. در دوران تحریم مفسدین اقتصادی بالا ترین بهره را بردند.
ناشناس۱۵۵۵۹۴۶۲۲:۵۴:۱۰ ۱۳۹۹/۵/۲۰
به قول خود روحانی فقط 20 درصد مشکلات مربوط به تحریمهاست و 80 درصد مشکلات ناشی از سوء مدیریت دولت هاست.
ناشناس۱۵۵۵۶۴۶۱۸:۳۷:۰۶ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خیلی جالب است نوکر صفتان به زور هم که شده میخواهند نوکر امریکا باشند حالا به چه قیمتی مهم نیست چرا متوجه نیستید عربستان که در نوکری دست همه نوچه های امریکا را بسته گاو خوانده میشود
علیرضا۱۵۵۵۶۴۷۱۸:۳۷:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
موقعی که با برجام درکارمردم .. گشایشی حاصل شد عده ای ازسرلجبازی جناحی خواهان شکست هیلاری ««دموکرات»» بودند.الان که می بینندبدون برجام کار خودشون سخت شده خواهان پیروزی بایدن ««دموکرات»» هستند.واینجاست که تناقضات عده ای .. ..آشکارمی شود!
ناشناس۱۵۵۵۷۱۷۱۹:۴۸:۵۸ ۱۳۹۹/۵/۲۰
تا وقتی موشکهای تونلی هست ایرانی جماعت روز خوش نمیبینه.. والسلام
ناشناس۱۵۵۵۹۷۴۲۳:۱۲:۲۵ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خودتون رو زدید به اون راه یا واقعا اطلاع ندارید از تمام کارهایی که ایران منع میشه خود آمریکا انجام میده. بمب اتم، موشک، ماهواره و... خوبه مثل ژاپن دو تا بمب اتم رو سر ما هم بندازه ببینم بازم عاشقش هستید یا نه. مشکل ایران فساد و زیاد طلبی دولتمردانش هست و مفتخوری... ها.. نه ماهواره و موشک کشوری که جنگ هم بهش سال ها تحمیل شده الان حق داره بخواد قوی باشه. نجومی بگیر هم نیستم اگه بودم الان اینجا نبودم ولی شمارو درک نمیکنم...
ناشناس۱۵۵۶۳۲۵۰۹:۲۷:۰۸ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نجومی بگیر نیستی.. شک نکن هم خونتو داری هم زن و بچتو هم ماشینتو... شک ندارم .. یا یکی که پشتیبانیت کنه
ناشناس۱۵۵۵۷۳۹۲۰:۰۹:۳۱ ۱۳۹۹/۵/۲۰
معمولاً راهبردها و سیاست خارجی کلان یک سیستم سیاسی به‌ندرت طی دوره‌های زمانی کوتاه دچار تغییرات ماهوی و محتوایی جدی می‌شود که آمریکایی‌ها نیز این قاعده مستثنی نیستند. پس چطور ترامپ اینقدر سریع زیر همه چیز زد؟
گودرزی۱۵۵۵۸۴۱۲۱:۲۷:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۰
خوب کاری نداره، تا انتخابات امریکا سه ماه مونده، اگه صادق هستید بهترین فرصت هست که برجام رو بی خیال شوید ، چرا منتظر بایدن هستید؟؟؟
ناشناس۱۵۵۵۹۰۸۲۲:۲۵:۳۳ ۱۳۹۹/۵/۲۰
درسته که مبنای برنامه ریزی و سیاست ایران اسلامی نباید به انتخابات آمریکا وابسته باشه ولی به عنوان یک ایرانی دوست دارم قاتل سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی ترامپ ملعون رأی نیاورد و یاوه گویان داخلیش هم که با دلالی و سفته بازی به جون مردم مستضعف افتادن از کاهش ارزش املاک و دارایی هایشان به هلاکت برسند ان شاالله
ناشناس۱۵۵۵۹۷۲۲۳:۱۱:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۲۰
اوباما داعش رو درست کرد و سوریه و لیبی و یمن رو نابود کرد. دمکراتها با پنبه سرمیبرن اما جمهوریخواهان رو بازی میکنن.
ناشناس۱۵۵۶۰۶۴۰۰:۳۲:۱۴ ۱۳۹۹/۵/۲۱
حله داداش به بایدن و ترامپ گفتیم برای رفاه حال شما هیچکدوم برنده نشن و سازمان سنجش انتخابات را سال دیگه با دوکاندیدای دیگه برگزار کنه نگرانی شما قابل درکه خبری نیست حله
ناشناس۱۵۵۶۱۱۳۰۱:۴۰:۵۶ ۱۳۹۹/۵/۲۱
تا وقتی روی موشک شعار مرگ بر این اون نوشته بشه اوضاع همین هست
علیرضا۱۵۵۶۱۱۷۰۱:۵۱:۳۰ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اینکه کی در آمریکا قدرت بگیره بنظرمن نباید دغدغه ما ایرانیها باشه . ما باید افکارمون رو تغییر بدیم ،تازمانی که دراندیشه ما منافع شخصی جای خودش ر و به منافع عمومی ندهد و سیاست خارجی ما براساس منافع ملی کشور نشان داده نشود وضع همین است
ناشناس۱۵۵۶۱۳۴۰۳:۱۵:۱۲ ۱۳۹۹/۵/۲۱
اگر کسی فکر می کند با چند مذاکره و یک توافقنامه مشکلات ما با آمریکا و اسرائیل و عربستان حل می شود ، در اشتباه است. مسئله بر سر قدرت است و نفوذ منطقه ایی
روح اله۱۵۵۶۱۷۶۰۷:۱۴:۴۵ ۱۳۹۹/۵/۲۱
سگ زرد برادر شغال هست آنها فقط میخواهند نظام اسلامی سر کار نباشد حال چه ترامپ باشد یا بایدن اگر کسانی که به برد دموکراتها دل خوش کرده اند سرابی بیش نیست چون در اصل سیاست آنها هیچ تغییری نخواهد کرد بجز تضعیف جمهوری اسلامی ایران
حسین۱۵۵۶۲۱۰۰۷:۴۹:۴۳ ۱۳۹۹/۵/۲۱
ما مطیع اوامر رهبر هستیم.
یک بنده خدا۱۵۵۶۲۲۰۰۸:۰۳:۱۷ ۱۳۹۹/۵/۲۱
نکته اینجاست که هر ملتی سزاوار و شایستگی یک نوع زندگی مخصوص به خودش هست که خودش با افکار، اعمال و رفتار خودش انتخاب کرده است. مردم ژاپن اونجور، مردم آلمان یک جور دیگر و ما هم اینجور زندگی. خلایق هر چه لایق. تمام.

پربحث‌های دیروز

 1. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 2. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 3. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 4. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 5. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 6. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 7. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 8. پیروز جدال اخیر برجامی بین آمریکا و ایران

 9. وزیر نفت: برای صدمین بار افزایش قیمت گازوئیل را تکذیب می‌کنم

 10. جزییات تازه از اقدام ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا/ روایت رفیق ۴۰ ساله از قاسم سلیمانی/ دلایل عجیب زیباکلام برای حمایت از بایدن/ احتمال حضور نزدیکان روحانی در انتخابات وجود دارد

 11. آشنابازی و بازار سیاه دامن واکسن آنفلوآنزا را هم می‌گیرد؟

 12. تحقیر محمدرضا پهلوی در زمان جنگ جهانی دوم

 13. باید ابرقدرت شویم ؛ امپراتوری مستضعفین

 14. زندگی زیر سایه آسمان‌خراش‌های ریاض

 15. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

 16. ارزش یک میلیارد تومان در بازار مسکن چقدر است؟

 17. ماجرای مستند "کودتای خزنده" بی‌بی‌سی‌ فارسی

 18. رهبر انقلاب: دفاع مقدس بخشی از هویت ملی ما است/ پذیرش قطعنامه از سوی امام (ره) مبتنی بر عقلانیت و تدبیر بود/ امسال زیارت اربعین را در منزل بخوانیم

 19. ماجرای حاشیه‌ساز «دناپلاس»/ نمایندگان درباره تحویل خودرو به بهارستان‌نشینان چه نظراتی دارند؟

 20. ۷ راهکار برای زندگی در شرایط گرانی و کرونا

پربحث‌های هفته

 1. دعوا در ماجرای الزام قانونی حجاب بر سر چیست؟

 2. حمله با قمه به یک مغازه‌دار در تهران

 3. چند نکته درباره تحویل «دناپلاس» به نمایندگان مجلس

 4. ترامپ برای به نتیجه رسیدن تحریم‌ عجله ندارد/ هیچ دموکراتی به دستاورد او دست نمی‌زند

 5. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

 6. روحانی: شنبه و یکشنبه روز پیروزی ایران و شکست آمریکا است/ نباید اجازه دهیم مردم در رنج قرار گیرند

 7. هشدار فرمانده سپاه به رئیس جمهور آمریکا: انتقام ما قطعی است/ اهل شرف و جوانمردی هستیم و سفیر زن را هدف قرار نمی‌دهیم

 8. نامه قرارگاه خاتم‌الانبیاء به رئیس جمهور درباره انتقال پایتخت

 9. چرا نمایندگان مجلس خودروی دناپلاس گرفته‌اند؟/ عضو هیئت رئیسه: به مردم حق می‌دهیم حساس باشند، اما چه باید ‌کرد

 10. گرانی خودرو تا کجا!؟

 11. قیمت سکه به ۱۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان رسید/ دلار ۲۶,۹۰۰ تومان شد + جدول

 12. وزیر بهداشت: دیشب به خاطر خیز جدید کرونا نخوابیدم/تقسیم بندی مناطق غلط است

 13. برادر من! انقلابی‌گری با سیاست زدگی بیگانه است

 14. ماجرای تحویل خودروی «دناپلاس» به «نمایندگان مجلس» چیست؟

 15. بلاتکلیفی وزارت صمت/ روحانی وزیر جدید را معرفی می‌کند؟

 16. واکنش یک امام جمعه به خودروی دناپلاس نماینده مجلس

 17. جهانگیری: امیدوارم آثار مثبت مقابله با گرانی روزهای آینده روشن شود

 18. افزایش ۳ برابری دلار طی ۲ سال 

 19. اطلاعیه دادگستری استان فارس درباره شبهات مطرح شده در خصوص پرونده «نوید افکاری»

 20. مقصر سونامی افزایش قیمت خودرو کیست

 21. داروی جدید کرونا در داروخانه‌های کشور

 22. خیز دوباره کرونا/ورود نواب رئیس به انتخابات ریاست جمهوری/کنایه رسانه اصلاح‌طلب به روحانی/ ربیعی: رنج مردم با تک تک سلول‌های اعضای هیات دولت حس می‌شود

 23. گرداندن اراذل و اوباش در محله تهران‌پارس

 24. مطالبه از مجلس انقلابی...

 25. ضرب و شتم یک کارشناس در استودیویِ شبکه«من و تو» به جرم بیان نظر مخالف + فیلم

ابر آروان

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. «آیا واشنگتن کر است»؟!/ واکنش منفی جهانی به ادعای بازگشت تحریم های سازمان ملل/ روسیاهی دوباره برای کاخ سفید

  2. ترامپ: توافق فوق‌العاده‌ای با ایران خواهم کرد منتهی باید تا بعد از انتخابات صبر کنند

  3. واکنش رسانه‌های صهیونیستی و عربی به توافق سازش تل‌آویو با امارات و بحرین

  4. میدل ایست مانیتور: پرچم اسرائیل به زودی در عربستان برافراشته خواهد شد!

  5. آمریکا: تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال شد/ تحریم‌ها متعاقب فرایند مکانیسم ماشه بازگشته‌اند

  6. حجاب دانشجوی محجبه جلسه پارلمان فرانسه را به هم ریخت+فیلم

  7. تصویری که آمریکایی‌ها میخواهند از ایران ارايه دهند !+ فیلم

  8. روایت الجزیره از توافق سازشکاران عرب با صهیونیست‌ها پیش از مراسم امضا در کاخ سفید

  9. ادعای ترامپ درباره ایران: هر حمله‌ای را ۱۰۰۰ برابر پاسخ می‌دهیم

  10. انتظار برای پیروزی بایدن، وقت‌کشی است

  11. ظریف: ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاق جدیدی رخ نمی‌دهد

  12. ترامپ: برجام توافقی احمقانه بود/ ۸ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم اما به جایی نرسیدیم

  13. ظریف: آمریکایی‌ها از روش قلدری استفاده می‌کنند/ برای ایران تفاوتی نمی‌کند چه کسی رئیس جمهور آمریکا شود

  14. آمریکا به دنبال هکر ایرانی

  15. سرلشکر سلامی: قادریم منافع آمریکا در منطقه را به آتش بکشیم و اشغال کنیم/ فروپاشی نظام سیاسی آمریکا تاوان ترورحاج قاسم

  16. ان بی سی نیوز: این توافق ِ صلح نیست، پیمان سرکوب مردم در کشورهای عربی است

  آخرین عناوین