آیا روند افزایش قیمت دلار از ۳۱ تیر متوقف می‌شود؟

گروه اقتصادی الف،   3990429073 ۴۷ نظر، ۰ در صف انتشار و ۱۶ تکراری یا غیرقابل انتشار
آیا روند افزایش قیمت دلار از ۳۱ تیر متوقف می‌شود؟

روزنامه فرهیختگان نوشت: افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر فراتر از هر تصوری بوده و بسیاری را شوکه کرده است. این صعود افسار گسیخته بویژه در یک هفته-10 روز گذشته باعث شده رکوردهای قابل توجهی پشت سر گذاشته و حتی روز گذشته در بازار، سایه 25 هزار تومان هم زده شود، رکوردی که هرگز دیده نشده بود.

در خصوص این مساله باید توجه شود که بررسی «صعود چند هزار تومانی در مقطعی نسبتا کوتاه» با نقطه نظرات مختلفی می‌تواند صورت بگیرد و با تفاوت نگاه‌ها دلایل مختلفی هم برای آن بیان شود، لذا چارچوب ذهنی ما و نوع نگاه به این رخداد می‌تواند بسیار مهم و درنتیجه نهایی نیز اثرگذار باشد.

برای بررسی دقیق این ماجرا حتما ‌باید ابتدا به برخی دلایل پیشین رجوع کرده و آنها را مدنظر قرار دهیم. مسائلی همانند وجود مشکل در بخشی از بازار درهم، بروز اپیدمی کرونا و کاهش نقل‌وانتقالات، کاهش صادرات نفتی و امثالهم ازجمله دلایلی هستند که درخصوص افزایش نرخ ارز در ماه‌ها و سال‌های اخیر موثر بوده‌اند و می‌توان آنها را به‌عنوان بخشی از دلایل مدنظر مورد توجه قرار داد؛ اما خب مساله اینجاست که این دلایل پیش از این نیز وجود داشته‌اند و اساسا دلایل تازه‌ای نیستند که بتوانند به‌صورت ناگهانی اتفاقات اخیر را سبب شوند. از این‌رو باید علت این افزایش شدید در روزهای اخیر را در جای دیگری جست‌وجو کرد.

موعد 31 تیرماه

یک برهه ویژه‌ای که با آن مواجه هستیم برهه یا موعد 31 تیر ماه 99 است، زمانی که باید صادرکننده‌ها تعهدات ارزی خود که ناشی از صادرات است را ایفا کنند. در این میان شاهدیم که بسیاری از صادرکننده‌ها ارز حاصل از صادرات خود را فروخته و صرفاً کوتاژ یا گواهی صادراتی آن را در اختیار دارند.

طبیعتا آنها می‌خواهند این گواهی را واگذار کنند و در مقابل واردکننده‌ای که بنا دارد آن را بخرد می‌خواهد و باید آن را همراه «ارز» لازم خود خریداری کند (چون صرفا گواهی صادراتی به کار کسی نمی‌آید)، لذا صادرکننده ناچار است به هر ترتیبی که شده با عاملیت صرافی که واسطه این معامله در سامانه نیما یا خارج از آن است، ارز را از بازار آزاد تهیه کند تا گواهی صادراتی را به تنهایی به مصرف نرسانده باشد و آن را به واردکننده بدهد. نکته دوم مساله زمان است. هرچه به 31 تیر ماه نزدیک‌ می‌شویم فشار یاد شده زیادتر می‌شود، درحالی که زمینه درهم هم در بازار کم است و همین مساله باعث می‌شود افزایش قیمت شدیدتری به‌وجود آید.

در این خصوص شاید بپرسید چرا موعد 31 تیرماه در بازار ایجاد و تعیین‌کننده شده است؟

واقعیت این است که خیلی‌ها هنوز دلیل آن را نمی‌دانند، ممکن است این موضوع مرتبط با قواعد حسابرسی و زمان بستن مجامع و امثال اینها باشد یا دلایل دیگری که باید بررسی و تحقیق در مورد آنها صورت بگیرد، اما به هر حال دلیل هرچه هست، وجود این موعد زمانی در تیرماه موجب فشار شدید در بازار درهم شده است و قیمت‌ها را شتابان کرده است. در این میان اگر فرض کنیم چنین دیدگاهی درست است احتمالا هرچه به 31 تیر ماه نزدیک‌تر می‌شویم قیمت بیشتر می‌شود و بعد از آن به سرعت این وضعیت متوقف می‌شود و طبعا تغییر روند را خواهیم داشت و کاهش قیمت را مشاهده خواهیم کرد.

در این خصوص البته نکته مهم و امیدوارکننده‌ای که نباید فراموش کرد این است که با اقدام اخیر بانک مرکزی این رویه نادرست در دست اصلاح است یا به عبارتی عملا این اشتباه بزرگ و موثر در بازار، توسط بانک مرکزی اصلاح شده و قاعدتا ‌باید دیگر شاهد وقوع چنین مساله‌ای نباشیم.

بانک مرکزی هر صادرکننده‌ای را موظف کرده که صرفا در بازه زمانی 4 ماه بعد از زمان انجام صادرات خود، بدون اینکه فرآیند بازگشت ارز به تاریخ مشخصی الصاق شده باشد، تعهدات خود را ایفا کند و عدد صادرات خود را در چارچوب بانک مرکزی یا سیستم نیما به واردات تخصیص دهد.

در این میان نکته مهمی وجود دارد، اینکه شواهد امر نشان می‌دهد صادرکننده‌هایی که یا درهم دارند یا درهم ندارند و نیاز به تهیه درهم برای تادیه تعهدات خود دارند، تلاش قابل توجهی برای تمدید موعد 31 تیرماه کرده‌اند و می‌خواهند فرصت بیشتری بگیرند. نکته‌ای که باید به شدت از آن پرهیز کرد. چرا که قطعاً تمدید این مهلت اشتباه است چراکه اگر تمدید انجام شود دوباره همین سیکل معیوب و خطرساز تکرار خواهد شد و نتیجه این است که همه این مشکلات یک بار دیگر در یک تاریخ جدید مجددا ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر باید این مساله را هم مدنظر داشت که قطعا کسانی از دارندگان ارز علاقه‌مند هستند تادیه تعهد خود را در قیمت‌های بالاتری انجام دهند تا سود بیشتری ببرند.

نکته مهم و قابل توجه بعدی که به‌لحاظ سیاستگذاری در حاشیه این موضوع دیده می‌شود این است که بانک مرکزی با یک وفاداری خاصی به رویه قبلی خود که بر اساس یک چشم‌انداز آن را انجام می‌دهد کوشیده حتماً نرخ سنا را به‌عنوان یک نرخ نزدیک به بازار حفظ کند و به‌رغم همه فشارهای اقتصادی، اجتماعی و افکار عمومی که به آن وارد می‌شود همه تلاش خود را به‌کار گرفته تا این نرخ را همراه با بازار بالا بیاورد که تا 23 هزار و 100 تومان هم افزایش داشته است که این موضوع هم البته درجای خود نیاز به بررسی و تحلیل دارد.

خلاصه امر اینکه مجموعا تجربه قابل توجهی در عرصه سیاستگذاری در این مدت حاصل شده است و به‌رغم همه فشارهایی که ایجاد کرده اگر منجر به تغییر برخی از اشتباهات گذشته شود بسیار مغتنم خواهد بود. با این وجود اگر انتظارات تورمی برآمده از سایر بازارهای سرمایه‌ای مثل بازده غیرعادی بورس به پایان نرسد، بهبود شاخص‌های بنیادی در بازار ارز هم به‌خودی‌خود در بلند‌مدت کافی نخواهد بود، یعنی اگر وضعیت بازار بورس تعدیل نشود، همچنان باید در انتظار افزایش قیمت بود.

دیدگاه کاربران

ناشناس۱۵۲۸۰۹۸۱۲:۰۰:۴۶ ۱۳۹۹/۴/۲۹
1- فروش نفت به دلیل تحریم ها به شدت کم شده 2- مرزها به دلیل کرونا بسته شده و صادرات با مشکل رو برو شده پس ارزی در کشور نیست و هر روز قیمت ها بالا میره ربطی هم به حجم نقدینگی نداره قیمت دلار با این حجم از نقدینگی نهایت باید 14.500 تومن باشه نه 24 هزار تومن ! بهتره فکری برای حل دو مشکل بالا بکنید !
ناشناس۱۵۲۸۵۷۲۱۷:۴۶:۴۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
مرزها به روی مسافرها بسته است نه کالا ها .نفت هم سه سالی میشه صادراتش صفر شده و مربوط به امروز نیست .قیمت دلار حدود هجده هزار تومنه و الان هم بانک مرکزی عمدا قیمت ها رو بالا برده و بزودی تا حدود هجده تومن پایین خواهد آورد(برای القای روانی کنترل بازار)
شوقی۱۵۲۸۵۹۳۱۸:۰۱:۵۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
حجم نقدینگی تقسیم بر در آمده دلار واریز شده در خزانه بانک مرکزی بعبارتی طبق آمار ۲۵۲۶ هزار تقسیم کن بر ۴۱ میلیارد حد اکثر صادرات نفتی و غیر نفتی نتیجه این معادله ساده قیمت واقعی دلار به این راحتی
ناشناس۱۵۲۸۷۶۴۲۲:۱۷:۲۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
عدم تصویب اف ای تی اف هم مزید بر علت شده
حسام۱۵۲۸۱۲۰۱۲:۱۶:۱۸ ۱۳۹۹/۴/۲۹
بنشینید تا بیاد پایین
رضا۱۵۲۸۱۲۲۱۲:۱۶:۳۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
روند افزایش نرخ ارز از پایان تیرماه تشدید میشود
ناشناس۱۵۲۸۱۲۸۱۲:۲۰:۳۹ ۱۳۹۹/۴/۲۹
چند روزی متوقف میشه باز دستاشو میزاره رو زانوهاشو و میگه یا علی و بلند میشه خیز برای دلار 30 تومنی
ناشناس۱۵۲۸۱۶۸۱۲:۳۷:۰۰ ۱۳۹۹/۴/۲۹
خیر دلار تا 35 بالا میره و اگر اتفاقی نیوفته تا 40 هم میره
حمید۱۵۲۸۶۰۹۱۸:۲۱:۵۴ ۱۳۹۹/۴/۲۹
و اگه اتفاقی نیفته تا ۵۰ و اگه بازم نیفته میره ۶۰
ناشناس۱۵۲۸۶۴۶۱۸:۴۶:۴۲ ۱۳۹۹/۴/۲۹
و از آنجا که باز هم اتفاقی رخ نمی دهد باز هم می رود بالا بالا بالاتر. با تشکر از تدبیر و امید
ناشناس۱۵۲۸۱۸۶۱۲:۴۴:۴۱ ۱۳۹۹/۴/۲۹
خیر مگر این که تا سی و یکم قیمت دلار به سطح انتظار دولت یعنی بالای سی هزار تومان برسه که اون وقت دولت دلار را در همین رنج ثابت می کنه
مهرداد۱۵۲۸۲۱۸۱۳:۰۸:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲۹
برعکس ادعای نویسنده دلیل بالا رفتن قیمت مشخصه! نبود ارز، خوابیدن صادرات، تحریم شدید، ورشکستگی کشور و کسری بودجه شدید. دلار به راحتی تا 30 میره بالا بعد برای چند ماه یکم پایین تر وایمیسه تا موج بعدی!!!
ناشناس۱۵۲۸۲۴۰۱۳:۲۲:۵۲ ۱۳۹۹/۴/۲۹
اصلا هم دیدگاههای مختلفی نداره و فقط یک دیدگاه هست و نه بیشتر نه کمتر و اون یک دیدگاه هم اینه که دستشون تا کتف کردن توی جیب مردم چون هم خودشون دیگه کفگیرشون خورده ته دیگ و هم اینکه ترجیح میدن در این شرایط مردم هرچه بیشتر و بیشتر و بیشتر با بدبختی های خودشون دست به گریبان باشند و ..
ناشناس۱۵۲۸۲۴۵۱۳:۲۴:۰۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
یکم مرداد انچنان رونق اقتصادی بوجود بیاد که
ناشناس۱۵۲۸۲۵۳۱۳:۲۸:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۹
تو رو خدا بسه از این همه فیلم خسته نمیشید
ساعت ۲ بعد الظهر ۳۱ تیر ماه۱۵۲۸۲۷۰۱۳:۴۰:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
دلار امروز با سقوط بی سابقه قیمت توسط صرافی ها ملی از ۴۲ هزار تومان به ۳۷ هزار تومان کاهش یافت که موجب سکته کردن صدها دلال فردوسی که دلار بقیمت ۴۸ هزار تومان خریدن با ورود دلارها صادرکنندگان بانک مرکزی مانع رسیدن قیمت دلار به ۵۰ هزار تومان شد
ناشناس۱۵۲۸۳۵۳۱۴:۲۹:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
با این دولت حتما.......
ناشناس۱۵۲۸۳۶۴۱۴:۴۷:۰۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
اگر دولت جیبش پر شد تمام می شود .
ناشناس۱۵۲۸۳۷۸۱۴:۵۹:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۲۹
واستا تا متوقف بشه
ناشناس۱۵۲۸۴۰۲۱۵:۲۱:۵۹ ۱۳۹۹/۴/۲۹
جوانی ماست که بر باد رفتنش متوقف نمیشه
ناشناس۱۵۲۸۴۰۹۱۵:۲۸:۳۱ ۱۳۹۹/۴/۲۹
شما چقدر ساده هستید. قیمت ارز تماما در کنترل بانک مرکزی است و آن بانک هم تمایل دارد که منابع ارزی خود را به بالاترین قیمت در بازار بفروشد و بعد از مدتی با کاهش تند قیمت مردم را هراسان نماید و دوباره ارز آنها را با قیمت پایین از چنگشان در بیاورد.
ناشناس۱۵۲۸۴۵۰۱۵:۵۳:۰۲ ۱۳۹۹/۴/۲۹
متوقف بشه یا نشه ما تولید کنندگان خرد رو که له کرد
ناشناس۱۵۲۸۴۶۲۱۶:۰۰:۱۴ ۱۳۹۹/۴/۲۹
اوضاع وقتی هول انگیز تر میشود که اینبار هیچ‌یک از مدیرانی که ادعای مدیریت اقتصاد کشور را دارند اصولاً نیازی به پاسخگویی در قبال این فاجعه روز افزون ملی احساس نمی‌کنند ،مردم را و دغدغه هایشان و معیشت وبی پولی و بیماری و بیکاری و ناامیدی شأن را رها کرده و راحت زندگی خودشان را میکنند ..
ناشناس۱۵۲۸۴۷۰۱۶:۰۷:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
دلتون خوشه روز به روز نا امید تر از دیروز این وضعیت امروز دلار بخاطر عدم وحدت ارکان مختلف نظام از دولت گرفته تا مجلس و .. اثرات این گرانی 2 تا 3 ماهه دیگه خودشو نشون میده
محمد۱۵۲۸۴۸۷۱۶:۱۷:۳۸ ۱۳۹۹/۴/۲۹
واقعا اینطور فکر میکنید بانک مرکزی دیروز هر دلار مرگ بر آمریکا را 25600 تومان از صادر کنندگان خریداری کرده است خیز بعدی دلار بالای 50 هزار تومان است علی برکت الله
ناشناس۱۵۲۸۵۲۲۱۶:۴۹:۲۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
با روی کار آمدن مجلس تندرو بازار به شدت واکنش نشان داد. دولت هم که کلا جمعه ها با خبر می شد همون جمعه رو هم خوابه. مطمئن باشید با روی کار آمد ریاست جمهوری رادیکال بعدی وضعیت بدتر خواهد شد
ناشناس۱۵۲۸۶۰۱۱۸:۱۴:۱۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
امثال تو که به روحانی رای دادید همیشه مردم رو از چیزی ترسوندید که بقیه خرابکاری های دولت فعلی پوشیده بمونه.
ناشناس۱۵۲۸۶۷۶۱۹:۳۳:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
این کینه شما مملکت را به فنا داد بس کنید دیگه ارزش ارز کاملا دست دولته اونهم دولتی که شما از ترس دیوار نکشیدن تو پیاده رو بهش رای دادید بعد علیه مجلسی که تازه شروع به کار کرده عقده‌گشایی میکنید دیگه آنقدر حالمون را بد کردید که میخوام به شما بگم هموطن سختمه
رضا۱۵۲۸۵۴۳۱۷:۱۸:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
دولت هرچند وقت یکبار مبلغ کمی دلار به بازار تزریق میکنه تا جلوی روند افزایشی قیمت رو بگیره.ولی به هیچ عنوان توان کنترل نرخ دلار رو نداره.از طرفی با توجه به مشکل شدید اقتصادی تمام سرمایه بورس به سمت دلار سرازیر میشه ودلار به مبالغ نجومی میرسه..
کاوه۱۵۲۸۶۴۱۱۸:۴۵:۱۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
قطعاً وجود دلالان موثر است ، اما نکته ای که مغفول مانده نقش بانک مرکزی و سامانه نیما است که باعث شده پول از مملکت خارج و به چرخه داخلی برنگردد. خروجی و ورودی یکسان نیست . متولیان باید کاری کنند که هر چه دلار بانک برای صادرات و واردات خرج می کند به بانک برگردد تا کمبود برطرف شود .
ناشناس۱۵۲۸۶۴۹۱۸:۴۸:۴۹ ۱۳۹۹/۴/۲۹
متاسفم براتون
ناشناس۱۵۲۸۶۵۵۱۸:۵۳:۰۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
حتما همین طور میشود اقتصاد ونزولایی
ناشناس۱۵۲۸۶۷۷۱۹:۳۸:۵۰ ۱۳۹۹/۴/۲۹
با شرایط موجود متاسفانه پایین نمیاد که بالاتر هم میره،
ناشناس۱۵۲۸۷۰۱۲۰:۱۷:۲۰ ۱۳۹۹/۴/۲۹
تا روی مدار تند روی هستید همین آش و همین کاسه است..
ناشناس۱۵۲۸۷۱۰۲۰:۴۵:۲۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
دلار 1000 تومنی شده 25000 تومن از اول مرداد چه اتفاقی میخواد بیفته چرا در سالهای قبل نیفتاد انشالله که تحلیل شما درست باشه ولی تجربه میگه قراره مردم بیشتر ازاین اذیت بشن
ناشناس۱۵۲۸۷۱۱۲۰:۴۵:۵۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
در آمد دولت از محل گران کردن ارز ومایحتاج ضروری ملت وبستن مالیات وعوارض های چندین برابری تامین میشود وتا زمانی که روحانی در مصدر امور است همین آش وهمین کاسه است
حامد۱۵۲۸۷۱۹۲۰:۵۹:۱۶ ۱۳۹۹/۴/۲۹
کدوم ارز کدوم دلار صادر کننده بخش خصوصی چطور باید دلار بگیره یه راه برای وارد شدن دلار به من صادر کننده نشون بدین با بدبختی و هزار مکافات تولید میکنیم و صادر میکنیم بعد مثل مجرم با آدم برخورد میشه برید یقه اونایی که دلار ۴۲۰۰ تومانی میگیرند رو بگیریدبا این سیاست های مسخره همین تولید نیم بند رو هم تعطیل میکنید
ناشناس۱۵۲۸۷۳۸۲۱:۲۶:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۲۹
من هنوز نمی دونم چرا مجلس تو این 40 سال یک قانون تصویب نکرده که اختیار افزایش حجم نقدینگی رو از دولتها بگیره؟
ناشناس۱۵۲۸۷۶۵۲۲:۱۷:۴۸ ۱۳۹۹/۴/۲۹
تا دولت بدهکاری ش تسویه نشه ثابت نمیمونه.
ناشناس۱۵۲۸۷۶۷۲۲:۱۹:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
دولت برای تامین ریال خودش دلار را بالا برده بعدا به 19 تومن برمیگردونه میگه کاهشش دادم و صداوسیما هم چپ و راست خبر دلار ارزون 19 و 20 را پخش میکنه
ایرانی۱۵۲۸۷۷۳۲۲:۳۱:۳۵ ۱۳۹۹/۴/۲۹
خیلی بد شد ، همه چی برای من شده رویا و آرزو ، شغل و درآمد کافی ، مسکن ، خودرو ، طلا .. ازدواج..
ناشناس۱۵۲۸۷۸۰۲۲:۴۳:۳۰ ۱۳۹۹/۴/۲۹
چرا از خریدار دلار مالیات گرفته نمیشه ؟
شجاع۱۵۲۸۷۸۶۲۲:۵۰:۳۳ ۱۳۹۹/۴/۲۹
بنظر شما دلار ۱۳۰۰تومانی طی چند سال چی شد که این همه بالا رفته ایا این روند چی رو ثابت میکنه کاش همون موقع میرفتیم
ناشناس۱۵۲۸۷۹۸۲۳:۰۲:۲۱ ۱۳۹۹/۴/۲۹
یک مرداد باید بگیم مردم یادتان هست که.. این قصه ها برامون تکراریه
مهدی۱۵۲۸۸۰۰۲۳:۰۳:۴۷ ۱۳۹۹/۴/۲۹
به شما توصیه می کنم دلار نخرید آهن آلات هم نخرید چند روز دیگه پشیمان میشین یک هفته صبور باشین حتی شما بساز فروش
ناشناس۱۵۲۸۸۲۲۲۳:۲۰:۰۸ ۱۳۹۹/۴/۲۹
۳۱ تیر دلار ۳۱۰۰۰ تومان علی برکت ..
ميثم۱۵۲۸۸۶۶۰۰:۱۴:۵۱ ۱۳۹۹/۴/۳۰
پيش به سوي ونزويلاي آسيا. دست مسئولين درد نكنه كه روح خيلي ها رو از زمان قاجار سفيد كردن.
یکتانتتریبون

پربحث‌های اخیر

  پربحث‌های هفته

  1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

  2. نامه همتی به روحانی برای «۵ هزار تومان شدن بنزین» منتشر شد+ سند

  3. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

  4. ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی درباره افزایش قیمت بنزین

  5. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

  6. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

  7. یک کیک خوشمزه و سهم ناچیز اکثر مردم !

  8. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

  9. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

  10. درباره یک تصمیم

  11. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

  12. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

  13. ویکیپدیا فارسی دروغ می‌گوید

  14. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

  15. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

  16. روایتی تکان‌دهنده از همسر شهید مدافع حرم که باعث تعجب رهبر معظم انقلاب شد

  17. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

  18. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

  19. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

  20. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

  21. خیز آمریکا برای تسلط بر یمن از دروازه عمان

  22. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

  23. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

  24. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

  25. بیانیه علی لاریجانی خطاب به شورای نگهبان

  ابر آروان

  آخرین عناوین