کشف ۱۲ هزار تن انواع مواد مخدر توسط ایران در ۳ دهه گذشته

گروه اجتماعی الف،   3990405165

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: جمهوری اسلامی ایران توانسته است بیش از ۱۲ هزار تن انواع موادمخدر را در سه دهه کشف کند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا؛ اسکندر مؤمنی در نشست تخصصی با نمایندگان سیاسی مقیم و‌ وابستگان نظامی مستقر در تهران، اظهار کرد: اگرچه شرایط و محدودیتهای ناشی از شیوع جهانی بیماری کووید 19 موجب اعمال محدودیتهای گسترده‌ای در تمام مناسبات اجتماعی در سراسر جهان شده اما مشارکت فعال شما عالی‌مقامان در نشست امروز، خود بیانگر میزان اهمیت‌دهی، نگرانی و دغدغه‌ای خاطر شما نسبت به معضل چند وجهی و بین‌المللی موادمخدر است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: روز جهانی مبارزه با موادمخدر می‌تواند برای گسترش آگاهی عمومی، تقویت و ترغیب کشورهای عضو سازمان ملل‌متحد در زمینه ارتقاء همکاریهای منطقه‌ای و بین‌المللی در عرصه‌های مختلف مقابله با تولید، عرضه و کاهش تقاضا و آسیب، اعم از پیشگیری، درمان و بازتوانی معتادان سهم بسزایی داشته باشد.

وی بیان کرد: امروز مسئله موادمخدر دیگر یک ناهنجاری اجتماعی و بهداشتی محدود یک جامعه یا منطقه نیست؛ بلکه از محدودیتهای جغرافیایی فراتر رفته و ضمن پیوند با جرایم سازمان‌یافته، فساد و پولشویی تقریباً تمام مرزهای جهانی را درنوردیده و نکته دردناک این است که جوانان که نیروی مولد و پشتوانه توسعه آینده جوامع به شمار می‌آیند، جزو نخستین قربانیان این سوداگری مرگ و نیستی محسوب می‌شوند.

این مقام مسئول افزود: منطقه آسیای غربی بنا بر علل مختلف داخلی و خارجی در معرض بیشتر خسارات انسانی و گسترده‌ترین عواقب مخرب ناشی از قاچاق و سوء مصرف موادمخدر قرار دارند، از سوی دیگر بازارهای مطمئن با سودهای اغواکننده حاصل از قاچاق کشورهای مقصد باعث افزایش کشت و در نتیجه تسهیل دسترسی به موادمخدر کشور مبدأ و نیز کشورهای مسیر است.

مؤمنی عنوان کرد: در چنین شرایطی کشورهای منطقه تلاشهای خستگی‌ناپذیر و اقدامات بی‌وقفه‌ای را برای مهار این پدیده شوم در دست اجرا دارند و چنانچه این اقدامات اثربخش در منشأ و کشورهای ترانزیت نمی‌بود، وضعیت جهان به لحاظ شیوع اعتیاد به موادمخدر بسیار وخیم‌تر می‌شد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر خاطرنشان کرد: برای نمونه جمهوری اسلامی ایران به‌واسطه همجواری با منشأ عمده تولید (افغانستان) و به عنوان نزدیک‌ترین مسیر تا اروپا که بازار اصلی و مقصد نهایی قاچاقچیان است، با تقدیم بیش از سه هزار و 800 شهید و 12 هزار جانباز و تحمیل هزینه یک میلیارد دلاری در هر سال برای انسداد مرزها در شرق و غرب کشور که با هدف جلوگیری از قاچاق مواد به کشور و عبور آن به سایر کشورها انجام می‌شود، توانسته است بیش از 12 هزار تن انواع موادمخدر را در سه دهه کشف کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه در سال گذشته ایران با کشف 950 تن از انواع مواد مخدر به رکورد بی‌سابقه کشفیات مواد افیونی در جهان دست یافت، گفت: یقیناً این موفقیت عظیم با تلاش شبانه‌روزی نیروهای مقابله‌ای کشور حاصل شده البته در این اقدام بشردوستانه متأسفانه تعدادی از نیروهای کشور به شهادت رسیدند یا به درجه جانبازی نائل آمده‌اند.

وی ادامه داد: سالهای متعددی است که نقش و جایگاه منحصر بفرد جمهوری اسلامی ایران در جهان به‌عنوان مؤثرترین کشور در خط اول مبارزه با موادمخدر مورد تأیید و اذعان مجامع بین‌المللی قرار می‌گیرد اما ماحصل این تمجید و تقدیرهای بین‌المللی موجب اقدام عملی جامعه جهانی به منظور تقویت، توسعه و ارتقای فنی و تجهیزاتی نیروهای مقابله‌ای ایران برای مبارزه اثربخش با مافیای جهانی و شبکه‌های کاملاً مجهز بین‌المللی قاچاق و ترانزیت مواد مخدر در منطقه نشده است.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: کمترین انتظار از کشورها و مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی این است که براساس اصل مسئولیت مشترک برای مبارزه همه جانبه با موادمخدر، روانگردانها و پیش سازها عمل کنند و با کمک مؤثر و حمایت همه جانبه از نیروهای شجاع و جان برکف انتظامی، اطلاعاتی و قضایی ایران، مشارکت خود را در این عرصه به منصه ظهور گذارند؛ این کمک و حمایت در نهایت منجر به کاهش قابل توجه قاچاق ترانزیت و عرضه مواد مخدر در غرب و اروپا خواهد شد.

مؤمنی عنوان کرد: ایران به موازات اقدامات مقابله‌ای، برنامه‌های فراگیر کاهش تقاضا، درمان و کاهش آسیب را با بهره‌گیری از ظرفیتهای علمی، بومی و تجارب بین‌المللی و تعامل با کشورهای منطقه و مراکز تحقیقاتی معتبر و جلب مشارکت حداکثری سازمانهای مردم‌نهاد را در دستور کار خود دارد، به طوری که 85 درصد اقدامات پیشگیری، درمان و کاهش آسیب توسط سازمانهای مردم‌نهاد انجام می‌شود.

این مقام مسئول با اشاره به دستاوردها و پیشرفتهای علمی ایران در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی معتادان، گفت: در اخرین روزهای سال 2019 مرکز ملی مطالعات اعتیاد که یکی از مراکز فعال در حوزه درمان ‌و کاهش آسیب اعتیاد در ایران است، به عنوان مرکز منطقه‌ای ظرفیت‌سازی در زمینه پژوهش و درمان اختلالات ناشی از سوءمصرف موادمخدر انتخاب و با حضور مقامات بلندپایه کشوزی و نمایندگان دفتر UNODC افتتاح و آغاز به کار کرد.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر اظهار کرد: معتقدم بیان تجارب موفق هرچند محدود در مناطقی از جهان به مثابه افق‌های امیدبخش هستند که جامعه بشری را برای مبارزه با این پدیده تلخ بیش از پیش مصمم‌تر می‌سازد، لذا مناسب بین‌المللی امروز که نظیر آن ‌در بسیاری از کشورها به صورت مجازی و محدود در حال برگزاری است، باید ضمن گسترش آگاهی در سطح عمومی، موجب تحرک بیشتر دست‌اندرکاران در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی شود.

وی تصریح کرد: تجربه مبارزه با این پدیده شوم و پیچیده جهانی، حاکی از آن است که به تناسب گسترش همکاری‌های نهادهای مختلف داخلی و ارتقاء همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی، مهار مشکل سهل‌الوصول‌تر شده، شاهد این مدعا تغییر مداوم مسیرهای قاچاق، تولید و عرضه مواد مخدر جدید و توسل به سایر جرایم مرتبط برای رهایی از محدودیتها توسط مافیای جهانی مواد مخدر است.

مؤمنی ادامه داد: موضوع شعار روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال 2020 که توسط سازمان ملل اعلام شده یعنی "دانش بیشتر، مراقبت بهتر"، با سیاست‌ها و رویکردهای یکپارچه ایران انطباق و همخوانی دارد و بر این باوریم که درک بهتر از عمق و گستردگی معضل جهانی مواد مخدر و تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی، امنیتی و سلامتی آن بر افراد و جوامع، کشورها را نسبت به مسئولیت‌پذیری براساس اصل مسئولیت مشترک و اقدام متناسب در سطح ملی منطقه‌ای و بین‌المللی حساس‌تر می‌کند.

این مقام مسئول یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد، سازمان ملل متحد به ویژه دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل با اتخاذ تدابیر سیاسی و الزامات و اقدامات اجرایی مؤثر در تمامی سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی ضمن بازتعریف اصل مسئولیت مشترک و احیای مشارکت جامعه جهانی در زمینه مبارزه همه جانبه با کشت، تولید، قاچاق و مصرف موادمخدر و روان‌گردانها، موضوع کاهش، کشت و تولید مواد مخدر یکی از مهمترین موانع دستیابی به اهداف توسعه پایدار در جهان مطرح است که در رأس امور کشورها و مجامع بین‌المللی قرار دارد.

یکتانتتریبون

پربحث‌های دیروز

 1. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 2. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 3. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 4. احمد توکلی: امروز، روز آشتی است/مفسدان چپاولگر باید از آمدن آیت‌الله رئیسی بترسند

 5. دهباشی:‌ اصلاح‌طلبان به آرای باطله هم باختند

 6. همتی به رئیسی تبریک گفت

 7. تبریک قالیباف به مردم ایران

 8. کتک زدن زن ایرانی برای شرکت در انتخابات

 9. درخواست ستاد مردمی قاضی زاده هاشمی از مردم و جوانان

 10. محسن رضایی: حماسه حضور را به منتخب ملت، آیت‌الله رئیسی تبریک می‌گویم

 11. محمود احمدی‌نژاد روسیاه شد

 12. سنت‌شکنی رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری/ شکست سنگین احمدی‌نژاد/ برای وزارت کشور پرونده تشکیل شد

 13. بوسه پیرزن تبریزی بر دست سرباز حوزه رای‌گیری

 14. خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه‌ها

 15. آمار اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری/رئیسی با ۱۷ میلیون رای پیشتاز است

 16. سفیر انگلیس در تهران احضار شد

 17. پیروز بزرگ انتخابات ملت ایران است

 18. جهانگیری: حضور مردم در انتخابات نشانه احساس مسوولیت سیاسی به آینده است

 19. مهرعلیزاده پیروزی آیت‌الله رییسی را تبریک گفت

پربحث‌های هفته

 1. حالا که ممکن است پیروز نباشیم پس کودتا شده!

 2. تصویر نامه انصراف مهر علیزاده از نامزدی ریاست جمهوری

 3. ابر قهرمانی به نام دولت دوازدهم!

 4. متهم ردیف اول در سردی فضای انتخابات

 5. معمای اظهارات مصلحی را چه کسی باید حل کند؟!

 6. دعوت خاتمی از اصلاح‌طلبان برای شرکت در انتخابات

 7. درباره یک تصمیم

 8. بیانیه سیدحسن خمینی در آستانه انتخابات ۱۴۰۰

 9. صحبت‌های جنجالی شیرزن ایرانی با خبرنگار خارجی/این کار شما انعکاس دموکراسی نیست

 10. محسن رضایی چگونگی پرداخت یارانه ۴۵۰ هزارتومانی را تشریح کرد

 11. استوری انتخاباتی محسن تنابنده

 12. اعلام نتایج انتخابات ۱۴۰۰ / تبریک رییس جمهور و رقبا به رییسی/ در حال بروز رسانی

 13. انصراف «زاکانی» از انتخابات ریاست جمهوری به نفع آیت‌الله رئیسی

 14. مهرعلیزاده از حضور در انتخابات انصراف داد

 15. مردی که پس از موشک‌های حزب‌الله آمد با موشک‌های غزه رفت!

 16. عقب‌نشینی مصلحی از ادعای جنجالی/ دیدگاه حسین شریعتمداری درباره عدم مشارکت در انتخابات/ پینگ‌پنگ لاریجانی و شورای نگهبان ادامه دارد/ روایت محمد قوچانی از جریان رقیب اصلاحات

 17. اعترافات مهم روزنامه‌نگار مشهور آمریکایی درباره ایران

 18. سعید جلیلی به نفع آیت‌الله رئیسی از انتخابات ریاست جمهوری انصراف داد

 19. قاضی زاده هاشمی: به ۶ دلیل بقا در انتخابات را برگزیدم

 20. واکنش قاضی زاده هاشمی به بیانیه نمایندگان مجلس / باید ببینم برای کنار رفتن حجت شرعی دارم یا نه

 21. سفری به درون کاخ لاکچری ولیعهد عربستان + تصاویر

 22. واکنش امین توکلی به حمایت اهل تسنن از آیت الله رئیسی

 23. پاسخ تند فرید مدرسی به سعید حجاریان

 24. ربیعی خطای دولت در زمینه اطلاع‌رسانی پیرامون فیلترینگ را پذیرفت/ آیت‌الله رئیسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

 25. اعاده حیثیت روزنامه اصلاح‌طلب از قالیباف/ توضیحات حدادعادل درباره حضور دختر سردار سلیمانی در لیست اصولگرایان/ چرا میرسلیم از هیئت نظارت بر انتخابات شوراها استعفا داد؟

ابر آروان

آخرین عناوین